Author Topic: За истината, някои свойства  (Read 40677 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

yavor

• Guest
За истината, някои свойства
« on: август 16, 2006, 01:14:33 pm »
Доста съм си мислил над това понятие, понеже много хора твърдят че онова или другото е истината а двете в крайна сметка си противоречат, а истината според мен не може да е противоречива. После се сетих нещо за самата дума на немски език думата за "е" е "ист" (ist) на английски е "из" (is), а в самият български език има остаряла форма "то|ест" (това е). Така стигнах до предположението, че истина е това което е. Някои го описват като "обективна реалност". Въпроса е там, че всеки вижда различни неща, според това какво го засяга и къде се намира, тоест има своя си субективна истина(реалност). Собствената истина се явява парченце от общата. И като питаме някого за съвет това не значи че той знае повече от нас. Значи само че сме го попитали за неговото парченце. Ако схванем единността между две истини и извлечем общия принцип няма да се налага да помним и двете, а само заключението, което ще ни служи в двойно повече случаи. Това обаче много упорито не се прави и е създадено правило да се предоверяваме на хора като нас и да вярваме сляпо само на конкретни същества, което надявам се се сещате, че означава проява на йерархия - конфликт, триене, липса на любов и куп други неприятни последствия.
Истината често се представя така все едно, че нещата са едностранни, което си е чиста проба лъжа. Можете да боядисаме една топка половината синя, другата половина жълта и да питаме този, който е откъм синята страна за цвета й, той директно ще ни отговори, че топката е синя, от срещуположната страна човек би ни казал, че топката е жълта, ако попитаме някой, за който топката е точица в далечината, тя ще е зелена а ако загасите осветлението топка може и да няма или пък тя да няма цвят и на практика никой от наблюдателите няма да ни е излъгал. Ще се излъжем самите ние ако приемем само един вариант за верен без да се замислим защо и как ги има останалите.
Многото парченца истина се блъскат и влизат в конфликт, което ги прави да изглеждат нереални, малки и незначителни след сблъсъка с по-големи парченца. Често хората при сблъсъка с по-голямо парче истина скачат от едното на другото защото там ще се чувстват по-сигурни. Това прави например религията, дава една доста голяма бройка истини, за да предотврати по-нататъшни болезнени сблъсъци , обаче целта на човек, който иска да постиге липса на сблъсъци би следвало да е да съедини в съзнанието си всичките малки парченца истина и да ги подреди сам така, че да няма сблъсък помежду им, а те да му служат. Иначе казано - да живее само според всеобщите истини.
Интересно ще ми е да чуя ако имате ваши си разсъждения по въпроса,
искам преди това да уточня че шаблонните фрази вече съм ги чувал и е по-добре ако нямате нещо ваше да не пишете нищо, поне аз смятам да игнорирам усилено останалите "копия на чужди мисли".

bee

• Guest
Re: За истината, някои свойства
« Reply #1 on: август 16, 2006, 01:37:54 pm »
Хм, може да се каже, че не ме интересува истината. Интересува ме, че сега си седя на компа и се кефя да прочета или напиша нещо и после да се върна към работата си ... Истина ли е това? Не влизам в конфликт с нищо, значи може и да е истина, а?
Но ти, веднага казваш, че ще игнорираш някои неща и ни даваш указания какво да не пишем. :) Това истина ли е?
Иначе съм съгласна че "целта на човек, който иска да постиге липса на сблъсъци би следвало да е да съедини в съзнанието си всичките малки парченца истина и да ги подреди сам така, че да няма сблъсък помежду им, а те да му служат."
Когато усетя, че съм преживяла един ден без всякакъв сблъсък с нещо в съзнанието си и без всякакво чувство за дисхаромия, отчитам, че съм изживяла един истински ден :) ....  или нещо такова :)

Иай

• Guest
« Reply #2 on: август 16, 2006, 01:51:02 pm »
Много добре казано  O0
Напоследък и аз доста се замислям за това. Отначало и аз търсех "истината" за едно или друго нещо - например, коя религия е най-близо до истината. После установих, че колкото са хората на земята, толкова са и различните представи за Бога, Създателя, Висшия Вселенски Разум... и т.н. Което съвсем не означава, че само един от всички се е добрал до ИСТИНАТА. Просто всеки върви по собствения си път и пречупва нещата през собствената си призма. Наскоро се бях заела да сравня наблюденията на различните автори за живота след смъртта. И там след много четене разбрах, че всички говорят за едно нещо, но използват различен стил на изразяване. Хората подложени на регресия разказваха за завръщането си у дома по различни начини и повечето от тях вярваха, че това е единствения начин, че това което виждат и преживяват се случва на всички. Само по-напредналите души изразяваха мнение, че другите може да изживеят това по различен начин. Накрая стигнах до "прозрението", че и завръщането ни у дома е много индивидуално и до някъде е свързано с нашата представа за нещата - за да можем по-плавно да направим прехода.
 Така че по въпроса за истината - както за живота преди и след смъртта, така и за живота ни тук и сега, може да не е само една. Както каза yavor, нашата истина е частица от общата или цялата истина. Дори това, което ни се струва абсурдно, или нереално, може да се окаже частица от същата тази истина. Затова, колкото сме по-отворени за "чуждата" истина и сме готови поне да помислим върху чуждата гледна точка, толкова повече се доближаваме до  цялата истина :)
 :smitten:

Nirvana

• Guest
« Reply #3 on: август 16, 2006, 05:13:50 pm »
Това, че сто човека гледат една топка от различни ъгли, не значи, че топките са сто   :crazy2:
Работата е там, че сме хора и освен боядисана, топката друга не можем да я видим... Можем само да предполагаме за реалната и може би заучим  ::)
Пък и вероятно топката не е мъртва-  постоянно една и съща...
Можи топката да е "топка- хамелеон"   >:D (пак боядисана страна)
Можe би  :idiot2:   :uglystupid2:

yavor

• Guest
« Reply #4 on: август 16, 2006, 06:54:07 pm »
Хм, може да се каже, че не ме интересува истината. Интересува ме, че сега си седя на компа и се кефя да прочета или напиша нещо и после да се върна към работата си ... Истина ли е това? Не влизам в конфликт с нищо, значи може и да е истина, а?
Но ти, веднага казваш, че ще игнорираш някои неща и ни даваш указания какво да не пишем. :) Това истина ли е?
Иначе съм съгласна че "целта на човек, който иска да постиге липса на сблъсъци би следвало да е да съедини в съзнанието си всичките малки парченца истина и да ги подреди сам така, че да няма сблъсък помежду им, а те да му служат."
Когато усетя, че съм преживяла един ден без всякакъв сблъсък с нещо в съзнанието си и без всякакво чувство за дисхаромия, отчитам, че съм изживяла един истински ден :) ....  или нещо такова :)
Ами според мен пък ако не съм изморен или "утрепан" в края на деня си значи не съм се натоварил достатъчно, това колко се товари човек трябва да е съобразено с възможностите му и винаги трябва да е малко повече отколкото му е "в нормата" иначе няма развитие и или остава на същото място, или атрофира, а това ми лъха на мухал, лишеи, пръст и разложение. :D
ако някой има да каже нещо за "истината" е добре дошъл, все пак затова отворих темата...  ;)
« Last Edit: август 16, 2006, 07:02:11 pm by yavor »

Иай

• Guest
« Reply #5 on: август 16, 2006, 07:02:33 pm »
Ами според мен пък ако не си изморена или "утрепана" в края на деня си значи не си се натоварила достатъчно, това колко се товари човек трябва да е съобразено с възможностите му и винаги трябва да е малко повече отколкото му е "в нормата" иначе няма развитие и или остава на същото място, или атрофира.

Зависи за какво натоварване става дума, ако е само физическо, или по-скоро битово, то за какво развитие говорим?

yavor

• Guest
« Reply #6 on: август 16, 2006, 07:10:52 pm »
Ами аз всяко натоварване го разглеждам като умствено такова. Тоест за мен въпоса ти е еднозначен и ще обобщя "физическото" и "битовото" натоварване в едно. O0
Натоварването също си има степени. И трябва да се знае кога човек
- не се е натоварил достатъчно - мързи го да се мръдне
- вече се е уморил
- налага си волята за да постигне малко повече извън рамката.
Трябва и да знае кога да спре, за да не вземе да си похаби я нервите, я мускулите.
Интересен факт е, че много хора не са се замисляли че както има мускулна треска така има и "мозъчна" ама за това по-нататък...  :D :knuppel2:

bee

• Guest
« Reply #7 on: август 16, 2006, 08:34:21 pm »
Не се чувствам пренатоварена напоследък и ... мноооого, ама мнооого ме мързи :))))) Извинявай, че не мога да ти кажа нищо за истината!!! Игнорирай ме. :)
P.S.  Поздрави от мухъла, лишеите и разложението. :) .... Ама да не забравяме, че мързела е ключ оставен ни от Бога (Ра-Хари).  :-* :smitten:
« Last Edit: август 16, 2006, 08:37:02 pm by bee »

yavor

• Guest
« Reply #8 on: август 16, 2006, 08:57:18 pm »
Не се чувствам пренатоварена напоследък и ... мноооого, ама мнооого ме мързи :))))) Извинявай, че не мога да ти кажа нищо за истината!!! Игнорирай ме. :)
P.S.  Поздрави от мухъла, лишеите и разложението. :) .... Ама да не забравяме, че мързела е ключ оставен ни от Бога (Ра-Хари).  :-* :smitten:

за мен мързела и бог са едно и също нещо

bee

• Guest
« Reply #9 on: август 16, 2006, 09:15:22 pm »
Ха-ха ... не щеш да ме игнорираш  :2funny: Що така?  :P
« Last Edit: август 16, 2006, 09:37:43 pm by bee »

grizzly

• Guest
« Reply #10 on: август 16, 2006, 09:26:36 pm »
Хм, шаблонните фрази си ги чувал, тогава, защо ни ги поднасяш ? Идеята за "по-висшата" истина, като колизия на няколко истини не е нова. Още повече, че моето схващане е , че колкото и сечения на различни истини да има, не може, да се познае цялата обективна истина. Тя е достъпна само за по-висше същество от човека, защото "истината" ( абсолютната, ако я има ) е сбор от всички истини за едно нещо, коита са необозрими за един човек. Нима, можеш да кажеш точният брой точки , от които се състои една окръжност ?

Quote from: yavor
Ще се излъжем самите ние ако приемем само един вариант за верен без да се замислим защо и как ги има останалите.
Няколко варианта  да, но всички  е просто абсурд...

Многото парченца истина се блъскат и влизат в конфликт, което ги прави да изглеждат нереални, малки и незначителни след сблъсъка с по-големи парченца.
Не истините се сблъскват, а илюзията за тях. В 90% от случаите, хората не ти поднасят, техните истини, които да интегрираш, а само претенции или свръхизкривени гледни точки !

kойто иска да постиге липса на сблъсъци би следвало да е да съедини в съзнанието си всичките малки парченца истина и да ги подреди сам така, че да няма сблъсък помежду им, а те да му служат

Нали ги подреждаш ТИ, пак изкривяваш, не схващаш ли ?

Иначе казано - да живее само според всеобщите истини.
И как откриваш себе си, като живееш според всеобщите истини ?

Надявам се , шаблонните ми изречения, да не са те подразнили и да ги прочетеш. Мерси :)

yavor

• Guest
« Reply #11 on: август 16, 2006, 09:49:05 pm »
идея за по-висша истина не помня да съм споменавал, може би щото аз търся по-низшите от край време  ::)
Няколко варианта  да, но всички  е просто абсурд...
ако не допусках, че е възможно да се обхванат всички истини изобщо нямаше да се замислям дали го мога или не. :coolsmiley: До колко е абсурд смятам да проверя лично.

Нали ги подреждаш ТИ, пак изкривяваш, не схващаш ли ?
че ще изкривявам виждането си за тия парченца истина е вярно, до кога ще продължи това не знам все още, ама все пак благодаря за напомнянето :)
И как откриваш себе си, като живееш според всеобщите истини ?
очевидно не си се досетил, че под "всеобщи" имам пред вид принципи залегнали в основата на всичко съществуващо, тоест най-низшите възможни, ама сега ти се отдава и тази въможност  :knuppel2:

Offline Lz3SU

• Ентусиаст
  • **
« Reply #12 on: август 16, 2006, 09:55:31 pm »
Колкото повече си мислите,че знаете толкова повече се заблуждавате.
НЕ МОЖЕ ДА ИМА ПОВЕЧЕ ОТ ЕДНА ИСТИНА!
ИСТИНАТА Е САМО ЕДНА!И ЗА ТОВА И "ИСТИНА".А това,че всеки я гледа от различен ъгъл не значи,че може да има много истини.
Това надявам се не е шаблонна фраза.Така мисля аз.

bee

• Guest
« Reply #13 on: август 16, 2006, 10:09:33 pm »
Тъй като сетивата ни имат ограничени спектри на възприемане няма как да осезаем реалността .... от там и обективната истина ... тогава за какво говорим?
Всичко тук е илюзия. :)

medea

• Guest
« Reply #14 on: август 16, 2006, 10:11:04 pm »
 За ИСТИНАТА да говори  само този, който никога не е излъгал....И АЗ ЩЕ МУ ПОВЯРВАМ... Само той може, и не защото е прав, а защото не знае всъщност що е лъжата .
Игнорирай ме!

O0

yavor

• Guest
« Reply #15 on: август 16, 2006, 10:14:44 pm »
За ИСТИНАТА да говори  само този, който никога не е излъгал....И АЗ ЩЕ МУ ПОВЯРВАМ... Само той може, и не защото е прав, а защото не знае всъщност що е лъжата .
Игнорирай ме!

O0
твое право си е да си чакаш колкото време решиш, когото решиш, това на мен ми изгуби достатъчно време

yavor

• Guest
« Reply #16 on: август 16, 2006, 10:15:56 pm »
Колкото повече си мислите,че знаете толкова повече се заблуждавате.
НЕ МОЖЕ ДА ИМА ПОВЕЧЕ ОТ ЕДНА ИСТИНА!
ИСТИНАТА Е САМО ЕДНА!И ЗА ТОВА И "ИСТИНА".А това,че всеки я гледа от различен ъгъл не значи,че може да има много истини.
Това надявам се не е шаблонна фраза.Така мисля аз.
Ами така е, само че е надробена на места на ситно, на други на по-едри парчета, това имах пред вид и под "подреждане" на парченцата. За да се постигне това, трябва да има всеобхватност на подреждането, което разбира се се очаква да е невъзможно поради невъобразимия брой парченца.

yavor

• Guest
« Reply #17 on: август 16, 2006, 10:18:12 pm »
Тъй като сетивата ни имат ограничени спектри на възприемане няма как да осезаем реалността .... от там и обективната истина ... тогава за какво говорим?
Всичко тук е илюзия. :)
има многобройни практики, които целта им е именно да изострят сетивата, за да види човек по-голяма част от реалността и да започне да реагира по-всеобхватно.

bee

• Guest
« Reply #18 on: август 16, 2006, 10:23:19 pm »
има многобройни практики, които целта им е именно да изострят сетивата, за да види човек по-голяма част от реалността и да започне да реагира по-всеобхватно.
Така е. Чакам да ми дойде настроението да задълбоча едни такива практики. Междувременно работя, домакинствам, гледам дете ... мъж, чатя с приятели, пиша нещо в Изворите ... но то и това е практика, ако ме питаш мен ... и още един поне тук ... ама хайде да не го споменавам  ;D. :)
« Last Edit: август 16, 2006, 10:24:59 pm by bee »

Offline ramus

• Напреднал
  • никой
« Reply #19 on: август 17, 2006, 06:40:58 am »
"Още единия" би казал, че много има да чакаш още, не само настроението.
Може би си избрала чакането, а не истината.
А може би разбираш повече от това, което ни пишеш. Може и нищо да не разбираш, защото писала си, че за теб разбирането не те интересува.
Дали това е от "чакането" или е от настроенията. ;)
Че какво ли й е на някаква си ИСТИНА. Голяма работа - че тя може да се "вмести между другото" между детето, мъжа, работата, удоволствията. Въпрос на избор - нали? Ти си го направила - за себе си. И си го написала ясно - пред нас.
------------------------
Явор, просто не й се "вързвай" - малко търпение. Темата е страхотна. Дай на всички малко време.
« Last Edit: август 17, 2006, 09:32:12 am by ramus »
АВТОРЪТ винаги съотвества на Поста си,
защото ПРИНЦИПА НА СЪОТВЕТСТВИЕТО няма изключения.

bee

• Guest
« Reply #20 on: август 17, 2006, 06:45:10 am »
И Рамус не ще да ме игнорира  :2funny:

Offline ramus

• Напреднал
  • никой
« Reply #21 on: август 17, 2006, 07:05:27 am »
че да не е луд, да те игнорира някой - само да е посмял :2funny:
Леле, колко мъка му се пише... :2funny:

bee

• Guest
« Reply #22 on: август 17, 2006, 07:31:30 am »
Че какво ли й е на някаква си ИСТИНА. Голяма работа - че тя може да се "вмести между другото" между детето, мъжа, работата, удоволствията. Въпрос на избор - нали?
Вече казах, че всичко тук  е илюзия. Това първо, второ израза "да се "вмести между другото"" и на Рамус и няма нищо общо с мен.  :) За мен най-голямата практика е самия живот, който се случва тук и сега ...  и тва е.
Рамус, не ти ли хрумва понякога, че живота е това, което е ... докато някои само разсъждават за него?
И не ти ли хрумва понякога, че Аз съм това, което съм .... докато някои само разсъждават за "себе си"?
Да споменавам ли истината  ... и свободата най-вече??? :)

Offline ramus

• Напреднал
  • никой
« Reply #23 on: август 17, 2006, 07:48:06 am »
Мдааа,
ти вече ги спомена  ;D

цитати
...Междувременно работя, домакинствам, гледам дете ... мъж, чатя с приятели, пиша нещо в Изворите

Чакам да ми дойде настроението /! ! !/да задълбоча едни такива практики.

Но най-много ме радва че "всичко тук е илюзия".  ;D

bee

• Guest
« Reply #24 on: август 17, 2006, 08:24:53 am »
Междувременно не е между другото. :)
И пак се чудя що не ме игнорираш, и да не е всичко илюзия, според теб, то аз поне със сигурност съм илюзия, нали знаеш името ми, даже съм "мъглата на илюзиите" .... особено пък, моето аз в твоята глава.  :2funny:
« Last Edit: август 17, 2006, 08:30:33 am by bee »

grizzly

• Guest
« Reply #25 on: август 17, 2006, 09:40:16 am »
очевидно не си се досетил, че под "всеобщи" имам пред вид принципи залегнали в основата на всичко съществуващо, тоест най-низшите възможни, ама сега ти се отдава и тази въможност
Аз ги наричам закони(не буквално, по-скоро "формули"). Благодаря ти , че ми предоставяш и тази възможност.
Quote from: ramus
Явор, просто не й се "вързвай" - малко търпение.
Това си е моята реплика ;)
Quote from: ramus
Може би си избрала чакането, а не истината.
А може би разбираш повече от това, което ни пишеш. Може и нищо да не разбираш, защото писала си, че за теб разбирането не те интересува.
Защо ли решавате, че като ръсите "мъдри" слова сте познали истината или сте станали "просветлени", или какъвто термин използвате... Бий(както и всеки друг), може да е много по-мъдра от всички нас, и без да има някаква специална нагласа, или да си седи и просто да чака, да я "осени" някаква истина. Едва ли гледането на семейство и разговорите с приятели, могат да попречат на някого, да се развие духовно(без кавички).
Рамус, ти си знаеш, това не ти го пиша на теб, само те ползвам. Тоест само ползвам твоят виртуален отпечатък във форума.
Quote from: Bee
И не ти ли хрумва понякога, че Аз съм това, което съм .... докато някои само разсъждават за "себе си"?
:smitten: Beehave :)

Offline ramus

• Напреднал
  • никой
« Reply #26 on: август 17, 2006, 11:29:48 am »
Понеже мисля, че достатъчно поспамихме, връщам се на темата на явор. Надявам се вече отшумяха канонадите и камъните по градините. Щото очевидно някои това също го взеха за истината и свойствата й.

------------------------------
Явор, за да продължим по темата имам няколко въпроса към теб...

1. Какво е ИСТИНА?.
2. Смяташ ли че истината е идеята на всеки човек за "нещо"
3.  Защо всеки човек смяташ, че си има "свое парченце от нея"
4. Защо за теб лично е важен въпроса за истината и какво е твоето отношение към нея - към идеята ли, към понятието ли... или смяташ, че двете са само "отражение" на някаква "ГОЛЯМА ИСТИНА - Всеобща" - там някъде.

medea

• Guest
« Reply #27 on: август 17, 2006, 02:31:15 pm »
........... :idiot2:....."твое право си е да си чакаш колкото време решиш, когото решиш, това на мен ми изгуби достатъчно време"
Какво ли да чакам? Може би това?......още едно мнение
Теория за истината
Alexander Dorn
Истина… М да, какво е истината? Къде ли е?

100% съм сигурен, че всеки съзнателен човек си е задавал този въпрос поне веднъж в живота. Е аз съм тук да ви отговоря на горните два въпроса като за бонус на цялата тази история ще добавя и реалността. Но ви предопредопреждавам, че може и да не го чете до край, че много н епотребни локуми ще намерите. А и може да си забубите времето (в което се съмнявам).

И така започвам с две твърдения (мой твърдения, а може би и на някой друг):
1. Глупци са тези,които търсят “вселенската истина”.(пояснене за вселеската истина по надолу)
2. И дава пъти по - голями глупци са тези, които твърдят, че са я намерили.

Ви сигурно ще си кажете, че глупакът в цялата работа съм аз. Е за вас сте си прави. Вярно е и, че и аз по едно време се бях впуснал в търсене на тази вселенска истина(това истината за всичко на куп – за Бог, за Света, за живота, за Вселената). Е не я открих и за това твърдя, че не съществува или поне не е за обикновенните хора(не че съм обикновен). Но намерих друго нещо – а това е пътят, моят път, по който трябва да крача (не, че въря по него). Намерих и, че “великата истина” е само за боговете, а на нас са оставили “лъжата”.

Опитвам се да ви кажа, че за всеки си има един точно определен път, за всеки си има една точно определена истина. Браво на тези, който са я намерили. Вие сред тях ли сте или още се лутате?

Та казах, че в пакета с “истинат” ce е набутал и вашият житейски път (а това дали вие ще вървите по него си е ваша работа). И така за пътят друг път. Сега да продължим напред. Казах ви къде се намира истината - във вас( ако не сте разбрали тези черните работи на белият фон на екрана ви по горе), а сега да дефинирам, какво е истина.

Истина това е това, в което вярваш и го смяташ за постижимо, това за вас е истина. (лично мое мнение, ако някои има същото не съм виновен). Вие тук може да попитате : “Добре де, ако казвам, че има извънземни и преражтане, то следва, че те съществуват?” Еми фактически да, ако вярваш достатъчно силно в тях – Те съществуват, те са си ваша лична истина и това, че другите не вярват във вашата истина това незначи, че тя е лъжа, нали? Само трябва да вярваш. И едвали съм каза всичко за истината, но поне не съм ви излъгал или пък съм?

Стигнах ме до бонусът – реалноста. ДА – тя е единственото истинско нещо за всеки. Реалността е действителността. Живеем в един и същи свят, нали? Гледаме едни и същи новини, едни и същи филми и четем едни и същи книги. Но не съм съвсем прав, но карай. Тя – реалността много кофти се усвоява, още повече ако си малко детенце и изведнъж детските ти представи за света рухнат пред телевизора виждайки как САЩ ръси смърт върху света или пък някакви две грамадни сгради със няколко хиляди невинни души потънат в земята заради нечий болен мозък. Но тук навлизам в анархистките ми и антиглобалистиките ми привързаности за това я напускам бързо. Но все пак реалноста не е най – предпочината ми тема за писане, за това се извинявам, че ви откраднах няколко ценни минутки, които щЯхте да прекарате пред телевизора в тъпеене.
..........е...Аз съм истината! O0

yavor

• Guest
« Reply #28 on: август 19, 2006, 11:58:48 am »
1. Какво е ИСТИНА?.
2. Смяташ ли че истината е идеята на всеки човек за "нещо"
3.  Защо всеки човек смяташ, че си има "свое парченце от нея"
4. Защо за теб лично е важен въпроса за истината и какво е твоето отношение към нея - към идеята ли, към понятието ли... или смяташ, че двете са само "отражение" на някаква "ГОЛЯМА ИСТИНА - Всеобща" - там някъде.
По 1 колкото съм се посетил за истината почти всичко съм написал, въпреки, че останаха още някои неща за доуточняване и това ще стане, малко липсвах последните няколко десетки часа понеже бях зает с други неща.
2. Доколкото разбирам въпроса ти отговорът е "да"
3. Ами смятам така защото така го виждам, всеки си има своя истина и я ползва за упора, за нещо, върху което да стои. А необходимостта от знаенето на всяка истина се поражда от това, че е твърде неизгодно да се седи на едно място.
4. За отражения на истината може да се смятат всички нейни описания   O0
ще понапиша това-онова по темата скоро  :) ще е хубаво да постнеш каквото си измислил по въпроса, че да видя дали не пропускам нещо  ;)

OM

• Guest
« Reply #29 on: август 19, 2006, 06:27:35 pm »
Хайде малко да уточним първо понятията, за да можем да си говорим на един език, иначе се получава, че всеки си разбира едно нещо някакси, а друг по друг начин, така можем да си говорим до второ пришествие и пак нищо да не си кажем.
Понятието "истина" е абстрактно понятие, абстрактно понятие е и "математика" ще използвам аналагоията между двете за   яснота  и конкретност: основното понятия в матетематиката например е число - никой вече не разсъждава или спори какво означава едно, две и тн. За аксиомите и теоремите също никой не спори.Унифицирано е и толкова, върви се нататък. Кое е това  основно понятие в истината, кои са "аксиомите и теоремите".

Ето като се порових в интернет какво стигнах като "дефиниция" на ИСТИНА:This article is primarily concerned with truth as it is used in the evaluation of propositions, sentences, and similar items. For example, the sentence "3 is less than 4 is true" is an evaluation of the sentence "3 is less than 4".
en.wikipedia.org/wiki/Truth
Както виждате няма дефиниция  точно на понятието "истина" защото първо трябва да се уточни в коя област на познанието, живота, битието и т.н. говорим,аналогия с математиката - в коя област аритметика, геометрия, планиметрия и т.н. та дайте да уточним първо това: в коя област търсим истината, както вече уточних, ИСТИНА ВЪОБЩЕ НЯМА, поне досега никой не е дръзнал да дефинира такава. Та ако иснаме да излезем от кръга на глупостите, които се дрънкат постоянно и да си говорим "мъдрости" да уточним първо това.
1
2
3
Предлагайте !

Моите уважения
 :smitten: