Author Topic: За истината, някои свойства  (Read 43036 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

yavor

• Guest
Re: За истината, някои свойства
« Reply #60 on: август 21, 2006, 11:11:14 pm »
 :knuppel2: крайно време е да започнеш да четеш преди да пишеш... поне заглавието.. особено като разпространяваш лъжи в тема за истина, поне трябва да се съобразиш малко, че да не го правиш толкова явно   :2funny:
« Last Edit: август 21, 2006, 11:19:58 pm by yavor »

OM

• Guest
« Reply #61 on: август 21, 2006, 11:38:59 pm »
Nova е абсолютно права, че между "раб" и "роб" няма нищо общо в следния смисъл:
РОБ - безправен човек,който се продава като стока;подтиснат,поробен от чужда държава човек;безволев човек,които се е поддал във власта на някого или на порока,страстта, увлечениетои пр.,пленник;
РАБ - е в смисъла,че Господ на вселената е този, който заповядва,затова човека е  наречен "раб божий"

Хайде пак да уточняваме и разсъждаваме: Щом Господ е този ,който заповядва, значи му се дава ролята на госпорадр, нали само господарите заповядват, аз поне не знам други/освен в армията, но тук  няма  се предвид отношения командир-войник, определено :laugh:/ На кого заповядват господарите - на своите роби, единствено и само! Е какъв е извода: Господ - господар, човека - роб. Та не виждам все още абсолютно никаква разлика в значението на думите РАБ и РОБ.

yavor

• Guest
« Reply #62 on: август 22, 2006, 08:39:58 am »
ами думата е старобългарска и езика се изменя, би следвало да значи същото независимо коя от двете думи се ползва :D

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #63 on: август 22, 2006, 09:31:19 am »
Разликата между двете думи е огромна. Роб е човек , който насила е бил поробен, отнета му е свободата , без той да го е искал. РАБ винаги се е свързвала със смирението пред Висшата сила , която движи този свят, това е съзнателно отдаване на вселенските закони най-общо казано, това не отнема свободата, а може би  по-скоро дава свобода...... :angel:

А за Истината....
Мисля , че Истината е една и тя е Абсолютната истина, тази която съдържа в себе си всички истини и илюзии.....Всеки има право да избор на какво ще повярва , но това не променя равновесието в Абсолютната Истина, би могло  обаче да промени неговото лично равновесие, ако системно приема  очевидни лъжи за истина, например...

Основното свойство на Истината според мен е , че я има, че съществува......  :)
Every moment is a miracle right now

medea

• Guest
« Reply #64 on: август 22, 2006, 10:08:10 am »
:knuppel2: крайно време е да започнеш да четеш преди да пишеш... поне заглавието.. особено като разпространяваш лъжи в тема за истина, поне трябва да се съобразиш малко, че да не го правиш толкова явно :2funny:
........и това го казва човек, който дори за себе си не е уточнил какво е истината и какво е лъжата?!?!?! :uglystupid2:

Права си, Bee, много хора се оттеглиха от този форум заради голямото "плюене" по тях, но това явно е начин на живот за други хора,които избиват комплекси тук....
Дано да стигнат до истината!

nova

• Guest
« Reply #65 on: август 22, 2006, 10:43:59 am »
връщайки темата в нейното русло да изпраскам един въпрос, а именно

Ако съществува една истина за всички и всичко, що аджеба сме седнали да го обсъждаме това наличие?

Nirvana

• Guest
« Reply #66 on: август 22, 2006, 10:59:11 am »
Права си, Bee, много хора се оттеглиха от този форум заради голямото "плюене" по тях, но това явно е начин на живот за други хора,които избиват комплекси тук....

medea, винаги ще ни има алабала-пишещите... дали писаното ще да е лъжа или истина зависи от твоята "вяра" в това, зависи изцяло от теб  :P Всичко просто Е, ние го правим лъжа или истина   :crazy2:   :uglystupid2:

yavor

• Guest
« Reply #67 on: август 22, 2006, 11:03:13 am »
връщайки темата в нейното русло да изпраскам един въпрос, а именно

Ако съществува една истина за всички и всичко, що аджеба сме седнали да го обсъждаме това наличие?
щото не я помним.. нито пък я знаем

bee

• Guest
« Reply #68 on: август 22, 2006, 11:10:13 am »
Всичко просто Е, ние го правим лъжа или истина   :crazy2:   :uglystupid2:

O0  :smitten:

medea

• Guest
« Reply #69 on: август 22, 2006, 11:17:47 am »

medea, винаги ще ни има алабала-пишещите... дали писаното ще да е лъжа или истина зависи от твоята "вяра" в това, зависи изцяло от теб  :P Всичко просто Е, ние го правим лъжа или истина   :crazy2: :uglystupid2:

Разбирам,Nirvana, всеки със своята истина.... O0....но да не е за чужда сметка и на чужд гръб.....това е меко казано - неучтиво и непочтенно.....Аз не смея да си го позволя, защото помня трите “R”-та: "Respect for self, Respect for others, Responsibility for all your actions" или
"Уважавай себе си, уважавай другите, носи отговорност за всички свои действия".

Nirvana

• Guest
« Reply #70 on: август 22, 2006, 12:20:31 pm »
Не, не се разбрахме май  :idiot2:
Сметките се плащат Само от консуматорите (настоящи или бъдещи).
Ти като че ли изявяваш желание да плащаш... първото R си го забравила или третото е в действие?  :P

Уважението изисква поставяне на по- високо стъпало на уважаваното спрямо и от уважаващия. Що за уважение е това към себе си? Тоз който уважава себе си, що се поставя на по- ниско? Аз съм За себето да уважава Тоз и му позволи да бъде, какъвто е- неограничен...
т.е. R-тата да останат за пондРелниците, сиреч само за когато ти е кеф  >:D   :uglystupid2:

Но идеше реч за истината (или по- скоро за заглавието на темата)  :crazy2:

yavor

• Guest
« Reply #71 on: август 22, 2006, 04:49:30 pm »
няма ли други теми дето да спамите  :knuppel2:
« Last Edit: август 22, 2006, 04:55:04 pm by yavor »

OM

• Guest
« Reply #72 on: август 22, 2006, 05:01:40 pm »
Разликата между двете думи е огромна. Роб е човек , който насила е бил поробен, отнета му е свободата , без той да го е искал. РАБ винаги се е свързвала със смирението пред Висшата сила , която движи този свят, това е съзнателно отдаване на вселенските закони най-общо казано, това не отнема свободата, а може би по-скоро дава свобода...... :angel:
Не мога да го възприема това смирение пред Висшата сила/даже думата сила е неподходяща според мен/, че не родбско смирение. Аз по-скоро го чувствам като Висша Любов, както всъщност и в Библията се определя така, та някакси не върви смирение пред Висшата Любов. На Висшата Любов може само да се дава също такава Любов.

А за Истината....
Мисля , че Истината е една и тя е Абсолютната истина, тази която съдържа в себе си всички истини и илюзии.....Всеки има право да избор на какво ще повярва , но това не променя равновесието в Абсолютната Истина, би могло обаче да промени неговото лично равновесие, ако системно приема очевидни лъжи за истина, например...

Основното свойство на Истината според мен е , че я има, че съществува...... :)
Абсолютно вярно, напълно съм съгласна с това твое изказване Дивайн O0
 :smitten:

Nirvana

• Guest
« Reply #73 on: август 22, 2006, 07:12:33 pm »
няма ли други теми дето да спамите  :knuppel2:
Не, няма. По- подходяща от Твоята тема за спам няма никъде из интернет  :-\   >:D

П.п. Кат веч сме си спомнили за палката, време е да идим и по- напред, (което не е и много далеч всъщност) и да си спомним за лианите и бананите...  :coolsmiley:

rosi_banova

• Guest
« Reply #74 on: август 22, 2006, 07:27:13 pm »
 Тук май е най-интересно тези дни ;)
Няма да дообяснявам за Божествената Дихотомия,защото посочвам книгата и мястото ,на което да се прочете. :)
Но ще си позволя още малко да цитирам от същата книга.За мен връзката на цитата с темата е очевидна ,дано да ме разберете защо го слагам точно тук.
   "Играта щеше да свърши, ако си припомниш всичко.Тук си дошъл по определена причина и Божествената цел би била  изопачена , ако разбираше по какъв начин е устроено всичко.Някои неща винаги ще останат тайна на това ниво на съзнание и така трябва да бъде.Ето защо не се опитвай да разбереш всички тайни.Помогни ми веднъж.Дай на вселената шанс,тя ще ти се разкрие,когато му дойде времето.
   Наслаждавай се на преживяването да бъдеш непрекъснато в процес на ставане.Бързай бавно!"
.........и аз ви обичам! :smitten:

Offline ramus

• Напреднал
  • никой
« Reply #75 on: август 23, 2006, 01:23:13 pm »
ЯВОР,

С точките-въпроси, които ти зададох, исках да уточня само "периметъра" на разглеждане.
Исках също така, да изкажа наблюдението си, че Идеята за ИСТИНА повечето хора вземат за ОБЕКТИВНА. Много лесно ние "вдъхваме" на идеите си "живот", и ги припознаваме като РЕАЛНОСТ.
Ако ни нямаше нас къде щеше да остане истината. И какво са идеите без нас хората, дето пишем и говорим за тях.
Също така исках да напомня, че затова истина не може да се дефинира. Абстрактните понятия включват възможността на един човек да има "представа" за тях, а представата носи своето "ограничение". Умът на човека си има особеност, която не му позволява да си представи нещо "различно". Това е елементарно и всички, които са изучавали вътрешния свят на хората са го забелязали. Представянето, както и мисленето, както и възприемането на информация, са тясно свързани със "вътрешната" картина, която всеки човек си прави за Света в който живее.

Та основното заради което те попитах е да разбера, доколко ти самия можеш да определиш кое си ти, и кое са ти идеите.

Идеята за ИСТИНА е важна част от всеки индивидуален път на човека към израстването му. И опитите на някои колежки на умаловажат и обезсмислят темата и идеите на всеки по нея , издава единствено, тяхното отношение  /или липсата на такова/ към себе си.
Повтарям, че това е мое мнение.
АВТОРЪТ винаги съотвества на Поста си,
защото ПРИНЦИПА НА СЪОТВЕТСТВИЕТО няма изключения.

bee

• Guest
« Reply #76 on: август 23, 2006, 02:27:18 pm »
Също така исках да напомня, че затова истина не може да се дефинира.
Ами и някои колежки това казваха  :2funny:
А други колежки искаме само да омаловажим и обезсмислим преходните илюзии на егоистичните Светове, в които живеят много от хората ... 8)

OM

• Guest
« Reply #77 on: август 24, 2006, 01:45:32 am »
Може да се дефинира, що не?! Човек нали всичко може, стига да поиска :crazy2:
Ама хем искаме дефиниция, хем да надскочим себе си!
Е, не става така! :uglystupid2:

nova

• Guest
« Reply #78 on: август 24, 2006, 08:23:06 am »
Ама хем искаме дефиниция, хем да надскочим себе си!
Е, не става така! :uglystupid2:
ами как да не става- надскачаш и дефинираш- друг е въпроса дали това ще ти е важно тогава и в кой свят аджеба ще живееш тогава  :D

А други колежки искаме само да омаловажим и обезсмислим преходните илюзии на егоистичните Светове, в които живеят много от хората ... 8)

да омаловажим и обезсмислим за кого Вее- щото, ако за мен- аз така и така там си живея и трудно някой не-комшия би имал думата / те не че комшийте имат.../. А ако е за теб и някои други/ щото е в 1л.мн.ч./ те нали са си маловажни. Та и конкретния ми въпрос- що се пънеш? >:D
« Last Edit: август 24, 2006, 08:30:17 am by nova »

OM

• Guest
« Reply #79 on: август 30, 2006, 07:39:37 pm »

ами как да не става- надскачаш и дефинираш- друг е въпроса дали това ще ти е важно тогава и в кой свят аджеба ще живееш тогава  :D

Света не го знам, ама жълта ще да е книжката ти в този свят. :D
 По-добре вместо да надскачаш,  да се развиеш, да извървиш пътя до там, тогава дефиницията си идва сама/ако въобще тие необходима такава тогава/, въобще нещата са си на мястото.

bee

• Guest
« Reply #80 on: август 30, 2006, 09:43:08 pm »
[

да омаловажим и обезсмислим за кого Вее- щото, ако за мен- аз така и така там си живея и трудно някой не-комшия би имал думата / те не че комшийте имат.../. А ако е за теб и някои други/ щото е в 1л.мн.ч./ те нали са си маловажни. Та и конкретния ми въпрос- що се пънеш? >:D
А, пъна се :) Не се пъна, само си играех с думите  - не можах да се удържа, извинявам се и не ми ги взимай навътре - глупости само говоря и без туй. "Духовното" от известно време не ме интересува ...ударила съм го на живот. ;D

nova

• Guest
« Reply #81 on: август 31, 2006, 09:42:09 am »
Ако кажеш и защо се извиняваш...щото и това не разбрах

bee

• Guest
« Reply #82 on: август 31, 2006, 09:51:31 am »
Щото обичам да се извинявам когато съм засегнала някой или съм го оставила в недоумение - искам да създавам само положителни емоции у хората. Така ми е кеф. :)

yavor

• Guest
« Reply #83 on: септември 01, 2006, 08:24:55 am »
за да можеш после пак да го засегнеш, "на чисто"
а, бре хора, какво направихте с темата, нещо отекна между асоциациите ви и и нищо не остана :idiot2:
« Last Edit: септември 01, 2006, 08:26:38 am by yavor »

grizzly

• Guest
« Reply #84 on: септември 01, 2006, 08:43:56 am »
а, бре хора, какво направихте с темата, нещо отекна между асоциациите ви и и нищо не остана :idiot2:

Ти какво очакваше  да стане ? Пък и ние сме само хора, случва се да грешим/спамим ;)

bee

• Guest
« Reply #85 on: септември 01, 2006, 08:49:17 am »
:2funny: Третирам хората около мен така както третирам себе си (е, не във всички случаи, но тук си го позволявам това по-свободно), т.е. понеже мен никой не може да ме засегне - не се обиждам и си ги обичам всички - априори предполагам, че и другите не могат да се засегнат :) (още повече, че някои са го твърдяли това в публичното пространство). Ако, все пак, някой се засегне, дали да мисля, че това е мой проблем   :idiot2:
Честно казано, доскоро мислех, че е мой проблем, но Рамус се опита да ме научи, че не е и  ... аз май съм прихванала.  :2funny:
« Last Edit: септември 01, 2006, 08:51:36 am by bee »

imaginary

• Guest
« Reply #86 on: септември 01, 2006, 05:32:25 pm »
В девети клас учителя ми по философия ми писа 2ка,точно по темата.Опитах се да "философствам"и изтърсих,че няма една истина.Общовалидна,обективна и прочие.Той беше дълбоко възмутен от подобно невежество.
13 години по-късно съм на същото мнение.Хората определят по вътрешните си критерий собствените си истини.Вие,аз и всички знайни и незнайни автори,цитирани тук.Всеки даден пример може да се използва и в двете посоки-както за да потвърди,така и за да опровергае тезата на автора си.
Дори не ми се дават примери,мисля,че са съвсем очевидни.
В крайна сметка,аз се замислих за себе си...и как възприемам нещата,когато говоря с хората.Твърдения.Така ги приемам.Хората ,на етапа на земното си съществуване,разполагат само с непроверени,нечий твърдения.И боравят с тях.Адаптират ги към себе си.
 Кой може да каже как ще виждаш земята,когато си друго,а не душа напъхана в преходно тяло?Кръгла,плоска?/Между другото тя не е съвсем кръгла,нали?Учи се в училище/Или по -съвсем различен начин?
И кое тогава ще бъде истината?Едно от тях ,или всичките?

Това е само едно твърдение.Не ме взимайте насериозно.

OM

• Guest
« Reply #87 on: септември 01, 2006, 11:18:04 pm »
Да , imaginary , от житейска гледна точка си права - всеки има своята малка истина. От гледна точка на философията - не , тя е само една, каккто и Абсолютната истина също е една единствена и колкото повече я отричаме, толкова повече се отдалечаваме от нея и приближаваме Абсолютния край.

yavor

• Guest
« Reply #88 on: септември 02, 2006, 09:21:07 pm »
Да , imaginary , от житейска гледна точка си права - всеки има своята малка истина. От гледна точка на философията - не , тя е само една, каккто и Абсолютната истина също е една единствена и колкото повече я отричаме, толкова повече се отдалечаваме от нея и приближаваме Абсолютния край.
Наблюдавам те че дрънкаш каквото ти дойде на ума... я обясни какво "абсолютен край" щото нито човек нито науката познава такова нещо
би следвало като пишеш в темата за истината, най-малкото мненията ти да съдържат лесно разбираеми словосъчетания за да няма объркване у другите, нали?
« Last Edit: септември 02, 2006, 09:52:12 pm by yavor »

medea

• Guest
« Reply #89 on: септември 02, 2006, 10:50:03 pm »
Наблюдавам те че дрънкаш каквото ти дойде на ума... я обясни какво "абсолютен край" щото нито човек нито науката познава такова нещо
би следвало като пишеш в темата за истината, най-малкото мненията ти да съдържат лесно разбираеми словосъчетания за да няма объркване у другите, нали?
Не знам като какъв се изживяваш,yavor,за да си позволяваш забележки по нечие мнение.Ти самият нямаш мнение.
А мислиш ли? И внимаваш ли какво мислиш? Това е много важно. Ще ти обясня ЗАЩО!
Мислите ни са енергия и неминуемо предизвикват някакви промени и въздействия. Тези въздействия имат свойството да се натрупват и да дават значителен резултат, но много рядко ни се случва да съобразим, че причинителите сме ние.Мислите пораждат емоциите.емоциите пораждат чувствата, а чувствата пораждат представите ни за действителността.Затова трябва да се научим да бъдем отговорни за мислите си - това е още една причина да бъдем доброжелателни към всичко съществуващо.
O0