Author Topic: Zdravoslovno hranene!  (Read 12258 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bianka1984

• Guest
Zdravoslovno hranene!
« on: октомври 03, 2006, 12:38:18 am »
Iskam da zapocna da se hranja zdravoslovno.koi hrani da zapocna da priemam i koi NE.
Neiskam da spazvam dieti,prosto iskam zdravosloven nachin na jivot. :)

Offline velaskes

• силата отвътре
  • Администратор
  • Напреднал
    • Изворите
Re: Zdravoslovno hranene!
« Reply #1 on: октомври 03, 2006, 07:51:45 am »
Според мен е много по-важно как ядеш отколкото какво ядеш. Тоест дали приемаш храната с благодарност и обич, дали се наслаждаваш на вкуса й, дали я приемаш бавно сдъвквайки я хубаво преди да я глътнеш. Такива неща. А за да не се напълнява просто е хубаво да се яде само когато си гладен и да не се преяжда. Разбира се нужни са някакви определени дози от въглехидрати, протеини, мазнини, витамини и минерали, но приемайки основни и разпространени храни + плодове и зеленчуци можем да оставим изцяло работата по подбирането на необходимото на самото тяло :) За пример може да се живее много дълго на хляб(пълнозърнест) и вода само.
Съм никой, отивам никъде, искам нищо.
Съм всеки, отивам навсякъде, имам всичко.

bianka1984

• Guest
« Reply #2 on: октомври 03, 2006, 11:47:15 am »
Blagodarja ti  ;)

Offline bisa

• Ентусиаст
  • **
« Reply #3 on: октомври 03, 2006, 01:50:18 pm »
Да, разбира се, Velaskes е прав, но е важно пълнозърнестия хляб да не е от боядисания. Качеството на водата - най-силно наситената информационна структура е от голямо значение. Каква вода пиеш, по колко? Ти питаш изобщо за здравословен начин на живот, а това е комплекс от навици и осъзнаването им. Важно е кой приготвя храната и от какви продукти. Имаше един страхотен испански филм "Като гореща вода за шоколад", който беше кулинарен шедьовър не само при приготвянето на ястията, а емоциите, които вълнуваха всички персонажи в къщата се отразяваха на качеството на храната. Тя беше и магия и благословия, оръжие и еликсир. Другите неща в здравословното хранене са ясни. Плодовете винаги на гладен стомах /без круша/. Много зеленчуци, комбинирани с месо за месоядните и с въглехидрати за другите. Постепенно спиране на прясното мляко и кашкавала. Чай, мед и т.н.Никакви супи освен зеленчукови.Повече риба, но не пържена. Никакви консерви и карантии. Може малко винце, биричка. Все питиета на посветените. По-важна е нагласата и компанията, с която се приема храната. Осъзнато дишане и къпане.Седенето край огън. Изобщо неща, които те карат да ликуваш и да се радваш, че си жива. Много любов и красота. Това привлича светлината.

bianka1984

• Guest
« Reply #4 on: октомври 03, 2006, 09:12:18 pm »
blgodarja ti Bisa :smitten:

OM

• Guest
« Reply #5 on: октомври 03, 2006, 09:20:23 pm »
Попадам на все повече автори , на стари и нови изследвания които разглеждат този въпрос - здравословното хранене. На всички ни е позната старата мъдрост за трите бели смърти - бялото брашно, бялата захар и бялата сол.
Все повече се обсъжда и новата - стара(още Христос е говорил за това) теория за това, че човекшк не е създаден като месоядно същество - цялата негативност, целия ужан на животното което бива умъртвяване за да послужи за храна на едно или друго ниво се предава и отлага в човека. Чудесни доставчици на белтъчини са гъбите, ядките. Не се изключват първоначално яйцата и млечните продукти като доставчиците им. Все повече се говири и за хранителната стойност - енергийноносител на прясно откъснатите плодове и зеленчуци и на тези престоели даже няколко часа в хладилника, а докато стигнат до пазара, докато си ги доставим и поставим в хладилника колко по няколко часа минават. Все пак растителната храна, по възможност нетоплинно преработена е за предпочитане като здравословена за хората.
В заключение това което знам като здравословен начин на хранене - престни плодове и зеленчуци в пресен вид, всякакви видове ядки,кълнове, корени и гъби подправени със зехтин и лимон, вместо слънчогледово и др.олио. За готвене все пак е по-добре да се използва слънч.олио, ако се консумира хляб да бъде пълнозърнест, още по-добре от кълнове, а ориза - кафяв.
Цялостна система за здравослоно хранене имат Лидия Ковачева(тя е преди всичко на плодовете), Дънов и др.

Offline velaskes

• силата отвътре
  • Администратор
  • Напреднал
    • Изворите
« Reply #6 on: октомври 04, 2006, 08:00:48 am »
само едно отклонение: как се разпознава истинския пълнозърнест хляб от боядисания?

nova

• Guest
« Reply #7 on: октомври 04, 2006, 09:56:50 am »
Няма разпознаване- по презумция е боядисан, за да излезе баланса себестойност-цена. За по-скъпичките като на Бонус например -- може би в тях съотношението боя- пълнозърнесто брашно/или смачкани зрънца/ е по-поносимо. Но пък там консервантеца е в повече, та да държи и да не вкисва. В България ръж отдавна не се произвежда, така че внасянето й допълнително вдига цената. Ах какви спомени имам от ръжените хлебчета, които се продаваха на приземния етаж на Халите някога... :-\.
Решението е "направи си сам"- вземаш си, от който и да е диетичен магазин количества пшенични трици, пшеничен зародиш, ръжено и пшенично/не от бялото, а смесеното/  брашно, овесени / и каквито се сетиш оше зърнени култури/ ядки,които си смилаш в блендер или нещо такова... водица, маица и си готов. Ще получиш нещо с недотам  добър външен вид, което много бързо се разваля, но пък гарантирано ще е пълнозърнест хляб. По-лесно е да се прави нещо от типа тортиля, а не класическата форма на хляб, защото по-добре ще се изпече, пък и на тортилята може да замениш маята със сода-- хептен в десятката ;)

ето една връзка  рецептите на д-р Емилова
« Last Edit: октомври 04, 2006, 10:07:29 am by nova »

kiflichka

• Guest
« Reply #8 on: декември 01, 2006, 12:42:12 pm »
imam malka problem s tegloto :'( biah predi 6 meseca 47 kg a sega spriah chigarite otpusnahse hapvam kakvoto sipoiskam i napalniah drastichno sega sam 55kg visoka sam 160 gradna obikolka 90 na 60 na 93 moga li chez zdravoslovnoto hranene da otslabna za 1  mesec

Offline velaskes

• силата отвътре
  • Администратор
  • Напреднал
    • Изворите
« Reply #9 on: декември 01, 2006, 08:58:31 pm »
Забелязал съм че когато се поддадеш силно на някакви негативни емоции(което е много по-изразено при жените) и несъзнателно продължиш напред е възможно да започнеш да компенсираш с прекомерно хранене. Примерно си самотна или те е страх от някаква загуба или нещо друго, ако е такъв случая може да си дадеш сметка за тези неща и да се опиташ да ги преодолееш(вземайки решение), тъй като ако причината е психологическа и се пренебрегва проблема ще продължава да се появява дори и да го решиш временно.
Не говоря конкретно за теб, а в най-общ план.
« Last Edit: декември 01, 2006, 09:18:58 pm by velaskes »

pakost

• Guest
« Reply #10 on: декември 02, 2006, 10:50:47 am »
Здрасти Кифличке,
Погледни реално на нещата. Тялото ти има памет, то е съвършен природен механизъм. Нуждае се от чиста храна (от природен произход с минимално или никаква химическа обработка), вода и движение. Цигарите не влизат в нуждите на тялото. Аз съм отказала цигарите и съм наясно с психологическия ефект. Понеже си привикнала да пушиш, като си спряла усещаш, че нещо ти липсва, нещо което осигурява живота ти. Пушача се изживява като срастнат с цигарите. Той развива физическа и психологическа зависимост. Което означава, че ума му буквално изживява смърт, защото му отнемаш нещо, с което идентифицира живота си. И най-бързия път да успокоиш ума си е като му даваш храна, за да притъпиш ужаса, който изпитва от отворената празнина. Буквално пълниш празнината с храна. И то каква? Вероятно високоенергийна, за да усещаш прилив, за да заместиш крастата. Надявам се да се сещаш вече, че щом тялото ти, което помни какво е било години наред и знае от какво има нужда, е реагирало на "новия хранителен режим", който си му наложила, това е неговия сигнал да ти каже, че прекаляваш. Затова намери друг заместител, с който да бориш цигарената си зависимост. Ако си се пристрастила и към сладкото примерно, е още по-наложително да си намериш заместител, но такъв, който изисква внимание от твоя страна и сериозно отношение към теб самата. За 1 месец здравословно, няма как да свалиш 8 кг. А е възможно и да не ти трябва да сваляш 8 кг. Тялото само ще заеме необходимото тегло и форма, когато го оставиш отново да функционира, без да го пресищаш. Та в това отношение моят съвет, с който каквото искаш прави, е да се заемеш със някаква ежедневна физическа активност, поне 30 минути на ден отделяй за да се движиш, както ти харесва - плувай, ходи, тичай, играй тенис - каквото ти харесва, но организирано и постоянно. Обръщай си внимание какво поглъщаш. Не се ограничавай, просто се стреми да ядеш природна храна и да пиеш много вода. И се вслушвай в тялото си. То не се интересува от мерките, с които си мислиш че си красива. То се интересува да получава необходимите му микроелементи, витамини, протеини, въглехидрати и мазнини, във такива количества които са му необходими, за да се регенерират клетките, да е силна имунната система, да преодолее зависимостта към цигарите. Просто се погледни в огледалото, приеми се каквато си сега и се грижи за себе си системно и сериозно. Тялото ти ще се справи с излишъка. Не му давай крайни срокове - остави се на мира и се наслаждавай на живота.
Поздрави
« Last Edit: декември 04, 2006, 09:39:35 am by pakost »

Offline Artemida

• Напредващ
« Reply #11 on: декември 18, 2006, 11:22:57 am »
Понеже темата за здравословното хранене, силно ме интересува, та реших и аз да се включа.Значи какъв е при мен проблема.Имам огромна информация по този въпрос.Изчела съм един куп литература и т.н.,но започвам здравословен начин  месец-два и след това си връщам старите навици.Някой ще каже, че ми липсва воля, ама как за всичко друго я имам, а само по отношение на храната и цигарите я нямам.За да се справя с апетита си/който при мен е доста засилен/ и цигарите, по съвет на един познат, започнах да практикувам хата йога, защото, според него когато правиш всекидневно упражнения по йога, по естествен път отпада нуждата от цигари, алкохол, месо и др. такива, но и това не ми помогна до този момент.Сигурно е прав velaskes, че има причина в психологически план, и за да реша проблема трябва да я открия и отстраня.

pakost

• Guest
« Reply #12 on: декември 20, 2006, 02:51:09 pm »
Здравей Десолита,
Аз съм се срещала с твоя “проблем” по моя си начин и затова сега ще опитам да ти предам какво научих по такъв начин, че да те подбудя да научиш сама себе си.
Имаше време, в което нищо не знаех за тялото си и за процесите които протичат в него. После взех да събирам информация отвън – четох книги, говорих с хора, слушах съвети, пробвах теориите на други хора върху себе си. Спортувах – всичко пробвах, а тялото ми не се променяше както аз исках. Имах цел – бях поставила ултиматум на тялото си, защото не го приемах каквото е – отхвърлях го и непрекъснато изживявах недоволството си. Непрекъснато се борех между онова което си мисля че бих харесала (нужното одобрение), онова което е и реалните нужди на тялото ми. Не можех да отделя потребностите от прищявките. Това доведе до объркване, в коeто старите навици и лакомията изглеждаха непобедими. Мързела тържествуваше и ми се месеше в живота. Един ден преразгледах кашата в главата си. Питах се защо нищо не работи, въпреки усилията които полагах Бях склонна на крайности, но знаех че след всяка диета идваше импулса с който освобождавах ограничението и пак се поддавах. Реших  да правя каквото ми идва отвътре, както ми идва отвътре. Стоп на ограниченията и забраните, стоп на пренебрежителното отношение към тялото ми. Отдадох му нужното внимание, взех да го обичам и да се грижа за него. Внимателно да се вслушвам в нуждите му от чиста храна, движение, удоволствие, правилно дишане. Всичко е свързано постоянно с живота. Тялото ми е посредника ми в този живот, аз съм негов обитател и стопанин и цялостната грижа ме освобождава от натрупванията, които носех със себе си. Като се започне от дишането, хигиената, движението, режима на хранене, вида на храната, водата, секса, обичта и приемането – цялостното усещане за здраве, за пълноценност. Здравословното хранене е само част от цялостна система, която изразява сериозното отношение на човек към тялото си и към себе си. Извадено от контекста на пълноценния живот, здравословното хранене не води до значителна трансформация. Разбира се, ако се упроства вероятно ще има ефект някакъв, ще има резултат. Но с цената на усилия и воля, за които се отдава енергия, за да се поддържа ефекта. Вместо тази енергия да се използва за съзидателните процеси на цялостната промяна. С промяната в човека, се променя и живота му или по-точно промяната се разпознава в променения начин на живот. И докато не проумях че единствения мотив е живота, аз не тръгнах да се променям, само исках и се тръшках при неуспехите – предавах се и се мобилизирах и пак се предавах. Побеждавах се и губех от себе си. Но аз съм една цяла и не мога да си правя дисекция, процесите са цялостни и се извършват на всички нива. Така колкото и информация отвън да събирах, аз отвътре не бях готова за промяната. Затова за кой ли път се наложи да преразгледам себе си, да видя кое откъде идва, кое на какво пречи и да открия моя си начин за оставяне на промяната. Не за преследване на резултат. Условието че ако се занимаваш с йога, ще спре лакомията и пушенето не работи. Но пък ако се занимаваш с йога заради себе си, защото това е твоя път, то по естествен начин достигаш до момента. Аз сега съм разбрала че колкото по-малко се вълнувам от вкусното, толкова по-слаб е апетита ми. Колкото по-чиста храна поемам, толкова по-добре се зарежда тялото ми – давам му каквото има нужда. Апетита е на ума, той е ненаситен, той иска да му е вкусно, да задоволява прищявките си. Тялото си има конкретни потребности. Изградих си хранителен режим, основан на идеята за чиста храна. Позволих си да се наслаждавам на тялото си. Взех да се вслушвам в себе си. И естествено, без да се напрягам, без да опитвам дори – спрях да ям шоколад, да пия алкохол, кафе, черен чай, да пуша трева (възбудтелни храни и вещества), месо почти не ям (гниещи храни) и се храня предимно с зърнени и млечни храни, ядки, плодове и зеленчуци. И още нещо много важно. Научих се да си правя клизма. Много ми е интересно да наблюдавам какво излиза от мен. Питам се какво по дяволите съм яла и защо съм го яла. И така това е още един естествен ограничител на апетита. Но пак ти казвам – всичко е свързано. Преразгледай себе си, отношението ти към себе си, към храната, спорта и секса. Към всичко отново и отново. Подготви се за промяната и имай търпение към себе си. Щом вече си се впуснала, значи нещо в теб говори – послушай го, последвай себе си. Не ти трябват вяра, съвети от капацитети и дебели книги. Никой не знае по-добре от теб самата какво е нужно на тялото ти и на теб, за да си жива и здрава.
Успех!
 п.п. чистата храна дава възможност за подобряване на концентрацията.
« Last Edit: декември 20, 2006, 02:56:33 pm by pakost »

ToEmbraceATree

• Guest
« Reply #13 on: декември 21, 2006, 09:35:04 pm »
Ще задам един конкретен въпрос: Как се прави клизма?

Усещам тялото си. И искам да го почистя, за да направя връзката си с него още по-силна.
Осъзнавам дълбоко ползата от прочистването на тялото. Изпитвам странно вълнение, когато се сетя за Моя начин на живот. И знаете ли, pakost е права, за да се постигне израстване е нужна Системна и Цялостна промяна, метаморфоза. Не го бях обличала вербално никога. (за което съм й благодарна)
Дебелите книги и съветите, а още повече обкръжението създава "надъхването"за здравословен живот. Обаче то често е за кратък момент. Следва реалната стимулация. Защо го правя? Вие защо го правите (или искате да го правите)?
Изкушението идва, когато в хладилника има много от храните, които някой се опитва да откаже. Според мен това е единствената причина за неуспех при здравословното храмнене. Рецепторите така жадуват усещането, че си теглиш за пореден път едно "по-нататък".

Живеейки в София, когато видя какво дишам в носната кърпичка, ми се иска моментално да си тръгна от живота, който съм направила временен компромис да водя.

Волята ми няма нищо общо, що се отнася до здравословния начин на хранене. Спрях шоколада, газираните напитки, месото, пържените храни. Не се изкушавам. Ако кажа на вкусовите си рецептори , че нещо е полезно, то влиза в мен с хубаво усещане, т.е. вкусно е. Храня се разделно от 1 седмица.

А гладуването? Някой практикува ли го и колко често? Какво е усещането след това?
И един смешен въпрос. Какви са факторите, които ви пречат да живеете, така както желаете, а не живеете?

pakost

• Guest
« Reply #14 on: декември 22, 2006, 02:01:55 pm »
Здравейте, направо по въпросите:
-   Как се прави клизма?-
Известни са ми няколко начина за очистване на храносмилателната система. Аз практикувам засега 3 от тях и ще ги опиша.
Клизма си правя като използвам маркуча на подвижния душ. Развивам слушалката и на нейно място слагам презерватив, на който предварително съм пробила дупка. Пускам водата, така че температурата да е приятно топла, а струята да не е силна, но да не е и много слаба.Намазвам ануса си с вазелин и мушвам края на маркуча в себе си. За да улесня навлизането на водата, се навеждам напред и дишам дълбоко и равномерно. Вътрешния свинктер не може да се контролира волево и затова е възможно да се усети дискомфорт ако не е отворен. Целта е водата да навлезе в дебелото черво. Когато усетя, че не мога да поема повече вода, изваждам маркуча и започвам да рязко да свивам и отпускам мускулите на корема, без да дишам. Така се разклопчва съдържанието на червата и се отлепват оталожените по стените на червата храни. Когато съм готова, оставям съдържанието на червата ми да изтече в тоалетната. Процедурата се повтаря докато водата която излиза остане чиста, зависи с колко време и желание разполага човек.
Друг начин за очистване е с английска сол. Пие се сутрин на гладно. Едно пакетче се разтваря в чаша преварена вода.След около час и половина се освобождават червата. Английската сол е с горчив вкус и може да предизвика гадене. Може да се вземе мед или чиста вода или лимонов сок, след като се изпие. Половин час след освобождаването на червата трябва да се пие мляко или да се приеме друга лека храна.
Друго очистване което практикувам е на стомаха. Сварявам 2 литра вода и сипвам 2 ч.л. сол. В клекнало положение, така че да няма никакво напрежение в стомаха, започвам да пия водата – чаша по чаша, докато усетя че повече не мога да поема. С ръце се намачква корема. После предизвиквам повръщане като дразня мъжеца. Когато излезе всичката вода, остава горчив вкус в устата, който свидетелства за доброто очистване на стомаха.
Клизмата очиства дебелото черво, английската сол прочиства цялата храносмилателна система, а повръщането на солена вода очиства стомаха.
Има и други методи, които са описани по книгите. Една книга възнамерявам да закача в интернет скоро и ще оставя тук връзка, за да се запознаете и с тях.
Що се отнася до причинта поради която се грижа за тялото си. Наскоро се замислих за една фраза, която толкова често повтаряме, но сякаш дежурно, без да усещаме дълбокия смисъл, който носи тя. Да си жив и здрав! Първо жив – тук в реалността, на мястото си, където влагаш себе си във всяко нещо, с което се занимаваш, където присъства съзнанието и здрав – да бъде носителя на съзнанието ти (тялото), за да може да се развива човека хармонично, да се балансира и да извърви пътя си в мир. Защото живия в себе си и здрав психически и физически човек е този, който е поел възможността да се развива. Това е част от пътя ни, да се научим да бъдем живи и здрави. И затова на всички ви пожелавам да бъдете живи и здрави. И на себе си пожелавам да съм жива и здрава, дълбоко във всяка клетка на тялото и във всяка частица от съзнието. И нищо не може да ме спре. Всяко оправдание е временна спирка, която ме кара да се подготвя, за да я преодолея. Заблуда е че не живеем както искаме. Може би просто не сме се подготвили и затова спирачките са задействани. Но всеки който върви, се развива и израства. Може всеки да го прави целенасочено и постоянно да  върви към себе си. Това не знам дали ще ускори процеса – всеки си се развива със собствените си възможности и проекти и цели, но със сигурност ще ни доведе до състояние на осъзнатост, до възможност да се събудим и наистина да живеем, не както искаме, а както можем.
За гладуването няма да пиша засега, защото имам много малко опит. Вярвам че във форума има хора, които могат сериозно да се заемат с темата и да обяснят каквото знаят и са изпитали върху себе си. Но съм мислила какво означава ГЛАД. Какво е глад? Глада е физиологична потребност на тялото от зареждане с енергия, за да се поддържат вътрешните процеси, регенерирането на клетките, умствената дейност. Това е сигнал на тялото че се нуждае от енергия. Обаче е намесен и силен психологичен елемент. Защото тялото се нуждае от определени вещества и не се интересува дали му е вкусно. Но мозъка си знае какво точно му се яде, защот точно това, пък как да бъде приготвено, пък на вид да му харесва, пък да мирише добре. Ума превръща потребността на тялото от енергия във глад за шоколад, за пица, за бира. Трансформира получения сигнал във конкретен образ. Веднъж приет образа, за да се поддържа, започва да се украсява и скоро се превръща в непреодолима мания за пиле с картофи примерно. И човек е способен да си угоди напълно като си приготви или си поръча точно картината от фантазиите си. Накрая разбира се преяжда като прасе и се довежда до полуживо лениво състояние. А глада е прост сигнал, конкретен. Тялото казва, че му трябва въглехидрат, протеин, вода. Чисти продукти, които да усвои лесно и да му послужат, за да функционира. А ума си е съставил меню от любими и не толкова любими храни, от храни които мрази от идеи за здравословно и нездравословно хранене, от ограничения и забрани, от полезности и други ненужни неща. Тялото си има всички необходими механизми, за да се сдобие с материал за растеж и подава точни сигнали. Само че ние вместо да чуваме тези сигнали, слушаме фантазиите на ума си. И когато отворим хладилника, не виждаме сирене, а баница примерно. Струва си да се замислим нали. Кое е потребност и кое е прищявка?
Чао засега и успех.

« Last Edit: декември 22, 2006, 02:31:00 pm by pakost »

Offline rakshar

• Напредващ
« Reply #15 on: декември 24, 2006, 02:12:52 pm »
    Клизма може да се прави и с закупен от аптеките иригатор ,който представлява пластмасова торбичка с подходящ размер за средностатистическо количество течност необходимо за една клизма,свързано с тръба както за система и накрайник е подходящ размер за поставяне в ануса.Торбичката с течността за клизма държите на високо и ползвате принципа на скачените съдове.Ами това е.Живи и здрави.
постепенно си припомням коя съм ,бавно изсветлява завесата на забравата и се очертава силуета ми....и разбирам,че всичко това съм пак аз

Offline Artemida

• Напредващ
« Reply #16 on: декември 27, 2006, 03:13:00 pm »
Съгласна съм със всичко по-горе казано от pakost.Знам и практикувам всички по-горе указани процедури за очистване на тялото.Съгласна съм че е нужно търпение за да се появят резултати.Съгласна съм и с това, че човек прави нещо не заради самия резултат, а защото смята че така трябва и така е правилно.Достигнала съм до повече от горепосочените изводи, а именно че човек не бива да си налага забрани, а всичко ще дойде на мястото си с времето, че трябва да работи за цялостно себеусъвършенстване,и че здравословното хранене е само един аспект от него.Мисля че точно това правя, работя във всички насоки, но ми е най-трудно по отношение  на храненето.Проблема при мен е че нещата се променят твърде бавно, а човек често губи търпение.