Author Topic: za smisala  (Read 221208 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bc

• Guest
za smisala
« on: юли 16, 2004, 11:05:37 pm »
Mislite li, che jivota ima smisal? I kakav e? Ili vsichko e bezkraino ili pak nezavisimo ot nachina ti na jivot vsichko svarshva.... i v dvata sluchaia kade tochno e smisalat? ???

elan

• Guest
Re:za smisala
« Reply #1 on: юли 17, 2004, 11:24:29 pm »
Zapovyadai v ---moderirano---(i izvorite si ima dostoistva, bez opiti za  discreditirane ;)). Vav forumite na saita i v negoviya chat ima dostatychno jivot i hora , s koito da razgovaryash po tazi tema ( i po koyato i da e druga) . Izvorite mnogo mi haresva , no foruma me ogranichava otnosno kirilicata, a na latinica ne moga da izrazyavam mislite si ...

Inache lichnoto mi mnenie po vaprosa ti e , che smisyla na jivota e da se sabudim .

S lyubov: elan
« Last Edit: юли 19, 2004, 10:28:12 am by Dimiter »

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #2 on: юли 19, 2004, 10:19:23 am »
Foruma e nov, daite mu vazmojnost da potragne. Blagodarnosti na Bc, 4e se starae za tova  ;)
Съм никой, отивам никъде, искам нищо.
Съм всеки, отивам навсякъде, имам всичко.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #3 on: юли 19, 2004, 10:40:26 am »
Jivotat ima takav smisal, kakavto mu predade6. Vapros na li4en izbor. Neka predstavata ti za 6tastie te vodi kam tozi izbor. Smisalat, kakto i vsqka druga golqma filosofska kategoria sa ne6to individualno spored men.
Moje da se pogledne na temata i ot globalna gledna to4ka. No smisalat pak 6te opira do 6tastieto. A 6tastieto za men tova e preizpalvane s bezgrani4na i bezuslovna Liubov kam vsi4ko i vsi4ki

bc

• Guest
« Reply #4 on: юли 19, 2004, 04:35:33 pm »
Predi okolo godina biah izpadnala v ujasna depresia, zastoto lipsata na smisal me otchaivashe. Prekarah mnogo vreme v razsajdenia po tozi vapros. Nakraia reshih, che smisalat e da namerish smisala. Toest cial jivot da tarsish, da imash cel. Porazsajdavah nad tazi teza i posle s gordost ia saobstih na edna priatelka: "Otkrih go! Smisalat e da namerish smisala!", a tia mi kaza "E kakvo? Znachi pak niama smisal?"....  i me razubedi ot tazi misal :(  vie kakvo mislite za tazi ideia?
za sega smiatam, che smisalat e da se samousavarshenstvame. no oste ne sam si iziasnila tova pak zasto..... ochakvam madar otgovor ot Dimiter ;)

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #5 on: юли 19, 2004, 05:33:31 pm »
4ak pak madar, ama 6te imadrq ne6to  :P
I az taka kato teb sam tarsel smisala, moje bi ne tolkova dramati4no, no vse apk stignah do ideiata 4e nqma smisal da tarsq smisala. Vsi4ko ot koeto nqkoga sam imal nai-golqma nujda e bilo liubovta. Namerih liubovta i tarseneto na smisala se iz4erpa ot sadarjanie

elan

• Guest
« Reply #6 on: юли 19, 2004, 09:25:35 pm »
Ne samo davam shans na foruma , a pokanih i priqtelite si ot saita, kojto vie ste iztrili , da dojdat tuk i da pomognat za potrygvaneto na foruma. Izvorite e pyrvata mi lyubov i do dnes si misleh, 4e se pravi ot stojnostni hora. Sega oba4e se pitam kakva li shte e tazi ,,bezgrani4na i bezuslovna Liubov kam vsi4ko i vsi4ki" , koyato vi preizpylva, shtom kato se izrazyava v revnost kym samishlenicite ? I kakyv e smisala na takava lyubov , shtom ne moje da obicha dori sebepodobnite si ?

Kogato v edin forum ima cenzura , tova kakvo govori za moderatora mu? A kakvo da si pomislim za nego , ako se okaje, che vmykva svoi dumi v nashite postingi ?

Boli me ...Toku shto prejivyah razocharovanie ot chovek, koito smyatah za stoinosten... Vijdam , che sym imala prekaleno golemo ochakvaniya ...

Vypreki tova , haresvam saita . I makar i da vijdam , che samo nyakoi sa dobre doshli tuk , pak shte vi pokanya v www.truden.com , za da vidite, che tam ne samo nyama cenzura, no i dnes  ima nova tema vyv forumite mu ,,Posetete Foruma na izvorite.com" , a v web vryzkite kym drugi saitove sys sydyrjanie pretendirashto za Duhovnost , prisystva i link kym Izvorite . Naistina ne razbiram ... zashto tryabva da ima takova otnoshenie ? Ta polovinata ot horata , koito vlizat tuk - vlizat i tam , temite sa edni i syshti , Lyubovta e Edna , Bog e Edin ... Zashto tryabva da se razgranichavame po tozi nachin ?!

Kakyv e smisyla ?

s lyubov : elan

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #7 on: юли 20, 2004, 09:58:04 am »
Vij skypa Elan, az ne se vmestvam v nikakvi opredeleniia, mojesh da me narechesh stoinosten, moje da me narechesh losh, za men e vse edno. Teb syshto ne te poznavam, no nikoga niama da napravia podobno neshto, koeto ti napravi.
No iskreno ti kazvam, v tozi sluchai preskochi granicata na neobhodimoto uvajenie kym tozi forum. Kakyvto i da e toi, ne moje s prizivi da prenosochvash i malkoto hora, koito sa reshili da pishat tuk. Ne iskam da sporia s teb. Ne iskam da mi se syrdish, az ne ti se syrdia, prosto si imam niakakvi etichni pravila. I v tozi forum nishto niama da se iztrie, ako ne narushava pravilata za dobro povedenie.
I taka, molia vsichki, koito sa vlezli tuk da razgledat foruma na Truden i da se ubediat, che v dvata foruma ima razlika, ne e vse edno i syshto neshto.

Ivaylo

• Guest
« Reply #8 on: юли 21, 2004, 12:07:36 am »
Ne vijdam zashto da e prekalila. Az sam tuk, zashtoto elan ni pokani da posetim i tozi sait. Inache ne biah chuval za nego.
Nishto losho niama dvata saita da se poseshtavat ot edni i sashti hora. Da ne zabraviame za Lubovta.
« Last Edit: юли 21, 2004, 12:09:32 am by Ivaylo »

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #9 on: юли 21, 2004, 10:14:11 am »
Dobre, za da prikliuchim tova, se Izviniavam, ne triabvashe da ti moderiram postinga na Elan
« Last Edit: юли 21, 2004, 12:15:22 pm by Dimiter »

Ivaylo

• Guest
« Reply #10 on: юли 21, 2004, 12:14:12 pm »
Niama nishto, ne se bezpokoi :)

elan

• Guest
« Reply #11 on: юли 22, 2004, 02:00:56 am »
A az se izvinyavam , che ne pomislih za tova , che nyama kak da znaesh namereniyata mi i ot tvoya gledna tochka imash pravo da mislish ,che otklonyavam hora ot tuk.Sajalyavam , tryabvashe da pomislya predi da pisha. Vsichko e vapros na Razbirane ...Neka naistina priklyuchim s tova.

berry

• Guest
« Reply #12 on: септември 14, 2004, 11:32:57 am »
mnogo stranno - takava hubava tema, a razgovora nakude e trugnal...

berry

• Guest
« Reply #13 on: септември 14, 2004, 11:39:47 am »
kak misli6: kakvo e imal predvid koito e kazal "samo s hliab ne se jivee"

bc

• Guest
« Reply #14 on: септември 14, 2004, 03:57:49 pm »
bez hliab se jivee, no bez liubov ne ;)

v sluchaia moje bi malko preuvelicheno, no biah chela za niakakav eksperiment, pri koito ostavili niakolko bebeta bez roditelski griji, osiguriavali im samo hrana. Vsastnost celta bila da zapochnat da obstuvat na nov ezik (zastoto bili izolirani ot vazrastni hora, ot koito mojeli da kopirat ezika). No te bez griji i liubov... umriali...

Ne znam do kolko e viarno tova. Chestno kazano struva mi se malko nevazmojno niakoi da napravi takav opit, no tova e, koeto prochetoh. No dori i da ne e istina, vajnoto e, che ako beshe- taka steshe da stane. Horata ne mogat da jiveiat bez liubov. Umirat....

berry

• Guest
« Reply #15 on: септември 15, 2004, 09:44:51 am »
vuprosa e svurzan s tova da proumeem smisula na 4ove6koto su6tetsvuvane, tova koeto obediniava individualnite jiteiski puti6ta ...

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #16 on: септември 17, 2004, 10:18:35 am »
Bisi i az niakyde biah chel syshtoto, mislia, che mnogo ot bebetata niama da pochinat, ako sa lisheni ot liubov, no sys sigurnost povecheto niama da izrastnat sys zdravi ustoi v jivota, shte imat mnogo problemi dokato rastat nai-veche v otnosheniiata si s drugite.

Visioner

• Guest
« Reply #17 on: юни 13, 2005, 11:32:08 am »
Ако се върнем към темата - според мен, наистина смисълът на живота е да се самоусъвършенстваме, а смисълът на самоусъвършенстването е да станем по-добри, по-достойни и по-мъдри, достатъчно, че да не трябва вече да се прераждаме на Земята, за да изкупуваме своя карма.
А като не се прераждаме като човеци, сигурно ще останем да живеем в следващото, по-висше ниво на съществуване, може би на Земята, може би - някъде другаде... ;)

Nirvana

• Guest
« Reply #18 on: юли 14, 2005, 11:43:22 pm »
Според мен живота няма смисъл. Но ние, хората се нуждаем, държим да има и всеки поставя сам за себе си такъв. ::)

bee

• Guest
« Reply #19 on: юли 15, 2005, 10:26:21 am »
На мен понякога ми харесва да си мисля, че има някакъв Божествен план, по който е подредено всичко .... но после си казвам, че да приема че живота ми има смисъл, може да значи да приема, че съм важна по някакъв начин ... :) така че, може би позицията, че живота няма смисъл е по-добра :) .... по-смирена :) А и да има някакъв смисъл, нима нашите малки човешки мозъчета биха били способни да го проумеят? И изобщо думата смисъл малко дразни .... свързана е с "мисъл", а мисленето не е най-добрия начин за разбиране на нещата (Разумът мисли - душата знае). Аз съм по-склонна да си мисля, че Всемира има някакви, макар и често неразбираеми за нас, закони, а не смисъл. :) Законите може и да се опиташ да ги откриеш или усетиш и да се настроиш в хармония с тях, а смисъла какво да го правиш?

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #20 on: юли 15, 2005, 12:03:20 pm »
Bee хареса ми как си представила нещата :)
А аз искам да поясня защо говорим за смисъл изобщо.  Става дума за смисъла на живота ни като хора, като на материални същества.

bee

• Guest
« Reply #21 on: юли 15, 2005, 02:19:19 pm »
:) Ами аз си правя едни малко свободни съчинения по темата ....е, както винаги, де. А и вече съм я дискутирала тази тема тук със Страхил. А и ти си казал вече, че смисъла е индивидуален и че сигурно е в търсенето на щастие, което може да се постигне с безусловна любов, което пък, за да се постигне трябва да се самоусъвършенстваме – да ставаме по-добри, както казва Visioner, или както аз бих добавила – да се освободим от недостатъците си, илюзиите си и от Егото като цяло... :) Хм, сега се сещам, че аз май имам този недостатък да се опитвам да оригиналнича понякога :) :) :) ... сигурно за това пиша тук сега, след като са изписани тонове мастило по темата от много по-мъдри от мен :) .... ама нищо де, оправдавам си се с идеята, че всички сме различни и уникални и всеки може да внесе различен нюанс :)
Накрая, все пак, хайде да дам някаква моя идея за смисъла на живота ни в материалния свят – да речем, че смисъла е в движението, в търсенето на смисъла ....или може би в опит да научим повече неща за света около нас и неговите закони и да се опитаме да се приведем в хармония с него. :) (те тези идеи, разбира се, не са мои, други са ги измислили преди мен, ама аз съм им фен:))

Nirvana

• Guest
« Reply #22 on: юли 16, 2005, 03:47:41 am »
 Ок, всеки  дефинира щастието по различен начин, за всеки то е в нещо различно, да. Но живота е един. И е прост. Него въобще не го интересува твоето и моето щастие, той просто си „тече”. Как твоето или моето търсене на щастие би могло да бъде негов смисъл? Ние, хората като единици, понеже сме мислещи същества, мислим единствено за съществото си... Това, че не можем да живеем в несигурност и държим всичко да има смисъл, не значи, че то наистина го съдържа. Осмислянето на живота е трик на психиката да ни държи прави и движи, смятам. И това е вид ограничение, според мен-  държи красотата на простото, на истинското  далеч. :-\

Visioner

• Guest
« Reply #23 on: юли 16, 2005, 11:24:00 pm »
А мога ли сега да напиша как мислят по този въпрос по-прагматично настроени хора, които познавам?
Ако задам на майка си този въпрос, тя ще ми отговори, че смисълът на живота е в работата, по-точно да си я свършиш навреме и както си я намислил. Ако попитам баща ми - той винаги го казва - това сме ние, децата му, и нашите деца. Ако попитам съпруга си - това е семейството ни; ако попитам детето си - това е... (ето тук вече се затруднявам, утре ще го попитам и ще ви кажа...  :) ) А ако попитам себе си - това са всички те, и разбира се - това, което написах в предишния си постинг. :)
А не ви ли се струва понякога, че смисълът на живота се променя в зависимост от ситуацията, в която е изпаднал човек?
Например, сетих се за мъжа, който се бори за живота си в силно въздействащия разказ на Джек Лондон "Жажда за живот" (дано не бъркам заглавието), та този човек има единствено желание - да оцелее, и единствена цел - да си намери храна, за да оцелее. За него смисълът на живота е в самия живот. А когато го спасяват, трупането на храна става смисъл на живота му.
Сещам се и за едни други хора - камикадзетата, които взривиха кулите-близнаци в Ню Йорк, и другите, които взривиха гарата в Мадрид, и другите - които преди няколко дни взривиха влаковете в метрото и автобусите в Лондон - та за тях смисълът на живота е в смъртта на колкото се може повече хора. Но преди да бъдат завербувани от терористичните организации най-вероятно са имали друг смисъл на живота си...
Могат да бъдат дадени още доста подобни примери...
Просто понякога се случва някое събитие, което променя на 180 градуса смисъла на живота на човека.
Дано нас, пишещите в този Форум, да ни подмине подобно събитие!

;)

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #24 on: юли 17, 2005, 08:23:54 am »
Разбира се смисъла може да се мени и според обстоятелсвата, в които се намираме. Но ако смисъла е да изпитваме щастие то той обхваща всичко останало. Съгласете се, каквото и да правим ние го правим преди всичко за собсвено си добро често с неосъзнатия стремеж да бъдем щастливи или още по-щастливи.

bee

• Guest
« Reply #25 on: юли 21, 2005, 05:48:11 pm »
мдаааа, само дето едни са щастливи от едно, други от друго ....така че не виждам що се пънем да даваме дефиниции, ама карай ... :) По въпроса за щастието само се чудя къде е тавана. Има ли по-малко щастлив човек, по-щастлив човек или най-щастлив човек? Чудя се как да си измеря щастието? :) Да млади години можех да го измеря с честотата на треперене на колената ми като си видех възлюбения :) Ама тогава пък няма да ви казвам как ми потъваха гемиите, като въпросния ме разочароваше. Право пропорционална на силата на щастието от едно конкретно нещо беше силата на нещастието като го загубех. А сега, след като ми е светнало какви са били причините за нещастията ми не търся най-голямото щастие, а проста и тиха радост от хората и природата, които ме заобикалят. :)  само понякога ме хваща лека носталгия по бурните чувства от ранната ми младост (сега съм само в малко по-късна младост:)) .... и се чудя бих ли могла да изпитам бурни чувства сега .... ама и да мога, дали ми е притрябвало??? :)
А вие как си мерите щастието? :)

Nirvana

• Guest
« Reply #26 on: юли 22, 2005, 03:00:32 am »
" Mislite li, che jivota ima smisal? " Всеки сочи смисъла на живота СИ. А смисъла на живота като Цяло!? Какво значи за вас "Живот"?
Иначе, не меря щастието си. Нито съм щастлива, нито нещастна, просто чувствам всичко човешко...  :)

bee

• Guest
« Reply #27 on: юли 22, 2005, 07:48:12 am »
Е, добре де, какво ако смисъла на живота е следния:
"Ако си представим Бог като едно безкрайно слънце, което разпръсква навсякъде своите лъчи, тази енергия по принципа на ентропията, постепенно "изстива" и се превръща в все по-груба материя. Така ниво след ниво, свят след свят се изгражда битието. За да може този процес да е вечен, съществува и обратното движение - завръщане на материята обратно в първоизточника. Това завръщане ни е познато под термина "еволюция" - едно почти безкрайно усъвършенстване: минерали - почва - растения - животни - хора - ангели - архангели - Богове. Когато еволюцията достигне до своето съвършенство, става сливане със Съвършения - Върховният Абсолют."
Или ако сме изяли с кориците Тайната доктрина на Блаватска и още куп езотерични книжки описващи в подробности създаването и еволюцията на Вселената ....
като ги знаем тия работи, какво, става ли ни по-добре? :)
« Last Edit: юли 22, 2005, 08:03:59 am by bee »

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #28 on: юли 22, 2005, 10:11:16 am »
Хареса ми това описание Bee :)
Цялото това търсене на смисъл идва от ума, само ума не знае, само ума се колебае и съмнява. И като смята че знае изпитва някакво странно задоволство, че е с нещо повече от умовете на другите :) Глъмава работа :)

bee

• Guest
« Reply #29 on: юли 22, 2005, 10:18:12 am »
:)Браво!!! :) Много добре си го казал! И за ума и странното задоволство ... :)