Author Topic: За любовта  (Read 24505 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Offline reply

• Средно напреднал
  • SoHm!
Re:За любовта
« Reply #60 on: декември 12, 2005, 02:09:27 pm »
Boje kolko sme nazad 6tom dori ne mojem da opredelim dali izpitvame lubov ili ne... :-\  istinata e takawa-4ovek1t v dne6no vreme ne poznava i ne za4ita lubovta (ne slagam vsi4ki pod ob6t znamenatel)   ima li nqkoi koito da me ubedi v obratnoto!? 6te e dobre ako mi vkara malko optimiz1m po tazi tema  :)  ama si mislq 4e tova e po skoro realna otkolkoto pesimisti4na ocenka

Offline wind

• Напреднал
« Reply #61 on: декември 12, 2005, 02:27:51 pm »
Reply, не ми се ще да ти убивам илюзиите, ама и аз на твоята възраст бях сигурна, че това дето го изпитвам си е чиста проба любов. Да, ама май не. Предвид всички тези неща, които могат да ме накарат да се почувствам пълноценен човек, вече не мисля, че любовта е толкова незаменимо усещане.... Дано ти да не мислиш така след време ::)
fly like a wind .......

pakodelucia

• Guest
« Reply #62 on: декември 12, 2005, 03:07:51 pm »
Хайде да си дойдем на думата и да си поговорим за любовта!
И за да започнем от нещо, ще задам следния въпрос:
Как мислите, любовта има ли край? Т.е. ако някога сме обичали някой и сме се разделили, после спираме ли да го обичаме?

Не - ясно и кратко. Не го обичаш, ако си измисляш, че го обичаш.

Offline wind

• Напреднал
« Reply #63 on: декември 12, 2005, 03:15:29 pm »
А не е ли в крайна сметка всичко в измислянето? Нали това, което си мислиш, е точно това, което е реално за теб? Ако си "измислям" (бих казала ако мисля), че обичам някого, значи аз за себе си вярвам, че го обичам.  ???
fly like a wind .......

bee

• Guest
« Reply #64 on: декември 12, 2005, 03:27:45 pm »
А ти, Пако, отде взе думичката "измисляш"? В моя текст я няма.

bee

• Guest
« Reply #65 on: декември 12, 2005, 04:24:28 pm »
Още един опит за дефиниция:
Когато обекта на любовта ми е в прегръдките ми, аз изчезвам. Аз не съм Аз. Мен ме няма и не знам другия има ли го. Има само едно усещане за безкрайно блаженство. Някакво разтваряне на същността ми в безкрая .... и искам да си остана там завинаги ..... и смятам да го постигна  ;D
« Last Edit: декември 13, 2005, 07:30:15 am by bee »

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #66 on: декември 12, 2005, 04:30:30 pm »
и при мен е подобно , все едно съм си у дома, душата ми е спокойна, и се рее сред море от безвремие...........често не ми се е искало прегръдката да свършва............ :D
Every moment is a miracle right now

nova

• Guest
« Reply #67 on: декември 15, 2005, 09:26:50 am »
"В деня, когато човек позволи на истинската любов да се прояви, добре организираните неща ще се превърнат в хаос и ще пометат всичко онова, което сме считали за правилно, за истина.
...Любовта е необуздана сила. Когато се опитваме да я контролираме, тя ни унищожава. Когато се опитваме да я вкараме в затвор, тя ни поробва. Когато се опитваме да я разберем, се чувстваме изгубени и объркани.
Тази сила съществува на Земята, за да ни носи радост, да ни позволи да стигнем до Бог и до ближния ни; и въпреки това заради начина, по който обичаме днес, изкупваме всяка минута спокойствие с един час тревога."

Паулу Куелю "Захир"

Rammon

• Guest
« Reply #68 on: декември 17, 2005, 12:10:01 pm »
Когато прегръдката е на основата на силни чувства тя е красиво,неописуемо и прекрасно нещо (не мога да намеря по-силни думи,някой да ми помогне).Ако можех,щях да седя цял живот прегърнат с "човека до мен" :D ... но не мога :'(

Offline reply

• Средно напреднал
  • SoHm!
« Reply #69 on: декември 18, 2005, 12:12:05 am »
ne moga da si predstavq kak ima hora koito se strahuvat ot lubovta  tova da te e strah ot ne6to tolkowa prekrasno ne moga da si go obqsnq  otk1de idva tozi strah? za6to go ima!?  dali e prosto 4ast ot "novata moda" ili e ne6to po-d1lboko i seriozno!? ...  

Rammon

• Guest
« Reply #70 on: декември 18, 2005, 10:10:17 am »
Ми защото някои хора усещат и чувстват,че като си кажат чувствата там ала-бала и няма да ги приемат сериозно,ще ги разберат погрешно и т.н. И другото,което е,че някои знаят,че ще се почувстват слаби,унижени и ще им стане още по-тежко.
Хубаво нещо е любовта,ама не винаги може да се покаже,че я има.

Offline reply

• Средно напреднал
  • SoHm!
« Reply #71 on: декември 18, 2005, 02:03:27 pm »
ami tez hora kak o4akvat da stane ne6to sled kato te samite se "proklinat" s1s sobstvenite si misli da ne izpitat lubovta nikoga   te o4akvat vinagi proval a obvinqvat drugite za nego   eto go pak tozi strah  strah ot neizvestnoto strah ot tozi proval   no tova v1ob6te ne e opravdanie spored men
v "Razgowori s Boga" pi6e 4e ima dva vida 4uvstva-lubov i strah   vsi4ki drugi sa tehni "razkloneniq"
na6ata lubov spored men e smesica ot tezi 4uvstva-strah i lubov   eto za6to pri nas horata lubovta e tolkowa kratka i USLOVNA  

Rammon

• Guest
« Reply #72 on: декември 18, 2005, 03:29:10 pm »
Ми брат,не ти говоря точно за страх.Хората се страхуват от незнайното,а в случая говоря за усещане,че няма как да се получи нещо.Знаеш,сигурен си,че няма да стане.Т'ва имам предвид-когато знаеш просто,че чувствата ти ще "минат" покрай другия.

Offline ramus

• Напреднал
  • никой
« Reply #73 on: декември 18, 2005, 08:37:35 pm »
Само искам да напомня на всички следното:

ЛЮБОВ е просто понятие - всеки разбира и има предвид нещо свое си - различно. За едни е просто "разтапяне" или "разтваряне", за други е "силни чуства", за трети е "усещане за запълване"....

Същността на това, което за което всички говорите е не ЛЮБОВТА, а  ---ОБИЧАНЕТО---

Освен в чувствата и за преживяванията, обичането има и други измерения. Какво като изпитваме някакво силно чувство? Това наистина ли е достатъчно /колкото и да е силно, и колкото и да ви се струва, че изглеждате щастливи и усещате "пълни"?
Да, може би за някои от Вас - да. За мен това не е така.

Независимо, че ще пускам една по-голяма тема за Любовта и Обичането, само ще вметна тука следното:

ЛЮБОВ е абстрактно понятие, и като всички такива то е израз на една идея. Всеки обаче влага в нея свой личен, индивидуален момент, и в разбирането, и в отношението си към нея. Проявлението в живота на тази идея е понятие, което е най-общо нарекох "ОБИЧАНЕ".
Понеже всички сме били деца, най-близкото до нас си остават чувствата и преживяванията. И след като на някои от тях им се лепне етикет, че са Любов, приемаме го и толкова, нали?.
Да, отвсякъде се пише колко велико нещо е ЛЮБОВТА, каква голяма сила има... Хубави и красиви измислици. Да, това е само мое мнение. Може би си мислите, че съм голям сухар, дето не познава нищо от това, за което пише. Ма някой да знае какво е ЛЮБОВ? Пък взеха и я намесиха и духовността. Да, ама тя там има съвсем различни измерения.
Години наред търсих най-общата и най-пълна, обхващаща всичко дефиниция, дето да отразява моето лично разбиране за ЛЮБОВТА. Не съм го намерил в истинската му пълнота, но ето нещо, до което съм стигнал в момента:
Любовта- това е идеята за онова първично и изначално състояние на ВСИЧКО, което е съществувало, преди да има "отделните" неща във ВСЕЛЕНАТА. Този "спомен" е заложен във всяка частичка дето усеща себе си като такава. Всички разумни същества във ВСЕЛЕНАТА, повече от всичко го усещат, то се проявява в битието им по различни начини, и го оцветява с типичния за нас индивидуален момент. В зависимост от степента на "зрелост" на частичката съзнание , проявлението на "спомена общото и Всичкото" е различен. За едни е чувство и преживаване - трагедия, щастие, радост, цел, стремеж, блаженство, намесва се и сексуалното общуване и отношения - във цялата им сложност и богаство.
За други може да бъде идея, представи, фантазии, романтика...Някои го свързват със ревността, омразата, обичта, близостта...
Има хора, дето този "спомен" дето го носят в душата си го "изравят" независимо, колко надълбоко бъркат. За тях това се превръща в "откриване" кои са и какво са. За припомняне, че онази вътрешна същност, колкото и да е скрита, докато сънуваме, е онова, дето ни прави "граждани на Вселената". За тях важи правилото "Да си припомним как да се обичаме - за да се научим да обичаме ВСИЧКО ОСТАНАЛО". И след това Любовта за тях се превръща в едно непрекъснато състояние, напълно независимо от външните условия, състояние на усещане за "ЕДИНСТВО със ВСИЧКО-ТО". А не само към определени от нас хора-отражения.

Живота е нещо многолико и многообразно. Ние, като участници в него, също сме много различни и индивидуални, но тези различия не могат да се противопоставят достатъчно добре на "обществеите клишета и истини", които ни се втълпяват отвсякъде. Приемаме ги почти на "доверие" щото е естествено да се "доверим" на всичко дето си мислим, че е по-голямо, по-знаещо, по-можещо, по-значително. Много "групова плява" има наслоена в разбирането на всеки от нас. Не само по въпроса за ЛЮБОВТА, а и за всички останали неща, дето само си мислим, че имаме собствено мнение. Дали си даваме сметка кое от нашите мнения, и позиции, и оценки, са наистина "наши", лични, до които сме стигнали сами????

10х

АВТОРЪТ винаги съотвества на Поста си,
защото ПРИНЦИПА НА СЪОТВЕТСТВИЕТО няма изключения.

Offline reply

• Средно напреднал
  • SoHm!
« Reply #74 on: декември 18, 2005, 10:26:09 pm »
rammon ne s1m s1glasen  ne6tata sa tqsno sv1rzani  4ovek ne moje da e siguren za ne6to za v b1de6teto  toi predpolaga  a tova predpolojenie(ako e otiricatelno) e porodeno ot strah 4e 4uvstvata 6te minat pokrai 4oveka

Rammon

• Guest
« Reply #75 on: декември 23, 2005, 05:32:54 pm »
Абе няма да се разберем явно :P ;)
При тез работи ако двама човека не преживеят едно и също няма как да стигнат до консенсус при обсъждане на някви такива работи.

Offline divine

• Напреднал
    • blog
Re: За любовта
« Reply #76 on: март 21, 2006, 11:34:20 am »
Любовта е всичко ,което е . Ако ние сме достатъчни чисти и истинни в мислите и чувствата си към другите и към себе си , може да имаме късмет да усетим този океан от блаженство да минава и през нас. Ние не сме създали любовта , но можем да я даряваме, ако се отворим за нея. Тя има хиляди аспекти, и нито едно условие, което измислим не е достатъчно , за да я унищожи.
Страхът идва от илюзиите ,които ни помагат да се крепим в материалния свят, илюзии ,които любовта разрушава и те оставя сам да избираш какво да построиш на тяхно място.

:smitten: :smitten: любов, любов........
Every moment is a miracle right now

Offline wind

• Напреднал
« Reply #77 on: март 21, 2006, 11:43:51 am »
Ами ако на мястото на разрушените илюзии пак си построим нови?
Я някой да каже нещо за илюзията на любовта... ::)
fly like a wind .......

medea

• Guest
« Reply #78 on: май 27, 2006, 07:24:55 am »
............ :).........ЛЮБОВТА!!!...История за любовта
Имало едно време един остров, на който живеели всички чувства. Щастието, Тъгата, Познанието и всички други, включително и Любовта.
Един ден на чувствата било съобщено, че островът ще потъне, затова всички приготвили лодките си и отплували. Единствено Любовта упорствала да остане до последния възможен момент. Когато островът бил почти потънал, Любовта решила да помоли за помощ.
Богатството преминало покрай Любовта... Любовта казала:
- Богатство, вземи ме със себе си.
- Не мога – отговорило Богатството... – Имам много злато на кораба си и няма място за теб.
Любовта решила да помоли Суетата, която също преминала в красив кораб:
- Суета, моля те помогни ми.
- Не мога да ти помогна, Любов, цялата си мокра и може да повредиш кораба ми. – отговорила Суетата.
Тъгата била наблизо, затова Любовта я помолила:
- Тъга, позволи ми да избягам с теб.
- Не мога, Любов. Толкова ми е тъжно, че имам нужда да остана сама.
Щастието също преминало покрай Любовта, но било толкова щастливо, че дори не чуло, когато Любовта го повикала.
Внезапно се чул глас:
- Ела, Любов, аз ще те взема със себе си.
Гласът бил на непознат възрастен.
Любовта била толкова развълнувана и щастлива, че забравила да попита за името му. Когато пристигнали на сушата, той продължил по пътя си. Любовта, осъзнавайки колко много му дължи, попитала Познанието:
- Кой ми помогна?
- Помогна ти Времето – отговорило Познанието.
- Времето? – почудила се Любовта, - Но защо Времето ми е помогнало?
Познанието се усмихнало и с дълбока мъдрост отговорило:
- Защото само Времето е способно да разбере колко велика е Любовта!
...................  :smitten:

Offline Evridika

• Напредващ
« Reply #79 on: юни 28, 2006, 09:17:56 pm »
Играта на ума в света на Майа,света на илюзиите и промените е в състояние да ни заблуди дори и за това,че изпитваме Любов.Ако устои на Времето,значи е Любов.Понякога дори и отвъд този свят и този живот устоява Любовта,но малко са тези,готови да платят цената и.

medea

• Guest
« Reply #80 on: юни 28, 2006, 10:38:49 pm »
............ :) :smitten: :)................"......И ето, от онова време, когато за първи път на земята играли на криеница, ЛЮБОВТА е сляпа и ЛУДОСТТА я води за ръка..."/притча/

Любовта нито е чувство, нито е между двама. Любовта е съзидателната мощ, притегателната сила, източник на живота и захарта на този живот. Любовта е енергийност. Всъщност, всичко е енергийност, а най-високата форма на енергийността, само милиметър преди да потънем в бездънната разумност на Бога, е Любовта. Любовта е върховният порив към единна съзвучност, чувстване на всичките частици и намиране на благодат за всяка от тях. Любовта е липсата на его, пълната отдаденост на всичкото. Любовта е сляпа в смисъл, че не вижда ни изгода, ни отделен обект, към който да се насочи - Любовта е като слънцето и излъчва добронамерената си склонност във всичките възможни посоки едновременно и постоянно. Любовта е състоянието на съзнанието отвъд всякакви аргументи и преценки - заради това казват, че е безумие. Любовта е върховното единство, споделено и насочено към цялото. Това е истинската Любов, прекрасната, неподправената. От там нататък идват пропаданията - постъпателни и все към една и съща посока - към загубване на усещането и разбирането за върховното единство, което да доведе в последна сметка до разрушаване на хармониите в онези вариации на съвършенството, които горе са споменати.
............... :smitten: :)

Offline Evridika

• Напредващ
« Reply #81 on: юни 29, 2006, 09:08:40 pm »
А защо има пропадания и не може ли да бъдат избегнати?Не искам Любовта да е сляпа,а да е всевиждаща.Кой е верният Път към практикуването на Любовта???

medea

• Guest
« Reply #82 on: юни 29, 2006, 09:45:33 pm »
............ :)

Окото само не можи да види вътрешността си,
пръстта сам не може да докосне повърхността си.
Не искай да я видиш или докоснеш,
направиш ли го- сам ти би се оказал затвор.
Не я гледай, не я докосвай- остави я да се случва...
просто я почувствай!

Offline Evridika

• Напредващ
« Reply #83 on: юни 29, 2006, 10:51:45 pm »
Да,като Горгона Медуза или Забулената Изида.Или като Евридика,която Орфей избърза да погледне преди да се е изпълнило времето и извървян пътя и я изгуби завинаги...Но мисля,че и на тази забрана времето един ден ще се изпълни и вече няма да има нужда от нея.Засега обаче си е точно така-да я оставим да се случва и да и се наслаждаваме,а ако я изгубим-да поемем пътя на Орфей-може да имаме по-добър късмет от неговия,кой може да знае,без да е опитал? :)

Offline wind

• Напреднал
« Reply #84 on: юни 29, 2006, 11:07:18 pm »
А защо има пропадания и не може ли да бъдат избегнати?Не искам Любовта да е сляпа,а да е всевиждаща.Кой е верният Път към практикуването на Любовта???
Същото се канех и аз да питам...  ::)
Трябва ли винаги хубавото да свършва? Когато "сляпото" състояние отмине - означава ли това, че е отминала и Любовта?  :idiot2:
"... ЛЮБОВТА е сляпа и ЛУДОСТТА я води за ръка..."
Eй с това съм съгласна на 100%.  Обаче... ако някъде липсва Лудост - значи ли пак, че няма Любов?  :-\

fly like a wind .......

Offline Evridika

• Напредващ
« Reply #85 on: юли 12, 2006, 11:10:48 pm »
Донякъде отговор дава Ерих Фром в "Изкуството да обичаш".Любовта според него е изкуство,което се овладява трудно и като всеки вид изкуство някои хора имат дарба за него и им се отдава лесно,а други трябва доста да се потрудят.Един е въпросът,който човек се опитва да разреши откакто свят светува-как да преодолее отделеността си и да постигне единение."Съзнанието за човешката отделеност без единението чрез любовта е източник на срама,а същевременно и изворът на виновността и тревожността."Любовта според него е дейност,активност и тя означава преди всичко активно даване.Много мислих,докато четох тази книга.Защото всеки човек дава,когато обича,но много често не знае какво и как да дава,затова има пропадания по пътя.Ако приемеш пасивния път,ставаш жертва и роб на страсти,но това,което изпитваш,не е любов.Ако приемеш,че любовта е активност,то може да я реализираш като пазарно ориентиран индивид,който дава,за да получи.А за истинските майстори "даването е висшият израз на могъщество.Чрез самия акт на даването аз преживявам своята сила,своето богатство,своята власт.Това преживяване на нараснала жизненост и могъщество ме изпълва с радост."Но в крайна сметка може ли някой да даде определение и да сложи рамки на движещата сила на Вселената и да я обясни?Но не мога да се съглася,че Любовта е сляпа,за мен тя е всевиждаща но и е все едно какво стои насреща и и колко дупки има по пътя и. :)

Offline ivadun

• Ентусиаст
  • **
« Reply #86 on: април 04, 2011, 10:30:01 pm »
Пишем ли, пишем...размишляваме и се  надяваме, че сме изразили себе си...Любов...има ли я, или просто е някаква човешка химера, която ни кара да се чувстваме добре в този си живот?! И аз вярвам в любовта, но и не вярвам...всеки е способен на грешки, на удари, твърдейки, че обича...! Има ли я любовта в човешката представа за нея...силно се съмнявам вече...жалко, но факт! Но силно съм убедена,че някъде във Вселената я има...искам да е така!!!

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #87 on: април 06, 2011, 02:12:32 pm »
Животът е творчество. Ако сътворим любов има любов, ако не сътворяваме - няма.
Ако няма любов значи не е направено достатъчно по въпроса.
Съм всеки, отивам навсякъде, имам всичко.

Offline ivadun

• Ентусиаст
  • **
« Reply #88 on: април 06, 2011, 06:38:10 pm »
Любовта е взаимност, честност и искреност...творческото начало може да се търси в умението да подклаждаш положителността на отношенията. Но когато това усилие е едностранно, когато другата страна е свикнала  само да получава готовия "продукт"- какво става в един момент?! Твориш любов, получаваш - болка! Прав си, животът-творчество ни провокира да правим своя избор. Аз избирам да творя любов!!!

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #89 on: април 06, 2011, 07:25:12 pm »
Зависи какво се очаква да бъде любовта също. Ако твориш отношение изпълнено с любов и очакваш да получиш същото насреща и когато не става така нормално е да се изпитва разочарование и душевна болка. Все пак това са насочени усилия към определена цел, която не се осъществява.
Съм всеки, отивам навсякъде, имам всичко.