Author Topic: За кокошката, яйцето, времето и психото във всичките му форми :-)  (Read 3350 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

nova

• Guest
Темата за времето и отношението на човека към неговата обективно-субективна природа ме отнесе към въпроса за първичността. Тъй като времето е това нещо, с което сме приели да съотнасяме моментите на възникване, развитие и трансформация на процеси в ново качество.
Класическия и наглед нерешим въпрос кое е по-напред- яйцето или кокошката изникна в мозъка ми, който е проводник, инструмент, а според някои и място на пораждане на психичния ми живот.
Та яйцето ли поражда кокошката или кокошката- яйцето? След като всяко едно от двете има достатъчно ресурс за „производство” на другото, защо хората си задават въпроса за първичността. И всеки път се стига до образа на змията, която е захапала опашката си- амалгамата на началото и края.

Offline ramus

• Напреднал
  • никой
Ето малко и майтапи по въпроса:
--------------------------
http://green.democrit.com/bg/nota_bene.php?cell=38
Времето се увива около хората. И сигурно е пълно с висящи краища

Според мен времето няма кой знае колко общо с логиката. То се увива около хората. И сигурно е пълно с висящи краища.
Кой е казал, че не може да е тъй?
Понякога висящите краища са нещо много необходимо. Ако не беше така, яденето на спагети щеше да е едно крайно унизително преживяване.

С много учени съм говорил по въпроса.
Тъпаци с тъпаци.
Идиоти бе!
Времето е вътре в ума ни. Всеки глупак може да го проумее...

Клатето
Тери Пратчет
Джони и бомбата

***********  И малко по-сериозни - от света на "различно-мислещите" хора  ************************

"...Мишел малко ме изпревари, напускайки този странен свят.
Но това няма значение.
За нас, вярващите физици, различието между
миналото,
настоящето
и бъдещето има само ценност на илюзия, колкото и здраво да се държим за нея.

Алберт Айнщайн

Демокрит: Из писмо от 21 март 1955 г. до близките на Мишел Бесо по повод на неговата кончина.
Взехме го от монографията на проф. Ангел Стефанов "Философия на времето", София: Парадигма, 2004

От монографията е и това:
"...Изясняването на мистериозното времетечение би помогнало, повече от всичко друго, да се разнищи най-дълбоката от всички научни загадки - природата на собствено човешкия "АЗ".

Докато нямаме твърдо разбиране за потока на времето, или неоспорими доказателства, че той наистина е една илюзия, не ще знаем кои сме ние, или каква роля играем във великата космическа драма.

Пол Дейвис
Paul Davies
About Time.
Einstein's Unfinished Revolution.

--------------------------------------------------------------------------------

Градината с разклоняващите се пътеки е непълно, но не невярно изображение на вселената, така както я е схващал Цуй Бън.

За разлика от Нютон и Шопенхауер вашият праотец не е вярвал в /представата за/ "едно време" - еднородно и абсолютно;
той е вярвал в безкрайни поредици от времена,
в нарастваща и главозамайваща мрежа от
раздалечаващи се,
сливащи се
и протичащи успоредно времена.

Тази мрежа от времена, които
се приближават,
разклоняват се,
пресичат се
или които в продължение на векове се пренебрегват, тази мрежа обхваща всички възможности.

В повечето от тези времена ние не съществуваме;
в някои от тях съществувате вие, а аз - не;
в други съществувам аз, но не и вие;
в трети съществуваме и двамата.

Хорхе Луис Борхес
Градината с разклоняващите се пътеки
Измислици (1944)

« Last Edit: февруари 14, 2007, 11:04:31 am by ramus »
АВТОРЪТ винаги съотвества на Поста си,
защото ПРИНЦИПА НА СЪОТВЕТСТВИЕТО няма изключения.

nova

• Guest
Независимо от потенциала си всяко да породи другото... за кокошката и яйцето става дума......е възможен и друг сценарий- яйцето да стане запъртък, а кокошката да бъде заклана преди да е пронесла. И независимо, че идеята/информацията/ за все още непроявеното съществува в материалната форма , проявяването на непроявеното и зависи от „оцеляването” на носителя.
А е факт, че материала от който са изградени и проявеното и непроявеното всъщност е един и същ  и не зависи от времето- т.е. за него- "материала" - времето не съществува :) И от тук следва друг въпрос- ако нещо не зависи от времето то това нещо има ли го или го няма?   :D
« Last Edit: февруари 14, 2007, 03:37:09 pm by Nur »

Offline Катерисе

• Средно напреднал
    • percovision.info
Ебаси таткото - обърках се!
Нур дали имаш предвид, че нещата съществуват само във времето? И в безвремието нищо не съществува? Може ли неакадемично обяснение на смисъла на горенаписаното и някакъв отговор на въпроса, който си поставила, че опитите ми да схвана клонят към жалки.
Каквото и да е, надрастни го!

Offline teo

• Ентусиаст
  • **
Понеже днес е двоен празник, а темата :uglystupid2: в която съм е майтапи .Ето и от мен един-прочетох го снощи нейде в нета.
СМС  Скъпи открит е труп без мозък в гората.Спешно ми се обади, че страшно се притесних. :uglystupid2:

nova

• Guest
Ебаси таткото - обърках се!
Нур дали имаш предвид, че нещата съществуват само във времето? И в безвремието нищо не съществува? Може ли неакадемично обяснение на смисъла на горенаписаното и някакъв отговор на въпроса, който си поставила, че опитите ми да схвана клонят към жалки.

псилютно- брилянтно си го схванала, нищо че не го съзнаваш ;). Тъй като съществуването е процес, а за да е процес му требе начало и край- демек пораждане, срок на условна неизменност на свойствата и трансформация в друго качество... та отчитането на съществуването се прави, чрез термини свързани с времето- един от тези термини е продължителност. На материята това й е особеното, че е "синоним" на времето- без време материя нЕма- и обратното е вярно.

Та така де, вярно си го схванала

майтапи свързани с особеностите на сънуването ;D
« Last Edit: февруари 15, 2007, 09:08:47 am by Nur »

Offline Artemida

• Напредващ
Леле, страшно много философски го подкарахте.А отговора на това кое е първо кокошката или яйцето отдавна е даден.Не мога да се сетя в момента как се казваше онзи български филм с Тодор Колев, в който на този въпрос героя му отговараше, че "естествено първо е яйцето, щото кокошка може отвсякъде да долети"/не претендирам за точност на цитата/.

nova

• Guest
......А отговора на това кое е първо кокошката или яйцето отдавна е даден..........

Чуждия отговор не е верен априори

За моя не е сигурно ;D

Offline Artemida

• Напредващ
Явно не е станало ясно, че горенаписаното беше изключително в шеговит /и леко ироничен/ тон.А иначе аз си имам мой отговор ,но считам че чрез него може  да преповторя нещо вече казано от друг.

Offline Artemida

• Напредващ
Всъщност, то темата е защо хората си задават въпроса за първичността.Ами аз си мисля, че човек обича подредеността обича всичко да е ясно, така че следователно трябва да знае кое е първо, кое  второ, кое от кое произлиза. В противен случай в ума му настъпва хаос. А хаосът както знаем е опасен - за ума де.Защото чрез способността си да контролира, подрежда и обяснява нещата умът контролира човека и както казва Ошо в една от книгите си от негов роб се е превърнал в негов господар.Та идеята ми е че човешкият ум се опитва да обясни, категоризира и подрежда всичко и затова изначално важно е да знае кое е първо-яйцето или кокошката. В противен случай би допуснал, хаоса и изгубил ролята си на господар на човека.