Author Topic: Медитация  (Read 7144 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

mariela

• Guest
Медитация
« on: февруари 23, 2007, 01:55:27 pm »
Моля Ви, не ме ругайте, нова съм тук. :D
Дайте ми идея от къде да започна с медитацията, препоръчайте ми някоя хубава книга поне като начало да прочета.
Много ще съм Ви задължена. :-*

Offline ramus

• Напреднал
  • никой
Re: Медитация
« Reply #1 on: февруари 24, 2007, 10:52:44 am »
елементарните основи и в принципно и практическо отношение, най-доброто досега, на което съм попадал са книгите на О-ШО
Има някои от тях в линковете в Изворите.
книгата на крисмъс Хъмфрис "концентрация и медитация", също е от добрите попадения.
Това, разбира се - според мен...

Темата за медитацията е най-новото популярно поприще за разтягане на локуми и "магически експерименти".
За медитацията се пишат какви ли не измишльотини и най-ширещата се сега от тях, е, че медитация се наричат и разни видове "астрални" техники с пренасяния, телепатии, излизане от тялото, разни "видения" /като се почне от "срещи с висши йерархии" и вселенски учители... и се стигне до автоматичното писане и ясновидство/, работа с представи, диаграми, визуализации по каквито и да било методи... Точно визуализациите са сега "новата мода" - От метода "Силва"...и се стигне до НЛП и всички "школи", учещи какъв голям благодат е визуализацията... Щото каквото си "поискаме", това и ще "получим". Уверяват в решаването на всичките ни проблеми... само като поискаме, и сме настоятелни, последователни... Изпъхлняват се всякакви желания, мечти за контрол, за ставане по нашата воля, за "доброто" и "правилното" във Вселената, света, хората...
Ето така астралното поле се укрепи като полето на "мечтите" и постепенно битката за енергия се прехвърля в неговите вибрационни граници.
Гледаме и четем какви ли не заглавия сега - като се почне от "Тайната" и се стигне до купищата литература, която главно ни приканва към "лесното", към начина и "простотата" да го достигнем... Има и обещания - за Сетлото бъдеще, В ИМЕТО НА ЛЮБОВТА, На доброто, на светлината, Любимата на всички сега за "преминавания в друго измерение". Вечния стремеж за "бягане" сега намеро своето ново поле за изява - "другите измерения"...  по липса на разнородни думи, някои дори и "духовни" ги нарекоха.
Какви ли не послания получавахме, от какви ли не "УЧИТЕЛИ", какви ли не МЕДИТАЦИИ, И МОЛИТВИ... За някои хора представите за медитация, продължава да си бъде идеята и представата за "МОЛИТВАТА"... 

Тук ще направя едно отклонение
Имаме тема за филма "тайната" в която и досега търпеливо изчаквам поне едно мнение, което някой да напише, че си е задал въпрос от рода на "...не е ли някак подозрително "лесно", подозрително "елементарно"... Какво като си "получа моето желание"... какво като ми се реализира "мечтата""... Какво се променя. Какво ли ми носи това. Решава ли по някакъв начин поне един от най-фундаменталните ми противоречия...? Нима "получаването" не е работило през всичките времена. Просто сега се отваря "КУТИЯТА НА ПАНДОРА". Пазеше се усилено от неготовите хора за това, но сега вече няма как. Битката за енергия и "души"  се отвори по всички "фронтове" и се даде възможност на всички "деца" да си играят с гигантските енергии на Всемира... Очевидно е дошло времето. Всъщност точно  сега - в преходните процеси при смяната на социалните вярвания се залага "новата ера" на техниките за "сбъдването на желания и мечти"...
Коментират всички дали "работи" принципа... или "не работи"... Ами разбира се, че РАБОТИ. Няма как да не работи, защото това е изначално дадено при всички по-високо организирани същества. Това е просто следствие на факта, че хората сме много повече от това, за което се имаме. Че Света е много по-дълбок, сложен... Но точно в това, че "работи" е и капана в който сами се вмъкваме... Желаейки, пожелавайки, мечтаейки упорито, визуализирайки и задълбочавайки този импулс чрез намерение, воля и решимост, ние просто "усукваме въжето около себе си". Изредените процеси са просто инструментите, чрез които се генерират онези взаимодействия, част от които са същностните принципни положения на онова, което се нарича МАГИЯ. Нароиха се и книги за всякакви видове МАГИИ, в които различните ритуални думи, действия, също се наричат МЕДИТАЦИИ...

Та така... наблюдавам внимателно какво се случва, гледам как невежи хора си "изграят" на игрите си... И не мога да направя нищо друго, освен да наблюдавам и да не се меся, независимо от чисто човешките си социални атавистични импулси "да помогна"...Но си припомням, че всеки е на пътя си и си го върви и  не аз съм този, който решава кое е "доброто" и правилното за всеки човек. Но поне позицията си мога да изразя и това правя...
 Да - единственото което правя е точно което в момента - просто пиша за неща, които само мога да загатна за дълбочината на смисъла им...
Така или иначе - ВСИЧКИ НОСИМ ПОСЛЕДСТВИЯТА за думите, писаното, делата си... Отнася се и за "сбъдването на мечтите, желанията и оживяването на идеите ни"... Идеята за причините и последствията поне е по-разбираема... но много лесно се позабравя, когато сме заслепени от стемежа си за "постигане"...

А медитацията?... нито е постигане, нито е сбъдване, нито е правене, нито е мислене, нито е размишление, нито е чувство, нито представа, нито идея. И разбиране не е...
Тя е "вратата" към онзи свят, който е изначалния, от който идваме и в който отиваме минавайки през големия кръговрат, наречен еволюция. В него няма нито чувства, нито тръпки, нито емоции, нито преживявания, нито оценки, нито идеи, нито... каквото и да било... Също и нас ни няма там...
НО ГО ИМА ВСИЧКО-то - в хармонията, единството, покоя, вечността и безкрайността... "Спомена" за това го има във всеки от нас.

Основния принцип на медитацията е събуждането от преживяващите сънища и последващото "съединяване" на разкъсаните ни части в ЕДНО...
Медитацията е онова състояние в крайната точка на което се сливат "медитиращият" и медитацията, сънуващият и сънят му, наблюдаващият и наблюдаваното, желаещият и желанието, питащият и отговорите му... И от двете състояния се "ражда" новото - ЕДИННОТО.
Няма вече НИЕ и СВЕТА - става просто ВСЕЛЕНА. Нас, като гледащи и определящи всичко, вече ни НЯМА - ТОВА Е СМЪРТТА НА ЛИЧНОСТТА и ЕГОТО.

Готови ли сте да "тръгнете" по този път, за да загубите СЕБЕ СИ, за да "спечелите" ВСИЧКО-то? :)

« Last Edit: февруари 24, 2007, 11:01:12 am by ramus »
АВТОРЪТ винаги съотвества на Поста си,
защото ПРИНЦИПА НА СЪОТВЕТСТВИЕТО няма изключения.

Cai Hong

• Guest
« Reply #2 on: октомври 02, 2007, 04:43:39 pm »
ЗеН

Загубата е намиране <-> Намирането е загуба !

Добре аргументирано . . . хм . . . и все пак смятам, че не е дотам съвършено изказаното ( може би и няма претенция за това), може би защото някак си ми се губи чувството - " твоето " си" " ( кавички в кавичките ... и молба за правилно разбиране на всичкото ( заради желанието ми да споделя, макар и плоска, НО МОЯ гледна точка . . . ) .
Медитацията не е като да загубиш каквото и да е ... а да откриваш непрестанно ...
Виж, НИРВАНА като състояние на съзнанието/духа ... може би, може да се възприеме като сливане, и въпреки това не е изчезване ...
Въпрос на избор е отново
- да бъдеш моливче или гумичка . . .а може би и двете - креативно-деструктивен . . . това би било съвършеното Ин-Ян превъплъщение ... о)
И знам, че ме разбираш . . .

Позволи ми да усетя ramus!

Към mariela:

Започни с отпускане съвсем физическо, съвсем земно ... накарай се да се почувстваш спокойна, хармонична - сама се усети . . .
Добре е да започнеш с " потъване" . . . за " полет" има време!

С поздрав!

Offline Spirit-Felix

• Creator of Realities
  • Напреднал
  • I metaprogram, therefore I am!
« Reply #3 on: октомври 03, 2007, 03:01:53 pm »
Моите първи стъпки в нещо като медитация бяха с методът Силва и много ми помогнаха да се науча как да отпускам тялото си. Сядах в удобна поза, затварях очи и започвах бавно да дишам (и дълбоко доколкото тогава можех) и да броя от 100 до 1 (като отмятам по едно число на едно вдишване). Малко по малко се концентрирах само в цифрите и изпадах в алфа състояние на мозъчните вълни (такива са вълните първите минути когато се събуждате и последните минути или секунди преди да заспите). Имах кратки моменти, в които забравях и за числата и за тялото си и просто бях. Хосе Силва нарича медитацията в своя метод активна медитация, защото веднъж когато човек се научи да "изпада в ниво" (алфа ниво), започва съзнателно да "работи", тъй като тогава съзнанието му е много по-отворено и към самовнушения и към по-дълбочинно разглеждане на проблеми. Както аз го виждам, рамус говори за много по-дълбока медитация - най-вероятно в ниво делта, когато мозъчната активност е много ниска. Чисто физиологично медитацията е свързана с "пътувания" между различни мозъчни честоти, докато човек е още в съзнание, затова и много неща могат да бъдат наречени "медитация" - дори осъзнато ходене или тренировка на тай-чи например. Това, за което рамус говори "Също и нас ни няма там...
НО ГО ИМА ВСИЧКО-то" ми напомни за едни изследвания на мозъчната дейност при монаси, които се молят. Няколко от тях са достигнали състояние на изцяло спиране на мозъчната дейност - кома. Дали тогава са се слели с Всичко-то не знам, но вече е установено, че молитвата довежда до състояние много сходно с дълбоката медитация (физологически идентично).
А относно "тайната" е важно да се осъзнае едно нещо: "С голямата сила, идва и голямата отговорност." Важно е хората да знаят на какво са способни, но също е важно да осъзнават до какво биха могли да доведат действията им.

А относно медитацията това е добър за мен начин: сядам в удобна позиция (на фотьойл) и имам две задачи - първо да отпусна тялото си и да не мърдам. Да е до такава степен отпуснато все едно вече не може да помръдне. Дълбокото дишане е ясно. И започвам да слушам тишината (добре е да е тихо наоколо - обикновено нощем) и не мисля за нищо. Тя има характерен звук, който много ме успокоява. Разбира се този начин може да бъде преустроен както ви е удобно. Малко по малко като натрупвах опит и сам започвах да усещам кое как се прави и до какво води.

Успех! :)
Какво ще направиш ДНЕС за да се доближиш до себе си?

Nem Ankh!

Offline ramus

• Напреднал
  • никой
МЕДИТАЦИЯТА и РАМУС
« Reply #4 on: октомври 03, 2007, 06:32:10 pm »
С-Ф
понеже се спомена моя ник и понеже вече се познаваме искам само да се поясня - ще кажа само собствената си идея. Собствена, а не правилна. Не ме интересуват правилните неща - а само тия, дето боравя с тях, които са част от живота и познанието ми. И понеже те са свързани с мен, затова и не е важно дали са правилни за всички. Понякога периметърът на валидност им е широк и обхваща повечето хора, друг път - не е така. Аз само ги пиша - нека всеки реши сам за себе си. Пътя на човека се върви от нас - САМИ. И няма кой да ни го извърви, освен пак ние самите.
-----------------------

Методът СИЛВА представлява форма на астрални проекции, чрез култивирането на определени техники и методика. Същината на метода представлява формиране на концентрация, след релаксация, но последващо визуализиране, кодиращо на нивото на астрала различни промени от всякакъв характер, носещи кода на  този "мозък" който ги изпраща.
Не смятам, че същинската медитация, може да се нарече дълбока, нито каквато и да е квалификация от сравнителните с които боравим.
Това е същностен процес, който излиза далеч извън всякакви опити да се "диагностицира" чрез мозъчните вълни. На това ниво Мозъкът вече няма нищо общо. Изледвани са множество хора и това, че определени състояния на съзнанието са придружени от промени във мозъчните вълни е просто една удобна форма, чрез която г-н СИЛВА опитва да подаде едно универсално и характеризиращо обяснение. Щото повечето хора, имат нужда именно от това.

Опити за манипулация на мозъчните вълни има от много години. Разбира се, че опитите са показали, че има връзка с различните състояния на съзнанието - това е очевидно. Но според мен / а и не само/ в ниво, в което в промените на състоянието на съзнание, в което се получава "СЛИВАНЕ" на обект и наблюдател ... това вече надхвърля физическите процеси.
Донякъде бих казал, че има и аналогия със следното - при състояния на някоя от безбройните форми на астрални форми на промяна на съзнанието, които най-често се наричат медитации, се получават множество промени. НО нито една от тях не е еднозначна. Все пак традиционните изследователи използват материални средства за измерване и улавяне на някакви промени. За мозъка те са единствено електромагнитните импулси, а напоследък и томография, дори вече и триизмерна. Но това са просто "ехо" от електрохимичните промени, съпъстващи психичните. Тук е големия спор - материалистите твърдят, че именно електрохимичните промени определят и психичните, докато другите твърдят обратното.
Според мен тук ключът за разбирането е съвсем друг - каквито и промени да настъпват , на което и да е ниво, все пак как се е стигнало до тук, след като е очевидно, че именно определени вътрешни "психични" усилия провокират промените - дори и в материалното /електрохимичното ниво/ на мозъка. Това е един от елементарните примери, от които може да се заключи че психичното управлява материалното - нещо което за мен е напълно естествено - поради простата причина, че психичното е ИЗРАЗ на енергия от по-висок тип вибрация. Всъщност психичните промени са на ниво ЕТЕРНО ТЯЛО - и затова веднага са придружени от някаква форма на материални съотвестващи им. Но това са едни и същи неща - различно погледнати.
По същия начин, когато наблюдаваме явления от крайно различен характер, уредите или наблюденията се "ограничават" от познатите, или от индиректни "промени" и по тях се съди за другите, които се търсят.
Така или иначе примерно всеки психичен процес е придружен от електромагнитно влияние, но ако се дефинира, и повтори от уред тази електромагнитна вълна, не означава, че тя веднага би довела до съответното психично състояние, което й е послужило да я породи. Което пък означава че ИМА ОЩЕ НЕЩО, и че придружаващите електромагнитни явления не са единствените по които да може да се съди за останалото, след като очевидно не са достатъчно за да породят обратната взаимовръзка - както е примерно при изучените "земни" материални електромагнитни явления, които изучаваме още като ученици.

Всичко това подавам само като тема за размисъл - а не като някакъв фактор, който да е истинен и на който се осланям, за да бъда "прав".

И още нещо - МЕДИТАЦИЯТА в същинската си част, е форма на толкова качествено различно състояние на съзнанието, че нито има методика, нито ще има някога материални "уреди" с които да се премери, измери, или окачестви... Методът на ХОСЕ СИЛВА не прави това /нито е възможно да го направи/, но пък приучва на някои основни положения, с които поне да опитаме да погледнем на своя вътрешен свят по един различен начин - като стопани. И да - създава възможности да се "постави едно начало" в работата по тези въпроси и тази практика.
Медитацията в същинското си състояние не е практика - а е само израз на качественото различно състояние. В този смисъл тя не е нито "правене", нито е цел, нито посока, нито поле за вярвания. Медитацията не може да се чувства, усеща, или мисли... Нито пък е израз на просто спиране на мисленето. и въобще "вътрешното мълчание". това са просто врати пред които се минава за да стигне едно качествено различно битие, в което това, което ние наричаме "АБСОЛЮТНА МЕДИТАЦИЯ" е едно характерно постоянно състояние!!!!!
Но чрез предизвикване на такава медитация не можем да предизвикаме и състоянието на такова битие, каквото визирам и което просто не може да се предаде с думи, поради качествените разлики и несъотвествия.
----------------------------------------

Чувал съм някой да ме упрекват, "как мога въобще да си позволя да говоря като последна инстанция", след като самия аз тия неща няма как, нито мога да ги "знам".

Верно е - прави сте - " НЕ МОГА ДА ГИ ЗНАМ". няма къде да се прочетат, няма ги от никой описани, освен чрез символика и иносказателни моменти... Нито има как, нито ги знам. В това е цялата работа.

Цялата работа е, че аз НЕ ЗНАМ, ОТКЪДЕ ГИ ЗНАМ. И много добре съм наясно, че ако потърся обяснение с ума си, веднага ще прекъсна "връзката".
Но съм достатъчно наясно, че ги има тия неща в мен - не ми говорят нито гласове, нито съм контактьор, не се занимавам с духове, нито ме интересуват астралните аспекти на "чудесата", дето им казвам "духовни дрънкулки" за духовните деца. Достатъчно съм наясно, че това "познание" излиза извън рамките на РУМЕН в мен. И не е нужно да хипотезирам, какво и защо и къде са тия неща, дето са "извън Румен" и какво има там... Мога да си измисля хиляди псевдодостоверни обяснения, но не са ми нужни - нямам потребността от това.
Наясно съм че всяка духовна възраст си има своите си особености и нито има как, нито е нужно да се прескача. А и че като всяка възраст, тя също е преходен процес и е важна колкото всичко останало. И тия названия - за дрънкулките - не ги казвам с презрение, нито с ирония. И как бих могъл, след като всички сме част от това? Всяко нещо е важно - за някой първите стъпки ще бъдат абсолютно погрешни отгледна точка на някой стигнал по=далеч. НО нито е нужно, нито е важно да се сравнява каквото и да било, що се отнася до вътрешни неща и събитията във вътрешния живот на всеки ЧОВЕК.

ВСИЧКИ СМЕ ЧАСТ от всичко обаче - на ниво практика няма никакво значение кой какво, защо и откъде го знае. Познанието не е знаене - това е вече преминалото през самия живот на експериментатора си. Чак тогава придобива онази форма разбиране, която може да си позволи, съответната АЗ-единица - на нивото на което тя самата е - съотвестващо си.
Не е нужно да бъдем ИСУС, нито БУДА, за да имаме дълбочината в себе си. Всички я имаме - всеки един от нас е "зареден" с вечния потенциал на онова "начало", което всички сега елементарно-представно му казваме "БОЖЕСТВЕНО". И всички носейки неизявено в себе си някои неща, а изявявайки други, дали можем някак да променим това. И дали всъщност е нужна промяна. При мен това тече САМО - от самосебе си. Не правя нищо специално - нищо, с което да кажа - "гледайте как се мъча, кви упражнения правя, кви постижения имам". тия неща са "ВИДИМИ" неща - зад тази показност може да стои само популизъм, а той е социално явление и издава все още неизраснали амбиции на духовното "дете" в човека....

Може никой да не разбере написаното дотук, може и да съм луд, или пълен глупак - това не променя нищо.
Не е и нужна никаква промяна - така и така нея си я има - ВСИЧКО СЕ ПРОМЕНЯ.
Не ми е стремеж някой или нещо да се променя - просто представям себе си в някакъв смисъл - правя едно разкритие на вътрешни неща, чрез ограничението на писмените средства. Това е част от моя ЖИВОТ - и не е нужно никой да го разбира, или преценява. Нито пък някой някога би "прогледнал " във всичко това.

НЯМА ГРЕШНИ ПОЛОЖЕНИЯ, но има значение кое, как и защо някой прави - главно на себе си. Защото всичко се върти около нас - всеки в него си. И ако сега всичко написано дразни всякакви хора, или пък провокира всякакви реакции в същите, то това не е заради написаното, нито е заради мен самия. Едни намират нови идеи, други нови хрумвания, трети се объркват и си представят че "полудяват" - всеки си има неговата си "нишка" но нищо не е случайно в нея.

Вътрешния свят на всеки човек е нещо ДАДЕНО НИ ОТ ВСЕЛЕНАТА. И като всяка даденост - съпъства я съответната отговорност.
ТОВА Е ЕДИНСТВЕНАТА ОТГОВОРНОСТ пред Вселената с която сме натоварени, получили нещото, наречено ЖИВОТ. Всички други варианти, за мен, си остават просто форми на игра и на илюзорни картинки, породени от драмите или интелектуалните напъни на личността във всеки от нас. Има хора, които още докато четат тия думи и им става ясно ОТВЕДНЪЖ, все едно че цял живот са го знаели. С мен се случи така - преди време - не е важно колко. И един ден разбрах, че колкото и да "разбирам" е по-добре да се оставя да ме "води" самия ЖИВОТ, вместо да се мъча да го контролирам или въобще "ПРАВЯ". И се спрях - в правенето. дори и това ЖИВОТА МИ ПОКАЗА КАК ДА ГО НАПРАВЯ. Дори и самото оставяне пак ЖИВОТА МИ ПОКАЗА как да го направя. Живота ми показа много неща - понякога чрез вас - пишещите в този форум, друг път - чрез книги от неизвестни хора от неизвестни места, оставили следите си по пътя, по който аз сам съм поел. ПО всякакви начини ЖИВОТА на всеки от нас ни показва - само да се "научим" да го "чуваме и виждаме". Всички отговори, на всички въпроси, за цялото време и за цялата Вселена - ги има в нещото , наречено ЖИВОТ. Защото ЖИВОТА - ТОВА сме ние, а НИЕ НОСИМ ВСИЧКОТО В СЕБЕ СИ.
И докато преживяваме поредното си превъплъщение някъде вътре в нас, стои, гледа, събира, регулира и пренарежда дърпайки чрез скритите си "конци", нещото, на което ние някак си пповърхностно му казваме общо "СЪДБА". Съдба - за някои предрешена, за други - свободна. А за трети - И ДВЕТЕ ЗАЕДНО и ЕДНОВРЕМЕННО.

Е... това е... без дори да е важно АЗ ли съм, или не съм...
За никой , освен за мен. И само за мен това има значение КОЙ СЪМ АЗ. Никой, никога няма да разбере това - само на мен това е отговорността ми. И за мен - това е ДАДЕНО.
Уважението ми към ВСЕЛЕНАТА е именно като се възползвам от ДАДЕНОСТИТЕ МИ.
Какво ли друго може да направи човек, който уважава ПОДАРЪЦИТЕ СИ?

АВТОРЪТ винаги съотвества на Поста си,
защото ПРИНЦИПА НА СЪОТВЕТСТВИЕТО няма изключения.

Offline cheter

• Начинаещ
  • *
« Reply #5 on: октомври 05, 2007, 10:45:20 pm »
Ами аз пуснах една тема за метода Силва, но няма много коментари по нея. Занимавам се с метода вече 4 месеца. Има ефект поне при мен най - вече при премахване на стреса и при подобряване на съня. Имам и други интересни преживявания. Малко е трудно да се концентрираш когато достигнеш по - ниските мозъчни честоти, но с повече практика се постига някак си.
Мисля, че ramus е прав и методът е само първата стъпка по пътя ни към себепознанието и достигането до по -високите нива на съзнание.

Offline leidy_d

• Ентусиаст
  • **
« Reply #6 on: май 06, 2008, 04:35:02 pm »
Всичко е вътре в нас - прочиташ книга, водиш разговор и изведнъж прозорецът се отваря Smiley- така се случи  при мен. И стъпваш на пътя който те води към себе си и те кара да се чувстваш цялостен. Отприщва се един поцес, при който няма връщане, защото те тегли напред и напед. Медитацията е част от този процес, просто се случва , когато си готов - без да правиш нищо. Не може да се опише с думи и да се изрази.  При мен се случи докато практикувах йога и стоях в една асана. Първият път беше за някакви минутки, след това имах чувстовто, че всичко около мен е по прозрачно, като че ли един воал пада и погледа ти е по ясен.Ех трудно намирам думи :))) Но общо взето е това- моят опит :)