Author Topic: Как да сварим яйце в микровълнова  (Read 6049 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Offline divine

• Напреднал
    • blog
Как да сварим яйце в микровълнова
« on: май 11, 2006, 12:19:01 pm »
Ето какъв архив от обяснения с купувачи е натрупала водеща компания в производството на електронните фурни при условие, че едно от първите изречения в упътването, написано с огромни букви е:

ЗАБРАНЕНО Е ВАРЕНЕТО НА ЯЙЦА ВЪВ ВСИЧКИ ВИДОВЕ МИКРОВЪЛНОВИ ФУРНИ!

Въпреки изречението, писмата по темата от потребители до фирмата продължават.
Производителите дотолкова са вдигнали ръце, че от близо година тези често задавани въпроси задължително придружават упътването за експлоатация на изделието под заглавието "Варене на яйце в микровълнова фурна".

Колко време трябва да варя яйцето в микровълновата печка?
Яйца не се варят в микровълнова печка, защото избухват. Използвайте тенджера и обикновен котлон!!! Прочетете инструкцията!

Как да обработя яйцето, за да мога да го сваря в микровълнова печка?
Не съществува начин да се вари яйце в микровълнова печка.

Сварих едно твърдо яйце, после го сложих да се стопли в микровълнова печка. То избухна. Къде съм постъпил неправилно?
Не е трябвало да топлите яйцето в микровълнова печка. Трябваше да го ядете студено или да го стоплите в обикновена тенджера с вряща вода. Прочетете инструкцията!

Увих яйцето в тиксо, за да не се взривява, но то все пак избухна и изцапа микровълновата печка с жълтък и парчета тиксо.
Изтрийте стените на фурната с влажен парцал. Остатъците от тиксото можете да отстраните със сода бикарбонат. Не бива да надрасквате стените на микровълновата печка с метални предмети.

Налях в стъклена тенджера вода, за да изравня осмотичното налягане, сложих вътре две яйца, похлупих я с капак срещу евентуален взрив и я сложих в микровълнова та печка. Водата още не беше кипнала, когато яйцата избухнаха и строшиха капака на йената!
Забравили сте да добавите сол във водата. Освен това тенджерата трябва да бъде не стъклена, а метална, а печката - не микровълнова , а обикновена. Прочетете инструкцията!

Сварих твърдо три яйца от пъдпъдък, обелих ги, сложих ги в хлебче за хамбургер и го претоплих в микровълнова печка. Яйцата избухнаха и разкъсаха хлебчето.
Трябвало е да ядете яйцата отделно, без да ги топлите заедно с хлебчето.

Само кокошите ли яйца избухват в микровълнова печка?
Всички яйца избухват в микровълнова печка.

Продупчих яйцето с игла, изпих го сурово и оставих празната черупка да се стопли в микровълновата печка. Тя замириса на изгоряло, а после гръмна.
Трябвало е да запазите празната черупка за някой празник, а не да я топлите в микровълнова печка.

Продупчих яйцето с игла, за да изравня налягането и го оставих да се стопли в микровълнова печка, обаче то избухна.
Измийте стените на микровълнова та печка с влажен парцал. Прочетете инструкцията!

Варих яйце в микровълнова печка 10 секунди и то не избухна. Но не се и свари.
Трябва да използвате микровълнова печка с по-голяма мощност - от 700 вата нагоре или да увеличите времето на приготвяне. Тогава яйцето непременно ще избухне.

Само яйца от бозайници ли избухват при варене във вашите фурни?
ЗАБРАНЕНО Е ВАРЕНЕТО НА ЯЙЦА ВЪВ ВСИЧКИ ВИДОВЕ МИКРОВЪЛНОВИ ФУРНИ!? Всякакви яйца във всякакви МИКРОВЪЛНОВИ фурни! А Вие яйца на кои точно бозайници искахте да сварите?

Следвайки вашата инструкция "Варене на яйце в микровълнова печка" започнах да си варя яйце, но то избухна и ми изцапа цялата фурна! Защо???
Трябвало е да четете инструкцията докрай, без да прекъсвате веднага след заглавието.

Пиша ви четвърто писмо, но нямам отговор. В инструкцията не пише на коя точно минута ще избухне яйцето? Имам идея да се извади 5 секунди преди взрива и да се сложи в студена вода? Уточнете.
Изпратете ни точна схема с микронно оразмеряване на яйцето ви и плазмените му характеристики, за да Ви отговорим точно в коя минута ще избухне.

Изпържих си яйца на очи и ги стоплих в микровълнова печка и жълтъците им не избухнаха! Защо?
Пържените яйца, за разлика от суровите в черупки, рядко гърмят в микровълнова печка.

Сложих яйце в микровълнова печка, но то не избухна.
Проверете дали вашата микровълнова печка е включена в електрическата мрежа или се обърнете към сервиз.

Every moment is a miracle right now

Offline orchid

• Напредващ
Re: Как да сварим яйце в микровълнова
« Reply #1 on: май 11, 2006, 04:59:48 pm »
Много яко!  :uglystupid2:
Хареса ми това дето го увила в тиксо
Every stone a story, like a rosary

Rose

• Guest
« Reply #2 on: февруари 24, 2007, 07:07:23 pm »
Това е супер!
Рядко ми се случва да си чета или гледам нещо сама и да се смея, но сега просто се смях с глас ;D Някои хора като че ли саси откровено тъпи (думата не е много приятна, но кат че ли друго подходящо определение няма :crazy2:)

Offline ramus

• Напреднал
  • никой
« Reply #3 on: февруари 25, 2007, 10:28:07 am »
Ееее - това някак си съм го изпуснал досега.
Направо бисер.
След като гърчих от смях известно време се възхитих и позамислих и дали това е "упоритост" или просто инат.
Дали хората винаги се опълчват срещу ограниченията? И кога нещо смятат за ограничение
 и дали от любопиството или любознателността няма някой ден някой в експеримента си да постигне заветната цел - да свари яйце в микровълнова фурна... и после да става за ядене :2funny:
Аз като човек, който преди около 12 години работих точно като продавач на домакинска техника и ми се налагаше и аз да обяснявам за особеностите на микровълновата фурна - яйцата и металните съдове. Но пък описаното горе е направо уникат.

Голям смях падна - цялото семейство се смяхме, но съпругата ми каза, че има и едни яйца... дето може и да станат за сваряване във микровълнова фурна без да избухнат... Яйца от цитирам "мъжки бозайник - хомосапиенс"... за предпочитане съпружески... и добре отлежали... Дали няко я съпруга вече е пробвала?
« Last Edit: февруари 25, 2007, 10:31:38 am by ramus »
АВТОРЪТ винаги съотвества на Поста си,
защото ПРИНЦИПА НА СЪОТВЕТСТВИЕТО няма изключения.

nova

• Guest
« Reply #4 on: март 01, 2007, 01:01:25 pm »
Драги колеги на Вашето внимание предоставям

примерен алгоритъм
 за варене на кокоше яйце в микровълнова фурна, по метода на контролирания взрив
1. снабдявате се с яйце/яйца
2. купувате си пликове за печене от магазин за домашни потреби
3. внимателно счупвате яйцето и отделяте съдържимото в плика, а черупките изхвърляте на подходящото място- предполага се, че те няма да ви трябват
4. завързвате здраво плика, по възможност осигурявайки максимален свободен обем- моля да не се надува с въздух!!- въздуха ще си доде сам
5. поставяте плика/ с яйцето/ във фурната
6. пускате на максимална степен и наблюдавате процеса до осъществяване на контролирания взрив
7. изключвате фурната и изчаквате известно време. !!ВАЖНО!! не се пипа веднага, за да се избегнат тежки изгаряния по пръстите
8. внимателно изваждате плика, развързвате и събирате съдържанието му в съд
9. какво ще правите с резултата е ваша работа, но става и за ядене

Аз трудно се отказвам. Този експеримент проведох, след като се бях убедила на дело, че нещата с взрива са неизбежни. При мен, в резултат от взрива се получи деформация на горната вътрешна част на фурната. Това стана след като поставих едно цяло яйце в съд с вода и покрих с керамичен/!!/ капак. Вследствие на взрива, капакът отхвърча и осъществи деформацията, в съда имаше чиста вода, а яйцето беше навсякъде другаде из вътрешността, освен в съда. Все още размислям по това как така поне една частица не остана във водата, при положение че нямаше нито милиметър непокрит в цялата фурна.

хахо

• Guest
« Reply #5 on: март 09, 2007, 12:50:30 pm »
Не обичам да варя яйца на котлона пък! Никога не уцелвам колко точно трябва да се варят и това си е.
Варя си ги в микровълновата, но с изричната уговорка, че яйцето е в чашка, без черупката естествено, освен това, жълтъкът се пробива ЗАДЪЛЖИТЕЛНО и варенето става на ниска мощност - например на режима за размразяване. За едно яйце са нужни по-малко от две минутки  :)
Няма разлика във вкуса, не го събирам от цялата печка, само формата е малко странна - става на калъп от чашката.
В едно заведение пък така ги правят за поставяне в сандвичите-джобове - в микрото, ама в малка чинийка и яйцето става плоско и идеално за сандвич

Eva

• Guest
« Reply #6 on: март 09, 2007, 11:42:43 pm »
Дивайн, страшно ти благодаря за темата. Така не съм се  смяла от много, много време.   :2funny:
На мен като биолог най - ми хареса онази част с бозайниците. Непременно ще го покажа и на други заинтересовани. O0