Author Topic: За приятелството  (Read 17364 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Visioner

• Guest
За приятелството
« on: юли 12, 2005, 04:32:58 pm »
Има една много хубава "Бяла приказка" от Валери Петров, която започва със следната:

"Песен за приятелството"

Казва се приятел пръв,
но защо е той такъв?
Затова, че пръв полита
в огъня да те спаси,
пръв и без да се запита,
прав ли си или не си.
Пръв за теб леда пролазва,
пръв за теб пролива кръв,
ето - затова се казва,
че приятелят е пръв!

;)

Yulian

• Guest
Re:За приятелството
« Reply #1 on: август 07, 2005, 10:27:19 pm »
Да си пожелаем да бъдем такива приятели за своите приятели! За мен това е най-голямото богатство-да бъдеш богат с приятели. Но истински, разбира се-приятели и в слънце, и в дъжд!

Offline wind

• Напреднал
« Reply #2 on: ноември 22, 2005, 12:39:46 am »
Ровейки си из позабравените теми, попаднах на тази и реших да я поотупам от прахта. Интересна е и ми се ще да поговорим повече по въпроса, пък и на този етап ми се струва някак неизчерпана  ;D
Може ли някой да ми каже какво означава "приятел", какви са му функциите и какви са нормалните приятелски отношения. И като подтема - може ли да има приятелство между мъж и жена. Много хора смятат (за разлика от мен) че не е възможно и зад такова приятелство се криело нещо друго  (сещате се какво ще да е другото  :) ).
fly like a wind .......

Offline Tania

• Начинаещ
  • *
« Reply #3 on: ноември 22, 2005, 10:10:42 am »
Приятел е човекът, който най-добре те познава и въпреки това те обича. :-*

bee

• Guest
« Reply #4 on: ноември 22, 2005, 10:48:01 am »
Присъединявам се към мнението на Таня.  ;D Много кратко и ясно. :) Но мога да добавя и следното: приятел е този, пред когото можеш да бъдеш напълно себе си и на когото можеш да кажеш всичко (или почти всичко) за себе си и той ще го приеме дори и да не го разбира съвсем.  :D

Offline wind

• Напреднал
« Reply #5 on: ноември 22, 2005, 11:01:24 am »
И все пак нещо не ме задоволяват тези отговори (не че не са добри, но са ми мъничко недостатъчни за такава необятна тема).
Bee, казваш, че на приятел можеш да кажеш всичко или почти всичко. Мисля, че никой никога на никого не може да каже АБСОЛЮТНО всичко. С "почти всичко"-то съм по-съгласна.  ;D
А вие на какво сте готови за приятел? Само не ми казвайте пак "на всичко", защото няма да го повярвам :)  Аз например бих помогнала, но не и ако действието ми навреди на някого на когото държа повече (напр. детето ми). Друг е въпроса, че приятел едва ли би поискал нещо подобно, де. Но все пак се оказва, че не е всичко.
 До къде се простират вашите граници на помощ, загриженост и любов към вашите приятели?
fly like a wind .......

Nirvana

• Guest
« Reply #6 on: ноември 22, 2005, 11:14:25 am »
приятел е този, пред когото можеш да бъдеш напълно себе си и на когото можеш да кажеш всичко (или почти всичко) за себе си и той ще го приеме дори и да не го разбира съвсем.  :D
По тази логика, всички хора са ми приятели  :o   ;D  А за приемането- много важно, ако не се приеме...  ;D

bee

• Guest
« Reply #7 on: ноември 22, 2005, 11:20:13 am »
Хубав въпрос. Не знам точно какво бих направила за приятел - много неща бих направила, ако ги поискат от мен и ако те не противоречат на разбиранията ми и не биха наранили някого. И все пак, аз поне много, ама наистина много рядко искам от мой приятел да направи нещо за мен - така съм устроена, мисля, че почти с всичко мога да се справя сама, а и ми е доста неудобно да натоварвам други с моите проблеми (ако имам такива , де ;D), освен най-много да ги споделя. За мое щастие и може би за някакъв баланс, моят мъж пък не може изобщо да живее сам и е постоянно с приятелите си. Постоянно им помага, когато може и сега, когато ние имаме нужда от помощ по довършването на апартаментчето си, на всеки един от приятелите му, на който се е обадил, е дошъл и е помогнал. Както обичам да казвам, който няма пари, но има приятели, с тях може да свърши същата работа, която друг би свършил с пари  ;D

bee

• Guest
« Reply #8 on: ноември 22, 2005, 11:27:39 am »
Nirvana, то и на мен всички са си ми приятели, .... нали си обичам всички хора на планетата и съм себе си през цялото време  ;D Обаче спестявам на някои хора около мен някои от възгледите си по дадени въпроси, че ако седна да им ги споделям ще трябва или да се застрелят или да се опитат да ме вкарат в лудница, ... така че, може би не съм напълно себе си ...  :-\ ;D

Offline wind

• Напреднал
« Reply #9 on: ноември 22, 2005, 02:59:13 pm »
Ново въпросче:
А какво става с "предишните приятели"? Помислете за хората, които сa ви били приятели на даден етап от живота ви, но с които вече не поддържате връзка (приятели от ученическите ви години, от студентските, стари съседи от място, където сте живели някога и т.н.). Тези "стари приятели" броят ли се към вашата графа "приятели" или там са само онези, с които поддържате контакт в момента?
« Last Edit: ноември 22, 2005, 11:58:48 pm by wind »
fly like a wind .......

bee

• Guest
« Reply #10 on: ноември 22, 2005, 03:17:20 pm »
Ох, Wind, днес си мислех точно за това как в определени моменти от живота ми са ми интересни определени хора, но интереса ми почти винаги се изпарява на определен етап и аз продължавам напред, а често, тези които съм смятала за приятели си остават намясто. Това, разбира се, не значи, че спирам да ги обичам тези хора, но .... някак пътищата ни се разминават май ... Много се чудя дали ще мога да задържа интереса си към определени хора наистина задълго .... за много дълго ... ???

Offline wind

• Напреднал
« Reply #11 on: ноември 22, 2005, 03:28:54 pm »
Именно!  :D
И аз това си се чудех, затова реших да си "сверя часовника". Когато с "предишните" приятели пътищата се разминат... и изгубим връзка... изгубим и донякъде интерес.... и е малко странно. После се появяват новите хора, които стават приятели. Ами когато и с тях  ни се разминат пътищата някой ден? Има ли го изобщо онова ВЕЧНОТО ПРИЯТЕЛСТВО?
И кога най-после ще си седна на ..... и ще спрат да ми се сменят интересите?!  ??? Май съм най-непостоянното същество на планетата  :-\
« Last Edit: ноември 22, 2005, 03:44:53 pm by wind »
fly like a wind .......

bee

• Guest
« Reply #12 on: ноември 22, 2005, 03:51:43 pm »
Мдаааа, Wind, днес с теб определено си мислим едни и същи неща ;D. Аз гледам да не се втелявам много за тая работа обаче ... и не се надявам да си седна на задника .... даже напротив, мисля да си задържа постоянното любопитство за нови неща, за нови хора .... с две думи искам да водя живота на Уен Вечно Изненадания (виж Тери Пратчет)  ;D  ;D ;D

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #13 on: ноември 22, 2005, 04:01:35 pm »
Изтърканата поговорка: "Приятел в нужда се познава" мисля че обхваща всичко по въпроса "кой ми е приятел" :)
Не може да се отрече, че човек понякога има нужда от хора най-малкото, за да сподели нещо, радостно или тъжно и да получи насреща разбиране(тези които се правят, че те разбират или се правят, че те изслушват не влизат в тази категория).

Съм всеки, отивам навсякъде, имам всичко.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #14 on: ноември 22, 2005, 04:29:17 pm »
Ще допълня също така, че с времето едни, които са били приятели е възможно вече да не са.
Обаче това не пречи да срещна нови.
А приятели ми трябват и ги имам, за да ги използвам. Съответно и аз съм приятел на някой, за да може той да ме използва.
А когато използванането на приятелството е взаимно чувството е прекрасно :D
« Last Edit: ноември 22, 2005, 04:30:21 pm by velaskes »

Offline wind

• Напреднал
« Reply #15 on: ноември 22, 2005, 05:35:24 pm »
Вее, то и аз си се харесвам така, ама на хората около мен хич не им е лесно :( Пък гледам все пак и за тях да помисля :)
Velaskes, ти май наистина си имаш истински приятели ;), по-точно приемането ти за тях е такова (съвсем реално и обективно възприемане за взаимно "използване"). Не че ми харесва да е така, ама като гледам май си е. И почвам нещо да се чудя вече имам ли приятели ::)  (ама според моето си разбиране за тях, т.е. при "неизползване"). А само допреди малко май самата аз използвах един такъв, за да ми обясни за едни работи как трябва да ги направя.
fly like a wind .......

nova

• Guest
« Reply #16 on: ноември 22, 2005, 08:14:25 pm »
Веласкес си е прав за използването. КОй друг ако не приятеля ще използваш ако трябва да си изплачеш душицата ( и той ще ти даде кърпичка...). С кого ще се смееш по- силно, с кого ще ти е по-весело, кого ще ползваш за емоционална опора...Използваме си ги приятелите най-безобразно. ;D Дано и те нас така. И да са ни живи!

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #17 on: ноември 23, 2005, 12:35:48 pm »
Wind когато ми потрябва някой и като го потърся и откликне, значи в този момент ми е приятел.
Гледам да не се привързвам към някакви очаквания за него(нея) занапред и да разчитам преди всичко на себе си, защото опита ми сочи, че е възможно в друг момент същия този човек да не откликне при следващата ми нужда. Освобождавам всеки, който е свързан или е бил свързан по някакъв начин с мен да бъде какъвто иска и да прави каквото иска. Също така, когато някой потърси от мен услуга и му откажа, искам да не приема това толкова лично и да не се отдръпва завинаги от мен, а да ме разбере защо съм му(й) отказал. Възможно е следващия път когато се обърне към мен да не бъда така неблагосклонен. И по този начин мисля за приятелите, тези на които отказвам нещо а въпреки това остават с мен в перспектива, разбирайки ме, това са сериозни хора, на които мога да се доверявам повече.
Има и един специален тип хора, с които интересите ни са толкова близки и с които може да се сподели дори най-съкровеното нещо, мисля че те остават с нас завинаги(или казано по друг начин за много много дълго).

Offline wind

• Напреднал
« Reply #18 on: ноември 23, 2005, 01:00:08 pm »
Velaskes, хубаво е, че си в хармония със себе си и представите си за нещата извън теб. Ще ми се и аз да можех така....
Обаче... когато откажа помощ на приятел (дори и да не ме е молил за това), се чувствам ужасно виновна дни наред (дори месеци). И се опитвам да правя и неща, които са в противоречие с мен самата понякога. И пак не се чувствам особено щастлива, но някак си е по-поносимо от чувството за вина.
Та всичко, което исках да ти кажа е, че ти завиждам, ама пак изписах куп глупости  ;D
fly like a wind .......

bee

• Guest
« Reply #19 on: ноември 23, 2005, 01:38:33 pm »
Ааааа, Wind, ама какви са тия работи? Я да се освободиш веднага от чувството за вина  ;D
... То не, че и аз не съм същата иначе, де ... ;D ... ама работя върху себе си  ... по-точно върху освобождаването от чувството за вина в случая  ;D

Offline wind

• Напреднал
« Reply #20 on: ноември 23, 2005, 01:55:10 pm »
Ех, Вее!
 ;D ;D ;D
И аз гледам да поработвам в тази насока ;)
fly like a wind .......

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #21 on: ноември 23, 2005, 03:55:03 pm »
Wind не може да правиш всичко, което искат от теб нали? То дори да имаш най-добрата воля няма да ти стигне времето примерно.

Offline wind

• Напреднал
« Reply #22 on: ноември 23, 2005, 05:11:03 pm »
Velaskes,
казваш, че "приятел в нужда се познава", а в същото време - че не винаги се отзоваваш. Ами ако този, който има нужда от помощта ти си помисли, че не си му приятел, защото не си му помогнал? Не че би ти го казал, но ако си го помисли? Аз бих се почувствала гадничко...
fly like a wind .......

Offline wind

• Напреднал
« Reply #23 on: ноември 23, 2005, 05:46:52 pm »
уф, остави.
Хем знам, че си прав, хем се опитвам да споря. ???
fly like a wind .......

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #24 on: ноември 23, 2005, 08:06:02 pm »
Виждам че има нужда да питаш, понеже не съм го уточнил в предишните си постинги.
Та, когато някой приятел ми поиска услуга предварително имам нагласата че бих искал да я свърша. Ако човека ми е приятел няма как да разсъждавам на дребно и да си мисля аве дай тоя да го прецакам и да не му помагам(въпреки че той ми е помагал досега). Няма такъв филм. Въпроса е във възможносттите ми в конкретния случай. Понякога ми искат услуга, която нямам възможност да изпълня. Или съм зает с нещо друго и не мога да отделя време сега. Или просто не разполагам с това, което ми искат.
Така че приятел в нужда се познава, ама аз като нуждаещ се все пак малко или много трябва да се съобразям с другия човек, дали е в състояние да ми помогне наистина. Не мога да му се изтърся ей така и да очаквам да ми помогне при всички случаи.
Тъй че тази поговорка не е абсолютна и покрай нея има такива особености според мен.  
« Last Edit: ноември 23, 2005, 08:08:49 pm by velaskes »

Offline wind

• Напреднал
« Reply #25 on: ноември 24, 2005, 01:47:51 am »
Дааа. Дотук с "взаимопомощта" и "взаимоизползването" между приятели - мисля, че го грокнах (спомена се някъде из форума за "грокването")  ;D
Но със сигурност въпросите ми не са се изчерпали (дано ме траете още)  :)
fly like a wind .......

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #26 on: ноември 24, 2005, 11:13:24 am »
Oсвен , че приятелите са за да им искаш услуги и да им пълниш главите със собствените си глупости, те са много важни да се изявиш какъв човек си и какъв искаш да бъдеш. Когато те помолят за услуга е желателно да дадеш всичко от себе си, но ако нямаш възможност е добре да го кажеш навреме. Аз уважавам хора, които отказват, но не и тези които дават празни обещания. Така че чесността е важна част от приятелството, много важна, за да има доверие.
Every moment is a miracle right now

Offline wind

• Напреднал
« Reply #27 on: ноември 24, 2005, 11:37:46 am »
Divine, много точно попадение  ;)
Но все пак има и хора, на които им е трудно да отказват (и то не защото им харесва да дават празни обещания), а после се получава така, че не могат да изпълнят поетия ангажимент. На мен лично ми се е случвало няколко пъти.
Наи-елементарния пример (вероятно на всеки му се е случило поне веднъж в живота) - закъсняваш за среща с уговорен час. Обещал си да отидеш по някое време, но отиваш 15-20 мин. по-късно, защото нещо те е задържало. Сигурно ти се струва дреболия точно този пример, но май и дребните обещанийца са важни, не само "големите"  ;) Когато аз попаднах в такава ситуация (и до днес я помня, защото почти никога не закъснявам) честно казано се чувствах около 300 пъти по-зле от човека, който трябваше да ме чака :(
fly like a wind .......

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #28 on: ноември 24, 2005, 11:49:12 am »
Аз имам една приятелка, на която й е много трудно да казва 'не", питам я-ще дойдеш ли днес до нас, а тя-ами, да , може - и не идва, така един път , втори, накрая й казах-ако няма да идваш ми кажи, вместо да ме лъжеш така всеки път.Постепенно ще я науча да казва"не", че така има проблеми и с мъжете, не им отказва, те си мислят, че ги харесва, а пък тя не...................

Така че , невземането на избор също е избор, празното обещание също е избор, а нашата цел е правим най-добрия избор , нали така?
Every moment is a miracle right now

bee

• Guest
« Reply #29 on: ноември 24, 2005, 11:57:57 am »
Между другото, мисля, че точността е много, много важно нещо и говори страхотно много за човека отсреща. Разбира се, че може да се случи да закъснееш веднъж, дваж, но като познавате човек от повече време - любовта към точността, говори за стремеж към съвършенство ... и за зачитане на другия  ... и за много, много други неща .... :)