Author Topic: Ошо - "За творчеството"  (Read 3212 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Offline Orange

• Ентусиаст
  • **
Ошо - "За творчеството"
« on: юни 10, 2007, 05:38:16 pm »
"...Творчеството е най-големият бунт в съществуванието. Ако искаш да твориш, трябва да се освободиш от цялото си формиране, инак творчеството ти няма да бъде нищо друго освен копиране, ще е просто едно индигово копие. Можеш да твориш само ако си индивидуалност, но не и ако си част от психологията на тълпата. Психологията на тълпата не е творческа; тълпата живее мъчителен живот, тя не знае никакви танци, никакви песни, не познава никаква радост - тя е механична.
Творецът не може да следва утъпкания път. Той трябва да търси собствен път, трябва да изследва джунглите на живота. Той трябва да върви сам, трябва да е отпаднал от ума на тълпата, от колективната психология. Колективният ум е най-нисшият ум на света - дори и така наречените идиоти стоят по-високо от колективната идиотия. Но колективността си има и своите примамки: тя уважава, почита тези хора, които настояват, че колективният ум е единственият правилен път.
В миналото творци от всякакъв вид - художници, танцьори, музиканти, поети, скулптори - е трябвало да се отрекат от порядъчността поради чиста необходимост. Те е трябвало да живеят някакъв бохемски живот, скитнически живот - това е била единствената възможност за тях да бъдат съзидателни.
В бъдеще няма нужда това да бъде така. Ако ме разберете, ако почувствате, че има някаква истина в това, което казвам, тогава в бъдеще всеки би трябвало да живее индивидуално и няма да има нужда от бохемски живот. Бохемският живот е страничен продукт на фиксирания, ортодоксалния, конвенционалния, порядъчния живот......"

Човечеството има нужда от нова почва - почвата на свободата. Бохемството е било реакция, една необходима реакция, но ако моята визия успее, няма да има бохемство, защото няма да го има така нареченият колективен ум, който да се опитва да управлява хората. Тогава всеки би бил спокоен със себе си. Разбира се, не трябва да се месиш на другите - но дотолкова, доколкото става дума за твоя живот, трябва да го живееш при условия, които сам определяш.
Само тогава може да има творчество. Творчеството е ароматът на индивидуалната свобода.
« Last Edit: юни 11, 2007, 01:30:51 pm by Eternities »

Offline ivadun

• Ентусиаст
  • **
Re: Ошо - "За творчеството"
« Reply #1 on: юни 15, 2007, 07:25:37 pm »
Творческото начало напира в мен - в желанието да изразя мнението си, да аргументирам становището си!
Не се интересувам от страничните реакции и чуждото мнение, защото зная, че всеки има право да интерпретира нещата от собствената си гледна точка. Но не приемам стремежа на "силните на деня" да манипулират чуждото мнение, да те накарат да си послушничък и угоднически действащ. Това убива всичко творческо, заложено в нас.
Всеки човек е творец - на собствената си житейска ситуация, на собствените си стремежи и желания. И ако се възприема и действа като такъв, не би позволявал страничните фактори да управляват битието му.

Offline ETI

• Начинаещ
  • *
  • Болката е неизбежна, страданието е по избор
« Reply #2 on: април 12, 2009, 11:55:05 pm »
Много те моля да прикачиш наново книгата. Имам огромен интерес към нея, но ми изписва, че прикачените файлове не съществуват  :(
Благодаря
Опознаваме себе си само,когато се сблъскваме с границите на собствените си възможности

Offline ramus

• Напреднал
  • никой
Ето я книгата
« Reply #3 on: април 13, 2009, 08:47:21 am »
Ето я книгата
АВТОРЪТ винаги съотвества на Поста си,
защото ПРИНЦИПА НА СЪОТВЕТСТВИЕТО няма изключения.

Offline taisapan

• Ентусиаст
  • **
« Reply #4 on: май 01, 2009, 12:44:05 pm »
 :smitten:
Благодаря...и аз си я свалих...