Author Topic: За Доброто и Злото  (Read 4281 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Visioner

• Guest
За Доброто и Злото
« on: юли 28, 2005, 03:44:04 pm »
Познавам хора, които обичат да причиняват  зло и се гордеят с това. Те са ми врагове и съм изпитала омразата, злобата и завистта им на гърба си. Те даже се хвалят с това, че могат да причинят голямо зло на когото пожелаят...
За други пък, които познавам, е важно те да са добре, а дали с това ще навредят на други хора - за тях е без значение.
Интересно ми е какво бихте казали по тези въпроси вие.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
Re:За Доброто и Злото
« Reply #1 on: юли 28, 2005, 04:44:45 pm »
Вярвам всеки в един или друг етап от живота си е срещал такъв тип хора.
Според мен бързия отговор на този въпрос се състои във величаната на човешкия Егоизъм. Колкото повече си обладан от нуждата от собствен комфорт и благополучие като същевременно виждаш в лицето на другите конкуренти за постигането на това, толкова си по-способен да упражниш насилие на всяка цена спрямо конкуренцията, за да се сдобиеш с желаното. И ако по-често постигаш нещата по такъв начин се образува порочен кръг. Човека почва да си мисли че това е единствения разумен начин да постига благополучие и прекрасно му действат на съвестта дарвиновите сентеции, че оцелява по-силния.
Съм всеки, отивам навсякъде, имам всичко.

Visioner

• Guest
« Reply #2 on: юли 30, 2005, 12:27:40 am »
Не, не, не, Веласкес - не си ме разбрал. Ако някой се опитва да получи някаква изгода за себе си в ущърб на другите - това е често срещано явление, това мога да си го обясня точно с човешкия егоизъм. Макар че ми е трудно да го разбера... ???
Това не нещо необичайно. Написах за тези хора като пример за егоизъм и безразличие.
Говорех за друго - за хора (?), които без НИКАКВА полза за себе си, просто ей така от желание за някаква криворазбрана изява или показност, или от самонадеяност, решават да ти навредят, защото го МОГАТ. Защото имат такава възможност - и го правят. Нямат причина, измислят си някакъв повод и ти се оказваш сред големи проблеми. :(
Би било ужасно, ако наистина всеки се е срещал с такива екземпляри на човешката раса! (Трудно ми е да ги наричам хора!) Мислех, че са рядкост и аз по случайност съм срещнала подобни.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #3 on: юли 30, 2005, 10:49:08 am »
Мисля че имаш предвид едни от най-безкруполните хора. Действително има малко хора, които причиняват колосално зло за цели народи или конкретно за един или група хора.
Все пак си мисля, че и те имат някакви причини да се държат така, тоест някой им е помогнал да станат такива на някакъв етап от този или минал живот. Просто аз вярвам че за всяко следствие си има причина поне в този материален свят.
Съм всеки, отивам навсякъде, имам всичко.

Nirvana

• Guest
« Reply #4 on: юли 30, 2005, 01:06:19 pm »
Според мен тук много се намесва разбирането на всеки един от нас за добро и зло.  Верно е, че има хора, които ни правят зло. Но зад това зло би могло да се крие намерение за правене на добро. Пък и дори да няма подобно скрито намерение, пак е за наше добро. „ Всяко зло за добро!” Знаем, че само преминаването през трудности прави човека Човек...
Но в нас е заложено винаги да искаме и избираме по- лесния начин. За това, нещата, действията, които ни улесняват ги приемаме за добро. А тези, създаващи ни трудности- за зло. И когато човек приема трудностите като предизвикателство, а улесненията като почивка /все пак необходими за сравнение поне/ - не прави съществена разлика между добро и зло, за него разликата е единствено в общоприетата символика.
За мен разделение на добро и зло не съществува. За мен съществуват само прости взаимоотношения.
 ;D Като гледам, много го разтегнах този локум ;D :P

rosi_banova

• Guest
Re: За Доброто и Злото
« Reply #5 on: юли 23, 2006, 05:28:34 pm »
Ако може енергията на егоизма ,самовлюбеността ,гордостта да се подтисне малко във всеки един човек ,то злото би било по-малко в света .Ако може всеки да се поогледа повече наоколо,в другите,отколкото да губи време вперил поглед само в огледалото и в себе си,то той би изпитал повече любов ,съчувствие и желание за помощ.Ако не сме толкова затворени в собствените си проблеми,бихме видели и проблема на другия до нас.Може би това е в повече,което Господ ни е дал-да мислим и за другите.Мисля ,че се нарича алтруизъм .Животните могат и се грижат само за себе си.Най-много за децата си и то за кратко.Те са заети как да се нахранят и как да оцелеят.Хората напоследък започнаха да мислят също само за това.Най-много  и за децата си. Най-много и за родителите си.Дори приятелите остават само в юношеството,после почти не.Хората стават все по-мрачни,усмихват се все по-малко, празнуват все по- малко, радват се все по-малко.Дали наистина не живеем във времето на тъмните сили?И кой ще ни измъкне от него, ако не самите ние? Господ не ни е създал роби,свободолюбивия дух е заложен във всеки от нас.Значи просто трябва да го събудим.Да събудим РАДОСТТА от живота,да събудим ЛЮБОВТА си към другите около нас,желанието да бъдем всички щасливи. Понякога не е нужно много усилие.Просто трябва да запалим отново своята светла свещичка-ОБИЧТА! Под добро аз разбирам създаването на положителна енергия,излъчване на мисли с любов,а под зло-създаването на отрицателна енергия,водеща до напрежение и замърсяване на психологическата среда.И остава най-важното-всеки да направи своя избор какъв да бъде?-ДОБЪР или ЛОШ.Успех на всички!
« Last Edit: октомври 07, 2006, 04:30:15 pm by rosi »

Dani

• Guest
« Reply #6 on: октомври 06, 2006, 09:49:03 pm »
 O0 O0
Едва ли някой ще поиска да е "лош"... Може би имаме различни предстваи за добър и лош човек?
А може би тези, които не искат да са добри, се страхуват да не станат по-слаби и да не бъдат премазани от някой по-силен и лош?
За мен лично "злото", което всеки носи по малко в себе си, е изкушението да разделим нещата, с които се срещаме на "добро и зло" по някакви измислени от нас правила. Помните ли защо бог е изгонил Адам и Ева от Рая си? - заради дървото на познанието какво е зло и добро...
Всъщност интересно би било да си споделим как разбираме този символ от библията... :)

OM

• Guest
« Reply #7 on: октомври 06, 2006, 10:08:17 pm »
А според мен такива хора са типични представители на енергийния вампиризъм - в момента в който на другия са направили "лошото" - те са изсмукали енергия от него. Не случайно в такива случаи се чувстваме не само обидени, а ни боли глава, чувстваме се отпаднали като че ли не можещи да предприемем нещо....че как ще предприемем като си ни "изпукали енергийчицата". >:D Така че причина винаги има, с тях са постъпвали така и то най-близките им хора, те знаят само този начин на доставяне на енргия, начин който е най-неправилния. Разбира се това, че не търсят начин да се освободят си е техния избор . :knuppel2: Как бихме могли да се предпазим? Това е въпроса който ми се иска да обсъдим.

Това е заблудата на Библията, или по-точно недоизказана истина - каква е "ябълката" която Ева и Адам са изяли. Това е не самото познание, а познанието на тъмното, лошото. Познаването на лицемерието, познаването на братоубийството(не случайно още първите синове са се изтрепали взаимно)на демагогията, използването на изключителната психическа енергия  която човек притежава за това да подчинява себеподобрия си. Откривайки тези, така наречени, долни човешки страсти човека сам се е поставил извън рая, в ада. В ада на собствените си желания и ламтежи, даже и най-красивото място на земята не може да задоволи апетитите на тези страсти в човека, защото не райски кътчета ги задоволяват, а подчиняването на себеподобния(подчиняване не само физическо, на своята идея, на своята кауза, на своето научно откритие), или на задоволяването на  собственото его, според съвремената терминология. Нима след като са познали Адам и Ева тези кътчета на човешката душа са могли да останат и да се радват на рая, т.е. в техните очи това е станало ада. Това за "изгонването" им са бабини дивотини. Бог само е затворил пътя към истинското познание - това което ние наричаме интуитивно,екстрасензорно, а в същност е най-нормалнния, вроден начин за добиване на познания за човека. Това че търсим "външни" начини за връзка е оставила неразвита способността ни за телепатична такава, това че сме зависими от огъня е оставило недоразвита способността ни за термична саморегулация, която всички животни притежават, това че ядем термично обработена храна ни лишава от живата такава и т.н.
« Last Edit: октомври 06, 2006, 10:35:10 pm by OM »

defire

• Guest
« Reply #8 on: октомври 06, 2006, 10:16:54 pm »
В "Селестинското пророчество" това изсмукване  е обяснено като борба за енергия...когато се чувстваш слаб, си "вливаш" сила, отнемайки я от някой. И изходът е посочен чрез намиране на връзка с Първоизточника...

OM

• Guest
« Reply #9 on: октомври 06, 2006, 10:42:07 pm »
Точно от  пророчествата, а и Лазарев говори за това.
 Да се предпазим не става само със свързване с Първоизточника - това е за набавянето ни на нужната ни енергия. В пророчествата се дава, че не трябва да приемаме тази "роля" в която вампира ни вкарва, да я избегнем - да избягваме споровете, сблъсъците с такива хора. На теория звучи чудесно, ама на практива не ми се удава напълно и винаги. А на вас? :-\

defire

• Guest
« Reply #10 on: октомври 06, 2006, 11:11:48 pm »
Спомням си, че беше даден пример, в който ставаше среща с такъв човек, тип насилник, но до сблъсък не се стигаше...той изпълняваше ролята си, обаче безрезултатно, защото отсрещната страна не "отвърна на неговия удар" с очакваната реакция. Мисля, че начинът за предпазване е посочен като преодоляване на собствения ни тип роля- тип взискателен, насилник, затворен и горкия аз.
 Нали другите са ни огледало и привличаме такива хора, които отговарят на нашите убеждения.
Опитвам се да разбера собствената си роля и може би "връщането назад", т.е. осмислянето, е и изход от положението, но все още не съм се измъкнала от типажа си. Може би тези срещи помагат чрез извличането на поука. 

Този цитат също дава отговори за укрепването на Доброто:

"Учителят казал: "Думата има сила. Думите променят света и човека. Ние всички сме чували фразата: "Не трябва да говорим за хубавите неща, които ни се случват, тъй като завистта на другите ще разруши нашето щастие". Нищо подобно. Победителите говорят с гордост за чудесата в живота си. Ако вие излъчвате положителна енергия във въздуха, то това привлича още повече положителна енергия от онези, които действително ви желаят щастие. А що се отнася до завистта и разрушенията, те могат да ви навредят само тогава, ако вие им дадете тази енергия. Не се страхувайте. Говорете откровено за хубавите неща в живота си пред всеки, който и да ни слуша. Вселенската Душа се нуждае много от това, вие да сте щастливи".

:)

« Last Edit: октомври 08, 2006, 03:55:12 pm by defire »

FELISHA

• Guest
« Reply #11 on: октомври 07, 2006, 12:51:56 pm »
Според мен Доброто и Злото са много относителни понятия!Да осъдиш някой и да го определиш като лош човек е все едно,ако ти си в 6-и клас да се разсърдиш на някой,който е в 1-и!Пък и кои сме ние да съдим?!Още повече,че няма нищо случайно!Това важи,както за това,което ни се случва,така и за хората с които се срещаме!И ако някой с постъпката си ни е накарал да се почувстваме зле,дали това не е просто едно предизвикателство?!Предизвикателство към самите нас???Пък и как ще се почувстваме в една или друга ситуация дали не зависи от самите нас???

izgrev

• Guest
« Reply #12 on: октомври 07, 2006, 06:15:44 pm »
Според мен Доброто и Злото са много относителни понятия!
Вярно е! Като максима!
Но защо, когато се отнася лично за мен(може би и за Вас), злото и доброто си ги има?
А ако не ни засяга, започват философските определения за това пусто ЗЛО и ДОБРО! Има ли го....няма ли го..., злото не води ли до добро("всяко зло за добро")  и пр. подобни!

FELISHA

• Guest
« Reply #13 on: октомври 10, 2006, 04:01:30 pm »
Мисля,че доброто и злото са "плодове" на нашия ум,който пък е създаден да ни пречи!Погледнато реално никъде няма дефиниция за това кое е добро и кое е зло!Въпрос на възприятие!Никак не е лесно обаче да разсъждаваш така в моментите в които така нареченото зло "стои пред теб"!Признавам! :(Всичко друго би направил,но не и да изхождаш от подобни максими или както щеш ги наречи!Но пък кой е казал,че трябва да е лесно?! :)
P.S.Освен да се надявам,че бях достатъчно убедителна друго май не ми остава! ;D

Offline blqh

• Напреднал
« Reply #14 on: октомври 19, 2006, 03:57:42 pm »
Dobro e za mene tova koeto e blagopriqtno da mi pravqt.Zlo e koeto e neblagopriqtno za mene.Ot tazi gledna to4ka naistina sa6testvuvat dobro i zlo no poglednato ot individualna gledna to4ka.Ot to4kata na proslovutoto 4ove6ko ego za koeto na parvo mqsto stoi Az.No po princip vav vselenata nqma zlo.Ima samo dobro ima samo liubov.Ponqkoga horata pravqt ujasni ne6ta koito nari4ame zli dali 4rez pri4ina ili ne porodeni ot 4uvstvoto za nesigornost.Za tova se razkazva v selestinskoto proro4estvo mislq 4e v 10toto otkrovenie ako ne se luja.Tai kato horata se 4uvstvat nesigorni vav tozi svqt te zapo4vat da izpitvat strah.Ponqkoga tozi strah stava prekaleno golqm i horata zapo4vat da vur6at ne6ta s koito da go namalqt.Naprimer strahuvam se da ne mi otkradnat kolata i slagam alarma.Tova ospokoqva moq strah no toi ne iz4ezva.I predstavete si 4e sa mi otkradnali 5 koli predi tova.Nasabraliq se gnqv vav mene 6te se nadigne i az 6te napravq vsi4ko vazmojno sledva6tite kradci da si polu4at zaslujenoto.Zloto porajda zlo no tova ne e ni6to pove4e ot strah.A tova deto kazvate 4e 4ovek pravi zlo bez nikakva vidima pri4ina ozna4ava 4e tozi 4ovek se strahuva tolkova mnogo 4e predpo4ita toi da atakuva parvi predi da bude naranen.Moje bi vie ste provokirali nqkakvo 4uvstvo na nesigornost vav nego.Tezi koito pravqt nai mnogo zlini se strahuva nai mnogo.Te po svoqta priroda ne sa lo6i kakto vie mojebi si mislite.Moje bi v detstvoto im ne sa polu4avali dostata4no liubov ot svoite rodite i zatova te sa vazprieli drugi metodi za otarsvane ot straha.V takiva momenti kogato se sbluskame s takav slu4ai na 4ovek koito iska da ni pri4ini zlo nie ne trqbva da bqgame za6toto taka ne mu pomagame.Trqbva da dokajem na tozi 4ovek 4e prezcqloto vreme sme mu mislili dobroto.Ne trqbva kato te udarqt po ednata buza da obra6ta6 i drugata.Po dobre da otvarne6 na udara za6toto po tozi na4in ti nqma da zasrami6 4oveka a 6te se otnese6 kam nego kato 4rez raven.Vsqka situaciq si e za sebe i mi e trudno da govorq taka neznam dali ste me razbrali kakvo iskam da kaja.Nakratko zlo ne sa6testvuva.Horata pravqt zli ne6ta za6toto se 4uvstvat nesigorni i se strahuvat.Re6enie: pokajete na 4oveka 4e toi ne e po dolu ot vas a e raven na vas.Opitaite se da go razberete v kraina smetka tezi ne6ta koito pravi e na4in da naso4i vnimanieto vi kam nego.No nikoi ne se interesuva ot bednite hora.Te sa napravili zlo trqbva da budat nakazani i na tezi hora nikoga ne im se okazva pomo6t.Te nikoga ne sa razbrani i zatova prodaljavat da vur6at tezi ne6ta.Da pomogne6 na takav 4ovek e mnogo trudno no trqbva da se razbere 4e tova e vik za pomo6t.Te nqmat prosto dostata4no smelost da go kajata napravo.No i az sam davesht se sred daveshti.Kak moga da im pomogna kato sam v sa6toto sastoqnie.Za mene na tozi e etap e nevazmojno da pomagam na kogoto i da bilo.I tova me natajava...V prirodata nqma dobro i zlo ako ne ste zabelqzali.A nie osajdame dadeni hora vmesto da im pomagame.No nikoga ne trqbva da pomagame ot rolqta na po vishi sa6testva.Trqbva da im podadem raka kato na priqteli a ne kato sudnici.Da im podadem raka kato na ravni kato na bratq i da izkarame tqhnata istinska su6nost na pokaz.Ponqkoga e malko nujno da stanat 4udesa.Te moje bi sa gotovi da se promenqt no nqma koi da e do tqh da gi podkrepi.Ne e hubavo da otvra6tate na zloto s po golqmo zlo.No e hubavo da si otma6tavate po malko za6toto tova e 4ove6ko.No otma6tavaite po na4in po koito da pomogne na 4oveka.Edno zlo napraveno vi na vas samite moje da se okaje nai golqmoto dobro nqkoga storeno vi.Moje da osaznaete ne6to za koeto ne ste i podozirali taka 4e otvra6taite s uvajenie na vseki koito vi stori s zlo vse edno vi e napravil dobro.Toi 6te se po4uvstva 4e e napravil ne6to polezno i nenadeino tokuvij po4nal da pravi dobrini vmesto zlini za6toto se e po4uvstval po dobre.4ove6kata su6nost e mnogo slojna i ne moje da znae6 koe moje da promeni daden 4ovek i koe ne. :D
-Ехоо...Кой е?
-Аз съм гласът в главата ти!
-Ааа добре , аз си помислих че полудявам :D