Author Topic: Най-хубвата българска дума е ?  (Read 10267 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Offline ~Дени~

• Ентусиаст
  • **
  • Животът е приключение !!!!
Най-хубвата българска дума е ?
« on: юли 08, 2008, 10:50:58 pm »
според мен са много, но впечатляващите и затрогващи са :
БЛАГОДАРЯ!
ОБИЧАМ ТЕ!
ПРОСТИ МИ!
ИЗВИНЯВАЙ!.....
 :) :) :) :)
С мъдрец и откровен-дружи
с подлец и умен-стъпвай леко
глупак и честен -съжали
а от подлец и тък-далеко!!

Offline Слънчоглед

• Начинаещ
  • *
Re: Най-хубвата българска дума е ?
« Reply #1 on: юли 28, 2008, 04:08:00 pm »
За мен най-хубавата дума е ЛЮЛЯК.

Offline LordSol

• Начинаещ
  • *
« Reply #2 on: януари 05, 2009, 11:57:08 pm »
РОМОНИ - това е думата . Не е нужно да знаеш какво значи за да ти хареса как звучи :)

Offline Trinity

• Напредващ
  • Time waits for no man....
« Reply #3 on: януари 06, 2009, 06:06:55 pm »
Не знам за най-хубавата, защото всяка е красива и звучна по свой начин....но веднъж карах избираема дисциплина английски...Учителката ни каза най-универсалната....Един нейн приятел, който знаел малко български и дошъл на гости и й беше казал, че ние сме единствения народ в света, който има дума, описваща средното състояние между тека и капя и това е думата шуртя....А след определени обяснения как се е справил в България без да знае добре езика... Той й бил казал: "Много лесно! На всякъде, където не се сещах за глагола, който ми трябва казвах такова."(беше нещо от типа на "Ще ме таковате ли до най-близкия хотел" и "Може ли да ме таковате в някоя стая с източен изглед")  :crazy2: :2funny: :D
Само слабите обичат порядъка...Силните владеят хаоса....

Offline Una

• Напредващ
« Reply #4 on: януари 07, 2009, 01:40:20 pm »
Думите в българския език са прекрасни....
Има някои стари  български думи, които се използват в Родопския край и те са невероятно красиви. Определено важен е винаги смисъла, контекста или намерението, което се влага в дадена дума, иначе сама по себе си тя не означава нищо...
Това с "таковата" просто ме разби от смях...
Наистина думата "такова" е универсално съществително или глагол (според случая)... Продъних се от смях.
Аз пък се сещам за друг пример. Мой познат чужденец докато учеше бг езика, и ми беше доста трудно да му обясня защо казваме "седя прав" или "стоя седнал" - ами трудно му беше на човека да разбере как така хем седиш, хем си прав или обратното и кое всъщност от двете искаш да кажеш, че правиш....  :) :)

Offline sirius

• Напреднал
  • неседухатуйщонегасне
« Reply #5 on: януари 07, 2009, 11:08:35 pm »
Може ли изобщо да има хубави думи? А лоши?
И понеже взех да търся значението на думите, сега се питам какво означава "хубава" дума.
Звучна ли, симетрична ли, магична ли.

Един малък пример.
Думата "справедливост" ще има една "красота" за близките на жертвата
и съвсем друга "красота" за близките на насилника.
Ами ако става за дума за отнемане на живот по кофти начин?
Какво става с тази така използвана думичка "справедливост". Колко е хубава тя?
За едната майка тази думичка означава живот, за другата смърт на детето и. (например в съда, при някакво сериозно дело) В съда, където думичката "справедливст" е със особено значение.
Идете в съда и питайте след прочетена присъда двете страни КАКВО Е СПРАВЕДЛИВОСТ?

Значи за да се използва самата думичка "справедливост" трябва да се има предвид и нейната противоположност.

...

БЛАГОДАРЯ - колко хора използват думата по смисъл? И колко са тези, които я използват за
изразяване на благоприличие/учтивост или просто по инерция или дори арогантно: "благодаря че се обади" - демек: можеш да затваряш.
"благодаря" може да се езползва много хитро и подкупващо. Като с всяко "хубаво" нещо.
Ами рекламите - не са ли те най-хубавото съчетание от думи?

...
...

За мен има добре използвана дума. Някой, който е наясно със значението на думите, кой Е, какво иска да направи, и НА КОГО говори. Всяко от тези неща определя как е използвана думата. И от това майсторлъка на използващия.
Отделно са мотивите, но използващия е този, който прави думата. И отделно дали и до колко смисъла вложен от предаващия ще стигне до приемащия. Приемащия може да си сложи неговия си смисъл (отношение) и така става "какво му казах, какво разбра".

Пак опира до този, който използва думите. Той може да ги направи брилянтни или нелепи.
ТОЙ може да накара другия да усети "красотата" на думите, или просто да му ги поднесе.

А това, че сме почуствали някоя дума за "хубава" говори само, че имаме специално отношение към тази дума, което може да засенчи смисъла. И съответно някой, който ги усеща нещата ще го разбере и ще може да се възползва от нашето "отношение към думата" и съответно по-лесно да постигне това, което цели. Рекламите използват само хубави думи. Да са живи и здрави тези, които харесват хубавите думи - колко пари са завъртяли само.
« Last Edit: януари 08, 2009, 12:18:06 am by sirius »
всеки си носи кръста: всеки знае до колко му е вътре. Но не знае още колко може да му влезе - това е щастието.

Offline Trinity

• Напредващ
« Reply #6 on: януари 08, 2009, 10:13:55 am »
За "хубавите" думи...мисля, че идеята е следната...Ако си гледал някой от филмите за водата : "The great secret of water" или продължението "Тайната на живата вода"...там имаше експеримент как думи влияят на структурата на водата...като думи от типа на "обичам те" правеха красиви правилни кристали, а думи като "ти си грозен" и т.н. съответно доста грозни кристали...също се говореше и за милотвите, че са в определена тоналност, която има много благотвотно влияние...както и езиците на източните страни(китайски, японски и т.н.) са леко "напевни" и са в същата тоналност и самия език при правилна употреба е много благотворен....Стана много дълго и може би неразбираемо, но...май това се има предвид под хубави думи... ???

Offline kikka

• Средно напреднал
  • Nothing to upload.
« Reply #7 on: януари 08, 2009, 10:46:59 am »
Ами да. Думите (речта, написаното) се одухотворяват от нас в момента в който ги изричаме. Натоварваме ги с някаква своя мисъл, т.е. зареждаме ги с енегрия (вибрация)... Това колко различно могат да се възприемат съответства на това доколко резонират на състоянието на този до когото достигат. И доколкото словото притежава характеристиката, че носи някакъв с-мисъл, можем да се замислим колко е относителен смисъла на всичко, което изричаме, пред вид това колко е широк спектъра от вибрации-мисли, с които го зареждаме, така да се каже, от една страна когато го изричаме и от друга, когато го възприемаме и филтрираме през ума си. И дали в края на краищата пак не се стига до идеята за огледалната сфера, в която живеем с илюзията че общуваме с други, а всъщност най-вече със себе си, след като натоварваме всичко със наш собствен с-мисъл. Ето, на всички ни се е случвало когато препрочитаме нещо например, да откриваме нов смисъл т.е. словото винаги резонира с моментното ни състояние и се възприема по различен начин, дори от самите нас. И сугурно да тръгнеш по пътя към себе си означава да започнеш да обръщаш внимание на какво, как и защо реагираш (на какво резонираш) във времето... Не знам, малко се обърках..., май..., но нищо, както бях написала в един друг пост, етапа ни е такъв - всички ние изначално сме игубени във "превода".

Offline sirius

• Напреднал
  • неседухатуйщонегасне
« Reply #8 on: януари 08, 2009, 10:54:16 am »
не е ли думата "опаковка" на мисълта?

ако се сменят буквичките на думите "обичам" и "мразя", ще стане така че "мразя" ще означава "обичам".

Това са звукосъчетания на които е даден някакъв общоприет смисъл.
Ако на съответното значение се смени думата, която сме приели да го представя, с някоя друга, например противоположната. Опаковката ще се смени, но съдържанието - не. И ако се уговорите няколко човека да си смените значението на няколко думи, ще се разбирате прекрасно след като свикнете.

Не съм спец по водата, но ако се разглежда физически, вербалното слово си е само звук. Той си има свои характеристики.
Аз не знам дали водата реагира на звука или на мисълта носена от думата.
Ако е второто, то каквато и дума да се каже, ако се има предвид "обичам" (а се казва "мразя" например) би трябвало водата да реагира по същия начин както при казване на "обичам".
А ако е така няма да има значение звука, думата, а какво се е имало предвид като е казана. Този който ГОВОРИ, той дава смисъла. с-мисъл.   А не самото звукосъчетание.

И обратното, както kikka пише, приемащия приема по свой си начин звукосъчетанията. Той им дава смисъл.

Какво става при комуникация?
ПРЕДАВАТЕЛ има някаква мисъл и я изразява със звукосъчетание.
ПРИЕМНИК приема звукосъчетание и му дава някакъв смисъл. с-мисъл.  Такъв какъвто го е приел да бъде в неговата среда.
И ако ПРИЕМНИК и ПРЕДАВАТЕЛ са от различни среди, няма да има съответствено предаване на смисъла. Той ще се преобразува.

Затова е важно умението за с-мислено предаване на мисли.
И може би по-важно, с-мислено приемане.
« Last Edit: януари 08, 2009, 11:08:52 am by sirius »
всеки си носи кръста: всеки знае до колко му е вътре. Но не знае още колко може да му влезе - това е щастието.

Offline Una

• Напредващ
« Reply #9 on: януари 08, 2009, 11:08:29 am »
...Ако си гледал някой от филмите за водата : "The great secret of water" или продължението "Тайната на живата вода"...
Да, но всъщност не самите думи влияят на тази структура, а намерението, което влагаме в тях... Тук опира до контекста, смисъла и намерението, които влагаме в тях. Как иначе ще обясниш, че влиянието им е едно и също на различните езици... Със сигурносст може да се постигне същия трезултат без думи, само с мисъл и намерение...
Ето ти поле за изява - поне за 2-3 филма или книги :D

Offline sirius

• Напреднал
  • неседухатуйщонегасне
« Reply #10 on: януари 08, 2009, 11:11:50 am »
ако е така,
що е то хубава дума
и има ли смисъл подобен въпрос

Offline Trinity

• Напредващ
« Reply #11 on: януари 08, 2009, 08:19:55 pm »
Не мисля, че водата "знае" намеренията ни...по-скоро звучността на думата й влияе...но това си го знае само водата...а как ние хората сме решили кое как ни звучи вече е друга тема....

Offline ramus

• Напреднал
  • никой
« Reply #12 on: януари 08, 2009, 09:23:44 pm »
очевидно че звучността на думата и звуковата конкретна вибрация не влияе на резултатите на експеримента. Именно онова, с което набора от звукове се изрича - това е именно отражението на изричащия - и това е астрално отражение.

И между другото - никъде по света не са успели еднозначно да повторят ексеприментите описани в книгата и демонстрирани в двата филма> А вече доста хора започнаха да ги ползват като "факти" и дори доказателства. Вярно е, че изнесените явления поне подканят за размисъл - и според мен това е главната им цел.
И сякаш никой никога не е чувал че всяко нещо е свързано с друго нещо. Сякаш всички приказки, дето толкова автори са изписали са повтаряни от последователите им, ама само повтаряни механично. А сякаш дълбоко в себе си така и не са повярвали че това са явления от живота. И пак - повтарящите и цитиращите тия явления могат така и да си ги "вземат наготово". А кой ли ще ги опита сам, кой ли ще използва това, за да го "провери" за да го докосне самия той. да проникне в същината или да види че не е така...

Възможно ли е да си представите, че изнесеното е правдоподобно скроена измислица и стъкмистика. С цел... няма значение каква е - може на авторите да им се струва "ДОБРА" или да е "в името на благото, доброто, или истината".
АВТОРЪТ винаги съотвества на Поста си,
защото ПРИНЦИПА НА СЪОТВЕТСТВИЕТО няма изключения.

Offline Una

• Напредващ
« Reply #13 on: януари 09, 2009, 10:37:09 am »
Не мисля, че водата "знае" намеренията ни...по-скоро звучността на думата й влияе...но това си го знае само водата...а как ние хората сме решили кое как ни звучи вече е друга тема....
Намеренията ни се излъчват във вид на емоции, а те са ел.магн. вълни.
Молекулите на водата не са обикновени и имат св-вото да се подреждат в кристални структури, които от своя страна знаем, че могат да съхраняват и кодират милиони битове информация.

Offline Raindrop

• Начинаещ
  • *
« Reply #14 on: януари 11, 2009, 02:45:10 pm »
За мен най-хубавата дума в българския език е - СВОБОДА :)

kiril

• Guest
« Reply #15 on: януари 25, 2009, 04:54:27 am »
Mисля си, че въпроса е малко не точно поставен.Нима думите могат да имат националност.Нима"мамо" няма на всички езици? Звученето и възприятието са различни,но усещанията в определен контекст ще бъдат еднакви за онзи,който знае превода. Интересен е за мен факта,че всички преводачи си падат по предимно по едни и същи автори:Камю, Кафка, Бекет, защо?  Но това е друга тема...
          Гордеем се,че сме запазили няколко прабългарски думи, но тях ги има и в други езици - къде по меки, къде диалектично изменени ..Езикът е живо отражение на ползващия го народ с неговите изменения, влияния, промени.
   А колкото до резонансното звучене на определена дума напр.:носовите съгласни / "м" "н"/определено променят и водата/ оттам и разликите в резултатите от опитите за повторение на опитите с кристалите при въздействието на различни езици. Пробвах - наистина има разлика, но по дълги опити може би / ако не са избирателно манипулирани/ ще уточнят причините за изменението в кристалните "клъстери" на водата....уви нямам време за това... А и силата и интонацията предполагам имат значение. Та нали всеки човек носи свой отпечатък с гласа си. Пазете "гласа си"-той е израз на силата и любовта във Вас. Вече много абвиатури човечеството възприе вече като думи: ДНК , НАТО, СПИН, ....
 Иначе думи хубави на български много: кебапче :)))..потник, зарзават, курабийка, таратор, крещя, камбана, чипоноско....чвор.. вода, вселена, ...дете, бог........любя....синева..

Offline Stanka

• Ентусиаст
  • **
Re:Най-хубвата българска дума е ?
« Reply #16 on: февруари 04, 2010, 01:58:10 pm »
Записала съм в бележника си,най-мощната дума на древните българи,която придава мощни енергии е:  О р е н д а а...!  Казвам си я когато се чувствам слаба.

Offline Iva_t

• Ентусиаст
  • **
Re:Най-хубвата българска дума е ?
« Reply #17 on: април 23, 2010, 10:14:26 pm »
БЛАГОДАРЯ ....звучи ми страхотно