Author Topic: за различните реалности  (Read 3862 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bee

• Guest
за различните реалности
« on: август 08, 2005, 07:45:24 am »
Предполагам знаете, на колко различни плана на реалност живеят всички хора. Най-големия майтап е, че тези, които не се интересуват много от другите живеят в такива тесни стаички от реалност, че си нямат на идея, че има други съвсем различни и много по-широки стаи, и че има и огромни къщи, а да не говорим, че има и свободно пространство неограничено от никакви стени. А най-интересното е как хората успяват изобщо да общуват по между си. Струва ме се, че по-ограничените хора си викат през стените и не само, че си нямат на идея как изглежда стаята на другия, а и не знаят как изглежда този другия. Тъжна картина, а? Ама не е ли така? Имам чувството, че като деца същите тези хора са живели в свободното пространство на света и са виждали всички себеподобни и са се радвали на света с тях. Стените са започнали да строят родителите и учителите им в началото, а по-късно те самите са ги укрепвали все повече и повече докато не станат съвсем плътни и непробиваеми. Аз лично поне веднъж съм изпитвала абсолютно ясното усещане как думите ми достигат до стената на човека срещу мен и се връщат към мен без да са успели да изронят и песъчинка от нея.
Мога да продължа да си представям как като си комуникира през стените с разни хора, у даден човек изведнъж се появява интерес към конкретно същество от противоположния пол от някоя друга стая. В такъв случай той започва да се интересува все повече и повече от другия и стига до там, че като го поопознае, стената между техните две стаи става прозрачна и те започват поне да се виждат един друг. Ако се разбират добре, тези две същества подължават да живеят с прозрачната стена между стаите си, но в някои от случаите те уплътняват още повече стените, които ги делят от другите, а в най-лошия случай след известно време така се очуждават пак, че прозрачността на стената между тях изчезва и те пaк се оказват сами в малките си стаички. Какво всъщност следва от това? Следва, че единствената сила, която може да изтънява стените и да ги събаря даже, е любовта. Но ако любовта е само към едно, две същества, то само една две стени ще бъдат съборени. Искате ли да живеете навън, на свобода? Ако да, не мислите ли, че единствения начин е да съборим сами стените си е желанието да опознаем колко е възможно повече хора? А за да можем да опознаваме другия пълноценно, за да можем да го видим в истинската му светлина трябва да забравим себе си. Всяко усещане за “Аз”, с всичките му особенности и изградени понятия за добро и зло, поражда оценки и реакции към другите хора в посока харесване и нехаресване. Но тези реакции бидейки плод на преценки породени от морална система насадена у нас от родители, учители и общество, са илюзорни и следователно неверни. Така че, не забравяме ли себе си, не можем да опознаваме другите. Не опознаваме ли другите, не можем да ги обичаме, не ги ли обичаме, не можем да съборим стените си. И си оставаме там, в малката тясна и задушна стаичка, в която и прозорец може да няма към външния свят, защото напоследък хората и книги все по-рядко четат.

Nirvana

• Guest
Re:за различните реалности
« Reply #1 on: август 31, 2005, 09:56:07 am »
Дам,почти всеки гледа от различен ъгъл, почти всеки си има собствен свят. Глобалният поглед върху живота е рядкост, все още.
Не мисля, че стените, за които пишеш ги има, bee . Мисля, че интереса към другия /не точно любовта/ отсъства. Почти всеки се интересува единствено от себе си /често живота го изисква/ и в един момент- стена, /изградена от собствените ни мозъци/ ::)

bee

• Guest
« Reply #2 on: септември 07, 2005, 10:49:05 am »
:) ами да де, и аз горе-долу това казвам - стените са си изградени от собствените ни мозъци ама пак "вършат работа" ....
А защо мислиш, че живота често изисква хората да се интересуват само от себе си? И на най-първично ниво всеки би трябвало да знае, че сам до никъде няма да стигне.

Lifebeyond

• Guest
« Reply #3 on: септември 08, 2005, 03:50:35 pm »
Az pak sam napalno saglasen sas bee. stenite gi ima i sa sawsem realni. edno ot ka4estwata na 4oweka e 4e moje da izgrajda iluzii, na koito sam da wqrwa. az sa6to sam imal use6taneto 4e dumite mi se blaskat w zdrawa stena. Kolkoto do ocenkite- wqrwam 4e nikoi na tazi zemq nqma prawoto da osajda ili da dawa ocenki. 6te pi6a powe4e we4erta za6toto neta mi e prez telefona:(

Nirvana

• Guest
« Reply #4 on: септември 09, 2005, 04:03:06 am »
:) ами да де   :)  :)
Не хората изграждат стени около себе си, а ние самите изграждаме една за всички тях... И тази стена я има, когато липсва интереса ни към съответния човек. Интереса ни към вътрешния му свят. Този интерес, истински такъв интерес, е най- често обърнат към нас самите.
Поне аз съм с такива наблюдения. Въпрос на виждане...
bee, неправилно схвана мисълта ми "живота често изисква хората да се интересуват само от себе си". Но и в този смисъл не е грешно, според мен. И защо мисля така?- просто наблюдения. Света е пълен с егоисти. Но това не значи, че се движим сами в него, напротив- може със сума други, но всеки е отговор на някаква собствена нужда, цел...
Този път ясно ли се изказах  :)

bee

• Guest
« Reply #5 on: септември 09, 2005, 10:10:14 am »
Абе ти се изказваш ясно, ама на мен ми е трудно да рзбирам добре някои състояния, които са ми чужди. Не че не съм малко егоист поначало – обичам да си угаждам и да си правя разни жестове за душата, но в същото време винаги съм се интересувала изключително много от другите хора. Просто не разбирам как някой може да се интересува само от себе си – то и как ще разбереш себе си ако нямаш база за сравнение? А и от себе си се интересувах повече преди, сега не се интересувам, просто не ме интересува миналото ми, не ме интересува бъдещето ми, не искам да си давам определения, аз съм си някакво съзнание, което съществува тук и сега и това е .... няма нищо интересно в това:). Виж, някои хора (подчертавам някои, защото има наистина безкрайно безинтересни ограничени хора) са ми ужасно интересни и ако ми дават материал за изследване бих изкарала години в опознаването им :) Дай Боже! :) Още повече ако са такива неопределени като мен и те самите не знаят как биха реагирали в дадена ситуация докато тя не се случи :).
Иначе и аз понякога имам ужасното чувство, че вървя нанякъде напълно сама и много ми се иска да си имам компания, с която да споделям пътя си и с която да имам общи нужди, цели  .... ама дали е възможно изобщо ...?

Lifebeyond

• Guest
« Reply #6 on: септември 09, 2005, 10:13:33 am »
Da, 4owek ne biwa da se interesuwa samo ot sebe si. w edin tekst bqh pro4el, 4e "egoizmat e omraza kam sebe si" i be6e mnogo interesno dokazano ( ne go pomnq cqloto, be6e 2-3stranici) . W knigata na R. Bah "iluzii" se kazwa 4e makar swetat da e edin, za wseki 4owek ima paralelna realnost. te se preplitat i stawa dosta slojno o6te ne sam go razbral napalno, no towa, koeto iskam da kaja, e 4e glednata to4ka na 4oweka e wingi razli4na i zatowa trqbwa de se stremim da q iz4istim kolkoto se moje powe4e. ako se nau4im da wijdame ne6tata takiwa, kakwito sa,  6te mojem da razberem koe za6to se slu4wa, kakwo go e predizwikalo i kakwo 6te go posledwa. Taka 6te proumeem zakonite na jiwota, koeto e dobro na4alo, nali:)))

Offline sirius

• Напреднал
  • неседухатуйщонегасне
« Reply #7 on: септември 09, 2005, 02:19:18 pm »
LB (LifeBeyond),  и аз си мислех че ще науча кое как става, но стигнах до извода че това не е възможно да стане ако нямаш сериозна карма, да ги разбираш по рождение нещата и да се доразвиваш нататък. А докъде просто не знам. Разбрах, че човек трябва да си живее живота с кеф, каквото и да се случва. А това не е толкова лесно. Дядо ми (лека му  пръст) виждаше много добре отношенията между хората, а на мен ми е доста по-трудно. Като се огледам, най-пробивните личности са царе на отношенията. Може хабер да си нямат от бизнеса, но карат хората да работят за тях и да ги обичат.
Изчистването на гледната точка: По-скоро да си изясним личнонашето отношение сега и тук. Всичко друго се размива в миналото и бъдещето. Разбира се тук-сега се влияе от минало и бъдеще, но най-вече от моментното ни отношение към тук-сега и "бързината на мисълта". Виждал съм хора които с лекота преодоляват сериозни пречки от личностен характер и други за които елементарни ситуации са непреодолими. Само защото единият е целия зазидан в собствената си представа и общува през ключалката, а другият е отворил врати и прозорци и е по-наясно със ситуацията. Вторият е по-уязвим, но и който го е страх от мечки - не ходи в гората! Той си знае добре кои са слабите му места в момента и преценя добре какво може и какво не може. Всъщност, всичко може, но той знае дали ситуацията е подходяща. А затвореният е на принципа: Ало, кой е зад вратата? А, здравей мамо, от къде да си купя билетче от тотото?
всеки си носи кръста: всеки знае до колко му е вътре. Но не знае още колко може да му влезе - това е щастието.

Lifebeyond

• Guest
« Reply #8 on: септември 09, 2005, 09:17:08 pm »
Da ,sirius, naistina 4owek ne moje da razbere napalno smisala na jowoto i pri4inno-sledstwenite wrazki, no s wremeto pone 6te moje da otbqgwa tapi waprosi ot roda na "za6to, gospodi, za6to?!". powe4eto hora zadawat podobni waprosi ili smqtat, 4e swetat e nesprawedliw, no ako prekara6 izwestno wreme s tqh, moje6 wednaga da im kaje6 z to4no za6to:) kogato 4owek iz4isti glednata si to4ka moje da predwidi posledstwiqto ot opredeleni deistwiq i obratno - wijdaiki posledstwiqta da predpoloji koi deistwiq sa gi predizwikali. towa olesnqwa jiwota, powqrwai mi:)

Offline sirius

• Напреднал
  • неседухатуйщонегасне
« Reply #9 on: септември 09, 2005, 10:02:00 pm »
Разбира се, че трябва да се задават въпроси и да се търсят отговори. Но когато си отговориш на един въпрос се откриват още два.  Или пък някой си отговаря на въпрос, но не забелязва "малък" аспект от условието на въпроса и при подобна ситуация този аспект може да го подлъже за грешно тълкуване/решение/действие. Малко офтопик: Пусни един и също нещо няколко пъти по един и същи начин и виж дали ще спре на същото място. Има едно явление във физиката: при сблъскване на частици във вакум посоката на отражение/рикошет е равно вероятна във всички посоки; наблюдава се; и се описва от теория на вероятностите.
Аз се старая да си напомням да наблюдавам и да не се ограничавам с резултата. Има и предвидими ситуации, но те са на ниско ниво. Западняка може да изчислява вероятности дали стрелата ще попадне в центъра, но майстора на лъка просто ще я води до центъра, той просто няма да я прати там където не иска. А за а се води стрела е просто: само някой да има намерението, неправенето, силата, волята и е готов. Някои се провалят още докато си сложат етикетчето  "Аз съм/не съм ..."
всеки си носи кръста: всеки знае до колко му е вътре. Но не знае още колко може да му влезе - това е щастието.