Author Topic: СВОБОДАТА САНЧО.....  (Read 14628 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Offline vega

• Напредващ
СВОБОДАТА САНЧО.....
« on: август 07, 2009, 01:24:56 pm »
За свободата, тази стара колкото човечеството тема, дъвкана и предъвкана по хиляди начини, кръвопролитна за едни, патриотична за други и въобще по кой както си я възприема начини, та за нея са писани хиляди неща от край време.
    Та едни се борят за правото на свобода, т.е някой да им даде право да бъдат свободни, господ например. Други просто искат свобода, така както те си я приемат, тъй като свободата си е една илюзия, начин да възприемаш околния свят в светлината, която ти желаеш. Да бъдеш свободен означава просто да не бъдеш ограничаван от някакви граници или условности, да не бъдеш вкоренен на едно място от вярвания и предразсъдъци. И понеже ние сами си създаваме тези условностти  и ограничения, сами възприемаме, че живота ни е устроен така, да бъдем уловени в примките на собствените си ограничения и вярвания, че нещо е така и така и ще бъде.
   Та „Свободата Санчо...” както казва Дон Кихот, оня същия дето се е борил с вятърните мелници, „Свободата Санчо е на върха на копието” Т.е за свободата си трябва да се бориш, да се пребориш със своите си вятърни мелници, дето сам си  ги измислил.
   Е едни го правят и се чувстват свободни да правят сами своя избор и да не са обвързани, вързани и вкоренени. Други само си говорят и.. мислят и знаят, че това е така, ама на практика ... нищо не се случва. Всъщност осъзнаването, че има свобода и можеш да бъдеш свободен поне е една крачка към нея. Разбира се една крачка не прави цял път....
Cogito, ergo sum

Offline ДАВИД

• Начинаещ
  • *
Re: СВОБОДАТА САНЧО.....
« Reply #1 on: ноември 01, 2009, 11:45:11 pm »
Свободата...да,тя е на върха на копието...и по-скоро там боде! Свободата е бреме! Малко са човеците,които могат да се насладят на истинската свобода,защото тя е самота!...А "Щастието е истинско,само когато е споделено!"
АДЪТ - ТОВА СА ДРУГИТЕ

Offline vega

• Напредващ
Re: СВОБОДАТА САНЧО.....за споделеното щастие..
« Reply #2 on: ноември 02, 2009, 07:03:03 pm »
"Щастието е истинско,само когато е споделено!"
------------------------------------------------
Звучи прекрасно. От една страна щастие, от друга  - споделено. Но за щастие се иска вътрешно сам да достигнеш до него / или това, което се подразбира от щастие, аз разбирам равновесие със себе си и другите/. Споделено - за това се искат поне двама и то на такива нива, че да могат да си комуникират, за да споделят това щастие и това да е двустранен процес - взимане - даване, даване - взимане; да има взаимност.
Дори и да срещнеш такъв човек и да си готов да споделиш всичко с него, той готов ли ще бъде да го приеме. Ще бъде ли готов и той да сподели същото с теб. За да има равновесие - т.е споделеност. И тази споделеност да бъде без условности и тайни, без "игрите, които играят големите" и пр. и пр. Има и още една особеност при началото на тази споделеност, кой пръв ще направи стъпката на споделяне, кой пръв ще се разкрие и ще започне да споделя. Не че има някакво значение, но ако не се направи първата крачка, как ще се  разбере, че тези двама хора могат да споделят. Някой казват “от пръв поглед”, съгласна съм че всичко е очите на човека и само като го погледнеш можеш да съдиш , но достатъчно уверен ли си, че това е така. Аз лично няма да направя първата стъпка, защото „горчивия” опит показва, че не винаги това, което виждам в очите  наистина е така, а често моя Аз си го „изфабрикува”, защото иска да е така.
Да бъдеш свободен, не значи че трябва да скъсаш всички връзки и да останеш сам, но и споделянето не означава непременно, че късаш със свободата т.е истината както винаги е "някъде там" посредата.....
Cogito, ergo sum

Offline ДАВИД

• Начинаещ
  • *
« Reply #3 on: ноември 02, 2009, 07:29:33 pm »
За да споделям,не ми е нужно нечие одобрение,а нечие присъствие! Така разбирам аз тази мисъл - свободата е самотно преживяване и трябва да си истински мъдрец,за да не ти доскучае!
АДЪТ - ТОВА СА ДРУГИТЕ

Offline beeyond

• Средно напреднал
« Reply #4 on: ноември 02, 2009, 08:28:04 pm »
Давид, звучиш като човек, който току-що е гледал филма Into The Wild.
http://vbox7.com/play:45cd1560
Един запомнящ се филм по действителен случай за действителен човек, който тръгва сам със себе си да намери какво е живот без хора и без цивилизация.
ако вашето сърце се привърже, дори бегло, към каквото и да било, съществото е затворник

Offline vega

• Напредващ
« Reply #5 on: ноември 02, 2009, 10:08:42 pm »
Който търси-намира, който иска - ще му се даде....
Cogito, ergo sum

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #6 on: ноември 03, 2009, 12:14:52 am »
Сега ме озари идеята, че човек може да бъде напълно свободен, когато престане да се съпротивлява и приеме собствената си евентуална смърт. Не е ли това, което ни спира да бъдем напълно изцяло свободни. Това е границата, която трябва да прекрачим мислено и да сме готови да посрещнем смъртта си(когато тя настъпи) с цялата си душа и същество като нещо напълно естествено.
А широтата на свободата е толкова, колкото сме способни да си отпуснем. Вие чувствате ли се свободни, ако не какво ви пречи да бъдете. А искате ли да сте свободни. По принцип ни харесва идеята и стремежа към свобода, но когато стане въпроса за изживяването й това е съвсем друго нещо. По-добре без свобода, но да се чувстваме сигурни, това е избора на повечето хора включително и на мен.
Съм всеки, отивам навсякъде, имам всичко.

Offline ДАВИД

• Начинаещ
  • *
« Reply #7 on: ноември 03, 2009, 01:23:25 pm »
Давид, звучиш като човек, който току-що е гледал филма Into The Wild.
http://vbox7.com/play:45cd1560
Един запомнящ се филм по действителен случай за действителен човек, който тръгва сам със себе си да намери какво е живот без хора и без цивилизация.

Хехееее! Не току-що,но това е от любимите ми филми! Затова съм го цитирала!
АДЪТ - ТОВА СА ДРУГИТЕ

Offline ДАВИД

• Начинаещ
  • *
« Reply #8 on: ноември 03, 2009, 01:27:41 pm »
Сега ме озари идеята, че човек може да бъде напълно свободен, когато престане да се съпротивлява и приеме собствената си евентуална смърт. Не е ли това, което ни спира да бъдем напълно изцяло свободни. Това е границата, която трябва да прекрачим мислено и да сме готови да посрещнем смъртта си(когато тя настъпи) с цялата си душа и същество като нещо напълно естествено.
А широтата на свободата е толкова, колкото сме способни да си отпуснем. Вие чувствате ли се свободни, ако не какво ви пречи да бъдете. А искате ли да сте свободни. По принцип ни харесва идеята и стремежа към свобода, но когато стане въпроса за изживяването й това е съвсем друго нещо. По-добре без свобода, но да се чувстваме сигурни, това е избора на повечето хора включително и на мен.

Именно! Ние сами се съпротивляваме със свободата! Дълбоко в себе си не искаме да сме напълно свободни! Не искаме да се освободим от хватката на обществото,морала,приетите норми и стандарти, от приятелите и дори от семейството...защото това ни ограничава,няма какво да се лъжем!
"Когато не осъзнаваш зависимостта си от чуждото мнение,живееш,треперейки да не би да бъдеш отхвърлен от другите, от които си се научил да се страхуваш.
А цената ,която трябва да платиш,за да не се страхуваш,е да се подчиниш и да станеш това,което онези "дето толкова ни обичат",ни налагат да бъдем,да правим и да мислим.
Ако имаш късмет и изведнъж светът ти обърне гръб,нямаш друг изход, освен да разбереш колко безмислена е борбата ти!"
ХОРХЕ БУКАЙ
АДЪТ - ТОВА СА ДРУГИТЕ

Offline a7Sev10

• Ентусиаст
  • **
« Reply #9 on: ноември 05, 2009, 06:32:13 am »
Aide, vkarahte  lubimite filmi, knjki I geroi v madjata. I films sum go gledal I knjkite gi znam, AMA moqta svoboda e druga..shtoto I iluziikite sa mi drugi.. Edin negar mi kaza..znaesh prekaleno mnogo za da znaesh neshto.. Toq inache Prost chovek si imashe sobstvena filosofiq. Ta ponqkoga e po Dobre da se priemat neshtata taka kakto sa si- Dali ste svobodni ili ne, nqma kak da razberete.. Drugoto e prosto edno inteligentualnichene, prazni prikazki za Leka nosht.                        
« Last Edit: ноември 05, 2009, 06:42:35 am by a7Sev10 »
смъртта е стимул за живот