Author Topic: Събуди се  (Read 5423 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Online velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
Събуди се
« on: юни 27, 2010, 04:20:38 pm »
Седя си отново и осъзнавам с нарастваща сигурност, че всичко, което ме заобикаля не е истинско. То дори не е тук, нито там, нито някъде другаде, за да ме заобикаля, още по-малко аз съм някъде в центъра на нещо си. То е просто отражение на моите сетива и на сетивата на всички други хора. Това е Сънят. Всички хора впрягайки умовете си по един или друг начин най-вече несъзнателно пресътворяват всяка секунда света, в който живеем. Реално материята не съществува. Тя е просто светлина, която трепти с определена дължина на вълната и скорост на трептене подвластна на съзнанателността. Колкото и надълбоко да се загледаш разделяйки атома на все по малки и малки частици откриваш, че там просто няма "нищо", едно наглед хаотично движение на частиците прави стола на който седите, сърцето, което бие в гърдите ви, планината, която стои пред очите ви, вятъра, който вее косите ви. Осъзнавайки това се чувствам толкова малък и незначителен и някак моменталически изпадам в благоговение пред Силата, която държи безчислените миниатюрни подскачащи частици в такава прецизна хармония формирайки до такава съвършенна степен всеки един елемент от планетата Земя. Това е истинска красота, това е чиста неподравена истина пред, която оставам безмълвен. Животът ми придобива нови измерения. Ежедневните грижи губят всякакъв смисъл. Чувстам се част от нещо Голямо и Истинско. Изпитвам желание да се пробудя напълно от съня, който ме тегли назад. Знам, че илюзията има своя смисъл и по един много заобиколен начин помага на хората да се пробудят и да видят Кои са всъщност. Много често обаче хората се загубват в илюзията и не виждат нищо освен негативизма, който е там. И изпадат в тежки циклично-хронични душевно-психологически драми, които определят курса на живота им. И имат нужда от нещо още по-дълбоко да ги разтърси из основи. И това нещо идва рано или късно. Не може вечно да се живее със затворени очи. Мисля, че светът, цивилизацията ни макар и технологически напреднала, душевно е зациклила с ценности, които вече не вършат същата работа, която са вършили преди. И това зацикляне е проблем, който влече след себе си хиляди други проблеми, което от своя страна може да се превърне в масов колапс. Както в природата има взаимовръзки и когато те бъдат нарушени настъпва хаос и унищожение, така и в човешкия свят ако продължават да се пренебрегват нарушените взаимовръзки може да се очаква същото.
Света е илюзия, хората, животните, природата, цялата система за живот на Земята е илюзия, един вид игра, в която всеки намира себе си накрая. Но защо трябва да става с хиляди мъки и страдания. Защо е нужна цялата тази жестокост. Защо си причиняваме всичко това един на друг. Нали сме едно цяло и причинявайки нещо на другия то го причиняваме на самия себе си. Ето за този варварски елемент на ценностите ни става въпрос. Тук е прекъсната основна връзка. Човешката душа е болна. Захранена е с идеали на разрива и разделението. Има спешна нужда вече от спасяване. Хората са изпаднали в душевен амок, дълбоко потънали в своята собствена илюзия те не виждат изход. Всичко се е превърнало в една борба за оцеляване, тотална зависимост от бога на парите, овълчване на ценностите и подвластност на лъжата и прикритостта.
От деня, в който се раждаме започва обработването на психиката ни. Крехката ни душевност и чувствителност бива бомбардирана от безброй условности, които се вграждат в подсъзнанието ни и впоследствие управляват невидимо нашето съществуване.  Ставаме като марионетки на някаква невидима тъмна сила. Научават ни, че света е враждебно място и трябва да се страхуваме постоянно, за да оцелеем. Казват ни, че трябва бъдем винаги по-добри, по-силни, по-бързи и да се надбягваме като състезателни коне във всяка една дисциплина с останите хора, за да не се провалим. Ако се провалим това е края – очаква ни едно мизерно и нещастно съществуване. Състезанието е всичко. Състезание за повече и повече пари. Колкото повече пари имаш толкова по-щастлив ще бъдеш. Респективно колкото повече материални блага имаш толкова по-доволен ще бъдеш. И това няма изобщо никакъв край. Ти продължаваш да се бориш за повече пари, продължаваш да запълваш живота си с вещи и в момента, в който имаш нещо отново си недоволен и ти трябва нов стимул. Не можеш просто да останеш така и да се радваш на това, което имаш. Състезанието е всъщност, което ни остава в тази така обусловена реалност. Нито парите, нито вещите могат да ни направят напълно щастливи. Рано или късно всеки трудно забогатял човек го разбира. Но животът вече си е заминал и изпуснатия шанс за щастие също. Дано поне урока да е научен. 
Илюзията е много силно нещо. И става още по-силно, когато човешката душа бива обработвана по такъв безкрупулен начин. Защитните й механизми са до крайност отслабени и податливостта й към лоши внушения е много висока. Страхът ни владее с пълна силна вече. Изглежда, че няма измъкване от тази безкрайна каша на крайно безхаберие. Това е илюзията.  Аз пробуден ли съм когато виждам това. И това, което правя достатъчно ли е. Има ли още хора, които да виждат същото като мен. Има ли още хора, които да се събуждат от този кошмар... 
Съм никой, отивам никъде, искам нищо.
Съм всеки, отивам навсякъде, имам всичко.

Offline MargaritaR

• MargaritE
  • Ентусиаст
  • **
Re:Събуди се
« Reply #1 on: юни 28, 2010, 12:49:13 am »
Защо? Какъв е СМИСЪЛЪТ на илюзията? Какъв е смисълът на живота (илюзията)?

Online velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #2 on: юни 28, 2010, 08:43:57 am »
Защо? Какъв е СМИСЪЛЪТ на илюзията? Какъв е смисълът на живота (илюзията)?
Живота няма фиксиран смисъл. Ако му придаваш смисъл го обективизираш чрез ума си, а той не може да бъде обхванат от ума. Ума не е достатъчно обективен да придаде смисъл на нещо такова. Защо да се събудим? Ако може да се отговори на това най-просто то би било според мен - за да направим колективния живот по-щастливо и по-ползотворно преживяване. Най-малкото да се спрат крайните болезнени, жестоки, негативни практики един към друг, които съществуват в сегашния момент.
« Last Edit: юни 28, 2010, 08:44:35 am by velaskes »

Offline MargaritaR

• MargaritE
  • Ентусиаст
  • **
« Reply #3 on: юни 28, 2010, 06:12:43 pm »
Може ли едно дете да определи какво е това да си "дете" докато е още във възрастта на детството.
Как "знаеш", че илюзията няма смисъл? Докажи!

Online velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #4 on: юни 28, 2010, 07:34:58 pm »
Не съм казал, че илюзията няма смисъл. Напротив, точно за "децата" намиращи се в "детството" е идеална. Но има такива от нас, които сме в юношеството и имаме някакви наченки на осъзнаване на по-голямата от илюзията реалност, но нещо все ни тегли назад, съвсем малко сякаш остава да се премине от другата страна. Ето към тази част от хората насочвам написаното.
« Last Edit: юни 28, 2010, 07:36:44 pm by velaskes »

Offline MargaritaR

• MargaritE
  • Ентусиаст
  • **
« Reply #5 on: юни 28, 2010, 10:28:24 pm »
Бих искала да оставя (споделя) един от хубавите клипове за илюзията (с това не смутолявям разговора за смисъла и кое доказва има ли го или няма - илюзията изключва всякакво имане и нямане, но само дакто сме в нея - извън нея "се вижда" според нивото на събуждането).
Клипа - http://www.illuzia.net/bg/
« Last Edit: юни 29, 2010, 01:15:31 am by MargaritaR »

Online velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #6 on: юни 29, 2010, 08:55:15 am »
Продължавайки по темата

Нищо не е истинско в материалния свят. Същевременно изглежда че това е всичко, което имаме. И то изглежда толкова истинско. Това, което го няма е тук. Това, което е тук го няма. Противоречие ли е това. Очевидно да. Умът търси някаква логика, опитва се да открие причинно-следствени връзки, да обясни, да систематизира очевидното противоречие. Всъщност противоречие няма и никога не е имало. И двете истини съществуват едновременно, но на различни нива на осъзнаване. Така е с всяко нещо, което е дуалистично. И очевидно е, че съществуват деня и нощта, събуждането и съня, вдишването и издишването, мъжа и жената, студеното и топлото, истинското и лъжовното и т.н. По същия начин е и с по-съмнителните дуалистични обекти. Оценителя на истинското е ума. Но той не е обективен и на този етап е невъзможно да бъде напълно обективен, защото има толкова много неща, които не знае. Затова ума избира едното пред другото. Това му дава някаква сигурност, ума има нужда от това. Той трябва да се чувства на място. И така човек попада в капана на различни илюзии.
И така ако ума успее да излезе от еднопосочното си мислене и започне да приема двете страни на монетата във всички аспекти на дуалистичното съществуване, това е началото на пробуждането.

Offline kikka

• Средно напреднал
  • Nothing to upload.
« Reply #7 on: юни 29, 2010, 01:38:20 pm »
За събуждането - добре, само да не стане като в оня виц: "Събуждам се аз и пръстите ми в контакта!"
Това беше шегичка :) .

При първите опити да се погледне в огледалото малкото дете реагира все едно, че вижда в огледалния образ друго създание. Появяват се страх и несигурност и едновремено с това силен интерес и странно привличане... Сякаш това е нещо, към което чувства инстинктивна връзка. С натрупване на опитности в общуването с образите от огледалната повърхност, обаче идва един такъв етап, в който детето осъзнава, че всъщност вижда себе си! Какво прави? Започва една игра на мимики, жестове и пози за опознаване и самоизследване...

Докато виждаме "другия" в "огледалото" на живота - ето това е една илюзия..., един непонятен и плашещ свят на образи, които постоянно се изправят пред нас и ни стряскат като кошмари в съня ни... Когато започнем да разпознаваме себе си в огледалните образи отсреща, тогава за нас започва и играта на себеопознаване и себеприемане. Светът става по-тихо и по-спокойно място, където човек се чувства у дома си заобиколен навсякъде от себе си... Този тип отношение към реалността е едновремено и игра и най-отговорното нещо, което човек е призван да прояви в живота си...

Offline MargaritaR

• MargaritE
  • Ентусиаст
  • **
« Reply #8 on: юни 29, 2010, 07:11:25 pm »
Докато виждаме "другия" в "огледалото" на живота - ето това е една илюзия...,

Кикка, това е пак "тъпчене на едно място" - ясно е че няма друг, че аз съм тази, която възприемам нещото като "друг", като "огледало", като "живот", като "Аз"... Извън мен няма нищо такова - всичко, което виждам, виждам според "изкревеността" - изкривяване, пречупване е нужно, за да създаде усещане.
Въпросът ми за смисъла се отнася много повече до ПРИЧИНАТА - защо? защо е ТАКА? И защо се събуждам (или заспивам в друг сън... все едно какво... ).
Философстването и интелектуалното заиграване няма да помогнат. Има начин за постигане на причината (нее, въобще да си избием от главата всякакви религии, вяра и заблуждения).
ЗАЩО? Какъв е смисъла?

Online velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #9 on: юни 29, 2010, 08:18:09 pm »
Защо я има илюзията.
До отговора, който ще дам не съм достигнал аз лично, но съм съгласен с него. И още едно разяснение. Понеже се е изтъркало названието "Бог", ще го наричам Силата, както по-горе съм използвал същия термин. Малко джедайски звучи, може дори да е смешно, но на мен ми се струва подходящо на този етап :)
И така всички сме съгласни, че има само един човек и всеки човек всъщност е едно и също нещо с всеки друг човек. Има безброй милиарди тела, мъже, жени, млади, стари и т.н. но всички представляват една душа и едно цяло. Обаче не го "знаят", дори идея си нямат. Това е главната илюзия на човешкото съществуване. Бидейки хора ние си мислим, че сме отделни един от друг и по всичко личи, че е така. Затова илюзията изглежда истинска и много трудно, може да се оприличи като илюзия. Учените вече твърдо са се изказали по въпроса. Но да не се отклонявам.
Защо обединената човешка душа, която също така е въпросната Сила минава през целия тоя цирк да се вселява в безброй и най-различни човешки тела и да живее живот на разделението от истинската си същност и нуждата. И ето отговора, който съм намерил в книгите "Разговори с Бога" на Н. Уолш. Силата преминава през целия тоя цирк, за да разпознае своето величие и любов наново и наново. Но някой ще каже пак защо й трябва на Силата да знае за своето величие и любов, нима вече не знае за това?! Тя - Силата разбира се че знае, че е върховна по своя характер и вид, но едно е да го знаеш, друго е да го изпитваш. Чрез човешкото съществуване Тя изпитва от първа ръка своето величие. Чрез булото на забвението Силата превзема едно човешко тяло и преминава през дуалистичността на живота правейки постоянно избор между "доброто" и "злото" и дефинирайки "себе си" чрез това.
За плановете на Силата не бих могъл да говоря засега. Така че дотук със "защо-та" по Неин/Негов адрес :)
« Last Edit: юни 29, 2010, 09:16:16 pm by velaskes »

Offline MargaritaR

• MargaritE
  • Ентусиаст
  • **
« Reply #10 on: юни 29, 2010, 11:41:03 pm »
Веласкес предварително се извинявам за "поведението си" - с всичкия ми (не)респект към вярвяния и пристрастености... но така всеки може да каже всичко - и върви гони Михаля с такива красиви фрази излизащи направо от устата на всевишния.
Още веднъж "Съдията съди само по това, което виждат очите". Ако нямаш метод, с който всеки, който е тръгнал да търси причините, да може да си отговори САМ, а не да взема назаем или не вера ... по-добре да сложим откровено табелата "НЕ ТЪРСИ! Аз ти казвам истината!!!"... Така ли е?

Online velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #11 on: юни 30, 2010, 09:02:47 am »
Метод и няма да се намери. Силата не може да бъде анализирана от човешкия ум. Силата се простира далеч отвъд нашата малка планета, тя съживява далечни незнайни светове с живот може би съвсем различен и невъображаем за нас. Човешкия потенциал за познаване на Силата е крайно ограничен и така ще си остане до момента на напускане на материалната форма нарачена тяло.
Единствено всеки за себе си чрез вяра в сърцето си може да открие фрагмент от истината за Силата, който ще му е достатъчен да живее хармонично остатъка от човешкия си живот. Това е което мисля, това е моят метод.

Offline tushe

• Начинаещ
  • *
« Reply #12 on: юли 02, 2010, 12:40:21 am »
Веласкес метод има и единствено ти не знаеш за него!!!

Online velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #13 on: юли 02, 2010, 09:18:40 am »
tushe метод няма и единствено ти не знаеш за него  ;D

Offline vega

• Напредващ
« Reply #14 on: юли 02, 2010, 06:12:59 pm »
Явно не само ти Веласкес виждаш нещата по този начин, но е ясно че виждащите това са много малко. Общата маса тегне към колапс с всички сили и все повече се нагнетява напрежението. Напрежението ще ескалира до степен на невъзможност за задържане на ситуацията и ще се пръсне по всички шевове. Прост термодинамичен закон за ентропия и енталпия. В уж подредения свят с натрупана енергия, тя / енергията/ стига степен необходима да бъде освободена и настъпва хаос. В хаоса енергията достига своя минимум и отново започва да се подрежда. Цикълът се затваря. Ето там някъде преди експлозията сме в момента и огромното натрупване на негативизъм и агресия са индикации, че скоро ще дойде моментът на "развръзката". Смятам, че малко засегнати ще са тези, които виждат и както казваш се събуждат от магнетичните сили на всеобщата илюзия.
Cogito, ergo sum

Offline MargaritaR

• MargaritE
  • Ентусиаст
  • **
« Last Edit: август 01, 2010, 07:31:39 pm by MargaritaR »