Author Topic: Препоръчвам ви да прочетете...  (Read 10049 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
Препоръчвам ви да прочетете...
« on: февруари 16, 2011, 09:27:55 pm »
Тази тема е за споделяне на заглавия от художестваната литература, които са ни направили силно впечатление.

Веднага започвам темата

с "Хиляди сияйни слънца" на Халед Хосейни.

Мариам е незаконната дъщеря на заможен бизнесмен, принудена на петнайсет години да се омъжи за много по-възрастния от нея Рашид. След като разбира, че Мариам не може да има деца, той започва да се държи жестоко с нея и си взема втора съпруга – младата Лайла. С времето двете жени се сприятеляват, обединени от една-единствена цел – да се преборят с Рашид и да извоюват така жадуваната свобода.

Завладяващ разказ за две жени от различни поколения, които преживяват най-тежките удари на съдбата или по-скоро на обстановката, в която се намират. Раздели, приятелства, любови, войни, загуби на любими хора, това са малко от нещата, за които става дума в тази книга. А автора е майстор на описанието, направо те спуска в един друг свят и чрез преживяванията на героите в него се запознаваш с друга култура и нрави и разбираш, че хората навсякъде са едни и същи и копнеят за едни и същи неща.
« Last Edit: май 04, 2016, 02:10:32 pm by velaskes »
Съм никой, отивам никъде, искам нищо.
Съм всеки, отивам навсякъде, имам всичко.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
Re:Препоръчвам ви да прочетете...
« Reply #1 on: февруари 26, 2011, 09:46:24 am »
Сидхарта на Херман Хесе

У Херман Хесе (1877-1962) може да се открие онова, което Джон Барт в повестта си "Дуниазада" нарича „трагически оптимизъм". Той е тъжносмешен автор. В творбите му едни откриват карнавалност. други - етическа параболичност. Тези качества не са взаимноизключващи се. Само че иронията на Хесе наистина най-често е оставала неразчетена, пренебрегната. И това е обяснимо при толкова много читатели, жадни за Учител, който да носи едно ненаучно познание, за наставник, който да не назидава. И до ден днешен тази нужда стои на дневен ред - успехът на Паулу Куелю е най-близкото доказателство по време до нас. Куелю е и пряко задължен на прозата на Хесе... Но нека, яко вече сме попаднали на Куелю, да видим все пак как стоят нещата при един автор от времената на действително острия дефицит на хармония, времената на болката. Защото днес болката е замазана от съмнението дали не е фантомна. Във времето на симулациите Хесе е един старомоден търсач на истински неща...

Сидхарта е паралелния на истинския Буда просветлен, само че по един по различен начин, не чрез учения, не чрез търсене. Преживявайки всичко, което го привлича в живота Сидхарта намира себе си.
« Last Edit: май 04, 2016, 02:12:06 pm by velaskes »

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #2 on: февруари 26, 2011, 10:04:03 am »
Като един голям любител на трилърите ето три книжки, които прочетох наскоро и ми харесаха.

"Дума Ки" на Стивън Кинг

След тежка злополука Едгар Фриймантъл загубва дясната си ръка и е на границата на лудостта. Внезапни пристъпи на гняв, загуба на памет... Животът му изглежда безсмислен, преследва го мисълта за самоубийство. Промяната настъпва, след като той временно се заселва на остров Дума Ки... и се отдава на едновремешното си хоби - рисуването. Само че неговите картини притежават сила, която е извън контрола на всяко човешко същество.

"Клетка" на Стивън Кинг

Клейтьн Ридъл, учител по рисуване от Мейн, току-що е получил от бостънско издателство много изгодно предложение за публикуване на негова книга с комикси. Той е на седмото небе от радост... но внезапно животът му се преобръща на триста и шейсет градуса. На първи октомври всички мобилни телефони по света зазвъняват едновременно. Независимо дали абонатът отговори на повикването или не, съдбата му се променя... завинаги.

"Аз съм легенда" на Ричард Матисън

Мога да кажа, че книгата е различна от филма, който са направили по нея. Завладяваща история за последният човек на земята изправен пред тежки решения, когато всички други хора са се превърнали във вампири.
« Last Edit: май 04, 2016, 02:19:45 pm by velaskes »

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #3 on: март 12, 2011, 03:14:16 pm »
Дейвид Копърфийлд - Чарлз Дикенс

Дейвид Копърфийлд е един от най-успешните романи на Чарлс Дикенс. В голяма степен е автобиографичен - редица елементи отразяват юношеството и кариерата на автора, неговите радости, болки и страхове. Книгата представлява уникална по богатството на наблюденията и разнообразието на човешките характери, панорама на живота от Викторианската епоха. Романът прави разрез на английското общество по време на индустриалната революция, когато експлоатацията на децата и жените придобива небивали размери. Дикенс е може би сред първите писатели, които долавят както поезията, така и мрачните краски на съвременните метрополии. "Дейвид Копърфийлд" разказва историята на един млад човек, останал без баща и изгубил обичта на най-близките си, който преодолява хиляди трудности, за да намери истинската любов и хармония в живота.

Драма от най-висока класа и висш пилотаж в литературата. Дикенс прави такъв жив истински образ на едно момче попаднало в мелницата на живота и оставя у съзнанието на читателя незабравими спомени и представи.

Edit: Горният коментар правих, докато бях още в началото на книгата. Та вече като съм към края мога да го разширя казвайки че, тази книга е автобиографична, героят Дейвид Копърфийлд е самият Дикенс малко или много. И книгата е космос на един цял живот, на една съдба преплетена със съдбите на много други хора. Точно като живият живот. Елегантна и привлекателна книгата си струва цялото време, което може да отдели човек за нея.
« Last Edit: май 04, 2016, 02:20:15 pm by velaskes »

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #4 on: април 20, 2011, 11:20:06 pm »
Да убиеш присмехулник - Харпър Ли

"Романът "Да убиеш присмехулник" остава в световната белетристика като изключителен литературен феномен. Весел, забавен и написан с естествена прецизност, този южняшки роман и днес не е изгубил своя блясък. Брилянтното писателско перо на Ли прорязва времето и все още учи читателя на удивителен брой полезни истини за живота.
Творба с ранга на изключително постижение в литературата, който несъмнено ще ви накара да се насладите на естествената простота, с която е написан... Един роман със силно съвременно звучене." (Тайм)
« Last Edit: май 04, 2016, 02:22:09 pm by velaskes »

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #5 on: май 04, 2011, 10:23:32 pm »
На изток от рая - Джон Стайнбек

"Една велика приказка - за неукротимия човешки дух, за мъждеещата във всяка гръд изначална добрина, орисана дори на изток от Рая да създава, а не да руши, да утвърждава, не да отхвърля, да разказва за безбройните крушения на човешката душа, но и за нейните триумфални победи..."

Кръстан Дянков

"Когато говорим за американската литература на XX век, първото име,

което трябва да кажем, е Джон Стайнбек. И веднага след това трябва да споменем "На изток от рая" - книгата, от която всички ние, по-късните писатели, се учихме на художество."

Норман Мейлър

С една дума тази книга е епична и задължителна за всеки ценител на добрата литература.
« Last Edit: май 04, 2016, 02:23:52 pm by velaskes »

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #6 on: юни 08, 2011, 10:48:12 pm »
Оливър Туист - Чарлз Дикенс

Това е другото многозначително произведение на Дикенс.
Оливър е сирак, от малък той е подложен на изпитания, през каквито нито едно дете не бива да преминава - глад, лишения, несправедливост, презрение, жестокост, подлост, състояния и отношения, недостойни за нито един човек. Но удивитилното е, че въпреки цялото това нещастие малкият герой запазва добротата и невинността си. Последната екранизация по тази книга е на Роман Полански и една от най-успешните и запомнящи се екранизации по моето скромно мнение.
« Last Edit: май 04, 2016, 02:26:14 pm by velaskes »

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #7 on: август 10, 2011, 09:21:58 pm »
Франсис Скот Фицджералд - "Великият Гетсби"

Джей Гетсби е млад милионер със съмнително минало — някои казват, че е направил състояние от контрабанда на алкохол по време на сухия режим. Други говорят, че е убил важна клечка, а трети казват, че е бил немски шпионин и братовчед на Кайзер Вилхелм. Въпреки пировете, които устройва; въпреки неканените гости, които идват на забавите, Гетсби е самотен мъж ...

Книгата е кратка и много показателна. Може да направиш добро на много хора, да си щедър, гостоприемен и т.н. и в крайна сметка никой да не признае това дори и на крайния ти пристан. Такава е човешката природа понякога... Още една американска класика.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #8 on: август 10, 2011, 09:28:27 pm »
Ерих Мария Ремарк - "Трима другари"

Годината е 1928-а. Въоръжени до зъби щурмоваци предизвикателно се разхождат из улиците. Навсякъде мизерия, тревога, насилие. За героите на романа трима млади мъже, приятелството е единственото убежище от зоабикалящия ги хаос. Но ето че най-младият се влюбва и приобщава към сплотената им група млада жена, която също се превръща в техен другар, но и ги подлага на изпитания, през каквито никога не са допускали, че ще преминат. . .
Книгата е написана със същата завладяваща простота и прямота, отличаваща и другите произведения на Ремарк. "Трима другари" е манифест за величието на човешкия дух. Авторът създава истински незабравими образи, които намират вътрешни сили да живеят в един свят, който не те са създали, но са принудени да търпят.

Нещо интересно от световната класика на 20-ти век.

« Last Edit: май 04, 2016, 02:35:51 pm by velaskes »

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #9 on: септември 10, 2011, 05:59:17 am »
"Триумфалната арка" - Ерих Мария Ремарк

Годината е 1939-а. Доктор Равик, способен хирург, пребивава в Париж без документи и без право да упражнява професията си. Преживява като оперира нелегално в частна клиника. Той е един от многото бежанци от нацистка Германия, които живеят под постоянна заплаха да бъдат заловени и депортирани. В тези несигурни времена, когато над Европа тегне угрозата от нова война, Равик среща Жоан - отчаяна актриса, на която помага да стъпи на крака. Макар че Равик не вярва в любовта, съдбата по странен начин го въвлича в една бурна романтична история с трагична развръзка.

Още един шедьовър на Ремарк.
« Last Edit: май 04, 2016, 02:34:32 pm by velaskes »

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #10 on: октомври 21, 2011, 12:22:30 am »
Време да се живее и време да се мре - Ерих Мария Ремарк

Ето още една силна впечатляваща книга от този гений и майстор на прозата Ремарк. Историята е за един германски войник на име Гребер, част от армиите на източния руски фронт, почти към края на втората световна война. След две години в студ и кал на бойното поле Гребер получава отпуск и се връща облегчен и обнадежден в родината си, но това което заварва надминава и най-лошите му очаквания. Войната се е пренесла на собствена територия и надеждата за почивка се превръща отново в опит за оцеляване, но и опит да се живее като за последно взимайки с пълни шепи от всичко, което му се предлага.
Ремарк с това си произдедение показва и презрението си към Третия райх и към чудовищните неща, които се случват през тези адски времета от човешката история.

« Last Edit: май 04, 2016, 02:27:53 pm by velaskes »

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #11 on: февруари 15, 2012, 11:05:50 am »
На Западния фронт нищо ново

Поразен съм от гения на Ремарк, от уникалното майсторство да обрисуваш така детайлно и живо една картина, да пресъздадеш свят и то реален свят, с истински човешки образи, хора от живота хванати в ежедневни или по-големи от тях проблеми, опитващи се да оцелеят или да живеят пълноценно дори и с малкото, което разполагат. Образи, които стават близки до теб, въвличаш се емоционално в тяхното съществуване и искаш да узнаеш какво се случва с тях през целия разказ...

Ужасът на войната, така както никой друг не е успял да го опише, натуралистично, стряскащо, действително. Без овъртания, без славни високопарни идеалстични глупости. Войната е ад и безсмислие. Цяло поколение млади хора, милиони момчета едва завършили гимназия, непознали радостите на живота са изпратени на заколение защото няколко безмозъчни пауна начело на държавите в конфликт не са се разбрали.
Това е историята на едно такова момче захвърлено в центъра на събитията, сред снарядите и отсколките, оглушителните взривове и прехвърчащите куршуми, в мръсните трапове, сред безчислените тела на загиналите наоколо. И възможно ли е изобщо човек да преживее този ужас и да остане психически здрав и да може да продължи с живота...

« Last Edit: май 04, 2016, 02:32:07 pm by velaskes »

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #12 on: януари 22, 2016, 12:35:30 pm »
Тъмната кула - Стивън Кинг

Поредица от 7 части за приключенията на малка групичка смели хора в средната земя, чийто водач е Роланд Дисчейн - Стрелеца. Той е наследник на легендарен род от "стрелци" датиращ от древни времена. Изключителното при Роланд е, че стрелянето за него е като втора природа, той е Стрелеца, най-великият на всички времена. Другите герои от групичката са: Джейк Чембърс, 12 годишно момче, Eди Дийн, бивш наркоман и колоритната Одета Холмс, образована млада афроамеринка с шизофрения и голям физически недъг. Историята се развива много напред в бъдещето и същевременно се връща в наши времена. Света на бъдещето е свят на разрушението и апокалипсиса, а Роланд заедно с приятелите си са единствените хора, които биха могли да спрат или забавят света от пълното му изчезване. Тъмната кула е заветно място, център и опора на вселената, на върха й на последния етаж може би стои самият Бог. Това нашите приятели ще изясняват в продължение на цялата поредица.

Миналата година беше обявено, че най-накрая ще се филмира това произведение и аз лично се надявам да стане както трябва.
« Last Edit: юни 30, 2016, 06:48:44 pm by velaskes »

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #13 on: май 04, 2016, 02:08:00 pm »
Отвъд стената на съня - Х. Ф. Лъвкрафт

Смеете ли да пристъпите в „Къщата”, обитавана от чудовищно древно зло, да се озовете „В стените на Ерикс“ или да се срещнете с „Дебнещият страх“, заченал „Прокрадващата се смърт“?
Ще дръзнете ли да се разходите по „Улицата“, да надникнете в „Криптата“, да се изправите срещу „Звяра от пещерата“ или да разгледате „Гравюрата“?
Дори да избегнете гибелната участ на „Обречения Сарнат“, дали ще оцелеете след срещата с „Неназовимото“?
В този кошмарен свят бродят „Котките на Ултар“, зловещата тайна на „Артър Джърмин“ е простряла черната си сянка над бъдещето умовете са помрачени от „Съновидения във вещерския дом“, защото „Краят на човечеството“ е близо.

Заповядайте... Ако ви стиска...

Петнайсет непревеждани досега произведения на всепризнатия майстор на ужаса Х. Ф. Лъвкрафт, които ще ви отведат в най-страховитите кътчета на пространството и времето. „Отвъд стената на съня” е един от най-силните и разнообразни сборници на Х. Ф. Лъвкрафт, излизали в България.

Оригиналният майстор на ужаса, преди Стивън Кинг и всички други.
« Last Edit: май 04, 2016, 02:29:23 pm by velaskes »