Author Topic: Проблясъци  (Read 24929 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
Re:Проблясъци
« Reply #120 on: април 14, 2016, 10:08:54 am »
Човек си задава най-дълбоките екзистенциални въпроси единствено, когато е изпитал страдание от своето невежество.

Ако човек си задава тези въпроси само от любопитство вероятността да намери истинският им отговор е много малка. Това е защото човек е ОК със себе си, комфортно му е да живее така както си живее. И не щеш ли, ей така между другото му се иска да знае кой е той, има ли Бог, как и защо е създадена вселената. Ако някой просветлен му разкаже история за тези неща нашия човек, според досегашните си преживявания и вярвания ще приеме или отхърли чутото. Но, дали ще има значение за него.
Без лично да си засегнат от дадения въпрос, без да си го изстрадал в дълбочина, каквато и история да ти разказват, колкото и красиво да прозвучи няма да е достатъчно и няма да разреши проблема породил на първо място екзистенциалните въпроси. Това е положението. 
Съм всеки, отивам навсякъде, имам всичко.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
Re:Проблясъци - Кой иска да си свободен?
« Reply #121 on: април 21, 2016, 09:09:01 am »
Никой!
Нито света, нито държавата, нито обществото, нито колегите, нито семейството, нито близките, нито приятелите, никой не иска от теб да знаеш Кой Си Ти наистина. Никой не иска да си просветлен, никой не иска да търсиш, никой не иска да изпитваш истината за себе си и за света. На кой си му притрябвал такъв, който да знае тези неща, от това няма изгода и не се правят пари, това не дава повече власт. Човек, който е свободен не може да бъде контролиран, подтискан и използван. Как по дяволите някой ще иска да знаеш кой си?! 
Затова и никой никога не те учи как да си свободен и никой никога не те подкрепя истински, когато тръгнеш по този път.
Просто хората се страхуват, че ще те загубят и че няма да служиш повече на егоистичните им нужди.
Кой друг освен теб самия би имал полза от това да си свободен?
Може би един ден, когато повече хора осъзнаят предимствата от просветлението то тогава и тази тенденция ще се промени.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
Re:Проблясъци - Великден
« Reply #122 on: май 01, 2016, 08:55:15 am »
Същността на Великден? Христос е възскръснал от мъртвите и целият християнски свят почита това. Възможно ли е да се възкръсне, възможно ли е тяло, което е "счупено"/умъртвено с напуснал вече живот да се съживи? Ако си Христос и това е възможно :) Все пак си говорим за човек способен на умопомрачителни чудеса, който е ходел по водата, правил е хляб от нищото и е предсказвал с лекота бъдещето си. Христос е бил просветлен/Буда на своето време, Бог в човешка форма. Естествено, че всичко е било възможно за него. 
Посланието на Христос за всеки човек в един такъв ден е, че смъртта е илюзия, духът продължава да живее и след кончината на тялото. Нищо не може да разруши душата. Можеш да окачиш тялото му на кръста и да изпита бавна, мъчителна смърт, но духът му ще остане изцяло незасегнат. Само тялото изпитва болка и спира да съществува. Христос е бил пример за висше разбиране, смелост, за истински живот, пример за прошка и любов, дори към собствените му палачи и предатели.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #123 on: май 04, 2016, 01:51:29 pm »
На един етап от живота си казах "майната му" на всичко и започнах да живея по съвсем друг нов начин. Без да се съобразявам с никой, без да живея за никой друг, без да робувам на нечии вярвания и идеали. Оставих страха и съмненията, оставих светската суета, оставих неискрените приятелства, напуснах неприятната работа, изхвърлих всички конвенционални общоприети схващания, мечти и надежди, смених диетата, поведението си, нагласата си, излекувах се от всяка болка и всяко страдание, спрях всякакви пристрастявания и отрови, обърнах из основи целия си живот, прочистих се от всичко мазно/както се пее от в една песен/.  До такава степен бях се затлачил с душевен боклук, че трябваше да предприема нещо или лавината нечистотия щеше да ме е отнесла досега.
« Last Edit: май 13, 2016, 10:32:35 am by velaskes »

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #124 on: май 24, 2016, 09:22:56 am »
В момента, в който си казваш "Това нещо няма как да стане" убиваш в зародиш всяка една възможност.
Ако дадеш дори и най-малък шанс в ума си, колкото и сложно да изглежда, нещата да се получат,  вероятността да станат реалност е огромна.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #125 on: май 24, 2016, 09:33:51 am »
Музиката е носител и кратък път към чиста, автентична емоция. Ако искаш бърза настройка към някаква емоция послушай съответната музика. Аз затова обичам да си пускам често епични вдъхновяващи тракове :)

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #126 on: май 24, 2016, 09:40:01 am »
Най-високото хилядолетно дърво е израсло от една най-обикновена семка. Най-дългата река в началото си е съвсем малко поточе. Най-силната унищожителна буря се заформя от съвсем лек ветрец. Така и най-голямото начинание в живота започва с една малка първа стъпка.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #127 on: май 30, 2016, 08:23:30 am »
Законът на привличането всъщност е чиста автентична вяра в собствените възможности.
Когато вярваш в нещо позитивно съзнателността подпомага по неведоми пътеки процеса да се осъществи.

За жалост, когато вярваш в нещо негативно свързано със самия теб съзнателността не прави разлика и също подпомага процеса.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #128 on: май 31, 2016, 11:26:07 am »
Колкото повече съм привързан към моята индивидуалност толкова повече съм дисасоцииаран с Божествената съзнателност.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
Re:Проблясъци - Природа и Съзнателност
« Reply #129 on: юни 08, 2016, 07:50:20 am »
Природата се интересува само от едно нещо - оцеляване чрез продължаване на рода.
Защо в природата е заложен този принцип може би се питат някои.
От една страна е нужно възобновяването на органичните същества, за да могат да си вършат заложените от природата мисии по-ефективно, еволюирайки и пригаждайки се към постоянно променящата се среда. Макар остаряването да носи опит на съществата това не е гаранция, че ще могат да се приспособят по-добре ако условията се променят значително. Следващото поколение носи клетъчната памет на всички други преди него, тоест опитът им, и притежава нов необременен поглед за решаване на проблемите в местообитанието си.
От друга страна за съществуването на безкрайната Съзнателност в материалния свят е нужен постоянен ритмичен поток от нови органични тела(растения и животни). Съзнателността търси изживяването и чрез природата получава невероятно богат спектър от това. Така чрез оцеляването и продължаването на рода съзнателността получава всеки път усещане за уникално изживяване, а сцената за това макар и динамично променяща се винаги предоставя богати възможности за нови приключения.
Някой може да се зачуди какво преживяване може да има съзнателността примерно като дърво. Единственият начин да си представим това е да се опитаме да се поставим на мястото на дървото. Помисли си какво се случва с едно дърво през жизнения му цикъл, какво прави, какво взема и какво дава, как корените му си проправят път под земята, как вятърът гали листата му и птичката пее своята песен кацнала на клоните му. Как се отрупва с плод и създава драгоценен кислород, който да можем хората да дишаме.  И това е само един нищожен пример от безкрайно много други.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #130 on: юни 23, 2016, 07:46:50 pm »
В тая ненормална жега проблясъците ми са кът...
Когато е студено чакаме с нетърпение лятото, а когато е лято си мечтаем за хладината на зимата :) Аз предпочитам да е студено, поне мога да се облека и да се стопля, а от жегата няма измъкване, освен да висиш цял ден на климатика или да се изселиш на по-висока надморска височина, или да забегнеш в друга по-студена държава. То затова на никой не му се живее за постоянно в тропиците(от тези дето имат избор), колкото и атрактивни и екзотични да ни изглеждат на всички нас от умерените ширини.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #131 on: юли 27, 2016, 09:29:05 am »
Има само един Бог и наистина няма значение как ще Го/Я наричаш. И сто имена да му дадеш и сто пророка да има, пак ще е само един Бог. Няма значение дали вярваш или не вярваш в дадено име, което си му дал, пак има един Бог. Изобщо няма значение какво правиш, може да се взривяваш, да убиваш невинни в името на вярата все тая, дори да си ревностен последовател пак няма да станеш по-близък отколкото си до Него/Нея/То/Те.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #132 on: юли 27, 2016, 09:40:42 am »
Ислямът е забранен в Япония, мюсюлманите са персона нон грата там и изключително рядко им издават визи. Японците са разбрали, че ислямът, колкото и мирна религия да претендира че е, потенциално е най-големият инкубатор на насилие в днешно време.
Крайните ислямисти имат кървава фанатизирана нужда да владеят света и абсолютно нищо не може да ги спре. Виждаме, че с лекота се самоубиват само и само да осъществят болните си вярвания. Ислямът е най-назадничавата и най-нетолерантната религия, зомбира много ефективно хората и ги прави маши в ръцете на своите владетели манипулатори.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #133 on: юли 29, 2016, 10:11:19 am »
В летните жеги най-добре си е на сенчица :)
Днес си дадох сметка за кой ли път колко са важни дърветата и горите като цяло. Не само, че произвеждат кислорода който дишаме, даряват ни с вкусни плодове, пазят почвата от ерозия, поддържат земята плодородна, но и ни пазят сянка през най-топлото време. Слънцето е най-важно изобщо за целия живот на тази планета, но ултравиолетовите му лъчи са смъртоносни. Затова излагането на слънце е полезно само при изгрев и залез. На обяд, когато въпросните лъчи са най-силни трябва да се крием на сянка. Представи си, щом успяват да разградят пластмасата, която по никакъв друг начин не може да бъде усвоена от природата какъв убийствен ефект имат над всичко живо, което не е адаптирано да ги поглъща или отблъсква.   

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #134 on: август 01, 2016, 09:36:01 am »
В природата е заложен както живот за органичните същества така и смърт или разрушение на живота. Но там, където има разрушение за един организъм за друг има живот. В природата е така, всичко живее в името на оцеляването и продължаването на рода при постоянен кръговрат на веществата в колосални размери. Човекът като част от природата се стреми към същите неща, повече живот и по-малко разрушение.
Имам едно плодно дръвче в двора, но ако не се погрижа да го подрязвам и да го пръскам всяка година, първо че няма да даде плод и второ други организми ще се нахранят с узрелите плодове. Нищо не отива на вятъра. Дори плодовете да не бъдат нападнати от вредители и ако никой не ги събере за своя храна като опадат по земята, други насекоми и животни ще си ги хапнат а остатъците ще станат на тор и ще подхранят дървото през следващите сезони. А от костилките ще израстат нови дръвчета.   

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #135 on: август 07, 2016, 08:07:10 am »
По принцип хората, които не ме познават или тези, които си мислят, че ме познават почти винаги проектират своите мечти и несигурност върху мен и очакват да бъда като тях. И когато това не се случва са силно разочаровани. Аз не очаквам нищо от никой и предпочитам подобно отношение и към себе си. Дори да поискам нещо от някой, ако не го получа няма да се разочаровам или да се откажа от даден човек. В много степени изискванията на околните към мен в течение на годините са ме отблъсквали най-много от тях. Предпочитам да съм напълно сам вместо да си имам работа с такива хора.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #136 on: август 08, 2016, 09:31:55 am »
Живеем така сякаш сме безсмъртни, а един ден, когато дойде часа за умиране треперим от страх...

Би трябвало постоянно да си напомняме, че сме смъртни и да живеем живота си като за последно, а когато часът на житейския финал пристигне, да си отиваме с усмивка на уста...
« Last Edit: август 17, 2016, 03:32:41 pm by velaskes »

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #137 on: август 08, 2016, 01:14:38 pm »
Как да ни е по-хладно дори в най-големите жеги?
Като се храним само с растителна храна. Колкото по-тежка и сложна храна приемаме толкова тялото се нагрява допълнително от напрежението върху организма от процесите по разграждането й.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #138 on: август 10, 2016, 09:14:04 am »
Ако все още не си го разбрал ще ти го кажа - нищо няма значение и всичко има значение едновременно, мда до такива крайности варира човешкото изживяване. Унищожение или процъвтяване, кое избираш? Само от нас зависи да създадем значение или да го заличим напълно.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #139 on: август 10, 2016, 09:22:37 am »
Както е казал Исус, царството небесно е за смирените. Мда, Земята със сигурност не е за тях. Земята досега винаги е принадлежала на най-големите злодеи. На тоя етап за смирените тя е площадка за премеждия и страдания, които обаче издигат и каляват духа, така че както и да го погледнеш си е win win ситуация. 
« Last Edit: август 24, 2016, 12:33:17 pm by velaskes »

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #140 on: август 10, 2016, 09:44:41 am »
Често това, което изглежда като най-лошо е най-добро и това, което изглежда като най-добро е най-малко полезното. Така е в света на илюзиите.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #141 on: август 18, 2016, 10:49:25 am »
Юдаизма е доста брутална религия, понеже няма заложено грам състрадание към останалите хора. В тази религия всичко се върти около златото, успехът и материализиране на израза "око за око, зъб за зъб". Бездуховност е най-добрата дума за охарактеризирането й.
А християнството през средните векове минава всякакви граници на фанатизъм, достатъчно е да си припомним за светата инквизиция в Испания...   

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #142 on: август 22, 2016, 08:57:15 pm »
Много голяма лудост и глупост става по света... Всеки път като си позволя да гледам новини и не спирам да се учудвам как е възможно хората, които имаме такъв напреднал интелект да живеем толкова дивашки. Войни, тероризъм, крайна бедност, разделение, манипулация на обществата.
Не спирам да се питам възможно ли е нещата да бъдат оправени или ще си останем тъпи овце водени все за носа и накрая към заколение...

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #143 on: август 22, 2016, 09:15:22 pm »
Защо по новините никой не адресира слона в стаята, а именно най-важният въпрос. Защото всичките медии са пълен фалш и прах в очите, ефективна машина за промивка на мозъци. Атентатите взеха да стават направо ежедневие и все по-безмилостни и брутални. Защо се случва тая яростна вълна от тероризъм. Всеки нормален човек се чуди какво става. Никой не дава свестен отговор обаче.
Примерно защо никой не пита как и кой създаде ислямска държава и кой до ден днешен ги снабдява с оръжия и боеприпаси. Кой в началото им плащаше заплати и изхранваше бойците им. И откъде произхожда тероризма. Не могат да зададат и да отговорят открито на тези въпроси, защото са намесени световна супер сила и арабска петролна династия и едните и другите заклети в тайнственост. И никой ама никой от тези две страни не им пука грам за засегнатите мирни хора попаднали неволно между чука и наковалнята...

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #144 on: август 24, 2016, 12:36:07 pm »
Бих казал, че ако съм сит, отпочинал и спокоен нищо на тоя свят повече не ми е нужно...

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #145 on: септември 01, 2016, 09:09:30 am »
Бих казал, че човек за да е сит, отпочинал и спокоен понякога се оказва доста сложно и трудно за постигане нещо...

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #146 on: октомври 07, 2016, 08:32:42 pm »
Отново за смисъла. Често като си говорим за Смисъла, тоест за най-големия смисъл, стигаме до едни и същи заключения - припомняне на истинската същност, намиране на най-величествената представа, просветление. За повечето хора смисъла е много по-обикновен - да са сити, да имат с какво да се занимават и да отгледат собствено семейство. Като и двата сценария са възможни едновременно.
Какво е всъщност смисълът. За едно дърво какъв е смисъла? Да израсте голямо, да разцъфтява всяка пролет, да дава плод, тоест да се развие напълно докъдето му стигат всички възможности. По същия начин е и с всяко животно. Животното се храни през цялото време, расте, достига полова зрялост, размножава се, отглежда поколение и всяка година тази цикличност се повтаря. Това е смисъла за животните, това са техните възможности. Всяко живо същество, растение или животно се стреми да разгърне целият си потенциал, да направи това, което природата е вградила в гените му. По същия начин е с хората, каквото и да правим, ние се стремим дали съзнателно или не към същото. Дори и да не знаем какво представлява пълният ни потенциал, което е факт в днешните времена, ние проучваме нещата и се впускаме в нови територии постоянно, търсим себе си, тестваме себе си, намираме нови неща за нас.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #147 on: октомври 25, 2016, 11:21:18 pm »
На практика животът ни няма никакъв смисъл, ако знаехме, разбирахме и осъзнавахме, че през цялото време на житейския си път сме цялостни и нямаме никаква нужда да търсим истинската си същност, защото истинската ни същност е постоянно налична във всеки от нас.
Животът във  физическо тяло в условията на планетата Земя е приключение на търсенето на нещо, което винаги сме имали и винаги е било най-съкровена и значима част от това, което сме. Просто сме си позволили дребното своеволие преди да се родим в новото си човешко тяло, да забравим истинската си същност, за да изпитваме за кой ли път вече, екстазът от намирането й. 

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #148 on: октомври 27, 2016, 10:20:10 am »
За мен най-важните и актуални уроци са тези, които постоянно ме учат да бъда търпелив.
Може отстрани да изглежда като някакъв вид мазохизъм, но наистина съзнателно се стремя да изпитам търпението си по всякакви начини.
Животът в този материален свят има капацитета да докара всеки човек до най-голямата граница на търпението му.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #149 on: ноември 09, 2016, 12:45:14 pm »
Най-голямото добро, което може да се направи на даден човек е да му осигуриш възможно най-широк, самостоятелен и свободен избор. Ако някой ти е близък, приятел, роднина, любим това е най-доброто, което можеш да направиш за нея/него.
Незрелите неосъзнати хора, които си мислят че вършат добро, най-често ограничават свободата и избора на ближните си от егоистична едностранчива гледна точка. Изобщо в днешните смутни времена това е преобладаваща тенденция.