Author Topic: Концепцията на Маркс за човека  (Read 1120 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Offline Beroe

• Ентусиаст
  • **
Концепцията на Маркс за човека
« on: юли 18, 2013, 01:15:49 am »
Време е Маркс да бъде реабилитиран в България. Може би това е важно, защото при тези протести той е може би по-актуален днес. За хората от по-старото поколение Маркс е символ на комунизма, който си отиде, символ на отвращение и на учене до втръсване какво е казал. Въпреки че повечето комунистически режими по света са изопачили думите му, тази книга, написана още през 1961 г. в напрегнат момент на Студената война представлява една смела защита на Маркс пред Запада от един западен автор. В оригинала книгата е увод към първият английски превод на "Философско-икономически ръкописи", направен от Том Ботомър, преподавател в Лондонското училище по икономика. Ето защо към превода добавям и оригинала на английски език. Тази книга не е най-важната на Ерих Фром, но показва до каква степен Маркс е оказал влияние на неговите собствени идеи за човека, тя представлява едно признание от страна на Фром за това какъв голям учен е Маркс. Моля да бъда извинен за неточности в превода, за пропуски в използването на цитиране на преведени на български език източници. Не всяка литература ми е под ръка или пък присъства в библиотеката ми. Не съм превел също така и увода от Ерих Фром. Всички цитати от "Икономическо-философските ръкописи" могат да бъдат намерени в другия приложен файл. Предполагам, че български превод на книгата ще излезе през тази или следващата година към Събрани съчинения в 11 тома от Изд. Захари Стоянов. Надявам се книгата да се хареса. Тук качвам първо преведената книга, а в следващия пост и английският вариант. Предпочитам книгата да не се качва в помагало, реферати и всякакви подобни, защото целта на превода не е комерсиална.
Ако по пътя срещнеш някой, който е познал истината, не казвай нито дума, но и не мълчи!!!
                                                Дзен Мондо