Author Topic: в борба ... със себе си  (Read 10020 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bee

• Guest
в борба ... със себе си
« on: ноември 28, 2005, 01:27:02 pm »
Знаете ли какви са ви недостатъците и склонни ли сте да споделяте за борбата си с тях?
Аз ще започна с тези, за които се сещам на прима виста:
1.Ужасно съм нетърпелива – и макар и да си мисля понякога, че съм се попреборила с тоя недостатък, май не съм и постоянно трябва да работя по него.
2.Разхвърляна съм – от тоя почти съм се отказала да се боря – ако се уверя, че ми пречи някой ден, тогава ще го захвана по-сериозно.
3.Понякога говоря необмислено и се забърквам в разни истории от които не излизам много начисто, .... е за себе си успявам да ги сметна за уроци по пътя, но ако съм наранила някого ми е гадно и трудно се отървавам от чувството за вина  ....
4.Все още се ядосвам – макар и бързо да ми минава, все пак се случва да се навикам много на детето, за някаква беля дето е свършила ....вместо да и обяснявам по-спокойно.
5.Все още отделям малко повече време за себе (чета си книжки, къде са духовно, къде за лично удоволствие), отколкото за детето – това трябва решително да го коригирам в най-кратки срокове.
6.Като цяло се опитвам да упражнявам контрол над мислите и чувствата си, но .... трудно успявам ....
Ще се сетя сигурно и за други неща, но и това е добре за начало, надявам се.  :-[

Offline wind

• Напреднал
Re:в борба ... със себе си
« Reply #1 on: ноември 28, 2005, 02:01:53 pm »
Bee, поздравления! Супер тема ти е хрумнала и аз веднага я подхващам, че моите недостатъци край нямат....
1. Това с нетърпението важи с пълна сила и при мен, ама е още по-зле, защото процесът е и обратен. Когато трябва да проявя търпение, аз все пришпорвам нещата. А когато ситуацията изисква бързи действия... ох, как си се подмотвам само....
2. За контрола - опитвам се да го упражнявам само върху действията си, а не върху мислите и чувствата. Оставила съм ги отдавна на самотек, че не се излиза на глава с тях.  ;) Лошото е, че понякога прозират и през действията.
3. Понякога, без да искам, обиждам разни хора, на които всъщност държа много, само защото говоря преди да мисля. Пък и явно се изразявам малко странно, защото аз имам едно предвид, те разбират друго... и всичко се обърква. После трябва да обяснявам какво съм имала предвид, а пък хич не обичам да се обяснявам надълго и става още по-зле :)
4. На мен само мислите ми са разхвърляни, а иначе съм подредена до педантичност. И ако нещо е преместено само със сантиметърче встрани.... направо мога да си откача. Така постоянно тормозя и заобикалящата ме среда да подрежда ... или поне да не разхвърля :)  Но май откакто се появи и детето ми ... взех да го преглъщам някак този хаос из стаята :) Най-вероятно се започва от маниакалното ми желание да държа всичко под контрол, за да няма непредвидени изненади в живота ми, ама си ги има в огромни количества :)
5. Имам си безумно много страхове, от които не мога да се отърва. И се получава така, че не мога да живея за себе си, а за тези страхове.
6. Изобщо не съм наясно със себе си, с желанията си... и въобще какво искам от живота... или той какво иска от мен... Вътрешният ми свят е ужасно объркан. (Вероятно затова се стремя да подреждам външния) :)
7. И още мнооооого други подобни и безподобни :)

А, да - и не мога да спра да си гриза ноктите (то това е малко встрани, ама ... )   ;D
fly like a wind .......

nova

• Guest
« Reply #2 on: ноември 28, 2005, 02:28:56 pm »
.......
1.Ужасно съм нетърпелива – и макар и да си мисля понякога, че съм се попреборила с тоя недостатък, май не съм и постоянно трябва да работя по него.
2.Разхвърляна съм – от тоя почти съм се отказала да се боря – ако се уверя, че ми пречи някой ден, тогава ще го захвана по-сериозно.
3.Понякога говоря необмислено и се забърквам в разни истории от които не излизам много начисто, .... е за себе си успявам да ги сметна за уроци по пътя, но ако съм наранила някого ми е гадно и трудно се отървавам от чувството за вина  ....
4.Все още се ядосвам – макар и бързо да ми минава, все пак се случва да се навикам много на детето, за някаква беля дето е свършила ....вместо да и обяснявам по-спокойно.
5.Все още отделям малко повече време за себе (чета си книжки, къде са духовно, къде за лично удоволствие), отколкото за детето – това трябва решително да го коригирам в най-кратки срокове.
6.Като цяло се опитвам да упражнявам контрол над мислите и чувствата си, но .... трудно успявам ....

7. Искам да имам всичко на момента
8. Ужасно съм нетактична- особено ако някой ме дразни
9. Прекалявам с цинизма и съм склонна към черногледство....
и така до безкрай...

bee

• Guest
« Reply #3 on: ноември 28, 2005, 02:41:12 pm »
 ;D  продължавам с моите:
- като ми писне от работа или духовности съм склонна да се забия в кръчмата и да се опияня малко с някой и друг джин – не съм сигурна доколко това е недостатък засега, защото мисля, че не е особено важно какво точно правиш на материален план стига мислите и душата ти да са чисти.
- обичам да се ровя в душите на другите, ако ми се отдаде възможност и има опасност понякога да прекаля ....

Offline wind

• Напреднал
« Reply #4 on: ноември 28, 2005, 03:10:39 pm »
като ми писне от работа или духовности съм склонна да се забия в кръчмата и да се опияня малко с някой и друг джин – не съм сигурна доколко това е недостатък засега, защото мисля, че не е особено важно какво точно правиш на материален план стига мислите и душата ти да са чисти.
Вее, гледай освен чисти да ги запазиш и ясни  ;D
fly like a wind .......

nova

• Guest
« Reply #5 on: ноември 28, 2005, 03:18:27 pm »
10. когато съм ядосана си го изкарвам на хората, които ме обичат. Но както казва мъжът ми- добре, че е за кратко
11. Джинчето и бялото вино понякога са и мои спасители
12. Конфликтна личност съм.
13. Налагам мнението си и когато никой не го ще ;D и най-вече тогава

Ricardo

• Guest
« Reply #6 on: ноември 28, 2005, 04:27:59 pm »
Bee,когато нещо ти тежи опитай се да се смееш повече и да погледнеш на живота от друг ъгъл.
Диалектиката на смеха е диалектика на прехода. Смехът е начин да се освободи човекът от оковите на какви да е норми. Благодарение тъкмо на смеха човекът е устоявал в годините на репресии. Неслучайно през 30-те г. на ХХ в., когато е бил преследван, а по-късно и заточен, Михаил Бахтин проблематизира въпроса за смеха. В интерпретацията на знаменития руски мислител смехът е положително явление, което дава възможност на човека нравствено да противостои на тоталитарната власт. Защото да се присмееш на страха си, означава да го победиш.
“циничният смях, просташкият смях е онзи смях, в който смеещият се не познава срама, състраданието, съвестта”. Не само че поражда у човека относителна свобода, но смехът е и форма на насилие над нея. Осмиването е най-страшният бич за онези, които не отстъпват от възгледите си.

Една от най-съществените черти на смеха е неговата стихийност, непредсказуемост. Когато се смеем, винаги започва игра на смислите, защото отговорите за това над какво и защо се смеем, ни се изплъзват. Това чувства всеки, който е надарен било с мяра в смеха, било с духовна предвидливост, т.е. с това, което в аскетиката се нарича дарба за разпознаването на духовете. От опит знаем, че неведнъж сме се улавяли в колебания относно собствените ни духовни позиции, причина за което е тъкмо смехът.
“Блажени, които плачат сега, защото ще се разсмеете” (Лука 6:21).
« Last Edit: ноември 28, 2005, 04:35:13 pm by Ricardo »

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #7 on: ноември 28, 2005, 06:42:48 pm »
Ricardo съветвам те да пишеш по темата или да не пишеш. А тя е за личните недостатъци.
Съм всеки, отивам навсякъде, имам всичко.

Offline wind

• Напреднал
« Reply #8 on: ноември 29, 2005, 02:22:21 pm »
Хммм...
Значи така, а?
Тука само тричките с Вее и Nova ще си разголваме душиците, а другите ще гледат стриптийз :)
Я бързичко да си хванете клавиатурките и ние да погледаме малко :)
Ама то май не всеки е склонен да си признава недостатъците. Или да се замисля върху себе си.

Както и да е - аз продължавам с моите си :)
7. Ако спра да дрънкам, ще умра. Вечно ръся врели-некипели, без да се замислям дали на другите им се слуша. Това му е хубавото на форума - мога да си пиша колкото сърце иска и няма кой да ме плесне през ръцете  ;D
fly like a wind .......

bee

• Guest
« Reply #9 on: ноември 29, 2005, 02:39:45 pm »
 ;D Мдаааа  ;D Мисля, че пуснах темата точно, за да си направим едно много полезно упражнение - но, разбира се, който иска прави, който иска не прави. :)

.... и аз много обичах да дрънкам навремето, и обичах да виждам, че хората около мен се забавляват. Оставяла съм други да се шегуват на мой гръб само и само да е весело в компанията. Всъщност и сега съм склонна да го правя.  ;D Нали е важно веселба да има в края на краищата  ;D И за да не се обърне изброяването на недостатъците ми в изброяване на предимства ще завърша така: вече не ми се дрънка толкова по принцип. Изпонаприказвала съм се на ежедневни теми - сега повече ми се мълчи понякога с приятел на чаша бира/джин, понякога в къщи .... но в главата ми мислите не спират и всъщност и сега ми се дрънка, ама само на определени теми .... и аз за това се радвам на форума - тук мога да си дрънкам на воля на любимите си теми и ... . все още никой не ме е плеснал през ръцете   ;D

bee

• Guest
« Reply #10 on: ноември 29, 2005, 03:24:02 pm »
... само да допълня .... всъщност аз поне, няма да си изкажа всичките недостатъци, разбира се.  ;D Ще си запазя някои в дълбока тайна ... освен за най-прозорливите, които четейки между редовете може и да ми ги открият  ;D

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #11 on: ноември 29, 2005, 08:37:46 pm »
Я да видим аз какво ще изкарам на бял свят от моите "недостатъци"  :P
Ще кажа някои, които ме дразнят, и с които водя непрекъсната "борба"  :) Разбира се, всички те с в някаква степен изразени в мен, някои по-силни, други не толкова, но имат една обща черта - пречат ми да сътворявам най-величестената представа, която имам за себе си...
И така:
- нетърпение
- непостоянство
- нерешителност
- липса на самоуважение
- липса на твърдост при изпълнение на нещо неприятно, но наложително
- самоизолация
- разпиляност на енергията
- глупост
- страхливост
и много много други :)

Offline wind

• Напреднал
« Reply #12 on: ноември 29, 2005, 09:09:35 pm »
хе-хе
Типично мъжко изразяване :) Просто си ги изброява човека и толкова. А пък ние едни локуми разтягаме... ;D
Ама нищо - важното е, че още някой реши да се присъедини към "разголването" ;)
fly like a wind .......

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #13 on: ноември 29, 2005, 09:50:50 pm »
Ако ползвам твоята терминология wind явно някои са по изкусни в стриптийза  :P  А, други са по-добри в наблюдаването  ;)

Offline wind

• Напреднал
« Reply #14 on: ноември 29, 2005, 09:55:46 pm »
е то човек се учи докато е жив - едни на стриптийз, други да гледат....  :P
fly like a wind .......

Offline wind

• Напреднал
« Reply #15 on: ноември 30, 2005, 11:14:23 am »
хмм
Вчера научих за още един недостатък, за който имах някакви предположения само ::)
Нямам си спирачки :-\ или поне не ги задействам навреме, ама то е същото. И най-редовно си ги забърквам едни....
И това за неразбирането продължава да си важи в пълна сила, ама се оказа, че и аз нещо не схващам смисъла, който другите влагат в думите си. Объркана работа.... ама вече я забравих  ;D
fly like a wind .......

nova

• Guest
« Reply #16 on: ноември 30, 2005, 11:19:44 am »
Уинди, по-добре без спирачки, отколкото постоянно на ръчна. Е има и такива, които си ги ползват по предназначение и в точния момент, ама де тая способност .... ;D

bee

• Guest
« Reply #17 on: ноември 30, 2005, 11:28:28 am »
 ;D аз пък днес реших да дръпна една спирачка и съм много горда със себе си  :D Не знам дали е навреме, ама по-добре късно отколкото никога :)
Абе човек се научава на всичко, но някои като мен трябва да си повторят и потретят грешките обикновено, преди да си научат урока  :(

Offline sirius

• Напреднал
  • неседухатуйщонегасне
« Reply #18 on: ноември 30, 2005, 11:46:12 am »
Големи сте сладурани. Много ви се кефя,,,  как ме развеселихте само.
Аз пък съм се хванал за спирачките и не ги пускам :)  Сякаш ми е по-лесно да се управлявам, но пък съм абсолютно беззащетен относно видимостта. Виждам, че повечето хора предугаждат какво им мислят тези с които общуват, а аз...  ( Сигурно за това не мога да играя добре белот. ) Та аз макар и с известно владеене на спирачки, пак имам огромни проблеми да се оправям. Просто не мога да различавам препятствията. Пък и спирачките не винаги ме слушат. Голяма веселба пада  ;D

=Тате ми купи днес
ново Краз-че без спирачки
гледам го с интерес,
ще го блъсна още днес! =
всеки си носи кръста: всеки знае до колко му е вътре. Но не знае още колко може да му влезе - това е щастието.

nova

• Guest
« Reply #19 on: ноември 30, 2005, 11:50:49 am »
хайде още един в групата по стриптийз ;D ;D

Offline wind

• Напреднал
« Reply #20 on: ноември 30, 2005, 12:35:40 pm »
хахаха ;D
Тук май се завихря купон :)

Вее, браво! Ти си нашата гордост!

А иначе и аз все си ги повтарям грешките. Тъкмо ми се размине едната, решавам, че съм си научила урока... и при следващата подобна ситуация отново реагирам неправилно.  ;D Някаква цикличност има и много ми се повтарят случките. Нещо май не мога да го разкъсам тоя кръг.
fly like a wind .......

Offline wind

• Напреднал
« Reply #21 on: ноември 30, 2005, 12:42:40 pm »
Виждам, че повечето хора предугаждат какво им мислят тези с които общуват, а аз...
Sirius, хич да не ти пука. Аз не само, че не виждам мислите, ами и не ги чувам като ми говорят.  ;)
fly like a wind .......

nova

• Guest
« Reply #22 on: ноември 30, 2005, 01:01:44 pm »
ОБРАЗИ БЕЗПОДОБНИ

bee

• Guest
« Reply #23 on: ноември 30, 2005, 01:13:47 pm »
Ах виееее  ;D Пуснах тема да си се вайкаме взаимно колко сме несъвършени, а вие я обърнахте на купон  ;D ;D ;D

Не, наистина мисля, че няма много значение какво си говорим, най-важно е хубавото настроение, с което го правим и усмивките, които разцъфтяват на лицата ни когато си четем постингите  ;D

nova

• Guest
« Reply #24 on: ноември 30, 2005, 01:20:57 pm »
няма да се сдържа и ще цитирам колегата Рикардо, макар и много тенденциозно

... Смехът е начин да се освободи човекът от оковите на какви да е норми....

Offline wind

• Напреднал
« Reply #25 on: ноември 30, 2005, 01:21:28 pm »
Не знам за вас, ама на мен ми се схванаха лицевите мускули.
А по въпроса за спирачките ... (че все не ми дава мира) ... май тук не важи "по-добре късно, отколкото никога". Че някак се обезсмисля да ги дръпнеш, след като вече си се забил в дървото ::)
fly like a wind .......

bee

• Guest
« Reply #26 on: ноември 30, 2005, 02:35:29 pm »
Абе и това е вярно, но ако се отнася до спирачки в човешки взаимоотношения някои катастрофи са едновременно неизбежни и полезни в крайна сметка. Кофтито е, че боли ... но пък ако се опита човек да погледне на нещата от гледна точка на безсмъртната си душа  и безсмъртната душа на другия .... не е толкова страшно :)

Offline wind

• Напреднал
« Reply #27 on: ноември 30, 2005, 02:43:04 pm »
Направо ти се чудя как така винаги имаш отговор на всичко! :-*
fly like a wind .......

bee

• Guest
« Reply #28 on: ноември 30, 2005, 02:46:07 pm »
и аз си се чудя  ;D трябва да внимавам да не стана от ония многознайковци дето хич не ги обичам  ;D

sobriety

• Guest
« Reply #29 on: ноември 30, 2005, 03:19:18 pm »
Аз по-скоро не се боря със себе си, а с настроения възпитани отвън от време оно...доста неприятна задача.  :(
Боря се с: 1. подозрителността си и липсата на доверие към хора, които обичам (парадоксално, но факт....тъжно, но истина)
2. с прекалената грижа за хората около мен и прекаленото вживяване в чуждата болка
3. със страха от самотата
4. с грижата първо за другите и после за себе си
5. с липсата на индивидуалност в моменти на слабост (макар и рядко и за кратко да се случва, не го одобрявам)
ммм това май...може след малко и още неща да се сетя  ::)
Може би....това е всъщност "търсене на себе си"...в продължение на земните си дни се бориш с неща, които не ти харесват у теб  с една идея: "да откриеш истинското ти аз!".
Самоличността ми започва да се моделира още от първото ми изреваване. Жалкото е обаче, че истинското търсене на себе си не започва точно тогава, а по-късно...когато всъщност започваш да намираш мястото си сред другите и до осъзнаваш, кое ти допада и кое не. Тогава започва и борбата с несъответстващите на светогледа ти предварително наложени модели.....хм  ::)