Author Topic: Супер комар  (Read 494 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
Супер комар
« on: февруари 07, 2016, 10:28:38 am »

Някъде от 2 лета наблюдавам на територията на Бургас (вероятно се е разпространил из цялата страна) нов вид комар, по различен от типичните и като външен вид и като поведение. По-малък, по-черен и с бели петна по телцето и бели ивици по крачетата. Много по-бърз и по-хищен и не се спира общо взето пред нищо. Активен е през деня дори на слънце, но и през нощта. Докато ти взема кръв не можеш да го усетиш изобщо. При леки движения от твоя страна отлита светкавично. Жуженето му е по-тихо, на открито ако си не можеш да ги чуеш, освен ако не са цял рояк. Изобщо доста адаптирано животно. Охапванията са много дразнещи, много повече от на нормалния комар.
Това чудо, както казах не се отблъсква от миризмата на чесън и почти никаква връхна дреха не може да го спре да те пробира. От уикипедия разбирам, че оригиналната му родина е Африка и, че там е приносител на жълтата треска. Научното му название е Aedes aegypti, тук за по-лесно го наричаме тигров комар.
Според мен промяната в климата като цяло към по-топъл го е докарало в тези ширини.
Сега точно за същия комар става въпрос, че е приносител на вируса Зика.
Понеже се занинавам с малко градинарство през изминалото лято имах доста възможности да наблюдавам това "чудовище" и съм малко обезпокоен изобщо за справянето с него. Общината уж пръска, но само на определени места и по-малко, за да не изтреби други важни за човека насекоми и това не помага да се премахне заплахата.
Бях се принудил да влизам в градинката с гащеризон, който се ползва за защита от ожилвания на пчели. И през цялото лято тук в квартала където живея не можеш да излезеш по къси панталони и къс ръкав тениска заради тая гадинка. Само да се покажеш така и за отрицателно време си нашарен.
Сега заради тоя нов вирус който пренася се надявам да се вземат по крути мерки и то на държавно равнище иначе не ми се мисли.

https://en.wikipedia.org/wiki/Aedes_aegypti 
Съм никой, отивам никъде, искам нищо.
Съм всеки, отивам навсякъде, имам всичко.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
Re:Супер комар
« Reply #1 on: септември 15, 2016, 08:18:26 am »
Справянето с това "чудовище" май ще се окаже мисия невъзможна. Въпреки редовните пръскания от страна на общината и това лято изобилстваше от гадината. И ако започне да пренася въпросния вирус на територията на България май не е нужно да ви казвам какво се случва след това. Цели поколения хора с умствени увреждания и физически деформации... Най-мрачната прогноза от всички възможни може да се сбъдне - край на човешкото възпроизводство и край на човешкия вид. Илюминатите ще си изпълнят мисията да редуцират населението на планетата...

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #2 on: септември 15, 2016, 12:00:59 pm »
Мисля, че това е най-реалната заплаха за края на човешкия вид от всичко възможно съществувало до този момент. Aedes aegypti чрез маларията, която по принцип пренася е успял да убие досега половината човечество за цялата му история. Сега това мъничко насекомо чрез Зика може да се окаже най-големият враг на хората и на практика въпроса стои така или този комар оцелява или ние хората. И това изобщо не е майтап, преувеличение или спекулация. Това е бъдещето, което ни очаква, ако не се вземат мерки.
Затова трябва да се заличи този животински вид. Според експерти няма да се нарушат с нищо екосистемите понеже ще останат всички други видове по-нормални комари, които са активни само нощем, а хората най-накрая ще си отдъхнат от тази небивала напаст.
От друга страна заличаването на нещо, което е толкова малко и бързо, и съществува във всеки застоял водоем почти по цялата планета изобщо няма да е лесна работа, да не кажа невъзможна.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #3 on: септември 17, 2016, 08:49:47 am »
Както казах по-горе този комар не е като другите. Ефикасен е на 100% в това, което прави. Способността му да взема кръв е в пъти по-голяма от всеки друг вид комар. Ако не си покрит и то с подходяща защитна дреха(защото не всяка дреха предпазва) си изложен на атака. Комарите се привличат от въздуха, който издишваме и от естествените миризми, които излъчваме. Перфектният хищник, който тормози хората открай време. И когато се случва да пренася смъртоносни болести става страшно.
Докато тегли кръв, едновременно впръсква в засегнатото място слюнката си, затова и не усещаме нищо. В мига, в който престане да се храни почваме да разбираме, че сме ухапани. Ако комара пренася заболявания те се предават чрез слюнката му.
Страните с четири сезона и северните страни имат предимство и това е студът, през тези месеци на годината сме свободни тормоза на "чудовището".
Най-лесния начин за предпазване е чрез объркване на сложната обонятелна система на комара. Примерно ако сме напарфюмирали непокритите части от тялото си. Ако се движим постоянно ухапванията също са рядкост.
Ако сме облечени с предпазно облекло от главата до петите това си остава най-сигурната превенция.
На този етап нямаме основания да се притесняваме от ухапванията, освен за неудобството от дразнението, който причиняват. Това се облекчава много лесно, като се натрие ухапаното място с чесън.
Ако международната общност реши да заличи този вид комар веднъж завинаги, най-вероятно ще стане чрез пускане в природата на генетично изменени индивиди, които ще направят постепенно популациите стерилни.