Author Topic: Еко мисли  (Read 460 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
Еко мисли
« on: юли 29, 2016, 10:30:42 am »
Природата е всичко, което имаме. Земя, вода, въздух, растения и животни. Използваме ли нашият напреднал интелект, за да живеем в симбиоза с нея. Мислим ли, как оставяме своя отпечатък в нея. Планетата ни е жив самоподдържащ се до съвършенство организъм в непрекъснато движение, промяна и кръговрат на веществата и енергията. Ние хората сме част от това цяло и имаме определено място в него. Знаем ли нашето място, знаем ли нашата функция. Кога ще спрем да вредим на природата и да се държим като нейни господари, каквито не сме. Кога ще осъзнаем, че всеки дребен организъм има своето значение за съществуването на цялото. На какви идеи робуваме, че са по-важни от самата природа.
Няма по-голямо щастие от това да ВИЖДАШ природата, такава каквато е, да проумяваш нейната комплекност, да осъзнаваш нейното значение и преди всичко да разбираш, че не си по-голям от нея.

Мисля, че когато хората се се почувствали откъснати от самите себе си, от контакта със своя висш аз от този момент нататък сме започнали и безмилостната борба с природата. От тези времена хората виждаме природата като заплаха за собственото оцеляване. Природата Е, нищо повече и нищо по-малко от това и всеки организъм има място и функция в нея. Природата е майка, не е заплаха. Може да ни се струва, че органичният живот е оцеляване, той е по-скоро съществуване. Не е оцеляване, защото растенията и животните имат в природата всичко необходимо за да живеят. Така е било и с хората, но до момента, когато сме се отвърнали от истинската си същност. Някога, когато сме знаели за божествената си същност сме живели в хармония със заобикалящия ни свят. Вземали сме, каквото ни е било нужно, но без да нарушаваме равновесието. Защото сме разбирали, че на това равновесие се крепи и нашето собствено просъществуване.
Човек може да излезе от порочния кръг винаги, ако не е твърде късно разбира се. Ако природата не е разрушена до степен, в която ще са й нужни хиляди години да се възстанови. Преди това човечеството ще е заличено. Но сега въпреки, че природата се експлоатира по чудовищни начини все още има много възможности нещата да се върнат към по-хармонично и екологично развитие. Но трябва да започнем от себе си, защото щетата, която нанасяме на природата е щета, която вече сме нанесли първо на себе си.

Съм никой, отивам никъде, искам нищо.
Съм всеки, отивам навсякъде, имам всичко.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
Re:Еко мисли
« Reply #1 on: юли 29, 2016, 10:37:37 am »
Екологията означава да ограничим до оптималния минимум деструктивното си влияние върху околната среда.
Ако заемаме нещо от природата трябва да го връщаме двойно.
Ако отсечеш едно голямо дърво трябва да засадиш пет малки.

Природата не е за един ден. Природата не е създадена, за да служи единствено и да бъде експлоатирана от хората.
Природата я има много преди появата на хората, но не се знае дали ще остане природа след последните хора.

Ако някой се чуди как ще изглежда света без природа да погледне големите пустини на планетата. Почти нищо живо не може да процъвтява на такива места.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #2 on: август 01, 2016, 09:52:45 am »
Какво ще стане ако изчезнат горите в България. Ще се наблюдават големи крайности в температурите, много ниски през зимата и през нощта и много високи през лятото и през деня. Силни ураганни ветрове. Когато вали ще вали проливно като потоп, когато не вали ще е много продължителна суша. Плодородната почва ще изчезне постепенно, реките ще пресъхнат, а когато са пълноводни ще преливат и заливат земите около коритото си. Множество растителни и животински видове ще изчезнат. Животът за хората ще стане значително по-труден.
Като пазим горите съхраняваме цялата екосистема и нас самите. 

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #3 on: август 26, 2016, 10:29:19 am »
Винаги съм се чудил как се се образували големите пустини като Сахара. Въпроса е противоречив и всъщност никой не знае как точно е станало и кога. Някои казват, че Земята се е наклонила по своята ос и се е приближила до слънцето. Други смятат, че преди това Сахара е била зелена дъждовна гора, но хората са я изсекли.
Също така се говори, че под нея има огромен запас от вода, като цяло подземно сладководно море. Ако някой ден тази вода намери изход нагоре може да се възкреси растителния живот и това огромно негостоприемно място да стане пак оазис.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #4 on: август 28, 2016, 01:56:57 pm »
Продължавайки мисълта си от горния пост.
Ако Сахара не беше пустиня климата в Европа и изобщо навсякъде около тази територия щеше да бъде коренно различен, в смисъл много по-благоприятен. Със сигурност в България и средиземноморските държави на юг от нас летата щяха да бъдат много по-балансирани откъм крайно високи температури и валежите щяха да бъдат по-добре разпределени. Реалността е такава, че Сахара доминира климата ни през лятото и сушата с всяка година става по-сериозна. В държавите на юг от България лятото е брутално горещо и растителността постепенно изсъхва и изчезва и земята им заприличва на пустиня. След някакви години наистина ще стане на пустиня, ако хората в тези държави не вземат мерки.
Ако ние българите продължаваме с тенденцията да унищожаваме горите си през лятото температурата ще стане постоянно над 40 градуса, 100% гаранция, а през зимата ще пада напълно спокойно под -20 и ще се задържа такава много по-дълго. Тези малки наглед температурни промени ще са убийствени за традиционната растителност и животински свят от този район. 
« Last Edit: октомври 07, 2016, 08:01:55 pm by velaskes »

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #5 on: септември 12, 2016, 10:17:24 am »
Края на лятото, всяка година огромни площи с дървесни масиви биват поглъщани от пожари. В голямата си част причинени от човешка небрежност, срещу което няма оправия. В малката си част от някакво възпламеняване предизвикано от силните жеги и елементите в средата.
Резултата е още по-малко дървета, още по-малко зелени площи и още един пирон в ковчега на локалната екосистема. От което ще страдат хората най-много в крайна сметка.
Както знаем десетилетия са нужни едно дърво да достигне зрялост и разцвет. И десетилетия, дори столетия може да служи като стожер на природата. И един ден, един акт на човешка глупост може да унищожи цяла гора с такива дървета.
Потресаващ факт от потресаващата действителност, която колективно сътворяваме.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #6 on: септември 12, 2016, 10:20:35 am »
Добре, че кислорода на планетата Земя не зависи от наземната растителност, защото хората я унищожаваме с такива нечувани темпове за много кратък отрязък от историческо време.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #7 on: октомври 07, 2016, 11:28:21 am »
Защо ураганите като настоящия Матю са толкова силни и унищожителни. Защо фронтовете с ниско и високо налягане при срещата си формират такива колосални бури. Заради хищническата намеса на човека в майката природа. Замърсяваме атмосферата и океаните, разреждаме озоновия слой, изсичаме горите, създаваме огромен дисбаланс в една съвършена иначе екосистема, който се компенсира автоматично по най-различни начини обаче с катастрофални последици. Както ние хората водим природата към колапс, така и Тя ни отвръща, понеже всичко е свързано и взаимозависимо и природата е много по-могъща от човечеството и винаги намира начин да се самобалансира. Природата може без хората, но хората не можем без нея.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #8 on: декември 10, 2016, 11:13:34 am »
Отново наближава Коледа и отново се режат от корена млади борови и елхови дръвчета, чието развитие отнема немалко години. Едни напълно функционални и красиви дръвчета се умъртвяват, за да може някой глупак да има какво да сложи в средата на хола точно за една вечер.
Моля, всеки който уважава и следва коледната традиция и държи да има окичено дръвче в стаята си да ползва изкуствено такова или да си взема дръвче с корени, за да го засади наново след празника!
Единствено по-малките дръвчета се запазват по-добре след изкореняването и могат да бъдат присадени успешно.