Author Topic: Тъмната страна  (Read 533 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
Тъмната страна
« on: октомври 31, 2016, 09:22:00 am »
Всички сме изпитвали проявлението на своята тъмна страна и усещането не е от най-приятните. Този значителен сегмент от нашия аз е реален, действащ, дори сред някои хора решаващ и в голямата част от случаите подсъзнателен и неконтролируем.
Какво представлява "тъмната страна", как и кога почва да се образува и натрупва.
Както и всичко останало мрачните черти в индивидуалността ни се оформят още в най-ранно детство, чрез сблъсък с най-различни противоречиви ситуации, където имаме замесено его, желания, очаквания, интереси, когато срещаме разочарования, изпитваме страх, уплаха, гняв, омраза, тъга и когато не знаем как да се справим с тези емоции, те се изтласкват в подсъзнанието и действат като компенсаторен освобождаващ механизъм, когато живота ни среща със същите противоречия. Тъмната страна е нещо неразрешено в миналото, което по невидим начин ни направлява в настоящето. Това е масова болест, вид психоза, от която страдат всички хора на съвременните общества. Тази психоза е резултат от начините, по които са устроени съвременните общества, от частичното незачитане и наразбиране на човешката същност и природа, от небалансираното отношение към заобикалящия ни свят - другите хора, природата, растенията, животните и т.н.

Съм всеки, отивам навсякъде, имам всичко.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
Re:Тъмната страна
« Reply #1 on: ноември 07, 2016, 09:25:19 am »
Няколкото човека, които четат моите глупости тук трябва да знаят, че тъмната страна стои във всеки от нас, колкото и усмихнати и позитивни да сме пред света. Никой не е напълно добър и напълно благосклонен без да изпитва след това някакви компенсиращи отрицателни емоции. Може би има някой друг 100% осъзнат индивид на тази планета, който не е така, но тава са прашинки в огромна самозабравена пустиня.
За да се освободим донякъде от мрачната си същност е нужно да приложим съзнателни волеви усилия по въпроса. Без работа от нищото няма как да стане. Необходимо е постоянно наблюдение над себе си и улавяне на моментите, когато мрачната ни същност се проявява и самоанализиране на евентуалните причини за това.

Какво прави тъмната страна и как точно се проявава. Сигурно може доста примери да се дадат но в крайна сметка резултата от всеки пример би бил някакво неприятно негативно изживяване насочено към самия себе си или към хората около нас. 
Съм всеки, отивам навсякъде, имам всичко.