Author Topic: Тъмната страна  (Read 141 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
Тъмната страна
« on: октомври 31, 2016, 09:22:00 am »
Всички сме изпитвали проявлението на своята тъмна страна и усещането не е от най-приятните. Този значителен сегмент от нашия аз е реален, действащ, дори сред някои хора решаващ и в голямата част от случаите подсъзнателен и неконтролируем.
Какво представлява "тъмната страна", как и кога почва да се образува и натрупва.
Както и всичко останало мрачните черти в индивидуалността ни се оформят още в най-ранно детство, чрез сблъсък с най-различни противоречиви ситуации, където имаме замесено его, желания, очаквания, интереси, когато срещаме разочарования, изпитваме страх, уплаха, гняв, омраза, тъга и когато не знаем как да се справим с тези емоции, те се изтласкват в подсъзнанието и действат като компенсаторен освобождаващ механизъм, когато живота ни среща със същите противоречия. Тъмната страна е нещо неразрешено в миналото, което по невидим начин ни направлява в настоящето. Това е масова болест, вид психоза, от която страдат всички хора на съвременните общества. Тази психоза е резултат от начините, по които са устроени съвременните общества, от частичното незачитане и наразбиране на човешката същност и природа, от небалансираното отношение към заобикалящия ни свят - другите хора, природата, растенията, животните и т.н.

Съм никой, отивам никъде, искам нищо.
Съм всеки, отивам навсякъде, имам всичко.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
Re:Тъмната страна
« Reply #1 on: ноември 07, 2016, 09:25:19 am »
Няколкото човека, които четат моите глупости тук трябва да знаят, че тъмната страна стои във всеки от нас, колкото и усмихнати и позитивни да сме пред света. Никой не е напълно добър и напълно благосклонен без да изпитва след това някакви компенсиращи отрицателни емоции. Може би има някой друг 100% осъзнат индивид на тази планета, който не е така, но тава са прашинки в огромна самозабравена пустиня.
За да се освободим донякъде от мрачната си същност е нужно да приложим съзнателни волеви усилия по въпроса. Без работа от нищото няма как да стане. Необходимо е постоянно наблюдение над себе си и улавяне на моментите, когато мрачната ни същност се проявява и самоанализиране на евентуалните причини за това.

Какво прави тъмната страна и как точно се проявава. Сигурно може доста примери да се дадат но в крайна сметка резултата от всеки пример би бил някакво неприятно негативно изживяване насочено към самия себе си или към хората около нас. 
Съм никой, отивам никъде, искам нищо.
Съм всеки, отивам навсякъде, имам всичко.