Author Topic: za sadbata  (Read 46202 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Offline wind

• Напреднал
Re:za sadbata
« Reply #60 on: декември 02, 2005, 12:41:53 pm »
Благодаря ти за доверието в мен, Вее.  ;)
Нещо обаче ми  се струва невъзможно да има такива "непитащи се" хора - някак си е нечовешко направо.
И иначе за съдбата... ако търся символика в това, което ми се случваше допреди малко... досега да съм се гръмнала.
Излизам аз да си нося една курсова работа и понеже се увлякох във форума, бях на косъм от закъснението (поне така си мислех). И по пътя си мисля, че няма по-голям карък от мен и по всяка вероятност групата ни вече ще се е разотишла и няма да заваря никой. И както съм си потънала в черните си мисли, усещам, че нещо ми е подскачаща походката. Поглеждам си в краката, на пръв поглед - нищо. Поглеждам аз назад и ...... токът ми се хили на 3 метра от мен. Връщам се аз, взимам си го и бегом на кенгурски подскоци вкъщи. Вкарах се набързо в едни нормални обувки и пак на бегом до кафето на университета (където трябваше да се събираме). И какво мислите - никой от нашите. Звъня аз подред на номерата - всички в момента пътували за насам. И както си мислех, че съм изпуснала патардията, се оказа, че тепърва ще почваме да се сбираме и всеки закъснял по някаква си причина. Абе знам си аз, че каквото и да сгафя заради вас (щото сте ми големи магнити), все ще ми се размине и при това по най-успешния начин. ;)  
« Last Edit: декември 02, 2005, 03:59:47 pm by wind »
fly like a wind .......

bee

• Guest
« Reply #61 on: декември 02, 2005, 01:45:56 pm »
Ох, и на мен ми се струваше невъзможно да има такива хора. Мислех си, че аз съм най-нормална и няма начин другите да не са като мен ..... но, сега виждам, че съм от най-ненормалните. Грубо изчислено съм от около 0,1-ния процент хора, които се интересуват и се питат ....  най-общо казано, за нещата отвъд материята.(тоя процент излезе като разделих жителите на моя град на броя на хората, които знам, че се интересуват от тия неща)
« Last Edit: декември 02, 2005, 01:47:25 pm by bee »

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #62 on: декември 03, 2005, 01:24:34 pm »
Има си и непитащите се хора и явно са си добре така за тях си.
Да те вълнуват такива сериозни въпроси говори за висока класа в мисленето и в чувствата, не може да става дума за съмнение в нормалността. Просто има хора, които карат през просото(приемат всичко за даденост и се съобразяват с изградените стереотипи), има и такива, които се грижат и се интересуват от живота и искат да допринесат за неговото извисяване.  
Съм никой, отивам никъде, искам нищо.
Съм всеки, отивам навсякъде, имам всичко.

Offline sirius

• Напреднал
  • неседухатуйщонегасне
« Reply #63 on: декември 03, 2005, 01:28:37 pm »
Или поне да се оправят по-лесно в живота - такъв какъвто е :)
всеки си носи кръста: всеки знае до колко му е вътре. Но не знае още колко може да му влезе - това е щастието.

Offline wind

• Напреднал
« Reply #64 on: декември 03, 2005, 02:28:47 pm »
Вие ме убихте! ::)
Според мен всички хора си задават Въпросите, но не всички го правят на глас.
« Last Edit: декември 03, 2005, 06:42:17 pm by wind »
fly like a wind .......

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #65 on: декември 06, 2005, 01:58:11 pm »
Спомняте ли си Селистинското пророчество(Имаме я тука).

Съдбата е това , което душата е избрала да свърши в този живот, но нали всичко е дуалистично(т.е. противоположностите съществуват заедно , в хармония)- има един елемент , който може да промени всичко-избора. След избора, идва Вселенския закон за причината и следствието известен като Карма.
Така че хем има съдба, хем ние имаме даден шанс да я променим( и то така че по най-добрия начин да изпълним замисъла на душата)

На тези които ме разбраха какво се опитах да обясня-Честито!

А за въпрос -питащите --- Мисля че всеки си задава въпросите от неговото духовно ниво( на оцеляване, на творчество, на обич, на осъзнаване). Нека не съдим глупаците прекалено строго, там където са, ние също сме били, макар и отдавна(???) все пак сме били, просто в един момент , като му е дошло времето сме избрали да станем Whyasker- питащи. 8) 8) 8)
« Last Edit: декември 06, 2005, 02:02:43 pm by divine »
Every moment is a miracle right now

Offline Eternities

• ad infinitum
  • Напреднал
    • Изворите
« Reply #66 on: декември 07, 2005, 09:23:25 am »
Срещнах този откъс от Ошо в един форум на дир.бг.

"Когато разберете че самите вие сте причината за всичко което ви си случва, за всичко, което чувствата - радост, тъга, добро или лошо, че вие създавате своя свят: рай или ад...когато разберете и приемете това, във вас ще започне една промяна.

Една известна притча на Ошо за ума:

В Индия представата за рай е като дърво, което изпълнява желанията. Щом като седнеш под това дърво, всяко желание веднага ти се изпълнява. Няма никакво забавяне, никакъв временен промеждутък мужду желанието и неговата реализация.
Един човек, уморен легнал да спи под такова дърво и когато се събудил, почувствал силен глад и си помислил: Гладен съм. Как ми се иска да намеря малко храна отнякъде.
- И веднага от нищото се появила храна, направо изплувала от въздуха. Той бил толкова гладен, че не се замислил откъде е дошла храната и веднага започнал да яде.
След като утолил глада си, се огледал наоколо. Той бил доволен, но сега в него се появила друга мисъл: - Ако можех да пийна нещо...
В рая няма забрани и веднага се появило хубаво вино.
И така, лежейки и пийвайки от виното, той започнал да размишлява: - Какво става, може би аз спя? Или тук има някакви привидения, които си правят шега с мен?
...И привиденията се появили. Те били ужасни, жестоки и отвратителни - точно такива, каквито си ги представял.
Той се разтреперал от страх и си помислил: - Ей сега ще ме убият!
...И те го убили!

Тази притча има много дълбок смисъл. Твоят ум е като дърво за изпълнение на желания и каквото си помислиш, рано или късно се изпълнява. Понякога временния промеждутък е такъв, че ти забравяш, че си искал точно това и не можеш да намериш източника, откъде идва това. Но ако се вгледаш по-дълбоко, ще разбереш, че твоите мисли създават твоя живот и теб самия. Те създават твоя рай и твоя ад; твоите радости и страдания.
Всеки от вас е Вълшебник, Създател на своя живот. Всеки сам създава светът около себе си - -той го тъче и върти, този вълшебен свят...а после се оказва обвързан с него и не може да се освободи от собственото си творение. Като паяк, който изплита паяжина и сам пада в собствената си мрежа.
Никой друг не те измъчва, освен ти самият. И когато това е осъзнато, нещата започват да се променят. Мрежата, в която си попаднал започва по малко да се разхлабва и да се разплита. Тогава ти можеш да обърнеш всичко обратно, можеш да превърнеш своя ад в рай, своя затвор в разкошен дворец. Ти самият носиш отговорност за това.
А по-нататък ще възникнат нови възможности: ако си готов, ти можеш да пракратиш създаването на света. Няма необходимост да твориш ад или рай, въобще няма никаква необходимост да твориш.
Създателят може да се отпусне и да изчезне. А изчезването на ума е медитация - и тогава ще се разкрие нещо друго... - това, което стои зад ума и което умът скрива..."
I am who I am.

bee

• Guest
« Reply #67 on: декември 07, 2005, 10:05:54 am »
Мдаааа, през последните месеци се убедих, че съм Вълшебник. От утре нататък се налага да се убедя, че мога да прекратя създаването на света.

Offline ramus

• Напреднал
  • никой
« Reply #68 on: декември 19, 2005, 12:24:22 am »
BEE.. Става въпрос за твоя вътрешен свят. Ако можеше да го прекратиш наистина, щеше да разбереш какво означава просветлението....  :)
АВТОРЪТ винаги съотвества на Поста си,
защото ПРИНЦИПА НА СЪОТВЕТСТВИЕТО няма изключения.

bee

• Guest
« Reply #69 on: декември 19, 2005, 08:15:24 am »
Защо мислиш че става въпрос само за вътрешния свят, Ramus? Не мислиш ли, че всеки си създава и външния свят? От мен може да не зависи как изглежда точно този свят, но от мен зависи как ще го възприемам този свят. И повярвай ми обикновения малък град, в който живея ми се е виждал и ад и рай и куп други неща. Но в същото време всичко, което съм искала да имам в този малък град в момента го имам - сътворила съм си го по някакъв начин, нали съм Вълшебник :)
А що се отнася до вътрешния ми свят, нали не мислиш, че е невъзможно човек да достигне просветление  ....  В края на краищата не е ли това към което се стремим, а кой би се стремял към невъзможни неща? И също така ако човек за малко се замисли колко тежка и неблагодарна работа е непрекъснатото създаване и поддържане на вътрешния му свят, то той сигурно би се опитал да спре това създаване и би се почувствал много лек и свободен и би полетял ....  ;D  Не че съм го постигнала, но все пак работя по въпроса и тая работа наистина си струва ...  ;D

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #70 on: декември 19, 2005, 10:20:30 am »
Подкрепям Вее, мисля че външния свят е продължение на вътрешния, и той може да бъде променен. Хората са по-силни отколкото си мислят, но силата се проявява когато са събрани повече хора заедно. За да се съберат заедно , обаче трябва всеки един от тях да достигне до определено ниво на съзнание и осъзнаване.
Няма нищо извън нас, ние сме строителите на настоящето и имаме сила да го променим, като започнем от нас, от вътрешния свят, от нашия личен външен свят ...................и така , следиш ли ми мисълта , какви чудеса могат да се случат? ;D

Offline sirius

• Напреднал
  • неседухатуйщонегасне
« Reply #71 on: декември 19, 2005, 11:05:15 am »
снощи се върнах малко на забавния Дон Хуан на Карлос Кастанеда.
Ето малко цитати изкормени от цялото :)

Според него (Дон Хуан) познавателния процес в нашия свят изисква интерпретация на сетивните данни. Казваше, че Вселената се състои от безкраен брой енергийни полета, разпръснати навсякъде из нея под формата на светещи нишки. Тези светещи нишки въздействат на човека като организъм. Реакцията на организма е да превърне тези енергийни полета в сетивни данни.След това сетивните данни се интерпретират и тази интерпретация именно се превръща в нашата познавателна система.
 ...
Непосредственото възприемане на енергията, както протича във Вселената, е елемент на познанието, чрез който шаманите живеят. Те Виждат как енергията протича и следват течението и. Ако нещо прегради този поток, те се отдръпват и се залавят с нещо съвсем друго. Може да се каже, че шаманите реагират непосредствено на линиите на Вселената. Това е част от тяхното познание.
...
Практическите изследвания, от които се интересуват учените, водят към създаването на все по-сложни и по-сложни машини. Това не са практически изследвания, които променят изотвътре течението на живота на отделния човек. Те не се използват за постигане на необята на Вселената като личен опит. ...
- Не се въхищавай на хората отдалеч - каза Дон Хуан - това е сигурния начин да създадеш едно митологично същество. Иди по-близо до своя професор, разговаряй с него, виж какъв е като човек. Изпитай го. Ако поведението на твоя професор следваубеждението, че е човек, който ще умре, тогава всичко, което прави, без значение колко странно би могло да изглежда, трябва да е обмислено предварително и окончателно. Но ако всичко се окаже просто думи, тогава той не струва и колкото развалено яйце.
всеки си носи кръста: всеки знае до колко му е вътре. Но не знае още колко може да му влезе - това е щастието.

pakodelucia

• Guest
Re: za sadbata
« Reply #72 on: март 09, 2006, 09:07:34 pm »
Тея неща са хубави. Трябва май да пресецам Карлос.
Кака Верка все ми викаше, че съм "хванал нишката" :) :police:

imaginary

• Guest
« Reply #73 on: април 14, 2006, 01:44:54 pm »
predi vreme vqrvah v sadbata....posle ne...sega...mislq 4e nqkoi si igrae s nas,prinujdava ni da pravim izbor,a posle se smee v liceto ni...A moje bi stava taka,kogato pod natiska na drugite, se otkazvame ot sadbata si i se vkarvame v ramkite na 4ujdi o4akvaniq/kakvito i da sa pri4inite za tova/,opitvame se da jiveem "po pravilata",no sqka6 vselenata ima drugi zakoni...i s vremeto se starae da varne ne6tata vav vqrnata posoka,vapreki nas!
 :idiot2:does it make any sense?

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #74 on: април 14, 2006, 04:25:33 pm »
Определено има  Вселенски закони , които ние колкото и за велики да се имаме щем не щем спазваме, защото няма друг начин - рано или късно , последствията от всеки избор те застигат  ;)

Offline reply

• Средно напреднал
  • SoHm!
« Reply #75 on: април 15, 2006, 01:42:09 pm »
:D:D:D сигурно има такива закони  ;D ама за това че няма друг начин освен да ги спазваме...нещо не ги вярвам тея работи  :P  :smitten:

Nirvana

• Guest
« Reply #76 on: април 16, 2006, 09:55:58 am »
При полужение, че щеш не щеш ги спазваш...  не е нужно да вярваш, Репли   ;D   :P

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #77 on: април 17, 2006, 10:06:12 am »
При полужение, че щеш не щеш ги спазваш...  не е нужно да вярваш, Репли   ;D   :P

тъй е
животът си има правила, нашата вяра или не-вяра не променя хода на Вселената, може да промени единствено хода на твоя живот. Не можеш да промениш законите в Природата, Космоса, Вселената. МОжеш или съзнателно да ги разбираш и приемаш или несъзнателно да живееш по тях , но да си мислиш , че можеш да ги промениш.

imaginary

• Guest
« Reply #78 on: април 17, 2006, 02:11:58 pm »
 последствията от всеки избор те застигат

Е точно ей това е най-гадното в цялата история!

Иай

• Guest
« Reply #79 on: април 17, 2006, 02:30:54 pm »
последствията от всеки избор те застигат

Е точно ей това е най-гадното в цялата история!
Зашо да е само гадно, не е задължително да правиш само гадни неща ;)
"Каквото посееш, това ще пожънеш." и "Каквото повикало, такова се обадило" - май точно за това иде реч O0

imaginary

• Guest
« Reply #80 on: април 17, 2006, 02:45:16 pm »
Нямах предвид,че правя гадни неща и следователно такива и получавам-съвсем не!И съвсем не иде реч за това,много опростяваш нещата.Човек непрекъснато прави избор,всеки ден,и неминуемо понякога се пита,"ами ако"....като в онзи разказ на Рей Бредбъри.
Мисля,че всички сме чували за "теорията на левия завой"/ако вчера бях завил наляво,а не надясно-днес нещата нямаше ли да са различни?/Не неременно по-лоши или по-добри-просто различни!
Got it?

Иай

• Guest
« Reply #81 on: април 17, 2006, 03:04:04 pm »
И аз нямах предвид, че правиш само гадни неща, то едва ли има такъв човек ;)
Преди и мен ме мъчеха такива въпроси - ами ако бях направила друг избор, а не този, какво щеше да стане, дали не сбърках... сега вече съм убедена, че няма погрешен избор, вярвам,че ние избираме какво да изживеем преди да се родим - свободният ни избор започва още тогава, ако нещо не трябва да се случва, то няма как да се случи. А когато сме изправени пред избор - кой път да изберем,се вслушваме във вътрешния си глас - душата помни какво е избрала. Вярвам също и в това, че дори когато изживяваме някакъв "провал" или нещо подобно, пак ние сме го избрали. В "Разговори с Бога" се казва, че душата се превъплъщава, за да изживее нещата, които знае на теория - това не означава само приятно прекарване - тя си прекарва добре и без да се въплъщава. Тя иска да изживее и хубавото и лошото - за да разбереш какъв си ти е нужно да разбереш какъв не си :smitten:

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #82 on: април 17, 2006, 04:02:30 pm »
Тя иска да изживее и хубавото и лошото - за да разбереш какъв си ти е нужно да разбереш какъв не си :smitten:

Това съм го изпитвала нерадко на собствения си гръб. Ако искаш да си светлина , се "поставяш" в най-тъмната стая , за да изживееш себе си като светлина ;) ;)

Offline wind

• Напреднал
« Reply #83 on: април 17, 2006, 04:28:25 pm »
Е то по тази логика, за да се изживееш като "добър" не е нужно да си такъв, а просто да се набуташ при "лошите".  >:D
fly like a wind .......

Иай

• Guest
« Reply #84 on: април 17, 2006, 04:32:31 pm »
Е то по тази логика, за да се изживееш като "добър" не е нужно да си такъв, а просто да се набуташ при "лошите".  >:D
Може и така да се каже ;) Въпроса е какво ще избереш да направиш след като си се набутал - да се слееш с "колектива" или да избереш да не го правиш ;)
 :smitten:

Offline wind

• Напреднал
« Reply #85 on: април 17, 2006, 04:35:23 pm »
Ама това, че си малко по-малко лош от останалите изобщо не те прави добър! Щото после ако отидеш при добрите... със същото поведение, ще си си направо за ...  >:D
fly like a wind .......

Иай

• Guest
« Reply #86 on: април 17, 2006, 04:42:46 pm »
 Уинди, то е ясно, че ако идеш при добрите със същото поведение, значи все пак си се слял с въпросния колектив ;D
А и няма хора, които да са изцяло добри или лоши - правиш избори постоянно, някой път реагираш като "лошите", някой път - не :D
Въпросът не е в това да се правиш на какъвто и да е, а да БЪДЕШ такъв, какъвто си избрал ;)
 :smitten:

izgrev

• Guest
« Reply #87 on: април 17, 2006, 04:59:06 pm »
Щото после ако отидеш при добрите... със същото поведение, ще си си направо за ... 

Ако добрите при, които отиваме ще ни "оценят", значи не се знае при кои сме отишли!
"Добрия" затова е добър, защото не слага оценки! Не дели хората на "такива" и "онакива"!
Не е необходимо човек да се "набутва" където и да е! Най добре е да е там, където сърцето му "казва"!
А ако се наложи да е другаде(на всяка цена), то тогава трябва да е готов да "плаща" всяка цена!

Offline wind

• Напреднал
« Reply #88 on: април 18, 2006, 02:56:09 pm »
Уинди, то е ясно, че ако идеш при добрите със същото поведение, значи все пак си се слял с въпросния колектив ;D
Имах предвид, че човек спазва един определен тип поведение. Но в единия случай го определят като "добър", в другия - като "лош".

А и няма хора, които да са изцяло добри или лоши - правиш избори постоянно, някой път реагираш като "лошите", някой път - не :D
O0 ------->  >:D  :angel:
fly like a wind .......

Иай

• Guest
« Reply #89 on: април 18, 2006, 04:01:57 pm »
Имах предвид, че човек спазва един определен тип поведение. Но в единия случай го определят като "добър", в другия - като "лош".

А може и в една и съща ситуация едните да те възприемат като добър, другите - като лош ;) Въпрос отново на гледна точка ;D