Author Topic: Da b1de6...ili da ne b1de6...  (Read 16705 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

izgrev

• Guest
Re: Da b1de6...ili da ne b1de6...
« Reply #30 on: февруари 13, 2006, 07:07:27 pm »
Звучи интересно, но ако някой сега ми го обясни....ще е добре!

Eva

• Guest
« Reply #31 on: февруари 13, 2006, 11:00:42 pm »
Мисля си за "Разговори с Бога", където се казваше, че душата ни знае всичко, а ние трябва да си го припомним. Това е интригата, която ни кара да стоим и да бъдем тук, сега. Освен това Шекспир казва: Целият свят е сцена и всички мъже и жени - просто актьори. Страхотно прозрение - дава ти свободата да избираш да бъдеш когото поискаш, дотогава, докато искаш. Жалко, че се сещам рядко за това.

Offline Spirit-Felix

• Creator of Realities
  • Напреднал
  • I metaprogram, therefore I am!
« Reply #32 on: февруари 14, 2006, 12:28:01 am »
 Всеки въпрос е потенциален отговор. Напомни ми за нещо: Нейде из научната фантастика (мисля Робърт Шекли) бях чел разказ, където някаква напреднала цивилизация създала изкуствен интелект, който знаел отговорите за "животът, вселената и всичко останало". Разни хора му задаваха въпроси. И неговият отговор винаги беше "Грешка в системата! Неправилно формулиран въпрос. Изяснете!". Поуката беше, че въпросите са много по-важни от отговорите. В крайна сметка ако си изясниш един въпрос много добре, току-виж се оказало, че правилно зададен съдържа отговора.

Ерих Фром е написал прекрасната книга "Да имаш или да бъдеш". Там той с прости примери разказва за отношението към живота на западния човек и го сравнява с източния. Един от примерите беше с поезия. В стихът на западния писател героят съзира едно прекрасно цвете, отива при него, откъсва го, вдишва от аромата му, занася си го в къщи и т.н. (следствие цветето умира в "любящите" му ръце). В хаику-то от изток (Башо) той вижда цвете, съзерцава го и го оставя да краси Земята. Западният човек трябва да притежава цветето за да му се наслади, докато на източния му е достатъчно само да го погледа. Потребителският и притежателен начин на мислене на западняка (който например ще каже че "Има връзка, или има дете", все едно детето му е притежание, а партньора - израстък) е пример за "да имаш", противопоставено на изтока, където хората казват, че "са свързани", което е пример за "да бъдеш".
(много ми хареса: Да "имаш познания" по нещо е различно от това "да знаеш".)

Какво ще направиш ДНЕС за да се доближиш до себе си?

Nem Ankh!

bee

• Guest
« Reply #33 on: февруари 14, 2006, 07:35:05 am »
Благодаря за тоя постинг, Sprit-Felix! Много ми хареса това за имането и бъденето и за познанията и знанието.  :D Много добре казано!

Имаше едно хайку, ама не помня на кой беше: "Лежа на пода и гледам отминаващите облаци."  :)

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #34 on: февруари 14, 2006, 09:30:44 am »
Интересно  ;) точно в4ера гледах въпросния филм "Пътеводител на галактичексия стопаджия" където компютър беше създаден за да отговори на Ultimate Quetion за Живота, Вселената и всичко останало. Когато този въпрос беше зададен, компютъра им каза да дойдат след 7,5 милиона години. Те се върнаха. Зададоха въпроса отново : Какъв е отогвора на The Ultimate Quetion?  Компютъра им каза : 42. Естествено всички бяха разочаровани. Машината каза че за да има смисъл отговора, те трябва да ЗНАЯТ какъв е въпроса, което щяло да отнеме още няколко милиона години. ;D ;D
Убедена съм че тайната на живота ни се крие във въпросите които си задаваме, това ни показва на нас самите докъде можем да стигнем. Тъй като ние сме гости на тази планета, ние нищо не притежаваме истински, значи ни оставаме ДА БЪДЕМ. :)
Every moment is a miracle right now

Offline wind

• Напреднал
« Reply #35 on: февруари 14, 2006, 10:24:49 am »
Е как да БЪДЕМ като все искаме да ИМАМЕ?
fly like a wind .......

bee

• Guest
« Reply #36 on: февруари 14, 2006, 10:41:39 am »
Windy, миличка, ами ти мислиш ли, че изобщо някой може да ИМА нещо на този свят?  ;) Според мен каквото и да си мислим, че можем да имаме то е толкова преходно, че чак прозира и за нетренирано око, че е илюзорно. Както сме си временни гости на тая планета, така са ни и временни и крехки всички притежания.
А и когато не мислим, за това, което искаме да имаме ни остава време просто да бъдем, просто да съзерцаваме отминаващите облаци  ;D .... човешката суетня, красивата природа, удобствата на техническия прогрес, произведенията на изкуството  ... и каквото там ни се съзерцава  :D

Offline wind

• Напреднал
« Reply #37 on: февруари 14, 2006, 10:48:41 am »
А какво е БЪДЕНЕТО, ако не ИМАНЕ  на себе си?

П.С. Под имане нямах предвид само имането на материални неща.
fly like a wind .......

bee

• Guest
« Reply #38 on: февруари 14, 2006, 11:18:48 am »
Съжалявам, че мненията ни се различават, но според мен, човек и себе си не може да има. Просто защото сме част от едно Цяло. Сега може и да ни се струва, че сме индивидуални души, но в крайна сметка някои разправят, че сме по-скоро колективни същества/съзнания и аз почвам да се убеждавам, че това е вярно.

Offline wind

• Напреднал
« Reply #39 on: февруари 14, 2006, 12:11:22 pm »
Ама то различието в мненията е хубаво нещо. ;)
Освен това и аз съм на мнение, че човек не може да има дори себе си. Та точно затова се чудех как може да БЪДЕ? Какъв смисъл се влага в БЪДЕНЕТО? :idiot2:
fly like a wind .......

bee

• Guest
« Reply #40 on: февруари 14, 2006, 12:29:49 pm »
Гoляма си сладурана, защото голямо чудене му хвърляш по много въпроси  :D и заради много други неща де  :D Не знам какво толкова му се чудиш и на бъденето. Според мен е просто: Бъди себе си, тази, която си в този момент, пък да става каквото ще. ;)
« Last Edit: февруари 14, 2006, 12:53:55 pm by bee »

Offline wind

• Напреднал
« Reply #41 on: февруари 14, 2006, 01:59:47 pm »
Бъди себе си, тази, която си в този момент, пък да става каквото ще. ;)
Ха! Пресечна точка!!! (тук защо нямаме доволно подскачащ емотикон?)
Ама ще си продължа питанията.... :D
За ИМАНЕТО и БЪДЕНЕТО ми беше думата... Възможно ли е изобщо човек да се отърве от желанието да има? Според мен - не. Всеки иска нещо. Някои се обграждат с материални предмети, други искат да се чувстват я щастливи, я обичани, я нещо си друго... Ако някой сега ми каже, че не иска да ИМА любов примерно... (тук нямам предвид само да получава такава от другите, а и да я има в себе си, за да я раздава) ... няма как да го повярвам. :o
И тук ми идва още едно питане  ;D
Това желание да ИМАМЕ определени усещания (по логиката "можем или да ИМАМЕ, или да БЪДЕМ") не изключва ли възможността да БЪДЕМ? Ето затова малко по-горе се опитах да сложа равенство между ИМАНЕТО и БЪДЕНЕТО, а не да ги приема за взаимно изключващи се.   
fly like a wind .......

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #42 on: февруари 14, 2006, 02:26:08 pm »
Най-лесния начин да бъдеш, е да си кажеш че имаш всичко и ти остава само да бъдеш този който има всичко. Защото истината е че ти наистина имаш всичко в този момент - въздух , светлина, разум , душа, Бог, приятели и т.н. ако нямаше нещо , от което имаш истинска нужда , за да си жива--как тогава си жива въпреки че това нещо го няма?
Можем ли да имаме въздуха ако стиснем ръка в юмрук? Не, можем да имаме всичкия въздух ако държим ръцете си широко отворени. Така е и с другите неизмерими неща.

Offline Spirit-Felix

• Creator of Realities
  • Напреднал
« Reply #43 on: февруари 14, 2006, 02:31:12 pm »
Windy, Ти СИ Любов! (Всички сме!) И така можеш да я раздаваш - Бидейки Себе си/Любов и проявявайки го. Трябва само да знаеш Коя си в действителност.... да, позна - Любов!   ;)

:smitten:

И раздавайки Я ти припомняш на другите, че и те са Любов! :angel:
« Last Edit: февруари 14, 2006, 02:37:22 pm by Spirit-Felix »

Nem Ankh!

bee

• Guest
« Reply #44 on: февруари 14, 2006, 02:35:58 pm »
Някой май пак се хваща за думичките, ама хайде  :-*
Не даде добър пример с любовта, защото ето аз поне, не, не съм искала никога да имам любов, просто,защото не си спомням някога да съм я нямала, напротив, винаги съм я имала в излишък и даже съм се чудила накъде да я раздавам (някои мъже доста пострадаха от тая работа навремето  ;D).
И така примера не е добър според мен, защото ние просто сме Любов и това само трябва да го открием за себе си, а не да искаме да го имаме - искането предполага наиситина да го нямаме, а аз не вярвам някой да няма любов в душата си (макар, че допускам някой да си мисли така). Така че, като изключим любовта, която не може да искаш да имаш (според мен), каквото и да ти се иска да имаш просто трябва да си наясно, че е преходно, пък ти пак си го искай, ако искаш  ;D  ;D  ;D. А според мен, да, възможно е човек да се отърве от желанието да има. Не е чак такова чудо - ето виж Гуатама Буда, например - той е открил, че всички страдания идват от желанията и се е отървал от тях. Т.е. искане да имаш/желание, все тая ...
« Last Edit: февруари 14, 2006, 02:38:40 pm by bee »

Offline Spirit-Felix

• Creator of Realities
  • Напреднал
« Reply #45 on: февруари 14, 2006, 02:40:41 pm »
Т.е. искане да имаш/желание, все тая ...

Бий, а какво ще кажеш за желанието да Бъдеш? (да бъдеш по-добър, по-Обичащ, по-еволюирал и т.н.) ;)

Nem Ankh!

bee

• Guest
« Reply #46 on: февруари 14, 2006, 02:55:23 pm »
Ако искам да се направя на интересна ще кажа пак, че няма нужда от желание, защото ние и така или иначе ставаме по-добри, по-обичащи  и по-еволюирали  ;D ...... и все пак може и да не е така за всички, затова може и да се съглася, че е хубаво да имаш желание да бъдеш ....  :-\ ... ама не е ли все пак по-добре просто да го правиш, просто да бъдеш, защо ти е желание за тая работа, .... човек просто трябва да бъде и толкоз  :-\

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #47 on: февруари 14, 2006, 03:17:30 pm »
Мисля че едното е желание да ИМАШ нещо, неистово желание, направо умираш ако н е го получиш или задържиш, ама буквално си умираш....
Докато желанието да бъдем добри не е желание, а по-скоро стремеж да изживеем себе си като такива каквито наистина сме ( Светлина, Любов) и ако останем без желания  - е възможно да го постигнем.

Така че аз съм ЗА - да нямаме желания, а да осъзнаваме че имаме всичко ( и без кола, къща и палто можем ) и трябва да сме благодарни, а не да врещим че искаме още :2funny: Някой там горе може да го заболят ушите  :2funny:

nova

• Guest
« Reply #48 on: февруари 14, 2006, 04:30:35 pm »
С цел да ви оплета още повече в собствените ви кълчища да попитам; някой да е наясно що е то да БЪДЕШ, щото май много станаха думите, а смисъла потъна нейде, няма да казвам къде баш?

Offline wind

• Напреднал
« Reply #49 on: февруари 14, 2006, 04:37:53 pm »
Най-лесния начин да бъдеш, е да си кажеш че имаш всичко и ти остава само да бъдеш този който има всичко. Защото истината е че ти наистина имаш всичко в този момент - въздух , светлина, разум , душа, Бог, приятели и т.н. ако нямаше нещо , от което имаш истинска нужда , за да си жива--как тогава си жива въпреки че това нещо го няма?
Така е, най-лесният начин е да кажеш, че всичко си имаш и затова нищо не искаш. Но за мен това си е заблуда (на този ми етап от "развитието").
Всъщност всеки човек има много повече от това, което му е необходимо, за да е жив. А защо? Ми защото иска. Какво му е необходимо в крайна сметка на един човек, за да е жив? Въздух, вода и храна. Тогава защо всички ние имаме покрив над главите си, имаме един куп предмети под тези покриви и какви ли не други неща..., които не са ни необходими за физическото оцеляване? Защото сме ги искали! Това се опитвам да кажа - ние НЯМАМЕ всичко и затова го искаме.
Вее, ти защо си смени апартамента?  :P :)
Divine, защо ходиш да си купуваш от магазина чай от борови връхчета?
А аз защо толкова искам свястен компютър?
Всички принципно сме на едно мнение, ама само теоретично. А на практика? Ако вземем да се огледаме ... ще ни падне шапката.

Spirit-Felix, аз съм любов... някой друг път. Аз съм си аз. А в себе си имам, както любов, така и много други не толкова хубави неща.

fly like a wind .......

nova

• Guest
« Reply #50 on: февруари 14, 2006, 04:46:17 pm »
Уиндииии, радост моя ;D

Offline wind

• Напреднал
« Reply #51 on: февруари 14, 2006, 04:49:34 pm »
Е, може ли да мине мазало без мен?  ;D
fly like a wind .......

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #52 on: февруари 14, 2006, 05:00:24 pm »
Хората ти показват вратата , ама ти  - не, през стената ще мина. Ами мини, може и прозорец да направиш за другите като теб дето не щат да я видят тая врата и туй то.  :D
Аз нямам желания, а само пожелания. Пожелавам си да съм здрава и отивам за чай. Вее си е пожелала да живее на по-хубаво място  - и ето има си нов дом.
Едно е да умираш от желание, а друго е да пожелаеш нещо без очакванията че непременно трябва да се случи както си си го представял. ;)

Offline wind

• Напреднал
« Reply #53 on: февруари 14, 2006, 05:09:33 pm »
Хората ти показват вратата , ама ти  - не, през стената ще мина. Ами мини, може и прозорец да направиш за другите като теб дето не щат да я видят тая врата и туй то.  :D
Аз нямам желания, а само пожелания. Пожелавам си да съм здрава и отивам за чай. Вее си е пожелала да живее на по-хубаво място  - и ето има си нов дом.
Едно е да умираш от желание, а друго е да пожелаеш нещо без очакванията че непременно трябва да се случи както си си го представял. ;)
Никъде не ставаше въпрос за такива желания, дето си умираш за тях... само ти май ги спомена. ;)
Мерси за вратата, ама я оставям за теб (вас?). Моят път си е през стената.  А прозорец няма да правя, защото едва ли някой друг ще мине оттам - всеки си има свой път. На някои е този  :smitten: , на други е този -  ???, на трети -... абе като гледам всички емотикони стават  ;D
fly like a wind .......

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #54 on: февруари 14, 2006, 05:37:00 pm »
Всички желания са такива дето си умираш за тях, иначе нямаше да са желания. :coolsmiley:
Друго нещо са намеренията например.

Никой не може да осъзнае живота ти вместо теб, нито да го изживее. Вярата в невероятното просто ти дава нови хоризонти където да се развиваш. Да си мислиш, че нямаш нещо и затова е нужно да се бориш за да го имаш е илюзия която отнема всичкотото ти време и енергия.Трябва да го преживееш за да стане твой опит, така че прав ти път  - троши си главицата, всеки е минал оттам. Визирам най-вече скептичното ти отношение към "духовните" ;)работи.  ;)

Аз съм  :smitten:имам  :smitten: и пожелавам и на вас  :smitten:.И нека всички видят как Бог ( :smitten:) ги  :smitten: за да се  :smitten: и те. Много  :smitten: на всички :smitten:

Offline wind

• Напреднал
« Reply #55 on: февруари 14, 2006, 05:46:31 pm »
Желания, намерения, стремежи... игра на думи.
Говоря за това, за което и ти, но явно на различен език.
А това, че борбата за ИМАНЕ е хабене на енергия - 100% съгласна.
fly like a wind .......

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #56 on: февруари 15, 2006, 09:22:50 am »
Желания, намерения, стремежи... игра на думи.
Говоря за това, за което и ти, но явно на различен език.
А това, че борбата за ИМАНЕ е хабене на енергия - 100% съгласна.

И аз съм съгласна.  O0Явно в различните думи ние хората влагаме различно значение. Пък то винаги става въпрос за едно и също.  :)

bee

• Guest
« Reply #57 on: февруари 15, 2006, 11:04:28 am »
Windy, аз си се преместих в новото апартаментче, щото 5 г живях в такава дупка, дето много хора и 5 дни не биха живяли, но аз пак не бях нещастна, защото имах( ;D) мъжа си и детето. Признавам обаче, че исках да се преместя, но израза „пожелавах си” наистина ми харесва повече. В крайна сметка наистина понякога спорим заради определени думички, които използваме, а различните хора влагат различен смисъл в тях. Трябва да си направим речник май, а? ;D
И все пак, тъй като вече съм в новото си апартаментче, ако сега ме попиташ искам ли нещо - ще ти кажа не. В момента наистина съм толкова щастлива, че не се сещам за нищо, което да искам допълнително, .... но знам ли как ще  е след няколко месеца  ;)
« Last Edit: февруари 15, 2006, 11:06:22 am by bee »

bee

• Guest
« Reply #58 on: февруари 15, 2006, 01:02:24 pm »
И тъй като в крайна сметка не знам дали разнищихме напълно въпроса що е то да бъдеш, ето ви още една идея .... ::) или по-точно нещо като дзен коан дето не го помня точно, но ще импровизирам:

Ако ти се яде, яж,
ако ти се спи, спи,
ако ти се медитира, медитирай,
най-важното е - не се колебай.

Какво ще кажете за тая проста формулировка? Аз лично съм много против колебанията. Все се чудя що ли се колебаят хората, страх ги е да не сгрешат може би, но от една страна страха е доста кофти тръпка, а от друга и да сгреши човак, какво от това, нали така се учим  :)
Мисля, че това е бил по същество проблема на Хамлет - колебал се е.  ;)

Offline Spirit-Felix

• Creator of Realities
  • Напреднал
« Reply #59 on: февруари 15, 2006, 02:18:03 pm »
Бъди такъв какъвто СИ без да те интересува мнението на околните, без предразсъдъци и без да се опитваш да спечелиш най-много или да загубиш най-малко правейки компромисли със себе си. Просто Знай кой си и Бъди!  :D
 :angel:

Nem Ankh!