Author Topic: Da b1de6...ili da ne b1de6...  (Read 15657 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Offline reply

• Средно напреднал
  • SoHm!
Da b1de6...ili da ne b1de6...
« on: януари 07, 2006, 02:00:57 am »
6ekspir... eh tozi 6ekspir :)  kakvoto i da si goworim-toi e genialen.Dosta ob6irna tema   moje da b1de razvita v1v vsqkakvi aspekti  dori obhva6ta i 4ast ot drugite temi  za koeto se nadqvam velaskes da mi prosti  ;D ... i vse pak    da b1de6 ili da ne b1de6    za6to? koe v teb iska da b1de6  koe v teb ne? koe naddelqva?za6to naddelqva?dali jelanieto ti ili razuma ti naddelqvat v opredeleni situacii? ili s1rceto?   primerno  da b1da li grub s nego/neq ili ne?.... ako da za6to   ako ne za6to   koe bi poslu6al  i koe slu6a6...  nadqvam se da s1m dal nqkak1v start  ;D  molq za s1deistvie...  ;D ;D ;D

pakodelucia

• Guest
Re:Da b1de6...ili da ne b1de6...
« Reply #1 on: януари 07, 2006, 10:37:55 am »
Батко е тук  да те освети малки ми приятелю :)
Няма да се плашиш, каквото и да кажа по-надолу все ще е някаква измислица, важното е според нея и ти ад си съставиш твоята :-*

Шекспир е готин пич, усещам го  ::)

Бъденето е нещо, което мисля, че се казва за твоята индивидуалност, твоята частица. В процеса на Живота Ти имаш възможността да следваш или да си в дисонанс. Тъй като частичката ти е проекция на цялата безкрайност(БОГ) то тя по същество се стреми да покаже своята Божественост. Теззи ти много дълбоки стремежи се интерпретират посредством Психиката ти и тялото ти. А разума би трябвало да анализира всичките данни(енергия) и да съумява да хармонизира - балансира всичко в една цялостана система.
Хората на изкуството много добре знаят тези неща, защото те най вече проявяват своята индивидуалност. Когато проявиш истинската си същност, ще видиш, че тя няма нищо общо с света в който живееш и ще преживееш голям натиск от енертгии, които ще се борят за теб. Всеки човек видял своята частица, бива "прокълнат" за винаги, защото неговият живот от там насетне става друг.
Тогава идва въпроса "Да бъдеш или да не бъдеш" - защото в света на мрака има два варианта. Реално този който съумявя да вижда себе си преживява много неприятни систуации в които вижда около него енергии, който искат да го "вземат". Само много чист и светъл Разум ще съумее тук да те избави от изкушенията, защото те наистина ще те изкушават. Било то, да те мачкат и да искат твоята агресия или да ти предлагат материални блага...
Бъди ако си готов да дадеш всичко за Истина и не бъди ако си слаб и искаш да ти е лесно, демек да умреш за живота. По лесно е да умреш от колкото да живееш в будно съсзнание...Деме ако си зомби, роб на мрака ти ще си абсолютно безотговорен и няма да правиш нищо а ще се ношиш "по течевнието". Но ако си готов да Бъдеш, то Живота ще те изпита и когато се въздигнеш на небето ще видиш своята сила :)
Поздрави.

Да бъдеш или не е въпрос на истиснкият Живот.

Rammon

• Guest
« Reply #2 on: януари 07, 2006, 11:46:31 am »
Само искам да кажа,че в лулата на Шекспир са открити екстракти от марихуана... ;D

Offline reply

• Средно напреднал
  • SoHm!
« Reply #3 on: януари 07, 2006, 03:54:57 pm »
xaxa Rammon :)-osvedomen kakto vinagi  ;D  mi to nqma lo6o i da e imalo marihuana  pone q e izpolzval po dob1r na4in :)
pako  iskam da znam koe v teb te kara da b1de6   i koe ne    i ti koe slu6a6?  ne koe ti se iska da 4ue6  a koe 4uva6?  ama iskreno :)
a otnosno harmoniqta-to mai v powe4eto slu4ai razum1t ne harmonizira  ami uslojnqva situaciite... zatova ti zadavam gornite v1prosi
kakto i na drugite gi zadavam de   8)

nova

• Guest
« Reply #4 on: януари 07, 2006, 10:03:28 pm »
малко от великия :D

"да бъдеш или не- туй е въпросът

...кой би понасял гаврите и бича на времето,
неправдата на силния,
на гордия презрението,
мъките горчиви на отвъргната любов

...онуй презрение, което получава
смиреното достойнство в награда от
недостойнството-кой би търпял това,
щом може с едно замахване да намери мир
Кой би желал да носи това бреме и да страда в тоз мъчителен живот?...

..Така съзнанието ни създава от всички нас страхливци
и така естествения цвят на смелостта изтлява
в бледността на наште мисли
Дела на сила и величие пред тоя страх
изменят своя път и губят име на дела.."

превода е на Ивайло Петров

и в добавка за вкус малко Байрон

"Аз не презирам нищо покрай мен
аз не отричам нищо. Но кажете
какво до днес научихте освен,
че сте родени да умрете"

"Дон Жуан" песенXIVстр.3
« Last Edit: януари 07, 2006, 10:06:17 pm by nova »

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #5 on: януари 09, 2006, 09:38:04 am »
Reply направо ме разби с тая обширна тема, но няма как човек неизменно стига до този въпрос --Да бъде ......кой?
Аз бих довършила изречението така Да бъдеш себе си или да бъдеш продукт на миналото и спомените? Което предполага че ако решиш да бъдеш , тръгваш в съвсем неизвестна посока, поемаш неизвестен ( за разума, не за душата!) риск да бъдеш нещо което повечето хора не се осмеляват да бъдат- СЕБЕ СИ.
Оттам нататък всичко е въпрос на избор, и ако се освободим от всеки страх.........винаги ще бъдем себе си, защото Бог е любов, ние сме част от Бога, значи Ние СМЕ любов ( освен когато си МИСЛИМ че сме страх..... ;))
Every moment is a miracle right now

Offline reply

• Средно напреднал
  • SoHm!
« Reply #6 on: януари 09, 2006, 12:22:39 pm »
s1glasen s1m s teb Divine   ;D
celiqt ni jivot e oseqn s tozi v1pros...postoqnno izpadame v takiwa situacii,4e se nalaga da izbira6 da b1de6  ili ne...
prava si za tova  4e kogato 4ovek izbira da B1DE toi neznae nak1de otiva... no tova e malko po-raz6ireno   imam v predvid   tova moje da se kaje za celiq ti jivot...  4e si izbral da b1de6  i si poel nanqk1de si :)
no iskam s16to taka da te pitam(ne samo teb) ti kakvo izbira6 v konkretnite situacii? zabelqzal s1m 4e v powe4eto slu4ai 4ovek ima daden izbor   primerno  nqkoi te obijda   i ti si kazva6 "da b1da grub  ili da ne b1da"   tova e prosto primer   v takiwa situacii ti vijda6 dvata izbora   i znae6 dok1de 6te dovedat    interesnoto mi e   VIE KAKVO IZBIRATE?  no 4estno     i koe preobladava ?   dadah tak1w primer  za da mojem da "zahapem" otnqk1de  ;D     prosti41k e   no moje da stane i dosta slojen  :)

Offline wind

• Напреднал
« Reply #7 on: януари 10, 2006, 02:11:36 pm »
Я някой да внесе яснота.
Да бъдем или да не бъдем ...  КАКВО??? Дали наистина продължението е "себе си"? Едни искат да бъдат себе си, други да бъдат никой....
В крайна сметка кой какво иска да бъде или да не бъде? Май трябва известно сверяване на часовниците  :)
fly like a wind .......

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #8 on: януари 10, 2006, 02:47:09 pm »
Шекспир е написал : Да бъдеш или да не бъдеш? Туй е въпроса.

Той умишлено не го е продължил, за да се замислим малко по-надълбоко върху този основен въпрос.
Бих направила свободно  интерпретиране, какво се крие зад това.
Да бъдеш или да правиш....
Да бъдеш ( източника, твореца) или да реагираш на външния свят?
Да бъдеш себе си или да се опитваш да си друг?
Да бъдеш щастлив или да чакаш друг да те направи щастлив?
Да бъдеш или да искаш?
и т.н. и т.н

Какъв избор ще направим?
Избор от любов или избор от страх.
Може би всеки се опитва да направи най-добрия избор за себе си, но дали наистина този избор е най-добрия?

В книгите пише че Осъзнатите души винаги правят най-висшия избор , този който извира от любовта, но ние се налага да полагаме усилия за да НЕ  вървим по утъпканите пътеки от родителите и обществото, докато се осъзнаем дотолкова че с лекота да правим винаги най-най-най добрия избор.

Така че Reply, аз лично не винаги съм мила, нежна и добра със себе си и с другите, но се опитвам да не реагирам........понякога е трудно, дори ( ми се струва) невъзможно, но чара не е в това къде ще стигнеш някой ден , а кого и какво ще срещнеш по пътя до там ;)

На английски думата REACTION (реакция) се превръща в съвсем друго нещо ако разместим буквичките CREATION ( сътворяване, създаване). Така че в този ред на мисли, ние имаме инструментите да създаваме вместо все да реагираме, само трябва да си изчистим килерите и да ги пренаредим ;D ;D ;D

Offline reply

• Средно напреднал
  • SoHm!
« Reply #9 on: януари 10, 2006, 07:46:12 pm »
radvam se 4e me razbra divine  ;D  naaaii-nakraqq nqkoi uspq  8)  wind nadqvam se 4e sega 6te ti e po lesno da mi otgowori6 na v1prosa? :)  kakto i drugite

Offline wind

• Напреднал
« Reply #10 on: януари 10, 2006, 10:35:15 pm »
Reply, изооообщо не ми е по-лесно да ти отговоря на въпроса. ;D
Какъвто и избор да направиш, независимо дали е от любов или страх, той не може да се нарече правилен или неправилен, да не говорим за "висш" или "низш". Той е просто избор. Човешки избор.
А какво е искал да каже Шекспир... това само той си знае. А може и той да не знае.  ;D
Ако пък е оставил продължението на фразата на нещастните ни умове, аз бих довършила така: "Да бъдеш или да не бъдеш... камък."
fly like a wind .......

nova

• Guest
« Reply #11 on: януари 10, 2006, 11:03:18 pm »
Никога не съм обичала литературата, точно заради упоритото желание да се "извадят" мислите на автора на светло, въз основа на някакъв текст. Според мен точно в този случай място за умуване малко е останало. Аз затова и постнах цитата- казал си го е човека ясно и точно- по-ясно от това- здраве. Това им е хубавото на големите- с малко думи -всичко- и от един прочит- ясно. Без умувания и чуденки- раз и готово.

Offline reply

• Средно напреднал
  • SoHm!
« Reply #12 on: януари 11, 2006, 01:27:16 am »
a q si predstavete primerno  4e toi e stignal do tova prozrenie... da b1de6 ili da ne b1de6    no i toi ne go e razt1lkuwal dokrai    a go e napisal  za da mojem i nie da se zamislim  i da ne gubim cenni 20 godini ot jivota si  za da stignem do nego...da napisano e prosto... no ne e dov1r6eno    moje bi na nas go e ostavil da go dov1r6im? zatova go dadoh kato tema    eto vijte-s tezi 6 prosti dumi4ki  toi ni razkriva hilqdi p1ti6ta  na mis1lta    za razmis1l! ... a tozi razmis1l go e ostavil za nas...
a sega kakvo izbirate? dali da tr1gnem po nqkoi ot tezi p1ti6ta opitvaiki se da namerim svoq sred tqh  ili prosto da se v1rnem nazad  klateiki bezpomo6tno glava?!  ;D

Offline wind

• Напреднал
« Reply #13 on: януари 11, 2006, 07:50:03 am »
a sega kakvo izbirate? dali da tr1gnem po nqkoi ot tezi p1ti6ta opitvaiki se da namerim svoq sred tqh  ili prosto da se v1rnem nazad  klateiki bezpomo6tno glava?!  ;D
Не, че съм много наясно с това, което ще кажа, но така си мисля поне:
Няма Път или Пътища, които да избираме и по които да вървим. Ако ги има, те са зад нас, а не пред нас. Пред нас няма нищо. Ние "вървим" и това, което сме извървяли, нашите стъпки, които оставяме след себе си, те образуват т.нар. Път. Пътят е това, което се е случило зад нас. Ние го образуваме с действията или бездействията си (стъпките). А пред нас има само "нищо", празно пространство. Поне на мен така ми изглеждат нещата. Нещо като лодка в езеро - след нея остава следа и казваме, че това е пътят на лодката. Но пред нея има ли път? Не, пред нея всичко е еднакво и гладко. Подобно е и с живота ни - пред нас има някакъв потенциал от възможности и избори, но те не са нашия път. Дори тази възможност или този избор, който предстои да направим, не е нашият Път, докато реално не го направим и не остане зад нас. Така, че колкото и да се взираме, пред нас няма да намерим Път. Но ако се обърнем назад, несъмнено ще го видим.
Та така, напоследък вместо да казвам, че вървя по някакъв път, обикновено казвам, че скитам или бродя, защото изключва "вървенето по път". А пътят... той си се случва след мен  ;)
fly like a wind .......

nova

• Guest
« Reply #14 on: януари 11, 2006, 08:04:27 am »
Уинди, очните ти влияят много добре душко мила лекокрила, със зората подранила ;D :P ;)

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #15 on: януари 11, 2006, 09:54:52 am »
Метафората с езерото не ми допадна, защото за мен е по-скоро като планина, чийто връх не виждаме, но знаем че го има. И разбира се имаме избор, да се шляем по полето със стадото или да катерим чукарите като самотни планински кози.

Според мен пътищата са винаги пред нас- като безкрайна мрежа от възможности , във всеки един момент можем да станем различни от това което сме били в миналото, стига да го пожелаем и изживеем. Никой не е длъжен да робува на миналото си, защото вината и огорчението не са от полза за никого. И в този смисъл не съдя за хората по изминатия от тях път, по скоро ги наблюдавам какво ще изберат сега, защото всеки заслужава нова възможност, нов шанс да БЪДЕ нов човек, точно сега, в тази минута  ;D

Offline ramus

• Напреднал
  • никой
« Reply #16 on: януари 15, 2006, 08:22:02 pm »
Уинди...
тва е едно от най-добре казаните и стойностни неща, които съм срещал...
Можеш и още по-нататък да продължиш в размислите си по темата ... но така или иначе си в десятката...
Имаш страхотна интуиция... и вътрешен усет за себе си...
Е.... тва е мое мнение... де...:)

Колкото до "въпроса на Шекспир"... това не е негов въпрос... но с този цитат е станал много известен...
Всъщност цитата е много мистериозен, именно защото оставя собствено тълкувание за всеки човек... и е естествено... Защото "интерпретацията" е индивидуална, заради индивидуалното ниво на развитие на всеки човек, от което тя единствено зависи. Цялата работа е идеята, отговор на въпроса "КОЙ СЪМ АЗ"... Просто Шекспир го е казал по-поетично... но същността е една...
===КОЙ СЪМ АЗ.... И КОЯ ЧАСТ ОТ МЕН СЪМ ИЗБРАЛ ДА МЕ ИЗРАЗЯВА"===

АВТОРЪТ винаги съотвества на Поста си,
защото ПРИНЦИПА НА СЪОТВЕТСТВИЕТО няма изключения.

Offline reply

• Средно напреднал
  • SoHm!
« Reply #17 on: януари 16, 2006, 02:06:19 am »
ramus ti misli6 li 4e si otkril otgowora na v1prosa?
ako da...koq 4ast ot sebe si si izbral da te izrazqva? sledva6 li q postoqnno? ili prosto blenuva6 za neq a v jivota si izpolzva6 onazi 4ast koqto nai mnogo podhojda na dadena situaciq primerno!? ;)
kolko hora ot tuk izob6to si mislqt 4e imat otgowor na v1prosa KOI S1M AZ?  i kolko ot tqh ako priemem 4e znaqt otgowora  sa namerili i izpolzvat za izrazqvane onazi 4ast ot sebe si koqto e nai shodna do otgowora na v1prosa "koi s1m az"?  
dano me razberet e ;D

Offline reply

• Средно напреднал
  • SoHm!
Re: Da b1de6...ili da ne b1de6...
« Reply #18 on: януари 22, 2006, 02:29:09 am »
ili vi ob1rkvam  :D  ili prosto nqmate otgowor!  >:D >:D >:D

Offline wind

• Напреднал
« Reply #19 on: януари 22, 2006, 07:32:14 am »
Reply, ти нямаш ли си друга работа в 2:30 посред нощ?  ;D
fly like a wind .......

Offline ISIDOR

• Ентусиаст
  • **
  • I'm a llama!
« Reply #20 on: януари 22, 2006, 12:01:17 pm »
Не, че съм много наясно с това, което ще кажа, но така си мисля поне:
Няма Път или Пътища, които да избираме и по които да вървим. Ако ги има, те са зад нас, а не пред нас. Пред нас няма нищо. Ние "вървим" и това, което сме извървяли, нашите стъпки, които оставяме след себе си, те образуват т.нар. Път. Пътят е това, което се е случило зад нас. Ние го образуваме с действията или бездействията си (стъпките). А пред нас има само "нищо", празно пространство. Поне на мен така ми изглеждат нещата. Нещо като лодка в езеро - след нея остава следа и казваме, че това е пътят на лодката. Но пред нея има ли път? Не, пред нея всичко е еднакво и гладко. Подобно е и с живота ни - пред нас има някакъв потенциал от възможности и избори, но те не са нашия път. Дори тази възможност или този избор, който предстои да направим, не е нашият Път, докато реално не го направим и не остане зад нас. Така, че колкото и да се взираме, пред нас няма да намерим Път. Но ако се обърнем назад, несъмнено ще го видим.
Та така, напоследък вместо да казвам, че вървя по някакъв път, обикновено казвам, че скитам или бродя, защото изключва "вървенето по път". А пътят... той си се случва след мен  ;)

wind skapa kade go prochete tova.Iskam da se zapoznaq s vaprosnata kniga.i molqte slagai za napred kavichki -da ne se zablujdavame de ;)

A kolkoto do tova "DA BADESH ILI DA NE BADESH..."/ TO BE OR NOT TO BE/--
AMI NEKA BADEM BEZ DA BADEM/T.E. BEZ DA SME/-nali uj vse kam tova se e stremqlo chovechestvoto :o

Offline wind

• Напреднал
« Reply #21 on: януари 22, 2006, 12:46:45 pm »

wind skapa kade go prochete tova.Iskam da se zapoznaq s vaprosnata kniga.i molqte slagai za napred kavichki -da ne se zablujdavame de ;)

Миличък Изидорчо...
И идея си нямах, че го пишело някъде  :D
fly like a wind .......

tapunger

• Guest
« Reply #22 on: януари 25, 2006, 08:41:34 pm »
XAXAXAXA---eto tova e koeto mojete da pishete s dni...i pak nema da ima otgovor...ot koia gledna tochka gledate na tozi vapros...no nikoga nema da ima otgovor tova neshto dori i ot edin dushevno spokoen chovek..pak shte nameri za kakvo da se protivopostavi na neshto i da kaje...ne tova ne moje da bade . i az ne moga da bada takav kakavto iskat..taka che...kokoshkata li ot iaiceto ili iaiceto ot kokoshkata...no samo kam edno trebva da se starae chovek..da bade tova koeto e...a da badesh ili da ne badesh.... :D

Offline reply

• Средно напреднал
  • SoHm!
« Reply #23 on: януари 26, 2006, 12:06:04 am »
tapunger   tova lutane mu e qkoto  ;D   8)   interesni sa mneniqta i razli4nite gledni to4ki...razli4nite posoki i p1ti6ta po koito moje da "poeme" temata  :D  e na men pone mi e interesno de

izgrev

• Guest
« Reply #24 on: февруари 03, 2006, 02:27:36 pm »
Абе Пако!
Какво баламосваш човека. Ако ще му кажеш нещо смислено, кажи го! Остави фантазийте и измислиците за по-късно.

izgrev

• Guest
« Reply #25 on: февруари 03, 2006, 02:52:39 pm »
А колкото да Шекспировото .."да бъдеш, или да не бъдеш"...май  само той си е знаел какво иска да ни каже :2funny: >:D
И от тогава и май до нине, хората ше се опитват да доказват собствената си прозорливост. Какво да прави бедния Сапиенс? Не му се иска да му каже някои....ахааа, ти не знаеш какво е искал да каже Готиния пич? А Готиния пич Шекспиор си е имал предостатъчно проблеми и има право да си зададе този въпрос.И сега ние трябва да го анализираме ;D
Подкрепям Рамус, все пак. Мисля, че той се докосва до нещо интересно. Хубаво е да се разгледа неговата позиция.

DeaDLy^Girl^

• Guest
« Reply #26 on: февруари 12, 2006, 04:48:58 am »
Току що пак си прочетох монолога ,но както и да го гледам все ми се струва ,че Шекспир поставя въпроса "Да бъдеш или не" като избор между живота и смъртта.

Да бъдеш или не?Туй е въпросът.
                              Дали е по-достойно да понасяш
                              стрелите на свирепата съдба,   
                              или обнажил меч да се опълчиш
                              срещу море от мъка и в таз битка
                              да ги зачеркнеш всички?Смърт...Заспиваш...
                              И толкова...И в тоя сън изчезват
                              душевният ти гнет и всички болки,
                              измъчващи плътта ни.Такъв завършек -
                              от бога да го просиш! Смърт...Заспиваш...

Засапиваш...И сънуваш може би?
                              Ха , тук е спънката! Защото туй -
                              какви ли сънища ще ни споходят
                              в тоз смъртен сън,когато се измъкнем
                              от бренната обвивка - то ни спира,
                              таз мисъл прави земните ни мъки
                              тъй дълголетни.Кой търпял би инак
                              безчетните камшици на века ни:
                              неправдите на наглия потисник,
                              високомерието на рода,
                              сълзите на отритнатата обич,
                              бавежа на закона, произвола
                              на тлъстия чиновник,злия присмех,
                              със който недостойният заплаща
                              на тихата заслуга - всичко туй,
                              когато едно бодване тук в ляво
                              очиства сметките ни?Кой би пъшкал
                              под бремето на отмилял живот,
                              ако не беше този страх пред него
                              зад гроба,в неоткритата страна,
                              откъдето никой пленник се не връща?
                              Той смазва волята ни и ни кара
                               да се мирим с познатите беди,
                               наместо да летим към непознати.
                               Тъй размисълът прави ни пъзливци
                               и руменият цвят на мъжестеото
                               посърва под отровното белило
                               на многото мъдруване. И ето,
                               мечти високи, почини с размах
                               отбиват се в страни и губят право
                               да се зоват "дела"!...Но тихо! Ей я
                               красивата Офелия!...
                               ..................................................
                               ................................................
                               ....................................................
                 издателство Отечество
                  София 1985

Offline reply

• Средно напреднал
  • SoHm!
« Reply #27 on: февруари 12, 2006, 11:57:02 pm »
DeaDLy^Girl^  mi to tova e generalniq v1pros :D a v nego ima mnooogo takiwa po m1ni4ki...no s16to taka vajni

Offline Spirit-Felix

• Creator of Realities
  • Напреднал
  • I metaprogram, therefore I am!
« Reply #28 on: февруари 13, 2006, 12:18:29 am »
Преди година се разхождах в един парк и дълго се наслаждавах на природата. Отпуснах се на една пейка и това, което прочетох на облегалката й, издълбано с ножче, запомних завинаги: "Да бъдеш или да не бъдеш? Това НЕ е въпросът! Това е ОТГОВОРЪТ!"
Какво ще направиш ДНЕС за да се доближиш до себе си?

Nem Ankh!

Offline reply

• Средно напреднал
  • SoHm!
« Reply #29 on: февруари 13, 2006, 04:19:14 pm »
:) tova mi haresva opredeleno! dobre zvu4i... O0  mersi 4e go spodeli s nas Spirit-Felix   ;) malko matrial  :D za sivoto otgore.10x
no p1k i po tazi logika ne e li vseki sledva6t v1pros(po edna tema da re4em) edin potencialen otgowor?