Author Topic: Лъжата...  (Read 8430 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Offline wind

• Напреднал
Лъжата...
« on: януари 18, 2006, 07:30:17 am »
По молба на Изидор, отварям тази тема, понеже не може да влиза редовно във форума. Поогледах се за нещо подобно, но не видях и затова - ей на!
Айде, мили ми изворчета, вие сте  ;)
fly like a wind .......

bee

• Guest
Re: Лъжата...
« Reply #1 on: януари 18, 2006, 10:16:17 am »
Веднъж дваж се опитах да излъжа като бях малка и единия път здрав шамар изядох, а другия път ме беше толкова срам от мене си, че от тогава се опитвам да не лъжа изобщо. По някое време като тийнейджърка, разбира се, скривах някои истини от нашите, но то си беше за тяхно добро. Сега, най-ме е яд, че фирмената политика понякога ми налага да премълчавам или изкривявеам определени истини и не знам какво да правя с тоя проблем. >:D

bee

• Guest
« Reply #2 on: януари 18, 2006, 10:22:23 am »
Та мисълта ми е, че не само, че не умея особено и не искам да лъжа, но и ужасно мразя мен да ме лъже някой. Познавах един патологичен лъжец и той си остана един от най-лошите хора, които някога съм познавала. Така, че съм твърдо против лъжата, освен ако не е по някакви супер благородни подбуди. Т.е.  твърдо против лъжата за своя собствена изгода. Иначе има доста неща, които човек е по-добре да премълчи, за да не нарани някой и това го смятам за допустимо. Пък и нали е казано, че "Мълчанието е злато."  :D

Offline reply

• Средно напреднал
  • SoHm!
« Reply #3 on: януари 18, 2006, 12:54:37 pm »
a bee za6to mrazi6? i to ujasno?  :)   ne mu e mqstoto v tazi tema ama ne mojah da se sd1rja
ina4e s kazanoto do momenta s1m s1glasen

bee

• Guest
« Reply #4 on: януари 18, 2006, 01:02:16 pm »
Мразя е само израз - не мразя действително, но така му викам на нещо, което ми е изключително неприятно - иначе всичко е част от илюзиите на материалния свят, разбира се  :D

Offline reply

• Средно напреднал
  • SoHm!
« Reply #5 on: януари 18, 2006, 01:11:14 pm »
dori i da e samo izraz...to e v1tre v teb   idva ot tam...ne te pou4avam prosto se zamisli za6to go kazva6 6tom misli6 4e ne ozna4ava ni6to? ;)

bee

• Guest
« Reply #6 on: януари 18, 2006, 01:29:46 pm »
И да мразя и да не мразя, хората лъжат, и тая работа я приемам. Принудена съм още повече, че собствения ми мъж умира да преувеличава. Като  каже на приятел, че е изпил 10 бири, значи е изпил 5, а ако каже на мен, че е изпил 2 съм сигурна, че е изпил поне 4. Така, че ако наистина мразех толкова тая работа все щях да се карам с мъжа си, а аз го заяждам средно по веднъж -дваж на 6 месеца да речем  ;D

nova

• Guest
« Reply #7 on: януари 18, 2006, 01:38:20 pm »
Често съм се питала за какво е лъжата, защо се лъжем?
 Та кога лъжем, а?
Когато си мислим, че сме наясно с това какво очаква отсрещния- това за да получим положителен „поглед”. Да се самоуважим чрез него.
От страх да не се разкрием, от страх да признаем,
Общо взето от нуждата да поддържаме илюзията, своята или чуждата, за да си осигурим поне малко комфорт.

А защо мразим да ни лъжат- пак заради това- защото разрушават илюзията, която сме изградили за „лъжеца”- и тя ни е толкова скъпа, че всяко посегателство ни донася гняв или омараза или и двете- признато или не.

А иначе - лъгала съм и съм мазала и така до сега---пък кой знае дали и сега не го правя---сега в момента : :knuppel2:: :) ;)
« Last Edit: януари 18, 2006, 04:58:52 pm by nova »

bee

• Guest
« Reply #8 on: януари 18, 2006, 02:02:36 pm »
аз се дразня на лъжците и защото не стигат всички илюзии дето сами си ги градим, ами те ще ми натрупват и още  >:( А не мога да бъда голям лъжец просто защото съм много разсеяна и забравям какво съм казала вчера ... изпечения лъжец трябва да си помни лъжите, нали ;) .... а това всъщност би ми коствало много повече усилия отколкото да си кажа истината ...  право в очите  :)

Offline wind

• Напреднал
« Reply #9 on: януари 18, 2006, 03:30:46 pm »
Честно казано, на мен ми е все едно дали ме лъжат или не, стига да го правят майсторсkи. Неприятно ми става само от елементарните лъжи. Но на тези, дето ми хващат вяра, чак им се кефя на замисъла (разбира се ако разбера, че изобщо е лъжа). Не го приемам като заблуда, насочена лично към мен. Иначе е вярно, че добрите лъжи изискват добра памет  :uglystupid2:
А за мен... Да, разбира се, че съм лъгала за дреболии и вероятно ще го правя и занапред.  "Никога не казвай никога"  ;) 
« Last Edit: януари 18, 2006, 05:58:41 pm by wind »
fly like a wind .......

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #10 on: януари 18, 2006, 04:23:20 pm »
Предпочитам да премълчавам вместо да лъжа в прав текст, а пък когато се налага мога и да послъжа, но гледам поне за важните неща да не лъжа, а да съм честна ^-^

А да те лъжат некадърно наистина си е ужасно  :knuppel2:
Every moment is a miracle right now

bee

• Guest
« Reply #11 on: януари 18, 2006, 04:34:56 pm »
Днес се скъсах да си споделям мненията, ама хайде още едно за последно:
Като бях тийнеджърка се е случвало половин ден да измислям някаква опашата лъжа, която да замеря по баща ми, за да си нямам разправии за нещо неодобрително, което съм направила или се каня да направя и се усещах как в последния момент, в който си отварях устата да излъжа, истината най-неочаквано се изплъзваше от нея .... почти неконтролируемо беше  ;D
Сега все още попремълчавам разни неща за пред разни хора, но мечтата ми е да мога да кажа всичката истина на всички  :D .... ако и да ми се струва, че това е невъзможно тук на земята, много вероятно ми се струва да се случи ... "над" земята ... :D

Offline ISIDOR

• Ентусиаст
  • **
  • I'm a llama!
« Reply #12 on: януари 22, 2006, 11:44:24 am »
Vsashtnost ideqta mi beshe malko po razlichna.Imah predvid dali jiveem v edna golqma laja,t.e.. dali tozi svqt v koito jiveem ne e edna laja iluziq-i kak mojem da razberem vsashtnost kakvo i kakvi v deistvitelnost sme. A inache wind dobre e zapochnala,no mislq che tova za koeto govori e druga tema,prekaleno ograni4ena ;)A i ne beshe nujno da" laji" za da pushta temata :D/ne se zaqjdam s neq divine-ne se sardi ;D/-samo da se znae che ne sam q molil da pushta tema ot moe ime ,samo spodelih s neq ideq.Taka 4e da ne mi se krie zad moite dumi-TEMATA SI E NEINA :D :D :D

Offline wind

• Напреднал
« Reply #13 on: януари 22, 2006, 12:48:52 pm »
Чак сега ли се сети да си уточниш идеята?!
Айде пак всички наново... :D
fly like a wind .......

Offline wind

• Напреднал
« Reply #14 on: януари 22, 2006, 12:50:34 pm »
И щом казваш, нека да е моя тогава темата  :crazy2:
Ама само да ми паднеш...
fly like a wind .......

Nirvana

• Guest
« Reply #15 on: януари 22, 2006, 12:56:40 pm »
ISIDOR, голям мъж се извади  :2funny:
Какво щеше да стани, ако бе позволил да се "скрие" зад твоите думи?  ::)
 :2funny: :crazy2:

Offline reply

• Средно напреднал
  • SoHm!
« Reply #16 on: януари 22, 2006, 11:46:59 pm »
dramiiii drami.... aide po temata vikam az...po princip ne me interesuva koi kvo iskal da puska i koi go pusnal...fakta e vajen  t1i 4e are bez "tq be6e...ama toi ma nakaraa"  malki deca takiwa  ;D

Offline wind

• Напреднал
« Reply #17 on: януари 23, 2006, 07:09:33 am »
Ми айде по темата де - къде ти е коментара, че не го видях...  ;D
fly like a wind .......

Eva

• Guest
« Reply #18 on: януари 23, 2006, 08:55:59 pm »
Дано не се намесвам неуместно, но сте много забавни. Иначе имам чувството, че с bee сме близначки. И на мен ми е зле, особено, когато подозирам, че ме лъжат, защото се чувствам незащитена. След като прочетох "Анастасия" започнах да си мечтая хората да можеха да си четат мислите. Представяте ли си никой да не можеше да излъже! Как ли би изглеждало тогава обществото! :angel:

Offline wind

• Напреднал
« Reply #19 on: януари 23, 2006, 08:59:01 pm »
Много адекватно си се включваш. Поздрави!!! ;)
« Last Edit: януари 24, 2006, 08:06:22 pm by wind »
fly like a wind .......

Offline reply

• Средно напреднал
  • SoHm!
« Reply #20 on: януари 24, 2006, 12:38:33 am »
wind zaqdlivke takawa  :knuppel2:  haide da ne te po4vam i az... xaxaxa  :smitten:   e moeto mnenie e shodno s drugite
mislq 4e v svqt kato na6iq ne moje bez l1ji... nqma na4in prosto... hubavo bi bilo tova s "4eteneto na misli" no p1k ako tova be6e taka i to v dne6niq svqt...koi znae kolko hora 6tqha da se izbivat samo kato se vidqt :) bez da si kazvat dumi4ka
strannoto e kak l1jata moje da se razglejda kato ne6to pozotivno  i ne6to negativno...  "blagorodna l1ja" i s1otvetno l1ja ot drugiq vid... spored vas ima li takowa ponqtie kato "blagorodna l1ja" ?   ne e li opravdanie po skoro? ili moje bi na4in za ocelqvane v na6iq svqt?

Offline sirius

• Напреднал
  • неседухатуйщонегасне
« Reply #21 on: януари 24, 2006, 01:19:43 am »
Разбира се че е много условно и лично. Понякога е по-полезно за някой да не знае как точно стоят нещата. В повечето случаи се търси успокоение а не знание. Например някой  :uglystupid2: да държи бомба с фитил и да ме пита дали имам огънче  :2funny:            много зависи от случая. Дано повечето случаи да не налагат ползването на лъжа.
« Last Edit: януари 24, 2006, 01:24:15 am by sirius »
всеки си носи кръста: всеки знае до колко му е вътре. Но не знае още колко може да му влезе - това е щастието.

Offline wind

• Напреднал
« Reply #22 on: януари 24, 2006, 07:32:05 am »
mislq 4e v svqt kato na6iq ne moje bez l1ji... nqma na4in prosto... koi znae kolko hora 6tqha da se izbivat samo kato se vidqt :) bez da si kazvat dumi4ka
Лъжите ще спрат да са "необходимост" в нашия свят едва тогава, когато всички се научим, че можем да казваме всичко на всеки и че всеки може да ни казва всичко. Тогава вече няма да се страхуваме, че ако кажем истината, ще ни помислят за :crazy2: или  :uglystupid2:. Но първо трябва ние да сме готови да чуем всичко от всички... без да съдим. Пък дали ще ни хареса или не - чудо голямо! Различията в мнението не са болка за умиране - всеки има право на "инакомислие".  :-*

P.S.
Reply, не съм "заядливка"... много  :tickedoff: ;D
Просто действам в тази насока.
fly like a wind .......

Nirvana

• Guest
« Reply #23 on: януари 24, 2006, 10:09:26 am »
Много по- лесно да кажеш истината и да бъдеш чист пред себе си, без да те интересува какво носи казаното на другия. Така ли трябва да бъде наистина?  ::)  ???

izgrev

• Guest
« Reply #24 on: януари 24, 2006, 01:29:39 pm »
Много по- лесно да кажеш истината и да бъдеш чист пред себе си, без да те интересува какво носи казаното на другия. Така ли трябва да бъде наистина?   

Ааа, не! Не е така! Може ли да кажеш на незрящия; "хей кьорчо" , на гърбавия; ааааа, ти знаеш ли че имаш гърбица? Естествено, че не! Едва ли някой би го направил! Така, че не можеш да държиш за истината, когато тя наранява лично.
Вярно, от истината боли! Но човек трябва да се научи да я посреща! И по тази причина не е нужно да се правим на.....богове?, капацитети?.....добавете си определения нататък!
Може би, само когато ни искат мнение, когато търсят  истината от нас, такава, каквато я виждаме в представите си! Тогава трябва да можем да я споделим! И при условие, че няма да злепоставим с нея, естестесвено.

Offline sirius

• Напреднал
  • неседухатуйщонегасне
« Reply #25 on: януари 24, 2006, 01:38:18 pm »

Лъжите ще спрат да са "необходимост" в нашия свят едва тогава, когато всички се научим, че можем да казваме всичко на всеки и че всеки може да ни казва всичко.
И да се научим да "чуваме" какво ни казват, щото ако чуваме това, което ни се иска/съмнява ще е пак същаща, само дето няма да е "ти ме лъжеш" а "ти ме мразиш". Тя и "лъжата" и "доброто" и "злото" и др.подобни си идват от нашето разбиране. Значи човек дето не разбира може и да не получи "истината" и правото да не/казва "истината" е на този който я "има" и негова е отговорноста да определи дали да казва или не.
всеки си носи кръста: всеки знае до колко му е вътре. Но не знае още колко може да му влезе - това е щастието.

Offline sirius

• Напреднал
  • неседухатуйщонегасне
« Reply #26 on: януари 24, 2006, 01:57:27 pm »
Може ли да кажеш на незрящия; "хей кьорчо"
Привет на Изгрев!  :)  Според мен МОЖЕ ако човека е надраснал недъга си и се казва с добродушие а не с негативен смисъл. И даже мисля, че човека ще се почуства по-приет и по-добре. То и ние по някога си казваме "виж се на какво приличаш" но не ни е трудно да го преодолеем. Та зависи от човека и от чуството с което му се казва. Така хем ще е "истината" хем с показаното добро чуство ще има и приемане на човека с недъга. Щото може и да не му се каже истината но той спокойно да си усети "дистанцията" показваща му точно това, което "не сме искали" да казваме.

Ricardo

• Guest
« Reply #27 on: януари 24, 2006, 01:58:52 pm »
Много по- лесно да кажеш истината и да бъдеш чист пред себе си, без да те интересува какво носи казаното на другия. Така ли трябва да бъде наистина?   

Може би, само когато ни искат мнение, когато търсят  истината от нас, такава, каквато я виждаме в представите си! Тогава трябва да можем да я споделим! И при условие, че няма да злепоставим с нея, естестесвено.

izgrev,точно казано! O0
Всяка казана дума,всеки си е тълкува различно.

nova

• Guest
« Reply #28 on: януари 24, 2006, 01:59:28 pm »
Много взехме да набъркваме истината в темата.
 Темата е за лъжата, поне с нея сме наясно май. Поне за мен лъжата е това, което не се покрива с моята представа за всяко нещо. И съответно "истината" ми е същата тази представа.Обаче- колкото хора толкова "истини". За всеки друг моята "истина" може да се окаже това, което той определя като лъжа. И може да се окаже, че го лъжа точно когато съм сигурна. че му казвам истината- моята истина

Offline Eternities

• ad infinitum
  • Напреднал
    • Изворите
« Reply #29 on: януари 24, 2006, 02:28:50 pm »
Много взехме да набъркваме истината в темата.

"Само в мълчанието има слово,
само в мрака - светлина,
само в смъртта - живот.
Ярко пронизва полетът на ястреба пустеещите небеса."

Че как би могло изобщо да е иначе?!? :)
Едното дава възможност на другото да се изяви.
Може ли да съществува лъжа без истина? Или обратното :)

А понеже по принцип мисля, че е по-добре да се утвърждава позитивното, отколкото да се отрича негативното - тема за истината е много по-добра от тази за лъжата :)

I am who I am.