Author Topic: Духът и душата  (Read 3540 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Иай

• Guest
Духът и душата
« on: февруари 21, 2006, 05:36:47 pm »
Честно да си кажа, тези две понятия малко ми се смесват :-\ Чела съм разни определения, но сега, като се замисля, май нито едно от тях не е оставило трайни следи в главата ми :D Моля ви, обяснете ми, ама простичко ???

:smitten: :smitten: :smitten:

Offline Spirit-Felix

• Creator of Realities
  • Напреднал
  • I metaprogram, therefore I am!
Re: Духът и душата
« Reply #1 on: февруари 21, 2006, 06:01:30 pm »
Различните учения, предполагам че казват различно.  :D

Аз го знам така: Духът: източникът - Висшият Аз
                       Душата: Частта от този Висш Аз, която е въплатена в тялото в конкретната реалност.
Както Бог се е пръснал на малки частички (всяка отделна индивидуалност), така отделните индивидуалности (Духове) се пръскат на по-малки частички (Души), всяка от които живее в различни паралелни Вселени.

:angel:
Какво ще направиш ДНЕС за да се доближиш до себе си?

Nem Ankh!

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #2 on: февруари 21, 2006, 07:07:09 pm »
Или още по-просто казано душата е въплътения в тялото дух  :D
Съм всеки, отивам навсякъде, имам всичко.

Иай

• Guest
« Reply #3 on: февруари 21, 2006, 07:11:54 pm »

Както Бог се е пръснал на малки частички (всяка отделна индивидуалност), така отделните индивидуалности (Духове) се пръскат на по-малки частички (Души), всяка от които живее в различни паралелни Вселени.

:angel:
:-* Леле, ама ти съвсем ме разпиля :o По тоя въпрос пък съвсем не бях мислила :D Чувала съм за паралелните светове, даже имаше един подобен филм с Джет Лии -"Единственият", ама някак си ограниченото ми мозъче не успява да си го представи :idiot2: Защо се делим на части? ...Пак цяла нощ ще сънувам дивотии :uglystupid2:

Или още по-просто казано душата е въплътения в тялото дух :D
Е,това го разбрах ;D :smitten:

Offline Spirit-Felix

• Creator of Realities
  • Напреднал
  • I metaprogram, therefore I am!
« Reply #4 on: февруари 21, 2006, 11:06:04 pm »

Защо се делим на части? ...Пак цяла нощ ще сънувам дивотии :uglystupid2:

За да изживяваме колкото се може повече. Духът знае всичко, но иска да изпита, да преживее. Така преживяваме много повече.   :D

В "Разговори с Бога" Духът и Душата са синоними и са равни на онова, което някой хора наричат "Визш Аз".

Много интересен поглед върху паралелните светове има в книгата на Ричард Бах "Едно" - една от любимите ми негови.  :smitten:
Какво ще направиш ДНЕС за да се доближиш до себе си?

Nem Ankh!

Иай

• Guest
« Reply #5 on: февруари 22, 2006, 08:02:50 am »
[quote author=Spirit-Felix link=topic=623.msg6183#msg6183 date=1140555964

В "Разговори с Бога" Духът и Душата са синоними и са равни на онова, което някой хора наричат "Визш Аз".

Много интересен поглед върху паралелните светове има в книгата на Ричард Бах "Едно" - една от любимите ми негови. :smitten:

:smitten:Аз също така го възприемам - че това е Висшият ни аз, частицата от Бога :smitten: затова и се чудех, къде е разликата между двете :D
 Бах е от любимите ми автори, "Едно" съм чела доста отдавна, та май ще трябва да си я поприпомня   O0
Но все още не ми е особено ясно това с деленето - нали по този начин всяка частичка от нашата душа ще си се ражда поотделно, ще преживява и се развива отделно от останалите - така накрая някои от душиците могат да приключат с преражданията преди другите - какво ще правят, докато и другите се "наживеят" - нали накрая пак ще трябва да се съберат, за да се върнат заедно при първоизточника :-\

bee

• Guest
« Reply #6 on: февруари 22, 2006, 08:24:24 am »
Според моите малко теософски възгледи по въпроса - Бог има състояния на движение и покой - т.нар. дни и нощи на Брама, т.е. в един голям период от време Той се възпроизвежда/разпръсква, тече някаква еволюция после всичко се връща към него, за да остане в състояние на покой/нирвана за някакъв период и после всичко започва от начало ...
М/у другото по тази причина някои от душите могат да изпуснат влака в таза манватара (така се нарича периода на будуване) и да им асе наложи да се доразвият през следващата ... а съм чувала и за някви теории за "Страшния съд" или изгарянето на плевелите (от Библията), които на мен самата не са ми много ясни и в момента им се чудя доста  :idiot2: ... като че някои души, ако са прекалено затънали в материята може и да "изгорят", но какво означава това  ???

pakodelucia

• Guest
« Reply #7 on: февруари 22, 2006, 08:42:37 am »
Честно да си кажа, тези две понятия малко ми се смесват :-\ Чела съм разни определения, но сега, като се замисля, май нито едно от тях не е оставило трайни следи в главата ми :D Моля ви, обяснете ми, ама простичко ???

:smitten: :smitten: :smitten:

Бог е извън времето и пространството, но същевременно съдържа в себе си времето и пространството. Той е извън живота, но съдържа в себе си живота. Той е извън съзнанието, но съдържа в себе си съзнанието. Бог създаде всички форми, но той сам няма абсолютно никаква форма. Той е "нищо". Но това "нищо" съдържа всичко в Себе Си. Ограничава се, без да се ограничи. Смалява се, без да се смали. Създава, но никога не се изтощава. Проявява се във всичко, но сам Той не е в проявеното. Уподобяваме Го на Светлина, на Разум - Логос. Но сам по Себе Си Той не е ни Светлина, ни Разум. Светлината, Разумът - това са Неговите прояви.

Духът. Висшето начало в човека е неговият дух. Духът на човека е вечен. Той непрекъснато слиза, проявява се и отново възлиза. В това слизане и възлизане човешкият дух върви едновременно в три посоки, от които се пораждат три стремежа: Първият стремеж на духа е стремеж към живота. Вторият стремеж на духа е стремеж към знание. Третия стремеж на духа е стремеж към свобода.

Душата е Божествена субстанция, чрез която се проявява Божията Любов. Умът и сърцето са спомагателни средства на душата, а Духът е нейният ръководител. Досега човешката душа е напъпвала, тя е достигнала да стане пъпка. Но в нашата епоха тази пъпка започва да се разтваря и това е един от най-великите моменти в Космоса. Всички възвишени същества в Божествения свят очакват с трепет разцъфването на човешката душа. Те знаят, че тя е една свещена книга, в която Бог е написал развитието на цялото Битие. В човешката душа има такава красота, както в никое друго същество по света. Когато Христос слезе на Земята, Той слезе да помогне именно на човешките души.

Offline wind

• Напреднал
« Reply #8 on: февруари 22, 2006, 01:19:44 pm »
Бог е извън времето и пространството, но същевременно съдържа в себе си времето и пространството. Той е извън живота, но съдържа в себе си живота. Той е извън съзнанието, но съдържа в себе си съзнанието. Бог създаде всички форми, но той сам няма абсолютно никаква форма. Той е "нищо". Но това "нищо" съдържа всичко в Себе Си. Ограничава се, без да се ограничи. Смалява се, без да се смали. Създава, но никога не се изтощава. Проявява се във всичко, но сам Той не е в проявеното. Уподобяваме Го на Светлина, на Разум - Логос. Но сам по Себе Си Той не е ни Светлина, ни Разум. Светлината, Разумът - това са Неговите прояви.

Пако, Пако... не забравяй кавичките :P ;)
Може да са малки, но са важни!
fly like a wind .......

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #9 on: февруари 22, 2006, 01:44:44 pm »
Или още по-просто казано душата е въплътения в тялото дух  :D

И аз така си ги представям нещата O0
Every moment is a miracle right now

Иай

• Guest
« Reply #10 on: февруари 22, 2006, 04:45:56 pm »
 Силвия Браун (любима моя авторка  :smitten: ) в книгата си "Живот от другата страна", говори за т.нар. "мистични пътешественици":

" Мистичните пътешественици могат да бъдат описани като хора с мисия, но с по-широк обсег. Това, което те са казали на бог за пътуването на душите си, е: „където и във вселената да имаш нужда от мен, аз с радост ще отида".
С други думи мистичните пътешественици също както хората с мисия отдават себе си, за да поддържат духовната връзка между нас и бога като процъфтяваща вечна сила. Но докато хората с мисия са концентрирани на земята, мистичните пътешественици могат да се прераждат и да работят, на която и да е обитаема планета, във всяка галактика, където бог се нуждае от тях. Повечето мистични пътешественици са преживели много прераждания на земята и са „завършили" учението си чрез прераждане тук. Желанието да станеш мистичен пътешественик е като да отидеш да учиш висше образование и да правиш докторантура."

Нещо такова е и според моите представи. Вярвам в съществуването на паралелни светове, въпреки че все още не ми се е избистрило съвсем в главата, но по съм склонна да приема, че решаваме да се преродим някъде другаде, когато тук вече сме си свършили работата, изживели сме това, което сме искали и решаваме следващият път да отидем другаде :smitten:

Offline Evridika

• Напредващ
« Reply #11 on: март 25, 2006, 11:09:57 pm »
 :)За мен Духът е висшето Аз,вложената у човека божествена искра и божествена субстанция.Душата е подсъзнанието на човека,тялото на желанията или астрално тяло,както искате,така го наречете.Животните и растенията също имат душа.Понятията душа и дух съществуват в християнството и апостол Павел е разбирал каква е целта на християнския живот-"Сее се човек душевен,възкръсва човек духовен" и за тази цел много е писано и работено в православното християнство през вековете.Много съм се чудила защо Христос казва,че след бракосъчетание между мъж и жена не бива да има раздяла "Което Бог е съчетал,человек да не разлъчва" ,защото някак не ми звучеше справедливо и честно в буквалния смисъл.В един момент обаче ми проблесна,че той е имал предвид бракосъчетанието между Духа-мъж и Душата-жена и забраната за разлъка се отнася за него,защото то е Божественото бракосъчетание.За мен Божественото дихание е вложено у човека,за да работи за издигането на душата и превръщането и в чиста духовна субстанция.Една еретическа мисъл ми хрумва-че това е вид"производство" на чиста духовна субстанция,чрез "пречистване"на отпадъчни продукти на низшето животинско естество. ;)