Author Topic: За Свободомислието  (Read 9348 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Nirvana

• Guest
За Свободомислието
« on: април 07, 2006, 01:25:05 pm »
"Aко това качество е постигнато в неговата цялост, то всичко е постигнато. Нирвана ( :angel: ) това е абсолютното свободомислие.

Според Буда, тази идея, че имаме свободна воля е проява на най-голямото невежество, най-голямото незнание. Цялото логическо мислене, което може да проявим, е само израз на предварително заложена програма в нашият ум, от обществото. И всяко решение което вземе не е свободна воля, а обусловеност, сляпо следване на дадена логическа схема.

Тогава възниква въпросът, КАКВО Е ТОВА СВОБОДОМИСЛИЕ? Може ли да мислим свободно?

Самото „знание”, че нашето мислене не е свободно, ни прави свободомислещи.

Когато „знаем” че нашето мислене е обусловено, ние не сме привързани към своите мисли, не сме убедени в тяхната истинност, в тяхната правдивост. В нас няма болезнена привързаност към нашите идеи, към нашите разбирания, и ние сме готови да ги жертваме за да следваме истината каквато и да е тя. Когато знаем, че нямаме свободна воля, нашата привързаност към нашите действия изчезва. Ние знаем че всяка мисъл, и всяко действие са само закономерна реакция в една безкрайна верига на причина и следствие. С такова знание ние може да се оставим да следваме нашата логическа мисъл, и в същото време да сме готови да поправим, да коригираме, да променим посоката. Когато знаем, че нашето мислене е обусловено, закономерно, когато знаем че всяка мисъл в нас и всяко действие е резултат на събития предхождащи тази мисъл, ние не придаваме толкова голямо значение на своята логика, на своя здрав разум и ставаме свободни от самите себе си. Тогава може да победим себе си, най-голямата победа!"

bee

• Guest
Re: За Свободомислието
« Reply #1 on: април 07, 2006, 02:37:12 pm »
Не е лошо казано това  ::) В крайна сметка, всички се подчиняваме на Вселенските закони и това, което ни се случва е доста добре предвидено и предопределено, както е предопределено след пролетта да дойде лято. Всяка наша мисъл е предопределена от всичките милиони и милиарди мисли , които сме мислили преди тази мисъл  ..... най-вероятно и развитието ни в тоя живот е повече от предопределено (може би и от самите нас преди да се въплътим) и  все пак, когато не придаваме значение на своя здрав разум и успеем да станем свободни от себе си ... какво правим по-нататък? Нирванично се наслаждаваме на мисълта, че като знаем колко нямаме свободна воля и като знаем, че мисленето ни не е свободно, колко сме свободни от самите себе си и какъв кеф е всичко това?  ;D

Nirvana

• Guest
« Reply #2 on: април 07, 2006, 02:59:14 pm »
Във всеки един момент виждаме неговата истина, не тази която трупаме от раждането.
Няма привързаност към старото- вратата е отворена за новото... "Тук и сега" сме... (Нещо от сорта)
Това не е ли "кеф"  :P   ;D

bee

• Guest
« Reply #3 on: април 07, 2006, 03:07:18 pm »
Кеф е, разбира се ... свободни като птички .... знаем, че има вятър, който ще ни отнесе някъде, но не се ядосваме на вятъра, а се оставяме да ни носи ... към новото и непознатото ..... вярно, че не мога да се сетя за по-голям кеф от това ...  :)

Offline wind

• Напреднал
« Reply #4 on: април 07, 2006, 04:02:43 pm »
Нирванче, това от къде е? Дай заглавийце и авторче, плс.  ::)
fly like a wind .......

Nirvana

• Guest
« Reply #5 on: април 09, 2006, 12:17:15 pm »
Не знам със сигурност, Уинди   :-X
Последно четях текстовете на този форум и предполагам, че ще да съм го копирала от тях  :idiot2:
Някъде из "Будизъм" или "Психология"  :P

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #6 on: април 09, 2006, 01:01:08 pm »
Според мен свободомислието не е нирвана, това е само началото към нея  ;)
Нирваната е пълното освобождение, да прекратиш всички привързаности с всичко - физически, психически нужди, желания, амбиции, планове. Всичко което те държи и те води, всичко от което си зависим.  :coolsmiley:
Съм всеки, отивам навсякъде, имам всичко.

Offline wind

• Напреднал
« Reply #7 on: април 09, 2006, 02:32:58 pm »
Абе хора, какви са тези "пълни освобождавания от всякакви привързаности"? Здраво сме си вързани за земята и туй то!
Я си представете човек без никакви желания и стремежи. Седи си като зеленчук в поза "лотос" и толкова. Знаете ли аз какво си представям? Един МЪРТЪВ човек.  >:D :P
fly like a wind .......

Offline sirius

• Напреднал
  • неседухатуйщонегасне
« Reply #8 on: април 09, 2006, 02:55:11 pm »
Винди, :)   :tickedoff:
Привързаност е да "знаеш" кое е "добро" и кое "зло".
Свободата е да се кефиш на това, което ти е хубаво и да не мислиш за добро/зло.
Тук и Сега.    ;D
всеки си носи кръста: всеки знае до колко му е вътре. Но не знае още колко може да му влезе - това е щастието.

Offline wind

• Напреднал
« Reply #9 on: април 09, 2006, 04:49:08 pm »
Това хич не ми изчерпва "пълно освобождаване" - по-скоро е като "проглеждане" или "осъзнаване" ... (което пак ми е чуждо, де)  ???
fly like a wind .......

bee

• Guest
« Reply #10 on: април 10, 2006, 08:01:11 am »
Според мен свободомислието не е нирвана, това е само началото към нея  ;)
Нирваната е пълното освобождение, да прекратиш всички привързаности с всичко - физически, психически нужди, желания, амбиции, планове. Всичко което те държи и те води, всичко от което си зависим.  :coolsmiley:

И аз така мисля.  O0
Windy, всяко нещо с времето си. Има етапи, на които привързаностите са необходими, има етапи на които не е проблем да се отървеш от тях ... ако искаш, разбира се, ако не искаш си оставаш с привързаностите и толкоз ... за сегашния живот.  ;)

Offline wind

• Напреднал
« Reply #11 on: април 10, 2006, 11:24:33 am »
Хубу де! Айде сега някой да каже, че е преодолял потребностите от пирамидата на Маслоу и ще се гръмна.
 :P
fly like a wind .......

nova

• Guest
« Reply #12 on: април 10, 2006, 11:31:48 am »
"Aко това качество е постигнато в неговата цялост, то всичко е постигнато. Нирвана ( :angel: ) това е абсолютното свободомислие.

Според Буда, тази идея, че имаме свободна воля е проява на най-голямото невежество, най-голямото незнание. Цялото логическо мислене, което може да проявим, е само израз на предварително заложена програма в нашият ум, от обществото. И всяко решение което вземе не е свободна воля, а обусловеност, сляпо следване на дадена логическа схема.

Тогава възниква въпросът, КАКВО Е ТОВА СВОБОДОМИСЛИЕ? Може ли да мислим свободно?

Когато „знаем” че нашето мислене е обусловено, ние не сме привързани към своите мисли, не сме убедени в тяхната истинност, в тяхната правдивост. В нас няма болезнена----а друга? ---- привързаност към нашите идеи, към нашите разбирания, и ние сме готови да ги жертваме за да следваме истината ?!/---а как разбираме кое е истина--- каквато и да е тя. Когато знаем, че нямаме свободна воля, нашата привързаност към нашите действия изчезва. Ние знаем че всяка мисъл, и всяко действие са само закономерна реакция в една безкрайна верига на причина и следствие. С такова знание ние може да се оставим да следваме нашата логическа мисъл, и в същото време да сме готови да поправим, да коригираме, да променим посоката/---без свободна воля- че защо?- така и така си се носим по течението- нищо не променяме---. Когато знаем, че нашето мислене е обусловено, закономерно, когато знаем че всяка мисъл в нас и всяко действие е резултат на събития предхождащи тази мисъл, ние не придаваме толкова голямо значение на своята логика, на своя здрав разум и ставаме свободни от самите себе си. Тогава може да победим себе си, най-голямата победа!"

общо взето- твърде глупаво според мен, но какво да го правиш Буда....след незнамколкоси дни глад и болезнено търсене на просветление....и аз така бих си решила проблемите ;D
сетих се, че ако слугата осъзнае, че е слуга и се остави без каквито и да било желания за промяна в статуса той ще е свободен, защото така му е предопределено-- удобно за някои, но дали и за него?
пп. в цитата вмъкнах нещо и от мен си
« Last Edit: април 10, 2006, 11:39:17 am by nova »

bee

• Guest
« Reply #13 on: април 10, 2006, 11:45:15 am »
Windy, потребности и привързаности са различни неща, не мислиш ли? Няма как да съм преодоляла потребността от храна, например, щото ще умра между другото.  :)

Offline wind

• Напреднал
« Reply #14 on: април 10, 2006, 11:52:58 am »
Нали за това са потребности - защото ИМАМЕ НУЖДА от определени неща, за да съществуваме. Следователно, ние сме ПРИВЪРЗАНИ към тези неща, които ни осигуряват съществуването (просто защото без тях не можем).
fly like a wind .......

bee

• Guest
« Reply #15 on: април 10, 2006, 12:06:25 pm »
Изобщо не е "следователно" .... ако вземем за пример  само храната - ти мислиш ли, че си привързана към нея - ако беше така, щеше да мислиш по цял ден какво точно ти се яде как точно да си го направиш и изобщо щеше да си обсебена от мисълта за нея ... е, в най-крайния вариант, но ти ще се сетиш за по-средните варианти .... а да не си привързан, за мен значи, че ядеш, за да живееш и почти не ти пука какво ядеш (пак в най-крайния вариант). Т.е. не живееш, за да ядеш, а ядеш, за да живееш. И така за всичко останало.

Offline wind

• Напреднал
« Reply #16 on: април 10, 2006, 12:13:39 pm »
Крайностите винаги са "лоши". И без да взимаме крайните варианти, да предположим, че човек има нужда от нормално количество храна (което не му е нито много, нито малко). Ако не може да си я осигури в нужното количество, той няма как да не мисли за храната си. Тогава къде му отива "свободомислието"?
Ако съм гладна, със сигурност няма да седна да си избирам на кой театър да отида.  ;D
fly like a wind .......

izgrev

• Guest
« Reply #17 on: април 10, 2006, 01:01:09 pm »
Свободомислието казвате... е свободата да мислиш! Това никой не може да ти отнеме! Мислиш си свободолюбиво и се кефиш? Така е! Кой ще знае какво си мислим? Но не ми се връзва нещо. Ако не мога да живея по правилата на моето "свободомислие", къде отива то?
Абе хора, какви са тези "пълни освобождавания от всякакви привързаности"? Здраво сме си вързани за земята и туй то!
Я си представете човек без никакви желания и стремежи. Седи си като зеленчук в поза "лотос" и толкова. Знаете ли аз какво си представям? Един МЪРТЪВ човек.

Това ми харесва ;D. Наистина ще сме мъртви!
Кеф е, разбира се ... свободни като птички .... знаем, че има вятър, който ще ни отнесе някъде, но не се ядосваме на вятъра, а се оставяме да ни носи ...
(звучи съблазнително, но ако вятъра си има "посока", къде отива свободата?

nova

• Guest
« Reply #18 on: април 10, 2006, 01:08:46 pm »

Оф абсурдно е...
Може би ако се каже свободо-ОТ-мислие, ще ми е по-ясно за какво дерзаят Буда и компания. :uglystupid2:

bee

• Guest
« Reply #19 on: април 10, 2006, 01:13:02 pm »
звучи съблазнително, но ако вятъра си има "посока", къде отива свободата?
Просто, няма свобода извън посоката на вятъра, остава ти да си "свободен" по посока на вятъра  :2funny:  ако можеш  :P

nova

• Guest
« Reply #20 on: април 10, 2006, 01:28:58 pm »
да сме ветропоказатели- главна цел и висше щастие

Ба м.... му. И к'ва стана тя.
Общо взето голяма обърквация настана... :uglystupid2: ;D :2funny:

Offline wind

• Напреднал
« Reply #21 on: април 10, 2006, 01:55:53 pm »
да сме ветропоказатели- главна цел и висше щастие

Ба м.... му. И к'ва стана тя.
Общо взето голяма обърквация настана... :uglystupid2: ;D :2funny:

Хахахахахаха!!!
Е те това е то свбодомислие! :2funny:
Нова, ...  :smitten:
fly like a wind .......

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #22 on: април 10, 2006, 02:11:08 pm »
Пак с примера за храната. Нека да се запитаме как би се отнасял към нея един човек, който е достигнал просветление. Непривързаността му ще се изразява в следните неща. Няма да го е грижа какво точно яде, само да става за ядене. Ще яде само когато е гладен. Няма да преяжда. Когато храна липсва ще търси начини да си я набави, ако е избрал да живее в материалния свят. Но няма да причини зло на никой при набавянето й. Най-вероятно такъв човек гладен няма да остане, тъй като ще е много ценен с нещо за другите и това ще му носи отплата и благодарност. Все пак ако няма какво да яде най-вероятно ще понася търпеливо глада.
 :)

bee

• Guest
« Reply #23 on: април 10, 2006, 03:13:16 pm »
.... а по въпроса за вятъра ...човек може да се опитва и пластмаса да яде, поради "свободния си избор", но дали ще оживее след това е друг въпрос ...

Offline wind

• Напреднал
« Reply #24 on: април 10, 2006, 03:29:37 pm »
Velaskes, и ти ли, Бруте?!  ;D
Айде тогава и теб да те почна:
... Нека да се запитаме как би се отнасял към нея един човек, който е достигнал просветление.
Ти да познаваш такъв човек?

Непривързаността му ще се изразява в следните неща. Няма да го е грижа какво точно яде, само да става за ядене.
Aйде да уточним първо какво "става за храна". И Буда си похапвал пясък накрая, ама аз не бих пробвала. Въпреки, че ... знам ли - ако и аз съм толкова гладна, колкото предполагам, че е бил той тогава, може и да го проям този пясък.
Сещам се в момента за един пример с двама полинезийски вождове. При тях се е считало за недопустимо да си мръднат пръста за нещо. "Подчинените им" ги хранели задължително. И когато отказали да го правят, те умрели от глад, защото било "под достойнството" им да се нахранят сами. Дали това не са го приемали като "действие на просветлен"?

Когато храна липсва ще търси начини да си я набави, ако е избрал да живее в материалния свят.
Че къде другаде да живее? И дали той си го е избрал?

Но няма да причини зло на никой при набавянето й. Най-вероятно такъв човек гладен няма да остане, тъй като ще е много ценен с нещо за другите и това ще му носи отплата и благодарност.
Ако почнем темата за "причиняване на зло при набавяне на храна"... отиде та се не видя. А за това, че някой ще му се отблагодарява на човека... гаранция, че ще си умре от глад!   ;D  

Все пак ако няма какво да яде най-вероятно ще понася търпеливо глада.
Докога?
Докато гладът не надделее дотолкова, че да е готов да "причини зло" за набавянето на храна. Тогава какво излиза? Не е ли "зависим" от храната, след като тя е в състояние да обърне цялата ти ценностна система с хастара навън?
... в крайна сметка и Буда не е издържал само на пясък... пък после измислил "средният път" за извинение.  :2funny:  Вярно, чисто човешките нужди до гелеми мъдрости водят - спор няма.  ;)
fly like a wind .......

bee

• Guest
« Reply #25 on: април 10, 2006, 03:50:46 pm »
Windy, не разбрах, ти би ли се опитала да ядеш пластмаса или камъни или нефт .... след като имаш свободния избор да го направиш? Ако не, какъв свободен избор можем да имаме в абсолютния смисъл на думата свобода. Имаме свободен избор в рамките на ядливите субстанции и при наличието им. Е след като има и едно ограничение, за каква свобода говорим ... и това е само за храната .... а за физически и психически способности и потребности да не говорим .... Смешно е да се говори за абсолютна свобода на земята, наистина.
Това, което можем да постигнем е непривързаност, т.е. да не обръщаме особено внимание на това какво ще ядем, дали сме в безопасност, дали някой ни обича, дали ни уважават и дали сме развили докрай Аз-а си, а това съвсем не е невъзможно  ... даже не бих го нарекла стигане до просветление. Това е просто пълно доверие във Висшите сили/Висшия закон, (може би дори усещане на връзката ни с Висшите сили) че се грижат за нас, както и че ние се грижим добре за себе си и ако нещо неприятно се случи в този живот, значи има за какво, пък и този живот в крайна сметка не е единствения .... но за този, който няма това доверие/вяра във Висшите сили и себе си, нищо не може да се направи.

izgrev

• Guest
« Reply #26 on: април 10, 2006, 03:54:36 pm »
Velaskes, и ти ли, Бруте?!  
Айде тогава и теб да те почна:
Абе нали това беше форум за разговори и други такива благородни неща. Как да се почваме? Със, или без......
Или може би, който не е с мен е против мен.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #27 on: април 10, 2006, 04:18:54 pm »
Уинди аз няма да споря с теб и да се опитвам да те убеждавам. Въпроса е до вяра. Всеки избира в какво да вярва сам. Ти имаш своя позиция и аз я уважавам.  :P ;)

Offline wind

• Напреднал
« Reply #28 on: април 10, 2006, 04:58:49 pm »
Windy, не разбрах, ти би ли се опитала да ядеш пластмаса или камъни или нефт .... след като имаш свободния избор да го направиш? Ако не, какъв свободен избор можем да имаме в абсолютния смисъл на думата свобода.
Не. Разбира се, че не бих.
Е, малко по малко ще си дойдем на думата - ние НЯМАМЕ свободен избор.
Всяко едно решение, което взимаме през живота си, е продиктувано от някакво минало знание/ опитност. Въз основа на този минал опит/знание ние изграждаме "система за поведение". И това е нещото, което ни осигурява възможност за оцеляване.
Можем да имаме т.нар. "свободен избор" в рамките на нашия собствен модел за поведение/оцеляване, но това изобщо не е свободен избор.
Ако трябва лично аз да направя "свободен избор", ще тегля една .... на всичко и ще се забия в някоя планина, далеч от хората (поне докато и това не ми омръзне и не реша нещо друго  ;D ).

==========================================================
Izgrev, ние сме се почнали вече. Само, че принципът не е този (който не е с мен, е против мен). Аз поне никога не съм "за" или "против" хората, а "за" или "против" определено мнение. Мога едновременно да се радвам на някои хора и да "нападам" същите...  взависимост от конкретното изказване. И на теб ти се радвам, ама понякога си го търсиш. :P

==========================================================
Velaskes, то и аз я уважавам твоята позиция, но това не бива да пречи на спора.  :2funny: :crazy2:
fly like a wind .......

bee

• Guest
« Reply #29 on: април 12, 2006, 01:50:25 pm »
Я си представете човек без никакви желания и стремежи. Седи си като зеленчук в поза "лотос" и толкова. Знаете ли аз какво си представям? Един МЪРТЪВ човек.  >:D :P
Windy, ето едно кратко текстче, специално намерено за теб по въпроса за привърването - гледната точка на будизма. Откъсчето е прясно извадено от книгата "Лотосът и Квантът" дето вчера беше качена на сайта:

" ..... целта на будизма е да разсее привързаността ни към реалността на онова, което се проявява пред нас: съществата, събитията, нещата, самите ние. Тъй като от момента, в който ние се привързваме към нещата като към постоянни и трайни, ние смятаме, че те имат способността сами по себе си да ни доставят удоволствие или страдание. По този начин ние приписваме на обектите и на съществата характеристики - мой или на някой друг, хубав или грозен, приятен или неприятен, - които не са нищо повече от понятийни етикети. Както обяснява Дхармакирти3:

Когато съществува Аз, съществува и съзнание за
другия, от Аза и от „другия" се поражда привързаността
и отвращението, а от съчетанието на тези две неща произхождат всички злини.

В този контекст будисткият подход не цели да детерминира масата и заряда на частиците, а да разруши понятието за трайност и за постоянство на нещата, така че да не бъдем уловени в механизма на илюзиите, причиняващи нашите страдания."

Иначе си права за "Мъртвия човек".  Въпроса е за какво е мъртъв - според мен за материалното съществуване, но именно заради това, той е повече от жив за духовното си съществуване ..... (така разправят де, аз хич не седя в поза "лотос"  ;D А и някои казват, че имало голяма разлика между седенето в поза "лотос" и медитацията.  ;D)