Author Topic: За Свободомислието  (Read 9538 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Offline wind

• Напреднал
Re: За Свободомислието
« Reply #30 on: април 12, 2006, 03:06:20 pm »
Ммм...не. Под "мъртъв човек" нямам предвид "мъртъв само за материалния свят". Човекът без желания и стремежи си е мъртъв откъдето и да го погледнем... и колкото и да си го въртим.
Защото желанието за "духовно развитие" пак си е желание (а не само желанията, свързани с материални неща). Ако ти например нищо не искаш от живота/себе си/каквото и да е... за какво живееш? ::)
Всеки иска нещо - просто е. Едни си искат любимите вещи, други искат емоции, трети - "духовни работи"...  Но винаги има нещо, което да ни "осмисля живота"... пък всекиму -смисъл според желанията.  ;)
fly like a wind .......

Dani

• Guest
« Reply #31 on: април 12, 2006, 03:11:04 pm »
какви са тези "пълни освобождавания от всякакви привързаности"? Здраво сме си вързани за земята и туй то!
Да, наистина сме здраво вързани за земята. Става дума за освобождаване от привързаностите към нашите ограничени представи за света ни. Това означава - да не страдаме, когато се налага да променим мнението си или представите си за нещо или някого;
- да не държим желанията ни да се реализират именно във вида, в който си ги представяме днес;
- да не зависим от мерките си за добро и лошо, а да приемаме случващото се около нас като единственото най-добро нещо, което е могло да ни прати съдбата.
- да не изпитваме вина, да не приемаме лично нищо и да не правим предположения ....
нещо такова :)

И от опит знам, че когато успеем да се освободим от тези привързаности, започваме да ЖИВЕЕМ. За мен мъртвият човек е именно този, който настоява да живее в своя измислен свят на правила и желания, а не се "слива" с реалния живот около себе си - тук и сега.
"Миналото е история, бъдещето е мистерия, а този момент е дар. Затова се нарича „the present"  (настояще)." Д. Чопра  O0
за тези, които не владеят англ. - думата present означава подарък и настояще. :)
Ами аз ,например, не искам нищо - благодаря за това, което имам сега и за това, което ми се случва и правя всичко, което мога и само това, което мога да направя в момента.

bee

• Guest
« Reply #32 on: април 12, 2006, 03:53:15 pm »
Съгласна съм с Дани.

Защото желанието за "духовно развитие" пак си е желание

Аз май от това желание трябва да се отърва в момента .... правя някакви опити, даже в някои моменти изобщо не ми пука за духовните работи,  ;D  но ....
Windy, повечето хора май ще кажат, че човек трябва просто да се движи в златната среда - не да няма желания, а просто да не е привързан, закован, закотвен, залепнал и т.н. за съответните си желания и стремежи .... :)

Offline wind

• Напреднал
« Reply #33 on: април 12, 2006, 04:08:59 pm »
Тъй де, тъй... аз пак съм съгласна ... на теория.  ;D
Обаче на практика друго ми се получава. Нещо ми бягат коловозите на "средния път" - или съм в левия храсталак, или съм в десния ров. Общо взето, през "средния път" минавам само колкото да стигна в другата крайност.  :2funny:
fly like a wind .......

nova

• Guest
« Reply #34 on: април 12, 2006, 04:11:28 pm »
Сещам се за махалото винаги, когато си помисля за диаметрално противоположните неща мъка радост и т.н. Значи: колкото повече и по-далеч от равновесната точка лашкате махалото толкова по-далеч ще иде то при обратния си път. Колкото повече са стремежите/по-възвишени например/ толкова повече разочароващи биха били резултатите, защото равновесието няма как да не се възстанови. Колкото повече търсиш щастието, толкова по-нещастен ставаш.
Та мисълта ми е да не засилваме прекалено махалото в положителната посока, защото то неминуемо се връща и ако не сме готови да го посрещнем...

bee

• Guest
« Reply #35 on: април 12, 2006, 04:12:46 pm »
 ;D
"Животът повелява умереност и трайност, а какво се получава - от крайност пак във крайност" ... беше казал някой, може би Шекспир, може би някой друг ...  ::)

bee

• Guest
« Reply #36 on: април 12, 2006, 04:15:22 pm »
Колкото повече търсиш щастието, толкова по-нещастен ставаш.

O0 Абсолютно точно. Обявявам търсенето на щастието за окончателно прекратено  :2funny:
Тогава ни остава да сме само в естественото си състояние, което ако си изчистим главата от мисли е ... пак щастие.  ;)

Offline wind

• Напреднал
« Reply #37 on: април 12, 2006, 04:32:01 pm »
Я да се пробвам аз пак да си рекна това, дето ми е на ум, пък дано този път ми се получи по-добре с обяснението...  :-\

Не мислите ли, че точно "средният път" е мъртвия? И за по-визуално - да вземем примемра с махалото: Когато то е в крайна точка (която и да е), трябва да се върне в противоположната на нея точка. И така се получава движението. Ако то увисне надолу - ще е в покой. За мен това е въпросната "мъртва точка".
Така, че ... движение да има! Пък ако се засили прекалено много - тогава ще му мислим.  :crazy2:
 >:D >:D >:D
fly like a wind .......

izgrev

• Guest
« Reply #38 on: април 12, 2006, 04:32:48 pm »
Винаги съм си мислил, че селските и градските чешити са най щастливите хора! Сега това се потвърждава.

Filomed

• Guest
« Reply #39 on: април 12, 2006, 05:35:41 pm »
Скъпи и добри хора,
Свободна ли е онази мисъл, която не преминава в дейстие?
Свободна ли е онази мисъл, която не поражда светлина?
Свободна ли е онази мисъл, която не ни свързва с Твореца?
Свободна ли е разрушителната "мисъл"?
Свободна ли е формално "свободната" (от външни ограничения) мисъл?
Свободна ли е мисълта, която се задвижва от нашите неосъзнати страхове?
Или онази, която се задвижва от нашата неосъзната суета?
Или от нашата непризнавана завист? Или от нашата потисната и прикрита алчност?
Свободата на мислене самоцел ли е?
Истински свободните мисли не пораждат ли истински добри думи и добри дела! Свободата и доброто не вървят ли ръка за ръка? Не мислите ли, че нашата "свобода" често пъти се оказва нашата неосъзнавана несвобода?
Нали всяка наша мисъл се материализира - светлите като градеж, а тъмните - като разрушение?! В разрухата не откриваме ли праха на нашите "свободни" илюзии?
"Свободата" на разрушение отговаря ли на законите на Любовта, която е рожбата на Свободата?
Не се ли ражда Любовта именно от Свободата, а не от произвола, не от хаоса, не от безцелното "всичко-правене"? Как мислите вие?
Със светли мисли за всички нас,
ваш Филомед

Dani

• Guest
« Reply #40 on: април 12, 2006, 05:47:04 pm »
Когато отклоняваме махалото, ние се опитваме да спрем или променим посоката на естествения ход на нещата и да го подчиним на нашите желания. Желанията ни са мъртва картина на това, което би могло да се случи в наша полза. Значи мъртвата точка е желанието - движението е животът без нашите желания. Пролетта си настъпва и без ние да го искаме, нали  ;D

Махалото се връща върху нас със същата сила, с каквато сме го отклонили, за да ни предпази от повторна агресия срещу естествения ход на събитията. Болката сме си я изпросили.  ;D

Dani

• Guest
« Reply #41 on: април 12, 2006, 05:57:49 pm »
Свободна ли е мисълта, която се задвижва от нашите неосъзнати страхове?
Или онази, която се задвижва от нашата неосъзната суета?
Или от нашата непризнавана завист? Или от нашата потисната и прикрита алчност?
O0 Благодаря! Свободна е онази мисъл, която не е обременена от схеми, правила, желания, амбиции, страхове и т.п. Свободна е мисълта, която е в състояние да приеме с Любов света днес и тук какъвто е.  :smitten:

bee

• Guest
« Reply #42 on: април 13, 2006, 07:31:57 am »
Не знам коя мисъл е свободна, но на мен най-добре ми е било в някои моменти, в които главата ми е била ама съвсем изпразнена от мисли.  :D Единствената мисъл, която може да ме доведе в подобно състояние е мисълта за любовта ми към някой, нещо .....  ::)

Offline wind

• Напреднал
« Reply #43 on: април 13, 2006, 10:44:19 am »
Не знам коя мисъл е свободна, но на мен най-добре ми е било в някои моменти, в които главата ми е била ама съвсем изпразнена от мисли.  :D Единствената мисъл, която може да ме доведе в подобно състояние е мисълта за любовта ми към някой, нещо .....  ::)

Извод: Любовта ни кага да оглупяваме.  :2funny:
fly like a wind .......

Dani

• Guest
« Reply #44 on: април 13, 2006, 05:10:45 pm »
А сигурни ли сме какво означава "умен"?
 И защо ли народът има преносно значение на думата "умник" с ироничен оттенък?
Умният винаги ли е мъдър?
Дали непрекъснатото "мислене" не ни пречи да чуваме и виждаме Истината? Дали нашите мисли не заместват това, което Е с това, което ние си изМИСЛяме?

Offline wind

• Напреднал
« Reply #45 on: април 13, 2006, 08:07:22 pm »
А сигурни ли сме какво означава "умен"?
Да - дотолкова, доколкото можем да бъдем сигурни за значението на всяка друга дума.

И защо ли народът има преносно значение на думата "умник" с ироничен оттенък?
Народът ни има много други думи, които употребени в преносен смисъл, означават собствения си антоним.  :P

Умният винаги ли е мъдър?
Не. А какво е "мъдър"?

Дали непрекъснатото "мислене" не ни пречи да чуваме и виждаме Истината? Дали нашите мисли не заместват това, което Е с това, което ние си изМИСЛяме?
Разбира се, че нашите мисли си изМИСЛят нещата. Но не всяко мислене е измисляне.  :coolsmiley:
fly like a wind .......

Offline reply

• Средно напреднал
  • SoHm!
« Reply #46 on: април 14, 2006, 12:35:43 am »
тук мога да цитирам едно приятелче (rammon) "няма глупав и умен-въпрос на гледна точка е..."
а дани...в крайна сметка всичко Е такова,каквото си го измисля и съответно направя...едно от нещата които съм научил от живота е че такова животно като "константа" няма...(май :) )  така че всичко Е такова каквото аз го направя(нека не забравяме 4е за да го направя реално първо трябва да го изМИСЛя  :) ) фактически Е-то излиза че е различно за всички  ;D ... something like that  8)

bee

• Guest
« Reply #47 on: април 14, 2006, 07:48:33 am »
Пoздравления, Reply!!! И за кирилицата и за мисълта! Защото и на мен ми е много хубаво да не мисля, но времето, което прекарвам в такова състояние е пренебрежимо малко в сравнение с времето, което прекарвам в МИСлене. Може би и тук трябва да има баланс на периоди на мислене и периоди на немислене (сигурно затова са "изМИСлени" молитвите и медитациите) ... че пък от много мислене се изперква  :crazy2:

dimoff

• Guest
« Reply #48 on: май 16, 2006, 11:15:51 pm »
do tuk dobre:) pisha na latinica no az ne sam svarzan s pravila i normi i se chustvam svoboden da pisha kakto namerq za dobre :)Iskam da vi pitam neshto koeto vidqh v edin drug forum i mnogo me iznervi:)Stavashe vapros za gnosticizma i dali chovek se chustva po svoboden kato vqrva slqpo ili kato tarsi s uma si otgovor na vaprosite .Koito spor mi se vidq kraino glupav ,no vse pak izchetoh do krai:)Iskam da chuq i vasheto mnenie tai kato mi pisna ot religiozni fanatici koito sa kato zabludeni ovce i chakat na gotovo reshenieto na vseki vapros da im bade spusnat ot nqkakvi polulicenzirani duhovnici i otrichat sichko koeto ne e kazano ot ustata na dqdo pop .Mislata mi beshe -ne e li sichko v koeto vqrvame v nas i sichko koeto tarsim ne se li sluchva s nas zashto trqbva da tarsim talkovateli na neshta koito i sami znaem:)

bee

• Guest
« Reply #49 on: май 17, 2006, 07:34:52 am »
Моя отговор на твоя въпрос, Dimoff е следния:  :) Аз лично не понасям никакви свещенници и църкви и мразя някой да ми каква какво да мисля и в какво да вярвам и никога не бих вярвала сляпо ... винаги съм предпочитала да използвам собствения разум и от известно време знам, че истината е вътре в мен. Но, все пак, има два други важни момента ... единия е, че не всички хора могат да разчитат на себе си, чувстват се слаби и несигурни и предполагам са им нужни свещеници или някакви гурута ....а другия е, че колкото и да вярвам само на себе си, мисля, че в историята на човечеството е имало доста по-съвършени и напреднали същества от мен и нищо не ми пречи да изследвам задълбочено преданията за тях или книгите написани от тях и да сравнявам прочененото с преживяното от самата мен и вътрешния ми глас.... т.е. трябва да има някаква светлина, която да виждам накрая на пътя, по който вървя .... Истината знам, че е вътре в мен, ама как да достигна до нея  ..... дали ще мога да се сетя сама  ???

Dani

• Guest
« Reply #50 on: май 17, 2006, 12:05:30 pm »
 O0 O0 O0 Пчеличке, сестричке  :smitten:
ne e li sichko v koeto vqrvame v nas i sichko koeto tarsim ne se li sluchva s nas zashto trqbva da tarsim talkovateli na neshta koito i sami znaem:)
Чудесно казано! - да! не АЗ вярвам, а НИЕ вярваме, не то е в МЕН, а то е в НАС!  Затова ние откриваме в себе си скрити истини и хоризонти и неизползван потенциал, когато се свържем помежду си - по всички възможни начини... :smitten:
Добре дошъл сред НАС, Dimoff.  :)

bee

• Guest
« Reply #51 on: май 17, 2006, 03:48:32 pm »
 :D
Днес се почувсвах много ясно свързана с няколко човека и бях неизразимо щастлива ..... мисля, че крачката от няколко човека до цялото човечество не е голяма .... просто трябва да упражняваме мисълта, ... усещането за любов ежедневно,  ... ежечасно .....  :smitten: