Author Topic: Безсмъртни ли сме наистина?  (Read 11040 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bee

• Guest
Безсмъртни ли сме наистина?
« on: април 11, 2006, 09:10:45 am »
Откъс по въпроса от "Разбулената Изида":

"Ние вече имахме възможността да посочим, че „тайната доктрина" не признава безсмъртието еднакво за всички хора. „Окото никога не би видяло слънцето, ако в самото него нямаше естество от слънцето" - е казвал Плотин. Само „чрез височайша чистота и целомъдрие ние можем да се приближим до Бога и чрез съзерцанието му можем да получим истинското знание и проницателност" - пояснява Порфирий. Ако човешката душа по време на земния си живот е пренебрегвала придобиването на просвещение от своя Божествен Дух (т.е. от своя личен Бог), тогава за грубия, потънал в чувственост човек става трудно да се запази като индивидуалност за по-дълго след физическата си смърт. Така, както физическите уроди, раждащи се понякога в нашия свят, не живеят дълго, така и душите, ако са станали твърде материални, не могат да съществуват дълго след своето раждане в духовния свят (защото физическата смърт не е нищо друго, освен раждане в духовния план на битието - бел. прев.). Жизнеспособността на астралната форма на такава душа е толкова слаба, че нейните частици губят способността си за здраво сцепление една с друга след нейното отделяне от плътната обвивка на физическото тяло. Нейните съставни части, посте¬пенно поддавайки се на дезорганизиращото притегляне на все¬ленското пространство, се разлитат в различни посоки, без да имат възможност отново да се съединят. След такава катастрофа човекът (личността) престава да съществува; неговият сияещ Аугоейдос го напуска. В рамките на междинния период между телесната му смърт и пълното разпадане на неговата астрална форма, последната, привличана от магнитното притегляне към своя телесен труп, броди наоколо и смуче енергия от податливи жертви. Човекът, който се е изолирал от лъчите на божествената светлина, се обрича на тъмнина, затова той се стреми да се хване за земята и земното.
Никоя астрална душа, дори астралната душа на чистия, добър и благодетелен човек, не е безсмъртна; „от елементи е била построена - и към елементите тя ще трябва да се върне". Душата на порочния човек изчезва, бидейки погълната безвъзвратно, докато душите на всички други хора (дори на умерено чистите) просто сменят своите ефирни частици с още по-ефирни; дотога¬ва, докато в душата остава искра от БОЖЕСТВЕНОТО, инди¬видуалният човек (или по-точно неговото лично ЕГО) не може да умре. „ След смъртта - казва Прокъл - душата (духът) продължава да съществува във въздушното тяло (в астралното тяло) дотогава, докато напълно не се очисти от всички гневни и чувствени страсти... След това душата (духът) съблича чрез второ умиране въздушното (астралното) тяло така, както е отхвърлила по-рано земното тяло. След това тя пребивава, както казват древните, в небесното тяло, което винаги е съединено с душата (духа) и което е безсмъртно, светещо и звездоподобно".

izgrev

• Guest
Re: Безсмъртни ли сме наистина?
« Reply #1 on: април 11, 2006, 09:29:08 am »
ХУБАВА ПРИКАЗКА!
Блазе им на вярващите в нея!
Но пък  има и полза. "Лошия" може и да се коригира.....евентуално!

bee

• Guest
« Reply #2 on: април 11, 2006, 09:39:05 am »
ХУБАВА ПРИКАЗКА!
Блазе им на вярващите в нея!

Има за какво за завидиш, наистина!!!  :)

izgrev

• Guest
« Reply #3 on: април 11, 2006, 10:05:17 am »
Пак заяждане!
Имате право на мнение, но само ако е моето....а?

bee

• Guest
« Reply #4 on: април 11, 2006, 10:08:50 am »
Е ти на това заяждане ли му викаш??? Аз само си казах моето мнение.

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #5 on: април 11, 2006, 10:13:08 am »
аз си мисля че каквото и да се губи при преминаване в отвъдното онази част, която е божествената винаги остава, само чака да бъде пробудена и когато това това се случи ставаме едно и също нещо с Големия Бос  :)
Съм всеки, отивам навсякъде, имам всичко.

nova

• Guest
« Reply #6 on: април 11, 2006, 10:35:15 am »
Безсмъртни ли сме наистина?

Наистина сме- ако си вярваме. Никой не може да ме убеди, че нещо не е така, щом го вярвам. Отбелязвам, че при вярването логиката и другите й производни не важат ;D

bee

• Guest
« Reply #7 on: април 11, 2006, 10:39:42 am »
Не знам, Веласкес. То че Божественото остава, остава. Но ако приемем, че за да се прояви Божественото, т.е. Висшия Аз, той е създал един конкретен Нисш Аз (да речем всички по-материални характеристики на Аза), и този конкретен Нисш Аз не съзнава връзката си с Висшия, какво пречи на тая връзка да се прекъсне и конкретния Нисш Аз да изчезне безвървратно (след смъртта си) и опита му в конкретния живот да изчезне безвъзвратно ..... като някаква част от Божесвения му Аз, разбира се, че се е върнала към източника си, за да продължи с друга индивидуалност, може би .... но индивидуалността несъзнаваща връзката си с Божественото мисля, че е подложена на опасността да изчезне .... Все още не знам как е, разбира се, но напоследък ме вълнува тоя проблем ....  ::) Не че е особено важен ....  ::)

nova

• Guest
« Reply #8 on: април 11, 2006, 10:48:37 am »
.... т.е. Висшия Аз, той е създал един конкретен Нисш Аз (да речем всички по-материални характеристики на Аза), и този конкретен Нисш Аз не съзнава връзката си с Висшия, какво пречи на тая връзка да се прекъсне и конкретния Нисш Аз да изчезне безвървратно (след смъртта си) и опита му в конкретния живот да изчезне безвъзвратно ..... като някаква част от Божесвения му Аз, разбира се, че се е върнала към източника си, за да продължи с друга индивидуалност, може би .... но индивидуалността несъзнаваща връзката си с Божественото мисля, че е подложена на опасността да изчезне .... Все още не знам как е, разбира се, но напоследък ме вълнува тоя проблем ....  ::) Не че е особено важен ....  ::)

доколко осъзнаването или не на куклата влияе на връзката й с кукловода и дали това осъзнаване е от значение за съществъването или не на дадената връзка...ерго куклата си е кукла, осъзната или не--кукловода е важен, за да е тя кукла, а не нейното разбиране, че е кукла

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #9 on: април 11, 2006, 10:58:55 am »
Мисля си ,че душите ни са безсмътрни, но индивидуалността ни не е.

Пък и не е голяма загуба, освобождаването от боклука , който трупаме по време на земния си живот.
НО е съществено това , че високите вибрации на душата достигнати чрез стремежа й да стане едно с Бога, могат да запазят повече от частиците й заедно. А това с ниските вибрации ми напомня на гниенето на презрелите неизползвани плодове , за да се хранят новите такива.

НИкой не е бил там с разума си , че да ни разкаже какво е наистина, душата знае , ама не толкова лесно да я разбереш какво иска да каже. :)
Every moment is a miracle right now

bee

• Guest
« Reply #10 on: април 11, 2006, 11:15:05 am »
Пък и не е голяма загуба, освобождаването от боклука , който трупаме по време на земния си живот.
Така си е  ;D Просто понякога се притеснявам за тези дето си обичат буклука и го стискат с всички сили и не искат да се освободят от него и това си е. :) Но какво да се прави ....  ::)

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #11 on: април 11, 2006, 11:28:00 am »
ми какво ще кажете за идеята че всички човешки души сме едно и също нещо, тоест като растем губим онези части от това което не сме и когато ги изгубим всичките ставаме едно цяло  :laugh:
Съм всеки, отивам навсякъде, имам всичко.

Offline wind

• Напреднал
« Reply #12 on: април 11, 2006, 11:37:21 am »
ми какво ще кажете за идеята че всички човешки души сме едно и също нещо, тоест като растем губим онези части от това което не сме и когато ги изгубим всичките ставаме едно цяло  :laugh:
А какво ще кажете за стадния инстинкт и мераците за обединяване в "едно цяло"?  ;D :P
fly like a wind .......

bee

• Guest
« Reply #13 on: април 11, 2006, 11:53:17 am »
След като се индивидуализира, според мен, Цялото има нужда от това. Не ми е съвсем ясно защо е тази нужда, може да е за чисто удоволствие от изпробване на възможностите си, но иначе пък защо щяхме да се индивидуализираме, и едва след това да се освобождаваме от личноста?  ??? А че всички сме направени от една духо-материя и сме едно в крайна сметка, това си е така. :) И това, че трябва да изгубим това, което не сме, пак трябва да е така. :)

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #14 on: април 11, 2006, 11:56:20 am »
А какво ще кажете за стадния инстинкт и мераците за обединяване в "едно цяло"?  ;D :P
аз лично ще кажа , че Егото или разума е това което разделя човек от другите хора и от Източника, душата се стреми да изживее сливането с другите

туй за стадния инстинкт е глупост , нали е ясно :uglystupid2:

Offline wind

• Напреднал
« Reply #15 on: април 11, 2006, 11:59:48 am »
А къде точно е разликата между стадния инстинкт и "сливането с другите"?

Вее, въпросче: как индивидуализирането води до Цялото? И как, след като се "индивидуализираме", се освобождаваме от личността си? На мен тези неща ми изглеждат коренно противоположни.
fly like a wind .......

bee

• Guest
« Reply #16 on: април 11, 2006, 12:04:00 pm »
Защо, Divine, не е толкова лош примера. Тя, някоя овчица може и да си мисли, че може да се разходи самa в гората или някаква група овчици може и да си мислят, че могат да станат Господари на планетата, но дали тези работи могат да станат е друг въпрос. Ние хората често сме по-зле от стадо .... и  наистина ни е нужен пастир, колкото и велики да си мислиме, че сме самите ние. Не знам дали някои не бяха наричали Исус Христос - Пастир? ??? Но де е Исус сега?
« Last Edit: април 11, 2006, 12:54:48 pm by bee »

bee

• Guest
« Reply #17 on: април 11, 2006, 01:07:37 pm »
Вее, въпросче: как индивидуализирането води до Цялото? И как, след като се "индивидуализираме", се освобождаваме от личността си? На мен тези неща ми изглеждат коренно противоположни.
Windy, като казах "защо щяхме да се индивидуализираме" без да искам, говорех от името на Върховния Абсолют  :2funny: (не че се приравнявам с него, ама нали знам, че съм някаква малка частица от Него и може би затова си позволих така да се изкажа  :)) Та трябваше всъщност да кажа, че Върховният Абсолют (които е непознаваемата първопричина за всичко) се индивидуализира първо и едва след това индивидуалностите, които е създал, по време на живота си на земята си създават "Личности", които са им необходими на началните етапи на развитие, най-малкото заради елементарното си оцеляване, но на по-късни етапи на развитие, ако тези индивидуалност искат да бъдат себе си, те трябва да се осъзнаят като част от всичко, част от Цялото,  и да се върнат при Върховния си Родител обогатени с индивидуалния си опит. Знам, че на много хора им е изключително трудно да приемат мисълта за освобождаването от Личността, защото си мислят, че така ще се обезличат, може би, и размият в пространството,  но ако имаха повече информация по въпроса, нямаше да мислят така .... мисля. ::) Личността само тежи и е причина за най-разнообразни страдания ... неудоволетворения, обиди, самосъжаления и т.н и т.н Колкото повече си мислиш, че си някой и искаш да докажеш на някой нещо, толкова повече страдаш като виждаш, че не става.
« Last Edit: април 11, 2006, 01:11:05 pm by bee »

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #18 on: април 11, 2006, 01:32:38 pm »
Защо, Divine, не е толкова лош примера. Тя, някоя овчица може и да си мисли, че може да се разходи самa в гората или някаква група овчици може и да си мислят, че могат да станат Господари на планетата, но дали тези работи могат да станат е друг въпрос. Ние хората често сме по-зле от стадо .... и  наистина ни е нужен пастир, колкото и велики да си мислиме, че сме самите ние. Не знам дали някои не бяха наричали Исус Христос - Пастир? ??? Но де е Исус сега?

Ами да могат, защото имат избор дали да го направят или не. Думата инстинкт предполага обаче неосъзнаване   на поривите, докато сливането на духа със себе си , или на душата с Бог  е по-скоро
свърхсъзнание , абсолютно осъзнаване на реалността без боклука на Егото ( което ни е дадено да се оправяме в също толкова измамния свят на Мая, на материалното)

bee

• Guest
« Reply #19 on: април 11, 2006, 02:19:33 pm »
Ами тъй де, някои действат неосъзнато, по инстинкт, а други търсят осъзнаване и сливане на духа със себе си. Но първите наистина приличат на стадо и те са точно материалния, животинският човек, който макар и да си мисли, че не се уповава само на инстинктите, никой не може да  му докаже, че разума е нещо много повече от инстинкт, а вторите си правят труда да открият божествения човек у себе си, и оттам свободата и безсмъртието.

Offline wind

• Напреднал
« Reply #20 on: април 11, 2006, 02:29:11 pm »
Вее, тъкмо да реша, че те разбирам... и ... ново 20!
Ако вземе, че има такова нещо като "Върховен Абсолют", определено няма да му е нужно да се "индивидуализира" и да си играе игрички от типа "Я аз да ги пратя тези в материалното, че да имат работа да еволюират отново към мен".
fly like a wind .......

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #21 on: април 11, 2006, 02:52:56 pm »
Вее, тъкмо да реша, че те разбирам... и ... ново 20!
Ако вземе, че има такова нещо като "Върховен Абсолют", определено няма да му е нужно да се "индивидуализира" и да си играе игрички от типа "Я аз да ги пратя тези в материалното, че да имат работа да еволюират отново към мен".

Този път уцели, браво - не му е нужно , Абсолютът  го прави за забавление ;D

Offline wind

• Напреднал
« Reply #22 on: април 11, 2006, 02:56:18 pm »
А защо му е "нужно" на Абсолюта да се забавлява? Толкова ли му е скучно?  :2funny:
fly like a wind .......

Nirvana

• Guest
« Reply #23 on: април 11, 2006, 03:00:15 pm »
За мен духа представлява общата сила на взаимодействие между всяка една част от тялото  :uglystupid2: и той не би могъл да съществува без него. Дух и тяло поначало са си едно и това търсене „осъзнаване и сливане на духа със себе си” е само начин за развиване на нещото много повече от инстинкт- разума  :P   
Безсмъртието е поредната измишлъотина на човека. Явно някой старец го било шубе от смъртта и пуснал таз муха в главата си, оттам- и из хората   >:D  :crazy2:

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #24 on: април 11, 2006, 03:04:21 pm »
А защо му е "нужно" на Абсолюта да се забавлява? Толкова ли му е скучно?  :2funny:

Ами ако ти си едно бяло нещо, в една бяла стая, с бели стени , без време , без нищо друго освен теб ....и нищо за правене освен опити за осъзнаване на бялото колко е бяло на фона на бялата стая.....нямаше ли да ти е скучничко :2funny:

bee

• Guest
« Reply #25 on: април 11, 2006, 03:04:50 pm »
Аз си мисля, че тъй като Абсолюта не е персонален, най-вероятно става въпрос за някакви висши еволюционни закони .... няма нищо лично, нищо персонално в Абсолюта, но ние няма как да знаем какво точно има там, аз само преполагам, че става въпрос за  ... всепроникващи безкрайни закони на еволюция ...  ::)

А да не пропусна, все пак, да отбележа, че не съм сигурна дали наистина е нужно човек да се осъзнава напълно - може би скромен и добър, чист, живот на земята да е напълно достатъчен за душата на даден етап от еволюцията. Тя може да е в някакво неосъзнато "осъзнаване" на предназначението си  :2funny:

Offline Eternities

• ad infinitum
  • Напреднал
    • Изворите
« Reply #26 on: април 11, 2006, 03:06:51 pm »
Толкова ли му е скучно?  :2funny:
Вечността е прекалееено дълго време... за да се прекара в покой, пък бил той и блаженство  ;) :)
I am who I am.

bee

• Guest
« Reply #27 on: април 11, 2006, 03:13:26 pm »
Безсмъртието е поредната измишлъотина на човека. Явно някой старец го било шубе от смъртта и пуснал таз муха в главата си, оттам- и из хората   >:D  :crazy2:

Нирвана, що богохулстваш така сега? Все едно да кажеш, че Нирваната е Смърт!  :crazy2: То, че "Бог ходи на училище" съм чувала, но че "Бог е мъртъв" си позволи да каже само Ницше май, но не съм сигурна какво точно е имал предвид ... сигурно антропоморфния Бог, който ние, разбира се, не признаваме, нали!

Offline wind

• Напреднал
« Reply #28 on: април 11, 2006, 03:21:28 pm »
Аааа, не е имал предвид този "Бог" Ницше.  :P
fly like a wind .......

bee

• Guest
« Reply #29 on: април 11, 2006, 03:38:04 pm »
Ами кажи какво е имал предвид тогава ...  :)