Author Topic: излизането с приятели  (Read 11546 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

poli565

• Guest
излизането с приятели
« on: май 14, 2006, 08:31:03 pm »
Децата винаги искат да излизат с приятели, но как трябва да постъпят родителите ::) Ако не ги пуснат те ще имат контрол над чедата си и така ще се чувстват сигурни за тях, но как ще се почувстват децата, дали те няма да започнат да лъжаг къде и с кого отиват? Не е ли по-добре родителите да знаят поне къде са техните деца,вместо да ги затварят и да им позволяват да се разхождат само около блока или къщата???????? ::)

ToEmbraceATree

• Guest
Re: излизането с приятели
« Reply #1 on: май 15, 2006, 12:40:43 am »
Въпросът е реторичен  ;)

poli565

• Guest
« Reply #2 on: май 15, 2006, 04:35:51 pm »
Да, но какво е твоето мнение???????????

ToEmbraceATree

• Guest
« Reply #3 on: май 15, 2006, 05:19:41 pm »
Все едно ме питаш: "Трябва ли дърветата да растат, и ако да, това няма ли да ни попречи докато караме колело?!"

poli565

• Guest
« Reply #4 on: май 15, 2006, 07:18:06 pm »
Дървета трябвао да растат,а колелото може да ги заобиколи. Ето отговор на въпроса сега дай ти отговор на моя :coolsmiley:

ToEmbraceATree

• Guest
« Reply #5 on: май 15, 2006, 08:06:10 pm »
Опитах се да ти кажа, че въпросът ти няма резон, също както и моя( само дето аз го подбрах по-абсурден)
Ще ти отговоря щом така настояваш. Отговорът е ясен: И децата трябва да растат. Другото е страх, при това егоистичен до цинизъм, до изнудване, до неверие в детето ти, което рискуваш да започне да се съмнява в собствените си способности да избира... Това да не пускаш някого да живее както му харесва е да му подрязваш крилете за опознаване на света.
За мен има друг въпрос в тази насока: Нима някой има право да заповядва нещо на някого? Пък бил той и 2 годишен. Ами ако грешим? Ако 2 годишния усеща кое е по-полезно за него? Ако падащата съборена ваза, запамети в него, някой удивителен природен закон? Имате ли представа каква феерия за детските очи е разхвърчаните парчета от вазата. Самата форма, помага за развитието, а ако има таланта и възможностите да усети повече?
И вместо удивлението от видяното, детето запомни само писъка на ужасената си майка, как му се кара...?
Както и да е, отплувах в мислите си
А що се отнася до тийновете, покажи им, обясни им как, защо и дали ти смяташ, че е вредно, пък ги остави да решат сами. Ти не можеш вечно да забраняваш. Те са хора, не чупливи вази. Вазите се пазят, хората се учат от опита си.

Offline Spirit-Felix

• Creator of Realities
  • Напреднал
  • I metaprogram, therefore I am!
« Reply #6 on: май 15, 2006, 09:50:16 pm »
Когато минавах през тийн възрастта майка ми ми обясни всичко, което могат да докарат алкохола, цигарите, наркотиците и прочее. Баща ми пък ми предложи да пушим трева  заедно първия път (не че той пуши, но щеше заради мен), защото ако нещо ми стане, ще знае какво да прави. После ми казаха, че сега след като знам мога да опитам ако искам. И аз опитах...  ;D От много неща. Знаех, че нищо не ми е забранено. Така и не пропих - неприятен ми е вкусът на алкохола, нито пък пропуших (кашл, гадост), оффф, а пък джойнта... пушнах няколко пъти и разбрах, че не е за мен. Може би една от причините да не започна да "вземам" гореспоменатите отровички е фактът, че не ми бяха забранени и съответно не бяха "сладки плодове". ;)
Прибирал съм се напушен у дома и майка ми единствено ме е питала дали съм добре и ми е правила кафе. Ето такова разбиране, във формата на приятелство за мен е най-доброто родителство. В момента в който някой се превърне в "родителско тяло" (а не в Приятел) се отдалечава от детето си...
« Last Edit: май 15, 2006, 09:54:21 pm by Spirit-Felix »
Какво ще направиш ДНЕС за да се доближиш до себе си?

Nem Ankh!

Offline sirius

• Напреднал
  • неседухатуйщонегасне
« Reply #7 on: май 16, 2006, 12:46:23 am »
Spirit-Felix голям късметлия си бил :o
Да си жив и здрав де! и дай боже всекиму такива родители!
всеки си носи кръста: всеки знае до колко му е вътре. Но не знае още колко може да му влезе - това е щастието.

poli565

• Guest
« Reply #8 on: май 16, 2006, 06:43:19 am »
Spirit-Felix имаш си добри родители и моите използват такъв подход!
и все пак възпитанието на децата си е нож с две остриета :)

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #9 on: май 16, 2006, 10:27:49 am »
Всичко си има две страни,  скъпи мои.  :DМоже да му даваш свобода , но до време, до определена граница. Ако 12-год. ми дъщеря реши да проституира, щото някой тъй й казал, или 12-год . ми син открадне кола - бия му/й  два шамара и го заключвам вкъщи ;D ;D

Детето ми избяга на улицата преди време, при звука на набитите спирачки сърцето ми щеше да спре - скарах му се без да му повишавам глас , защото и той се беше стреснал. Следващия път когато по невнимание пак щеше да хукне по средата на улицата , му се скарах доста, дори му дръпнах ухото.
 Той е на 4 години. Когато стане на 13 и почне да излиза ще му мисля на момента - няма универсална рецепта, действа се според случая.
Every moment is a miracle right now

nova

• Guest
« Reply #10 on: май 16, 2006, 11:21:59 am »
Зависи от приятелите. Лошата среда не бих толерирала по никакъв начин. Това е сигнал за нещо несвършено от моя страна и за проблеми в бъдеще. Наясно съм, че с рисково поведение тийнейджърите правят заявка за самостоятелност, но освен това те тестват родителя за надеждност при проблеми. Мерси за квалификацията "приятел"- аз съм преди всичко родител.

poli565

• Guest
« Reply #11 on: май 16, 2006, 01:50:18 pm »
Наистина всички имате интересни иобосновани мнения. Продължавайте в същия дух

nova

• Guest
« Reply #12 on: май 16, 2006, 02:06:38 pm »

Те този израз ми напомня за Рикардо. ЕЕЕх, носталгия.... Що ли го прогонихме ....за пореден път... Рикардо върни сее ;D :uglystupid2:

Извинявам се за офф-а

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #13 on: май 16, 2006, 02:56:04 pm »

а ти недей продължава в тоз дух, сподели нещо  - мнение например, ако имаш такова де

poli565

• Guest
« Reply #14 on: май 16, 2006, 03:18:43 pm »
Да споделяна нещо!
Ами аз съм от тези прословути трудни тийнеиджъри, които колкото и да не ви се вярва не са чак толкова луди!
Случила съм на родители, за съжаление обаче единия го убиха (това не е някакъв роман), за сметка на това майка ми е страхотна, тя е уцелила страхотен метод на възпитание.
Предпочита да ме пуска на всякъде стига поне да знае къде съм-това и стига. И все пак не е безотговорна,а е наистина един прекрасен родтел!

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #15 on: май 16, 2006, 03:31:29 pm »
тИ СИ на 13, какво ще кажеш за Индиго, родителите им са знаели , че децата са на концерт, и кво ?
това е какво е помогнало - че знаят къде са - ? >:(

poli565

• Guest
« Reply #16 on: май 16, 2006, 03:55:16 pm »
е сега Индиго децата са искали на дискотека. Сега какво родителите да ги сложат под ключ ли?

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #17 on: май 16, 2006, 04:01:32 pm »
по-добре под ключ , особено на 13, отколкото под земята 

poli565

• Guest
« Reply #18 on: май 16, 2006, 04:03:13 pm »
Под ключ,ами физическото и психическото здраве на децата??????????

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #19 on: май 16, 2006, 04:05:17 pm »
Под ключ,ами физическото и психическото здраве на децата??????????

именно заради здравето им най-вече - на хип=хоп концерт- кое точно е за здравето?

poli565

• Guest
« Reply #20 on: май 16, 2006, 04:15:02 pm »
Ами помисли как ще се чувсват под ключ вкъщи!
Ами глобалните физически проблеми, като затлъстяването например?

nova

• Guest
« Reply #21 on: май 16, 2006, 04:24:09 pm »
Ами помисли как ще се чувсват под ключ вкъщи!
Ами глобалните физически проблеми, като затлъстяването например?

абе хванала си линията, това е ясно ;D

poli565

• Guest
« Reply #22 on: май 16, 2006, 04:26:23 pm »
Е да ама кво да правим с тия проблеми?
То така под ключ неможе

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #23 on: май 17, 2006, 09:13:39 am »
единственият начин детето ми на 13 да отиде на диско е да дойде с мен, ок? ;D стига да се разберем за музиката ;) ;)

Offline reply

• Средно напреднал
  • SoHm!
« Reply #24 on: май 18, 2006, 12:24:37 pm »
хахаха ей диване  :D (a.k.a. divine)  не искам да си ми мама  ;D  хах  :)       
а да речем че е на 15-16? кво ш кажеш  >:D
баи дъ уей  дискотеки  sucks!!! хич не им се радвам на тея места    нито музиката става(по моя преценка де) нито...ама айде да не злословя че да не се обиди някой ФЕН  :2funny:  O0    аиде мир  :smitten:

Offline ISIDOR

• Ентусиаст
  • **
  • I'm a llama!
« Reply #25 on: май 21, 2006, 12:03:12 pm »
!
и все пак възпитанието на децата си е нож с две остриета :)

hehe noj s dve ostrieta-shtom go vazpriemash taka-taka da bade.i vse pak e edin noj nali-ti si ednoto ostrie a te drugoto,no vapreki vsi4ko ste edno cqlo.a koi nakazva sam sebe si,a ;)znaesh li badi s decata dete,badi im parvo priqtel i sled tova roditel-taka shte e mnogo po lesno i za tqh i za teb.postapvai s tqh taka kakto iskash da postapvat s teb.i te ima na kakvo da te nau4at-a ne samo ti tqh :D uspeh

ToEmbraceATree

• Guest
« Reply #26 on: май 21, 2006, 01:50:03 pm »
Divine, пожелавам ти детето ти да е достатъчно силно, че да успее да преодолее твоите страхове. Извинявай ако те засегнах. Мисля всъщност, че когато наистина стане на 13, няма да устоиш на топлите свежи очи, пълни с желание да потанцуват Сами с връстниците си. Ами първите му интимни приятели? ;)
Моите родители имаха този навик. Просто започнах да не ги информирам. Те никога не разбраха за едни от най-красивите ми преживявания.
« Last Edit: май 21, 2006, 01:52:41 pm by ToEmbraceATree »

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #27 on: май 22, 2006, 10:45:05 am »
Divine, пожелавам ти детето ти да е достатъчно силно, че да успее да преодолее твоите страхове. Извинявай ако те засегнах. Мисля всъщност, че когато наистина стане на 13, няма да устоиш на топлите свежи очи, пълни с желание да потанцуват Сами с връстниците си. Ами първите му интимни приятели? ;)
Моите родители имаха този навик. Просто започнах да не ги информирам. Те никога не разбраха за едни от най-красивите ми преживявания.
То вече е , не се тревожи.
А за танците - с това няма да има проблем, ще танцува колкото си иска. ;D ;D ;D

Offline blqh

• Напреднал
« Reply #28 on: октомври 20, 2006, 12:42:16 am »
Здравеите
Ето и едно малко скромно мнение на едно непораснало дете още.Да се надявам и да не порасна никога :D Много е трудно да се намери баланса между това доколко да се разрешава на децата да варшат нещо или да не варшат.Наи големия проблем вазниква когато неразрешиш на детето си нещо , което правят другите деца.Трябва наистина да ги предпазвате от много неща но като им ги забранявате вие само подтиквате тяхното желание да опитат от забранения плод.Според мене границата трябва да е там кадето родителите на врасниците на вашето дете разрешават какво да правят децата им.По такав начин детето би се оспокоило че е много малко за дискотека защото и другите от неговия цлас не ходят.Но ако другите ходят на дискотека ,а то не ходи защото не му разрешават е много неправилен подхват.По този начин то пропуска важна информация ,която може да получи в дискотеката.И не трябва да ходите с него ами да го пуснете с неговите врастници.Иначе би могло да остане без приятели,да го помислят за загубеняк че не го пускат и по този начин да буде отритна от своите врастници.Това би довело до неговото изолиране и ще доведе до безкраини проблеми , които не може да се разрешат дори и в напреднала вазраст като комплекс за малоценност.Трябва да се разрешават много неща на децата но те трябва да се наблиудават и да се следи тяхното развитие.Ако примерно иска да пуши по добре да му разрешите.Надали ще му хареса но повечето започват да пушат не защото им харесва , а защото е символ на по висок социален статус.Доста глупаво но като едно 13 годишно дете види че вазрастните пушат то си мисли че и ако то пуши ще е равен на вазрастните.Чрез едно разрешаване вие му казвате че то е равен на вазрастните и ако пожелае може да пуши.По този начин барзо може да изгуби желание да пуши.По сащия начин и сас алкохола.Много трябва да се внимава с наркотиците и е наи добре например детето да е опитало от цигари и алкохол.Ако не му харесат много лесно може да му обясните че наркотиците са вредни и ненужни както цигарите и алкохола.Всичко може да се обясни на децата на достапен за тях език.Те са достатачно интелигентни да ви разберат стига да им се доверите.Но винаги има граници които трябва да се поставят като цяло за вси4ки деца за тяхно добро.Тези граници трябва постепенно да отпадат с израстването им така че да не се получат някакви психични аномалии.
 Таи като в момента сам в Испания мога да ви дам пример как тука се отнасят сас децата си.Те ги взимат на всякаде сас себе си.Няма зна4ение колко е голямо детето то трябва да присаства на всякаде в живота защото то е доказателство че живота продалжава.Не трябва да се даржат под клиуч.Забелязах че никога не им се карат какво и да правят.Е не точно никога но много рядко.Децата имат доста голяма свобода и само викат и тичат наоколо.За човек които е свикнал да стои на спокоиствие ще му се види истински ад но децата са истински щастливи.Достява ти голямо удоволствие да ги гледаш как опознават света през своите собствени очи а не някои да им казва постоянно това е лошо това е добро.Та излизането с приятели е неотменна част от тяхното развитие.Те имат нужда да комуникират с други деца на тяхното интелектуално равнище.Да играят с тях и да се забавляват.По този начин се изгражда и едно приятелство.Тези приятелства остават за цял живот.Приятелите от детството не се забравят.Винаги си готов да помогнеш на приятел от детството.А когато пораснат те няма да имат такива добри приятели.Така че аз ви саветвам да дадете някаква свобода на децата си като ги даржите под око постоянно ,но отстрани  :police: :knuppel2:
-Ехоо...Кой е?
-Аз съм гласът в главата ти!
-Ааа добре , аз си помислих че полудявам :D