Author Topic: за справедливостта  (Read 16134 times)

0 Members и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

poli565

• Guest
за справедливостта
« on: май 15, 2006, 03:13:18 pm »
Справедливостта е въпрос, който заслужава своята дискусия! Има ли :angel:  или няма >:D справедливост според вас
« Last Edit: май 15, 2006, 03:19:56 pm by poli565 »

shmati

• Guest
Re: за справедливостта
« Reply #1 on: май 15, 2006, 03:34:12 pm »
poli565, голям си провокатор да знаеш :) не е справедливо  :):):)

poli565

• Guest
« Reply #2 on: май 15, 2006, 03:37:09 pm »
това надявам се е комплимент

Offline orchid

• Напредващ
« Reply #3 on: май 15, 2006, 03:48:24 pm »
Какво е справедливост въобще? Може ли да има отговор на този въпрос? От опит знам, че всеки за себе си е прав, но не е по-прав от другия. Всеки има своите причини да извърши нещо и никой "съдия" не може да каже, дали той е прав или крив защото ние като хора (грешни същества) отсъждаме от своята гледна точка. Невъзможно е да обхванем нещо от всичките му страни и във всичките му проявления.
Справедливостта за мен сякаш е понятие излязло от типичен американски филм със щастлив край ("Патриотът")
Аз бих заменила справедливостта с толерантност, защото толерантността винаги те прави по-добър  :smitten:
Every stone a story, like a rosary

poli565

• Guest
« Reply #4 on: май 15, 2006, 03:52:44 pm »
Тезата ти е перфектна и съм напълно съгласна с нея. Но не мога да разбера какво общо има справедливостта с толерантността,защото да толерираме една от двете страни в даден спор въобще не е справедливо

Offline orchid

• Напредващ
« Reply #5 on: май 15, 2006, 04:05:31 pm »
Идеята е че да съдим някого (т.е. да определяме действията му като справедливи или несправедливи) е прекалено лесно (просто си го прекрваме през главата, през своята призма), но ако за нас и за някой друг това носи позитиви, за тети то ще носи негативи и така в крайна сметка пак не е справедливо. По трудно е, но много по-благородно да приемем останалите такива каквито са. След като сме просто хора и не можем да претендираме да бъдем съдници (повярвай ми така е), то нека бъдем толерантни и приемем другите около нас с техните предимства и недостатъци, та нали и ние сме толкова грешни колкото тях  :angel:
Малко е объркано, но се надявам да си ме разбрала  ;)

poli565

• Guest
« Reply #6 on: май 15, 2006, 04:13:20 pm »
Разбрах идеално и съм съгласна, за всяка страна справедливостта има различно лице, а хората не са достатъчно дорасли за да определят кой е кой е в спора и затова не биха могли да отсъдят кое е справедливо.

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #7 on: май 16, 2006, 10:18:53 am »
какво разбираш под справедливост? странна дума си избрала, предполага осъждане, което е справедливо или не е, или говориш за самия живот? И в кой смисъл дали е справедлив живота? Ами хората?

Въобще , защо задаваш такива общи въпроси основани на собствената ти оценка? Ако искаш да знаеш нещо конкретно- питай. Сподели защо задаваш тези въпроси, какво е твоето мнение, има ли контекст питането ти или просто ти е минало през ума ей така..............?

Ако искаш адекватни отговори ;) ;)
Every moment is a miracle right now

nova

• Guest
« Reply #8 on: май 16, 2006, 11:26:19 am »
Колкото хора толкова справедливости. Ако пък и вземеш предвид етапите, през които минава всеки човек и за които са верни разни истини и справедливости, става вече множко. Така че, както виждаш справедливостта съществува, че и с лопата да я ринеш. Доброто - също. За истините пък да не говорим...

Това от мен дечко ;)

Dani

• Guest
« Reply #9 on: май 16, 2006, 01:10:36 pm »
 :2funny: То и понятието дечко е субективно - зависи откъде гледаш  :2funny:
Винаги съм смятала, че справедливостта не е наше човешко задължение и затова съм я оставяла на нашия Създател. Вярвам и съм се убедила и от опит, че тя е един от законите на Вселената ни.  Нашето съзнание не е в състояние да  разбере реалната справедливост, защото то е само малка частица от цялото и не може да обхване и проследи всички причинно-следствени връзки...

poli565

• Guest
« Reply #10 on: май 16, 2006, 01:47:36 pm »
divine спрведливостта е странна  дума и искам да разбера мнението на хората за нея.
А адекватни отговори всеки иска. Тъй че да чуя вашето мнение ако обичате ;)

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #11 on: май 16, 2006, 02:51:56 pm »
divine спрведливостта е странна  дума и искам да разбера мнението на хората за нея.
А адекватни отговори всеки иска. Тъй че да чуя вашето мнение ако обичате ;)

щом ти не отговаряш и аз няма пък  ;D ;D

poli565

• Guest
« Reply #12 on: май 16, 2006, 03:04:05 pm »
А ти искаш отговор от мен.
е хайде първо ти, все пак аз попитах   :knuppel2:
Пък ако не и първо аз мога  ;)

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #13 on: май 16, 2006, 03:28:36 pm »
Справедливостта е въпрос, който заслужава своята дискусия! Има ли :angel:  или няма >:D справедливост според вас

ИМаааааааааааааааааааааааааааааа!!!

и кво ?

poli565

• Guest
« Reply #14 on: май 16, 2006, 03:33:18 pm »
Еми нищо според теб я има ок.
и за мен я има, ама някъде се е изгубила по пътя!
Ето това исках да разбера. Все пак затова е и анкета,за да разбера за хората има или няма справедливост

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #15 on: май 16, 2006, 03:41:14 pm »
трудно е да приемеш Живота в неговата цялостност -и с доброто , и с лошото , което ти предлага. Трудно, но не е невъзможно.
Всеки следва своя път, всяка душа избира сама изживяванията си  - другите , около нея или страдат , или приемат  решението на душата да напусне тялото със смирение и разбиране.

Нищо не е случайно, нищо не е безнаказано, нищо не може да се случи против законите на Вселената , защото е невъзможно - най-малко хората имат сила да ги нарушават.

Душите ни са безсмъртни - просто сменяме формата и земните животи , в един безкраен , съвършен цикъл наречен ЖИВОТ.

Горе главата Поли !!! O0 O0 O0

poli565

• Guest
« Reply #16 on: май 16, 2006, 03:52:39 pm »
Да разбира се  O0
Винаги главата горе, тя не есъздадена да да се скланя!  :coolsmiley:
И вселената си знае работата , така че ...    ;)

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #17 on: май 16, 2006, 08:33:25 pm »
Нещата във вселената(сякаш знам нещо за вселената, ама по моето скромно мнение) свързани с твоя въпрос действат на един основен принцип - ВСИЧКИ СМЕ ЕДНО ЦЯЛО, в буквалния смисъл. Когато нараняваш друг ти нараняваш сябе си, тъй като друг няма, ВСИЧКИ СМЕ ЕДНО И СЪЩО НЕЩО. Един ден този който е наранил друг ще пожелае да се постави на мястото на наранения, за да изпита как се е чувствала неговата жертва. Никой няма да го принуди, той сам ще пожелае. Ще вземе живот, който ще му даде такъв низ от изпитания.
Съм всеки, отивам навсякъде, имам всичко.

poli565

• Guest
« Reply #18 on: май 16, 2006, 08:53:10 pm »
ХММММММММ   Интересна теория.
Само един въпрос.   ?????????????Кога ще дойде този ден???????????????   
Защото аз се самнявам някой сам да пожелае да се почувства жертва.                      

Offline ramus

• Напреднал
  • никой
« Reply #19 on: май 16, 2006, 09:33:41 pm »
Aмииииии....

очевидно не си се вглеждала внимателно във масовите "игрички" на хората около себе си /може би и твоите/...
Най-разпространената роля при повечето хора е именно "жертвата".
Нима не виждаш колко много хора им "харесва" да се изживяват точно така?
 Това са просто роли в "играта на преживявания" в битието на всеки човек и това е съвсем естествено, защото тази роля я учим и "попиваме" тогава, когато сме били деца и тогава тя ни е "най-близо" до нашата същност.
И защото на онзи, който "търси ролята на жертвата" често му "отговаря" пък такъв, който пък има нужда от "другата" роля - на хищника, на силния, на даващия, на помагащия...
Това са все игри от живота ни... на всички...
Достатъчно е да погледаш по-внимателно деца, когато играят - как лесно се намират по "роли" - Стражари и апаши, доктор и болен, майка и баща, и т.н.
После ние си ги играем в живота. Само дето са ни по-модифицирани игрите на възрастните... И играчките са ни по-скъпи - нали всички знаете магическата фраза - "кеф цена няма''.

Колкото до това дали има справедливост.
Ами това е нашата "човешка" дума на понятието "баланс"... ама разбрано на всеки както му се иска. Та затова отдавна съм установил за себе си, че справедливост НЯМА - Не е нужна щото е измислена. Нарича се Баланс и баланса не може и няма как да го няма защото Вселената си е една саморегулираща се система. Да - има движение, именно защото "баланса" който е пред очите ни "изглежда че се "нарушава" главно защото се фокусираме върху явленията от живота, особено тези, които са свързани със нас самите / преживяванията ни/.
Да си представим че сме на детска площадка и гледаме люлки от тези, които са една дълга тръба хваната в средата - като везна и на двата й края седят децата и се люлеят - нагоре надолу.
Ако гледате само едната половина без да си давате сметка за другата, то наистина ще ви изглежда, че тя се люшка съвсем "несправедливо"... Но ако гледаме внимателно цялото / отстрани/ лесно се забелязва как то е в непрекъснат баланс, независимо, че е динамичен.
Та така...
Накрая искам да припомня на всички един афоризъм, дето всички сме го чували:
"Няма беплатни неща - всичко си има цена"... всичко си има последствия... просто някои хора им се иска всичко да става "веднага" и най-вече точно както те го разбират... като че ли Живота им е виновен, че те не "виждат" по-далеч от себе си.

« Last Edit: май 16, 2006, 09:47:00 pm by ramus »
АВТОРЪТ винаги съотвества на Поста си,
защото ПРИНЦИПА НА СЪОТВЕТСТВИЕТО няма изключения.

poli565

• Guest
« Reply #20 on: май 16, 2006, 09:43:41 pm »
О да в живота всички обичаме да играем роли - особено на жертвите.
Но това са само роли. Кажи ми кога някой наистина ще пожелае да стане жертва

Offline velaskes

• вътрешен мир
  • Администратор
  • Напреднал
« Reply #21 on: май 16, 2006, 09:50:25 pm »
Кога ще дойде този ден???????????????                        

Денят е сега, тъй като всичко става в този момент, няма минало и бъдеще, няма време, няма утре. Представата за разполагане на нещата във времето е единствено конструкция на ума. Времето е илюзия. Всичко става едновременно в този момент. Насилникът и жертвата са едно и също нещо.

Съм всеки, отивам навсякъде, имам всичко.

Offline ramus

• Напреднал
  • никой
« Reply #22 on: май 16, 2006, 09:57:35 pm »
Поли, Всяко желание е продиктувано от преживяване и е насочено към преживяване.
Всяко преживяване се реализира именно чрез "игра". Игрите на повечето хора им се струват "истински", ама само на тях самите. Ролите и живота са тясно свързани , Поли. Достатъчно е да се вживееш повечко в определена роля, но толкова дълбоко, че да се изгубиш в нея... Точно тогава за теб самата тази "роля" вече става "истина"...
Ето защо желанията, преживяванията и ролите са в непрекъсната връзка помежду си и обезпечават процеса, на който му казваме "сънуването" на Живота.
АВТОРЪТ винаги съотвества на Поста си,
защото ПРИНЦИПА НА СЪОТВЕТСТВИЕТО няма изключения.

poli565

• Guest
« Reply #23 on: май 16, 2006, 10:01:39 pm »
Е все пак живота трябва да се живее,, не да се играят роли.
Разбирам,че понякога хората имат нужда да играят такива,но наистина не е нужно чак да се изгубват в тях.
« Last Edit: май 16, 2006, 10:20:31 pm by poli565 »

Offline orchid

• Напредващ
« Reply #24 on: май 16, 2006, 10:27:39 pm »
справедливост НЯМА - Не е нужна щото е измислена
Хееее ramus пак озвучаваш мислите ми, пък аз колко се пънах да го обяснявам това  :idiot2:

ToEmbraceATree

• Guest
« Reply #25 on: май 16, 2006, 10:51:36 pm »
Веласкес, думите ти ме докоснаха, благодаря ти, че ми напомни... И на divine също благодаря!
Изпълвате ме с радост

Dani

• Guest
« Reply #26 on: май 17, 2006, 08:02:49 am »
Но това са само роли. Кажи ми кога някой наистина ще пожелае да стане жертва
Няма "наистина" - още дядо Шекспир го е знаел - "All the world is a stage and all the men and women - merely players." - "Целият свят е сцена и всички мъже и жени - просто играчи." Въпрос на време и житейски опит е да го осъзнаеш, да спреш да се идентифицираш с ролите си и да овладееш позицията на зрител-режисьор на егото си.
Няма по-голяма агресия от това да поискаш да станеш жертва. С този си "благороден акт" ти всъщност проявяваш гордост и презрение към всичко, с което те е дарил Създателя. Автоматично слагаш на хората около себе си етикета "мъчители" само защото не се подчиняват на твоята воля и не изпълняват желанията ти както на теб ти се иска, че не са такива, каквито ти ги искаш.
Колкото до това дали има справедливост.
Ами това е нашата "човешка" дума на понятието "баланс"... ама разбрано на всеки както му се иска. Та затова отдавна съм установил за себе си, че справедливост НЯМА - Не е нужна щото е измислена. Нарича се Баланс и баланса не може и няма как да го няма
Значи все пак справедливост има, но тя се нарича Баланс или както мъдро го е казал народа "каквото посееш, това ще пожънеш". Само дето не бива да се напъваме да преценяме и прилагаме справедливост - тя си е Божа работа.  :smitten:

Offline divine

• Напреднал
    • blog
« Reply #27 on: май 17, 2006, 09:05:24 am »
[Значи все пак справедливост има, но тя се нарича Баланс или както мъдро го е казал народа "каквото посееш, това ще пожънеш". Само дето не бива да се напъваме да преценяме и прилагаме справедливост - тя си е Божа работа. :smitten:

ммда, народът мъдро го е казал
Каквото повикало такова се обадило.
Де го чукаш, де се пука.
 ;D
Да не забравяме и това : Голям залък лапни - голяма дума не казвай.  :smiley6600:- Аз го разбирам така: Да не ползволяваш да бъдеш въвлечен в игричките на Егото, в безкрайните му драми и роли. Да си играеш играта тук и сега, със смирение и съзнание, да не губиш връзката.Да разбираш и приемаш основния закон "всяко действие има равно по сила и обратно по посока противодействие".

Offline Evridika

• Напредващ
« Reply #28 on: май 17, 2006, 11:26:09 pm »
Ако говорим за божествена справедливост,такава има и тя винаги побеждава и се утвърждава,но понякога след много време.Както е казано-"Бог забавя,но не забравя!".Човешка справедливост няма и не е възможно да има.Хората си въобразяват,че в демократичните общества тя е възможна,но това е илюзия.Правилата винаги и във всички общества се въвеждат от богатите,които държат властта и парите и на всеки е ясно,че те са винаги в техен интерес.На останалите човеци е оставена възможност да съществуват,но нищо повече.Ако понякога човешката и божествената справедливост съвпаднат,то е просто защото Царството на Кесаря и Царството Божие са се приближили и свързали в някакъв непонятен за нас пространствено-времеви момент.

poli565

• Guest
« Reply #29 on: май 18, 2006, 11:18:26 am »
Evredika начина по който разсъждаваш е велик.     O0
Думите,които пишеш наистина имат смисъл!
Напълно съм съгласна с теб. ,,Бог забавя,но не забравя"